مقالات

مخزن دستگاه تصفیه آب

 

 

مخزن دستگاه تصفیه آب از عوامل بسیار مهم در کیفیت دستگاه تصفیه آب است. بهترین مخزن‌های دستگاه تصفیه آب باید از مواد با کیفیت و فود گرید تشکیل شده باشند. بهترین مارک مخزن دستگاه تصفیه آب موجود در ایران مخزن تانک پک تایوانی می‌باشد.

 

مخزن تصفیه آب چیست ؟

روند تصفیه آب با استفاده از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس، معمولا کند است. به همین دلیل دستگاه تصفیه آب خانگی نیاز به یک مخزن تصفیه آب دارد که بتواند آب تصفیه شده با استفاده از فیلتر ها را در خود ذخیره کند.

به عبارت دیگر مخزن آب تصفیه کن، یک مخزن تحت فشار هیدروپنوماتیکی است که در کنار دستگاه های تصفیه آب معمولا زیر سینک ظرفشویی قرار میگیرد.

ساختار مخزن تصفیه آب به این صورت است که از فولاد نازک شده که به اصطلاح به آن فولاد نورد شده میگویند، ساخته شده‌اند. داخل مخازن تحت فشار نیز با ماده ای بی اثر به نام بوتیل اندود شده است. استفاده از پوشش بوتیل تضمین می کند که آب تصفیه شده توسط سیستم RO، هرگز با فولاد تماس پیدا نمی کند.

اگر آب داخل مخزن به هر دلیلی با فلز به کار رفته در ساختار بدنه مخزن تصفیه آب تماس داشته باشد ، واکنش های خوردگی رخ می‌دهد و ممکن است فولاد شما اکسید شده و قابلیت خود را از دست دهد و حتی محصولات این واکنش باعث آلودگی آب داخل مخزن شوند و کیفیت آب را کاهش داده و حتی در مواردی برای بدن مضر نیز باشند.
برای این مورد توصیه می‌شود که از مخازن تصفیه آب با کیفیت بالا استفاده کنید تا احتمال بروز مشکلات این‌چنینی کاهش یابد.

مخزن دستگاه تصفیه آب

 

استفاده از مخزن در دستگاه تصفیه آب خانگی، استفاده از دستگاه را برای شما آسان تر و سریع تر میکند. به این دلیل که زمانی که بخواهید یک لیوان آب تصفیه شده بنوشید، مخزن ذخیره به شما کمک میکند تا مقدار زیادی آب در زمان کوتاه به دست شما برسد.

مخزن ذخیره تصفیه آب چگونه کار میکند ؟

مخزن تصفیه آب از فشار هوا برای رساندن آب به شیر برداشت تصفیه اب اسمز معکوس بهره میبرد. همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، مخازن تصفیه آب هیدروپنوماتیک هستند، به این معنی که نه تنها در خود آب را ذخیره میکنند، بلکه دارای هوای فشرده شده نیز میباشند که این ویژگی پایه و اساس عملکرد مخزن ذخیره تصفیه آب را شکل میدهد.

این مخزن ها قادر هستند تا بدون نیاز به پمپ تقویت کننده فشار آب، و فقط با استفاده از هوای فشرده شده، آب را به شیر برداشت برسانند.

ساختار مخزن دستگاه تصفیه آب

 

مخزن تصفیه آب دارای دو محفظه است. یکی برای ذخیره آب و دیگری محفظه هوا. محفظه مربوط به آب تصفیه شده در بالا و محفظه هوای فشرده در پایین مخزن قرار دارد. زمانی که دستگاه تصفیه آب، آب تصفیه شده را آرام آرام وارد مخزن ذخیره میکند، وزن آب موجود در مخزن رفته رفته زیاد تر میشود.

از آنجایی که آب خاصیت فشرده سازی ندارد، هوای داخل مخزن با افزایش فشار وزن از سوی آب، شروع به فشرده تر شدن میکند. این فشرده شدن هوا باعث به وجود آمدن فشاری در زیر محفظه آب میشود که منتظر فرصتی برای رها کردن فشار است.

زمانی که شما شیر برداشت روی سینک را باز میکنید، فشار هوای فشرده شده، آب را به سمت بیرون از مخزن و به سوی شیر برداشت هدایت میکند.

در صورتی که مخزن تصفیه آب دارای هوای فشرده شده نبود، مخزن از آب پر میشد اما نمیتوانست آن را به بالا و به سمت شیر برداشت هدایت کند. در آن صورت نیاز به یکی پمپ جانبی برای مخزن بود.

بنابراین مخزن تحت فشار هیدروپنوماتیک که دارای آب و هوای فشرده شده هستند، قادرند بدون نیاز به پمپ، فشار آب مورد نیاز برای برداشت آب تصفیه شده را برای شما فراهم کنند.

مطلب پیشنهادی: زمان پر شدن مخزن تصفیه آب

اهمیت کیفیت مخزن تصفیه آب

مخزن ذخیره تصفیه آب یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه آب تصفیه کن است. بنابراین اهمیت کیفیت خود مخزن نیز حیاتی و برای عملکرد فیلتراسیون دستگاه مهم است.

مهم ترین عملکردی که مخازن تصفیه آب برای شما به ارمغان میاورند، ذخیره آب تصفیه شده است. اهمیت مخزن دستگاه تصفیه آب به این دلیل است که آب تصفیه شده توسط 5 الی 8 فیلتر به درون مخزن ذخیره ریخته میشود و پس از آن با فشار مناسبی از شیر برداشت به دست شما میرسد.

در صورتی که کیفیت مخزن آب تصفیه کن مناسب نباشد، میتواند آب تصفیه شده اسمز معکوس را دوباره آلوده کند. بنابراین اولین دلیل برای اهمیت کیفیت خوب مخزن دستگاه تصفیه آب، نگهداری از آب تصفیه در مخزن است.

دگیر اهمیت مخزن تصفیه آب که شاید کمتر به چشم بیاید ولی اهمیت زیادی دارد این است که مخزن اسمز معکوس میتواند فشار را در سرتاسر دستگاه تصفیه آب حفظ بکند. این ویژگی مخزن ذخیره تصفیه آب با کمک شیر برقی و سنسور های، لو پشر و های پرشر چرخه روشن و خاموش کردن دستگاه در زمان معین را انجام میدهند.

بهترین مخزن آب تصفیه کن خانگی

مخزن تصفیه آب خانگی از اجزای دستگاه تصفیه آب است که تولید کنندگان متعددی به تولید محصولات مربوط به آن روی آورده اند. مطابق با باقی قطعات دستگاه آب تصفیه کن، تایوان حرف اول را در تولید مخازن تصفیه آب در خاورمیانه میزند.

یک مخزن استاندارد معمولا باید دارای گواهینامه NSF باشد. یک محصول تصفیه آب که دارای استاندارد NSF است، از فرآیند های سختگیرانه ای عبور میکند. یکی از آنها تایید سالانه مواد شیمیایی است که در ساخت محصول به کار رفته است. در این صورت اطمینان حاصل میشود که مواد ناسالم با آب تماسی پیدا نمیکنند و آب را دچار آلودگی نخواهند کرد.

بهترین برند های تصفیه آب در حوزه تولید مخزن، برند های تانک پک، هیدروتک، کم فلو و ایزی ول هستند.

مخزن تصفیه تانک پک

مخزن تصفیه آب تانک پک

 

شرکت تانک پک یکی از بزرگترین تولید کنندگان تصفیه آب در جهان است. این شرکت در تایوان شروع به تولید محصولات تصفیه آب کرده است. تمرکز این شرکت بر تولید مخزن تحت فشار در ابعاد مختلف است. تمام مخازن تولید شده توسط شرکت تانک پک دارای گواهینامه NSF میباشد.

شرکت پاکاب گستر خرید مخزن تانک پک را به شما پیشنهاد میکند. به این دلیل که کیفیت این مخزن در مقایسه با دیگر برند ها، فوق العاده است و تمام استاندارد های مورد نیاز برای کارایی مناسب را دارا است.

برای مشاهده سایت NSF و صفحه مربوط به گواهینامه مخازن تانک پک روی این لینک کلیک کنید.

مخزن تصفیه آب ایرانی

در قسمت قبل بهترین مخزن تصفیه آب موجود در ایران را معرفی کردیم. شرکت تانک پک از نظر کیفیت با برند های ایرانی تولید کننده مخزن تصفیه آب قابل مقایسه نیست. از جمله برند های معروف تولید کننده مخزن ذخیره دستگاه آب تصفیه کن در ایران میتوان تانک مکس و تانک پرو را نام برد.

مخزن تصفیه آب تانک مکس

مخزن تصفیه آب تانک مکس

در صورتی که قصد خرید منبع ذخیره تصفیه آب دارید، پیشنهاد کارشناسان پاکاب گستر به شما خرید مخزن تانک پک است. در صورتی که به دنبال منبعی ارزانتر اما با کیفیت میگردید، مخزن های چینی برای شما مناسب است. اما در صورتی که به دنبال ارزان ترین مخزن های تصفیه هستید، میتوانید مخازن دیگر مانند تانک مکس را خریداری کنید. در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب که در حال حاضر در ایران به فروش میرسند، از مخزن تانک مکس استفاده میشود.

در نتیجه شما برای خرید یک مخزن ارزان و با کیفیت باید سراغ مخزن‌های چینی بروید. در غیر این صورت مخرن‌هایی را در بازار پرس و جو کنید که بتوانند برای شما در مدت خوبی بدون ایراد کار کنند. پیشنهاد صادقانه‌ی ما به شما خرید یک مخزن با کیفیت مثل تانک پک است. دلیل این پیشنهاد این است که شما با پرداخت هزینه‌ی نسبی کمی بالاتر می‌تواند با اطمینان کامل از کارکرد مخزن خود راضی باشید. این مخزن به راحتی برای شما چندین سال کار می‌کند. در صورتی که مخزن‌های بی کیفیت زیر یک سال نشتی می‌دهند و با شفافیت آب را کدر می‌کنند.

ظرفیت مخزن دستگاه تصفیه آب

مخزن ذخیره دارای ابعاد و ظرفیت های مختلفی است. اندازه مخازن را بر حسب حجم درونی آن از هم متمایز میکنند. استاندارد ترین و پرکاربرد ترین اندازه برای مخزن، ظرفیت 4 گالنی است. برای مصارف خانگی و نیمه تجاری کوچک، این مخزن مناسب ترین گزینه میباشد.

نکته جالبی که در مورد ظرفیت مخازن تحت فشار تصفیه آب وجود دارد این است که معمولا ظرفیت اعلام شده برای مخزن ظرفیت آب واقعی آن نخواهد بود. در قسمت مربوط به عملکرد مخزن توضیح دادیم که مقدار زیادی از حجم مخزن ذخیره را هوا تشکیل داده است.

در منابع مختلفی ذکر شده است که ظرفیت آب واقعی مخزن، نصف ظرفیت اعلامی از طرف شرکت تولید کننده است. برای مثال وقتی ذکر میشود که مخزن دارای ظرفیت 4 گالن است، نباید انتظار پر شدن مخزن از آب به اندازه دقیقا چهار گالن را داشته باشید. ظرفیت واقعی آب مخزن 4 گالن حدود 2 الی 2.5 گالن است.

البته شما باید در نظر داشته باشید که اگر دستگاهی خریداری کردید که مخزن آن حجم دلخواه شما نیست می‌توانید مخزن سایز بزرگ تر یا کوچک تر روی دستگاه خود نصب کرده و استفاده کنید اما به این نکته توجه کنید که اگر ظرفیت مخرن شما خیلی بزرگ تر شود فیلترهای شش گانه تصفیه آب شما جواب دهنده‌ی این حجم از آب تصفیه شده در زمان کم نخواهد بود و می‌تواند در این صورت به دستگاه اب تصفیه شما آسیب وارد شود. اگر قصد این کار را دارید باید فیلترهای بزرگ‌تر با هوزینگ‌های بزرگ تر خریداری کنید که در اصل نام این دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی خواهد شد و کاربری آن برای افرادی است که خروجی آن زیادی در یک زمان محدود از دستگاه خود می‌خواهند و می‌خواهند ظرفیت دستگاه تصفیه آب خود را بالا ببرند.

ظرفیت های مختلف مخزن ذخیره تصفیه آب

آیا فقط باید از مخزن ذخیره با مارک و ظرفیت اورجینال در دستگاه تصفیه کننده استفاده کرد ؟

خیر، مخازن دستگاه تصفیه قابل تغییر و تعویض هستند. برای جایگزینی مخزن دستگاه آب تصفیه کن خود حتما نیازی نیست که از مخزنی با همان اندازه و همان مارک استفاده کنید. حتی در صورتی که نیاز به ظرفیت تصفیه آب بیشتری دارید میتوانید از یک مخزن بزرگ و یا دو مخزن کوچک تر در کنار هم بهره ببرید.

البته باید ذکر کرد که هرچه کیفیت مخزن دستگاه بالاتر باشد مشکلاتی مثل بدمزه شدن آب و یا بوی بد و یا مشکلات این‌چنینی بوجود نمی‌آید. اگر کیفیت پایین باشد ممکن است مواد مضری از بدنه‌ دستگاه وارد آب آشامیدنی شما بشود و مشکلاتی از این قبیل برای شما ایجاد کند.

تنظیم فشار هوای داخل مخزن تصفیه آب

مخزن تحت فشار تصفیه آب پس از مدتی فشار اولیه خود را از دست میدهد. این از دست دادن فشار به دلیل این است که هوای داخل محفظه هوای مخزن از آن خارج میشود. این مشکل طبیعی است و برای بسیاری از مخازن پس از مدتی رخ میدهد.

نتایج کم شدن فشار در جریان آب خروجی نمایان خواهد شد. زمانی که مخزن شما فشار خود را از دست میدهد، فشار آب خروجی از شیر برداشت نیز کمتر خواهد شد و به جایی میرسد که آب بسیار کمی از شیر خروجی بیرون میاید.

قبلا در مطلب با عنوان «دلایل پر نشدن مخزن تصفیه آب» این موضوع را به طور کامل پوشش دادیم و حالت های مختلف را همراه با راه حل ارائه کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منبع ذخیره تصفیه آب میتوانید به این مطلب مراجعه کنید.

از کجا می‌توان متوجه شد که مخزن فشار خود را از دست داده است ؟

برای متوجه شدن این موضوع، شیر برداشت تصفیه آب را باز کنید تا آب موجود در مخزن خالی شود. پس از اینکه مخزن دستگاه خالی شد، منتظر بمانید تا دستگاه شروع به کار کردن و فیلتراسیون آب بکند.

پس از مدتی مخزن را از زمین بلند کنید تا وزن آن را متوجه شوید. اگر مخزن دستگاه تصفیه آب سنگین بود به این معناست که سیستم تصفیه آب به درستی کار میکند و مشکل کم بودن جریان آب یا عدم خروج آب از شیر برداشت به دلیل فشار کم مخزن تصفیه آب است.

در صورتی که فشار مخزن کم شده باشد اولین تاثیر آن در فشار آب خروجی دستگاه حس می‌شود. فشار آب خروجی بسیار کم شده و ظرفیت کمی از اب تخلیه می‌شود.

هوای اضافی که در مخزن دستگاه جمع شده عامل تامین فشار اب خروجی دستگاه است. هرچه هوای اضافی متراکم تر و بیشتر باشد فشار خروجی آب قدرت بیشتری خواهد داشت. اما در برخی موارد فشار هوای داخل مخزن به دلایل مختلفی کم می‌شود. فشار هوای داخل به دلایلی مثل نشتی مخزن یا بروز منافذ بسیار ریزی درون مخزن دستگاه رخ می‌دهد. این افت فشار در طی زمان ادامه‌دار خواهد شد و بعد از مدتی دیگر درون دستگاه هیچ هوای اضافه‌ای وجود نخواهد داشت. اگر در زمان مراجعه‌ی تکنسین مخزن قابل تعمیر و اضافه کردن فشار باشد که مشکلی وجود ندارد. اما در صورتی که منافذ زیاد شده باشد و قابل تعمیر نباشد شما باید برای تهیه یک مخزن جدید اقدام کنید. البته تشخیص این موضوع با سرویسکارهای مجموعه می‌باشد.

چگونه فشار مخزن را دوباره افزایش دهیم ؟

اگر مخزن دستگاه اسمز معکوس شما فشار خود را از دست داده است، می توانید به راحتی با استفاده از یک تلمبه دستی دوچرخه فشار را به مخزن اضافه کنید. دریچه هوا در مخزن RO همان دریچه ای است که روی تایر دوچرخه خود پیدا می کنید.

قبل از اینکه به افزایش فشار مخزن RO خود اقدام کنید، شیر آب را باز کنید و تمام آب تصفیه شده را از مخزن خارج کنید. حالا درپوش دریچه هوای مخزن را باز کرده و با استفاده از تلمبه دستی شروع به پمپاژ هوا به داخل مخزن کنید تا آب شروع به خارج شدن کند. پس از تخلیه کامل مخزن، افزودن هوا به مخزن را ادامه دهید تا فشار داخل مخزن به حدود 7 psi برسد.

این فشار مقداری است که در ابتدای استفاده از مخزن ها در آنها وجود دارد و حالت استاندارد فشار مخزن میباشد. برای کنترل مقدار فشار درون مخزن میتوانید از گیج فشار سنج عقربه ای که در بیشتر دستگاه ها وجود دارد استفاده کنید.

مراقب باشید که بیشتر از حد استاندارد فشار را زیاد نکنید. به دلیل اینکه با افزودن فشار، در جریان خروجی آب تغییری حاصل نخواهد شد و فقط حجم مخزن خود را با هوای زیاد اتلاف خواهید کرد. این کار به هیچ عنوان مفید نیست و فقط شما بی مورد ظرفیت مخزن خود را کاهش داده‌اید.

عمر مخزن تحت فشار تصفیه آب چقدر است ؟

در صورتی که فشار آب خود را دوباره تنظیم کردید اما هنوز آبی از شیر برداشت شما خارج نمیشود، زمان تعویض مخزن شما فرا رسیده است. برخی از اوقات ممکن است مرزی که آب و هوای فشرده را از هم جدا میکند دچار مشکل شده باشد. در صورت وقوع این اتفاق تعمیر آن ممکن نیست و نیاز به تعویض مخزن تصفیه آب خود دارید.

مطلب پیشنهادی: عمر مخزن ذخیره تصفیه آب چقدر است؟

به طور کلی میتوان گفت مخزن آب تصفیه کن از قطعات تصفیه آب است که دوام بالایی دارد و نیاز به تعویض پی در پی ندارد. اما گفته میشود که عمر مفید مخزن تصفیه آب بسته به کیفیت آن در حدود 5 تا 10 سال است.

یک نکته دیگر که دانستن آن نیز بسیار مهم است ترکیب شیمیایی آب تصفیه شده‌ی شما در مواجهه با بدنه‌ی مخزن دستگاه تصفیه آب شماست. هر چقدر آب تصفیه شده ای که از فیلترهای دستگاه شما می‌آید اسیدی تر باشد در مخزن زودتر واکنش‌های شیمیایی رخ می‌دهد و طعم و مزه‌ی آب شاید پس از مدتی نامطلوب بشود.

