مقالات, مقالات

بو و طعم پلاستیک در دستگاه تصفیه آب خانگی

بو و طعم پلاستیک در دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از عیب هایی از دستگاه تصفیه آب خانگی که  گاهی به چشم بخورد ، ایجاد بو یا طعم نامطلوب است . این طعم و بوها ، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند . یکی از مشکلات که احتمالا ایجاد شود ، طعم و بوی پلاستیک است که البته ممکن است شدت زیاد یا کمی داشته باشد . در اینجا می خواهیم عوامل ایجاد این بوی نامطبوع و راه های رفع آن را بررسی قرار کنیم.

 

اولین موضوعی که باید مد نظر قرار دهید این است که بو و طعم پلاستیک در دستگاه تصفیه آب خانگی ،چه زمانی حس می شود .

1 – اگر بعد از نصب دستگاه تصفیه آب خانگی و در روزهای اول این بو را حس کردید ، جای نگرانی نیست و اجازه دهید چند روز دیگر آب در  داخل دستگاه گردش پیدا کند . بخاطر نو بودن فیلترها ، شلنگ ها ،اتصالات ، محفظه ها ، مخزن و … که همگی از جنس پلاستیک نیز هستند ،احتمالا در روزهای اول این نوع بو را خواهید کرد . هر چند که حتی در روزهای اول نیز نباید این نوع بو و یا هیچ بویی را احساس کنید اما در صورت برخورد با این حالت که بیشتر در قطعات بی کیفیت تر ممکن است به وجود بیاید ، جای نگرانی نیست و چند روز صبر کنید .

سعی کنید در این چند  روز آب بیشتری از دستگاه تخلیه کنید و چند بار نیز آب مخزن پر و خالی شود .

اگر با گذشت چند روز باز هم طعم و مزه ی پلاستیک را حس می کردید و یا شدت بیشتری گرفت ، باید موضوع را جدی بگیرید و بررسی بیشتری انجام دهید . برای بررسی ، باید تمام فیلترها و قطعات را تک به تک بررسی کنید تا منشاء بو را پیدا کنید تا بعد از پیدا کردن دلیل آن ،اقدام به تعویض آن فیلتر یا قطعه کنید . اگر فرآیند گرفتن آب سیاه اولیه فیلترهای 2 و 5 که از کربن اکتیو تشکیل شده اند ، به درستی انجام نگیرد ، شدت بو افزایش میابد .

 

2- اگر بعد از تعویض فیلتر دوره ای دستگاه ، حس کردید که آب بو و طعمی مثل پلاستیک را دارد ، به احتمال قوی این بو از نصب فیلترهای جدید ناشی شده است. معمولا فیلتر مرحله دوم (کربن اکتیو پودری) یا مرحله سوم(کربن بلاک) ، این بو را ایجاد می کند . دلیل ایجاد این بو ، استفاده از پلاستیک نا مرغوب در تهیه پوسته ی فیلتر و یا استفاده از رنگ غیر استاندارد برای محفظه فیلترها و همچنین غیر استاندارد بودن واشر فیلترها و کیفیت پایین کربن آن می باشد . بهتر است از ابتدا فیلترهای با کیفیت از فروشگاه های معتبر تهیه کنید و برای اطمینان خودتان فیلترها را یکبار مورد بررسی قرار دهید . احتمالا منشاء بو که یکی از همین فیلترهاست را پیدا خواهید کرد . اگر منشاء بو و مشکل را پیدا کردید و در واقع همان فیلترهای نصب شده جدید بود ، اقدام به تعویض فیلترها کنید و فیلترهای دیگری را جایگزین کنید .

 

3- ممکن است بوی شبیه پلاستیک ، خود به خود ایجاد شود و شما در چند ماه گذشته ، تغییری را روی دستگاه تصفیه آب و فیلترهایش ایجاد نکرده باشید . این حالت البته کمتر ایجاد میشود و به ندرت دیده می شود . در این حالت نیز ، معمولا منشاء بو و مشکل ، از فیلترهای دستگاه و بخصوص فیلترهای 3 مرحله اول تصفیه آب است که بعد از چند ماه خود را نشان داده است . باید همه فیلترها را باز کنید و مورد بررسی قرار دهید تا منشاء بو را پیدا کنید و مشکل را پیدا کنید .

پیدا کردن منشاء بو ، بسیار مهم می باشد. بهتر است جهت رفع آن؛ زودتر اقدام کنید زیرا هر چه زمان بیشتری بگذرد ، یافتن منشاء بو سخت تر شده و همچنین دامنه آلودگی ها بیشتر می شود و کار سخت تر خواهد شد و شما نیز مجبور خواهید بود هزینه بیشتری را بپردازید . بنابراین هر وقت احساس کردید که طعم و بوی نامطلوبی در آب تصفیه شده وجود دارد ، سریعا جهت سرویس دستگاه اقدام کنید .

جهت جلوگیری از ایجاد چنین حالتهایی ( بو وطعم نامطلوب ) ، حتما توصیه می شود که از فیلترهای با کیفیت برای دستگاه تصفیه آب خود استفاده کنید . فیلتر های بی کیفیت و ارزان قیمت ، در دراز مدت هزینه ها و مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورد.

تکنسین ها و کارشناسان بازرگانی پاکاب گستر ، آماده ارائه هرگونه راهنمایی و مشاوره به شما می باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *