مقالات

مخزن دستگاه تصفیه آب

 

مخزن تصفیه آب چیست ؟

روند تصفیه آب با استفاده از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس، معمولا کند است. به همین دلیل دستگاه تصفیه آب خانگی نیاز به یک مخزن تصفیه آب دارد که بتواند آب تصفیه شده با استفاده از فیلتر ها را در خود ذخیره کند.

به عبارت دیگر مخزن آب تصفیه کن، یک مخزن تحت فشار هیدروپنوماتیکی است که در کنار دستگاه های تصفیه آب معمولا زیر سینک ظرفشویی قرار میگیرد.

ساختار مخزن تصفیه آب به این صورت است که از فولاد نازک شده که به اصطلاح به آن فولاد نورد شده میگویند، ساخته شده‌اند. داخل مخازن تحت فشار نیز با ماده ای بی اثر به نام بوتیل اندود شده است. استفاده از پوشش بوتیل تضمین می کند که آب تصفیه شده توسط سیستم RO، هرگز با فولاد تماس پیدا نمی کند.

مخزن دستگاه تصفیه آب

 

استفاده از مخزن در دستگاه تصفیه آب خانگی، استفاده از دستگاه را برای شما آسان تر و سریع تر میکند. به این دلیل که زمانی که بخواهید یک لیوان آب تصفیه شده بنوشید، مخزن ذخیره به شما کمک میکند تا مقدار زیادی آب در زمان کوتاه به دست شما برسد.

مخزن ذخیره تصفیه آب چگونه کار میکند ؟

مخزن تصفیه آب از فشار هوا برای رساندن آب به شیر برداشت تصفیه اب اسمز معکوس بهره میبرد. همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، مخازن تصفیه آب هیدروپنوماتیک هستند، به این معنی که نه تنها در خود آب را ذخیره میکنند، بلکه دارای هوای فشرده شده نیز میباشند که این ویژگی پایه و اساس عملکرد مخزن ذخیره تصفیه آب را شکل میدهد.

این مخزن ها قادر هستند تا بدون نیاز به پمپ تقویت کننده فشار آب، و فقط با استفاده از هوای فشرده شده، آب را به شیر برداشت برسانند.

مخزن تصفیه آب دارای دو محفظه است. یکی برای ذخیره آب و دیگری محفظه هوا. محفظه مربوط به آب تصفیه شده در بالا و محفظه هوای فشرده در پایین مخزن قرار دارد. زمانی که دستگاه تصفیه آب، آب تصفیه شده را آرام آرام وارد مخزن ذخیره میکند، وزن آب موجود در مخزن رفته رفته زیاد تر میشود.

از آنجایی که آب خاصیت فشرده سازی ندارد، هوای داخل مخزن با افزایش فشار وزن از سوی آب، شروع به فشرده تر شدن میکند. این فشرده شدن هوا باعث به وجود آمدن فشاری در زیر محفظه آب میشود که منتظر فرصتی برای رها کردن فشار است.

زمانی که شما شیر برداشت روی سینک را باز میکنید، فشار هوای فشرده شده، آب را به سمت بیرون از مخزن و به سوی شیر برداشت هدایت میکند.

در صورتی که مخزن تصفیه آب دارای هوای فشرده شده نبود، مخزن از آب پر میشد اما نمیتوانست آن را به بالا و به سمت شیر برداشت هدایت کند. در آن صورت نیاز به یکی پمپ جانبی برای مخزن بود.

بنابراین مخزن تحت فشار هیدروپنوماتیک که دارای آب و هوای فشرده شده هستند، قادرند بدون نیاز به پمپ، فشار آب مورد نیاز برای برداشت آب تصفیه شده را برای شما فراهم کنند.

اهمیت کیفیت مخزن تصفیه آب

مخزن ذخیره تصفیه آب یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه آب تصفیه کن است. بنابراین اهمیت کیفیت خود مخزن نیز حیاتی و برای عملکرد فیلتراسیون دستگاه مهم است.

مهم ترین عملکردی که مخازن تصفیه آب برای شما به ارمغان میاورند، ذخیره آب تصفیه شده است. اهمیت مخزن دستگاه تصفیه آب به این دلیل است که آب تصفیه شده توسط 5 الی 8 فیلتر به درون مخزن ذخیره ریخته میشود و پس از آن با فشار مناسبی از شیر برداشت به دست شما میرسد.

در صورتی که کیفیت مخزن آب تصفیه کن مناسب نباشد، میتواند آب تصفیه شده اسمز معکوس را دوباره آلوده کند. بنابراین اولین دلیل برای اهمیت کیفیت خوب مخزن دستگاه تصفیه آب، نگهداری از آب تصفیه در مخزن است.

دگیر اهمیت مخزن تصفیه آب که شاید کمتر به چشم بیاید ولی اهمیت زیادی دارد این است که مخزن اسمز معکوس میتواند فشار را در سرتاسر دستگاه تصفیه آب حفظ بکند. این ویژگی مخزن ذخیره تصفیه آب با کمک شیر برقی و سنسور های، لو پشر و های پرشر چرخه روشن و خاموش کردن دستگاه در زمان معین را انجام میدهند.

بهترین مخزن آب تصفیه کن خانگی

مخزن تصفیه آب خانگی از اجزای دستگاه تصفیه آب است که تولید کنندگان متعددی به تولید محصولات مربوط به آن روی آورده اند. مطابق با باقی قطعات دستگاه آب تصفیه کن، تایوان حرف اول را در تولید مخازن تصفیه آب در خاورمیانه میزند.

یک مخزن استاندارد معمولا باید دارای گواهینامه NSF باشد. یک محصول تصفیه آب که دارای استاندارد NSF است، از فرآیند های سختگیرانه ای عبور میکند. یکی از آنها تایید سالانه مواد شیمیایی است که در ساخت محصول به کار رفته است. در این صورت اطمینان حاصل میشود که مواد ناسالم با آب تماسی پیدا نمیکنند و آب را دچار آلودگی نخواهند کرد.

بهترین برند های تصفیه آب در حوزه تولید مخزن، برند های تانک پک، هیدروتک، کم فلو و ایزی ول هستند.

مخزن تصفیه تانک پک

شرکت تانک پک یکی از بزرگترین تولید کنندگان تصفیه آب در جهان است. این شرکت در تایوان شروع به تولید محصولات تصفیه آب کرده است. تمرکز این شرکت بر تولید مخزن تحت فشار در ابعاد مختلف است. تمام مخازن تولید شده توسط شرکت تانک پک دارای گواهینامه NSF میباشد.

شرکت پاکاب گستر خرید مخزن تانک پک را به شما پیشنهاد میکند. به این دلیل که کیفیت این مخزن در مقایسه با دیگر برند ها، فوق العاده است و تمام استاندارد های مورد نیاز برای کارایی مناسب را دارا است.

برای مشاهده سایت NSF و صفحه مربوط به گواهینامه مخازن تانک پک روی این لینک کلیک کنید.

ظرفیت مخزن دستگاه تصفیه آب

مخزن ذخیره دارای ابعاد و ظرفیت های مختلفی است. اندازه مخازن را بر حسب حجم درونی آن از هم متمایز میکنند. استاندارد ترین و پرکاربرد ترین اندازه برای مخزن، ظرفیت 4 گالنی است. برای مصارف خانگی و نیمه تجاری کوچک، این مخزن مناسب ترین گزینه میباشد.

نکته جالبی که در مورد ظرفیت مخازن تحت فشار تصفیه آب وجود دارد این است که معمولا ظرفیت اعلام شده برای مخزن ظرفیت آب واقعی آن نخواهد بود. در قسمت مربوط به عملکرد مخزن توضیح دادیم که مقدار زیادی از حجم مخزن ذخیره را هوا تشکیل داده است.

در منابع مختلفی ذکر شده است که ظرفیت آب واقعی مخزن، نصف ظرفیت اعلامی از طرف شرکت تولید کننده است. برای مثال وقتی ذکر میشود که مخزن دارای ظرفیت 4 گالن است، نباید انتظار پر شدن مخزن از آب به اندازه دقیقا چهار گالن را داشته باشید. ظرفیت واقعی آب مخزن 4 گالن حدود 2 الی 2.5 گالن است.

ظرفیت های مختلف مخزن ذخیره تصفیه آب

آیا فقط باید از مخزن ذخیره با مارک و ظرفیت اورجینال در دستگاه تصفیه کننده استفاده کرد ؟

خیر، مخازن دستگاه تصفیه قابل تغییر و تعویض هستند. برای جایگزینی مخزن دستگاه آب تصفیه کن خود حتما نیازی نیست که از مخزنی با همان اندازه و همان مارک استفاده کنید. حتی در صورتی که نیاز به ظرفیت تصفیه آب بیشتری دارید میتوانید از یک مخزن بزرگ و یا دو مخزن کوچک تر در کنار هم بهره ببرید.

تنظیم فشار هوای داخل مخزن تصفیه آب

مخزن تحت فشار تصفیه آب پس از مدتی فشار اولیه خود را از دست میدهد. این از دست دادن فشار به دلیل این است که هوای داخل محفظه هوای مخزن از آن خارج میشود. این مشکل طبیعی است و برای بسیاری از مخازن پس از مدتی رخ میدهد.

نتایج کم شدن فشار در جریان آب خروجی نمایان خواهد شد. زمانی که مخزن شما فشار خود را از دست میدهد، فشار آب خروجی از شیر برداشت نیز کمتر خواهد شد و به جایی میرسد که آب بسیار کمی از شیر خروجی بیرون میاید.

از کجا میتوان متوجه شد که مخزن فشار خود را از دست داده است ؟

برای متوجه شدن این موضوع، شیر برداشت تصفیه آب را باز کنید تا آب موجود در مخزن خالی شود. پس از اینکه مخزن دستگاه خالی شد، منتظر بمانید تا دستگاه شروع به کار کردن و فیلتراسیون آب بکند.

پس از مدتی مخزن را از زمین بلند کنید تا وزن آن را متوجه شوید. اگر مخزن دستگاه تصفیه آب سنگین بود به این معناست که سیستم تصفیه آب به درستی کار میکند و مشکل کم بودن جریان آب یا عدم خروج آب از شیر برداشت به دلیل فشار کم مخزن تصفیه آب است.

چگونه فشار مخزن را دوباره افزایش دهیم ؟

اگر مخزن دستگاه اسمز معکوس شما فشار خود را از دست داده است، می توانید به راحتی با استفاده از یک تلمبه دستی دوچرخه فشار را به مخزن اضافه کنید. دریچه هوا در مخزن RO همان دریچه ای است که روی تایر دوچرخه خود پیدا می کنید.

قبل از اینکه به افزایش فشار مخزن RO خود اقدام کنید، شیر آب را باز کنید و تمام آب تصفیه شده را از مخزن خارج کنید. حالا درپوش دریچه هوای مخزن را باز کرده و با استفاده از تلمبه دستی شروع به پمپاژ هوا به داخل مخزن کنید تا آب شروع به خارج شدن کند. پس از تخلیه کامل مخزن، افزودن هوا به مخزن را ادامه دهید تا فشار داخل مخزن به حدود 7 psi برسد.

این فشار مقداری است که در ابتدای استفاده از مخزن ها در آنها وجود دارد و حالت استاندارد فشار مخزن میباشد. برای کنترل مقدار فشار درون مخزن میتوانید از گیج فشار سنج عقربه ای که در بیشتر دستگاه ها وجود دارد استفاده کنید.

مراقب باشید که بیشتر از حد استاندارد فشار را زیاد نکنید. به دلیل اینکه با افزودن فشار، در جریان خروجی آب تغییری حاصل نخواهد شد و فقط حجم مخزن خود را با هوای زیاد اتلاف خواهید کرد.

عمر مخزن تحت فشار تصفیه آب چقدر است ؟

در صورتی که فشار آب خود را دوباره تنظیم کردید اما هنوز آبی از شیر برداشت شما خارج نمیشود، زمان تعویض مخزن شما فرا رسیده است. برخی از اوقات ممکن است مرزی که آب و هوای فشرده را از هم جدا میکند دچار مشکل شده باشد. در صورت وقوع این اتفاق تعمیر آن ممکن نیست و نیاز به تعویض مخزن تصفیه آب خود دارید.

به طور کلی میتوان گفت مخزن آب تصفیه کن از قطعات تصفیه آب است که دوام بالایی دارد و نیاز به تعویض پی در پی ندارد. اما گفته میشود که عمر مفید مخزن تصفیه آب بسته به کیفیت آن در حدود 5 تا 10 سال است.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند بدون مخزن باشد ؟

برخی از دستگاه های تصفیه آب وجود دارند که به صورت رومیزی هستند. این گونه از دستگاه ها فضای بسیار کمتری را اشغال میکنند و زیبایی بیشتری را برای شما به ارمغان میاورند. این گونه از دستگاه ها معمولا نیاز به مخزن ندارند و بدون آن کار میکنند.

نمونه ای از بهترین دستگاه های رومیزی موجود در ایران شامل دستگاه تصفیه آب رومیزی فلاکستک و دستگاه آب تصفیه کن کیسی زینود هستند.

شستشوی مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه است ؟

شما باید مخزن ذخیره تصفیه خود را سالی یک بار شستشو دهید و ضد عفونی کنید. از آنجایی که باید هر 12 ماه یکبار فیلترهای تصفیه آب اسمز معکوس را تعویض کنید، بهتر است زمان تمیز کردن سالانه مخزن خود را با تعویض فیلتر هماهنگ کنید.

ضدعفونی کردن مخزن تصفیه، آن را از هر نوع آلودگی که ممکن است در طول سال گذشته در مخزن انباشته شده باشد پاک می کند و محیطی استریل را برای آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی شما فراهم می کند.

مراحل ضد عفونی کردن تصفیه آب به شکل زیر است :

 1. شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه را ببندید.
 2. هر نوع راه تماس دستگاه با یخچال ساید را قطع کنید.
 3. شیر برداشت دستگاه، واقع در روی سینک را باز کنید تا مخزن ذخیره خالی از آب شود.
 4. تمام فیلتر های تصفیه آب شامل، فیلتر ممبران و فیلتر های پیش تصفیه را از دستگاه خارج کنید.
 5. هوزینگ فیلتر تصفیه آب را دوباره به دستگاه متصل کنید و از محکم بودن و چفت شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 6. ماده ضد عفونی کننده تصفیه آب را درون هوزینگ مرحله اول دستگاه آب تصفیه کن بریزید و دوباره این هوزینگ را در محل مناسب خود نصب کنید.
 7. ورودی آب را به دستگاه تصفیه کننده باز کنید تا آب وارد هوزینگ های خالی دستگاه شود.
 8. چند دقیقه صبر کنید تا دستگاه شروع به کار کردن بکند و مخزن دستگاه شروع به پر شدن بکند.
 9. با استفاده از شیر برداشت مخزن دستگاه تصفیه آب را خالی کنید و این چرخه را دو تا سه بار انجام دهید تا ماده ضد عفونی کننده از مخزن ذخیره خالی شود.
 10. شیر ورودی آب را ببندید و دوباره مخزن را خالی کنید.
 11. فیلتر های جدید را داخل هوزینگ خود قرار دهید و فیلتر ممبران و دیگر فیلتر ها را در جای خود نصب کنید.
 12. اتصالات دستگاه را نصب کنید و شیر ورودی را باز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 13 =