به صورت کلی اسیدی بودن آب و اندازه‌ی اچ آب به صورت مستقیم با طول عمر مخزن دستگاه تصفیه آب مرتبط است چرا که هر چه آب اسیدی تر باشد میزان قدرت خورندگی و انجام واکنش‌های شیمیایی آن بیشتر شده و به راحتی می‌تواد موجب کاهش طول عمر مخزن شما شود.

علت بوی بد آب می‌تواند از مخزن باشد؟

بعضا ممکن است در آب تصفیه شده‌ی خروجی دستگاه شما بوی بدی را حس کنید و دنبال رفع مشکل باشید، یکی از عواملی که می‌تواند در بوی بد آب دستگاه تصفیه آب موثر باشد مخزن دستگاه تصفیه آب است که شاید از کیپ شدگی فیلترهای دستگاه شما باشد که آب آلوده‌ای را به مخزن هدایت می‌کند یا ممکن است از کهنه شدن فیلترهای شما باشد که زمان زیادی از نصب آن گذشته باشد.
یا اگر شما دستگاه تصفیه آب خود را به تازگی خریداری کرده‌اید و به این مشکل دچار شده اید ممکن است فیلترهای دستگاه آب تصفیه شما از اول کیفیت مناسبی نداشته است و باید آن ها را تعویض کنید.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند بدون مخزن باشد ؟

برخی از دستگاه های تصفیه آب وجود دارند که به صورت رومیزی هستند. این گونه از دستگاه ها فضای بسیار کمتری را اشغال میکنند و زیبایی بیشتری را برای شما به ارمغان میاورند. این گونه از دستگاه ها معمولا نیاز به مخزن ندارند و بدون آن کار میکنند.

دستگاه های تصفیه آب UF معمولا مخزن ندارند.اما از دقت پایین تری نسبت به دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس برخوردار هستند.

روش های تصفیه آب

نمونه ای از بهترین دستگاه های رومیزی موجود در ایران شامل دستگاه تصفیه آب رومیزی فلاکستک و دستگاه آب تصفیه کن کیسی زینود هستند.

شیر مخزن چیست ؟

شیر مخزن یکی از قطعات وابسته به مخزن دستگاه تصفیه آب است. همانطور که از نامش مشخص است، این شیر روی مخزن به رنگ آبی پیداست. این شیر به منظور قطع جریان ورودی به مخزن استفاده میشود. برای مثال وقتی میخواهید مخزن دستگاه را خالی کنید؛ ابتدا باید شیر مخزن را ببندید تا از ورود آب تصفیه شده جدید به مخزن جلوگیری شود. سپس میتواند شیر برداشت را باز کنید، تا مخزن ذخیره آب تصفیه کن خالی شود.

شیر مخزن تصفیه آب ارگانیک

شیر مخزن تولید شده توسط برند ارگانیک، یکی از بهترین برند های تایوانی تصفیه آب

شستشوی مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه است ؟

شما باید مخزن ذخیره تصفیه خود را سالی یک بار شستشو دهید و ضد عفونی کنید. از آنجایی که باید هر 12 ماه یکبار فیلترهای تصفیه آب اسمز معکوس را تعویض کنید، بهتر است زمان تمیز کردن سالانه مخزن خود را با تعویض فیلتر هماهنگ کنید.

ضدعفونی کردن مخزن تصفیه، آن را از هر نوع آلودگی که ممکن است در طول سال گذشته در مخزن انباشته شده باشد پاک می کند و محیطی استریل را برای آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی شما فراهم می کند.

مراحل ضد عفونی کردن تصفیه آب به شکل زیر است :

 1. شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه را ببندید.
 2. هر نوع راه تماس دستگاه با یخچال ساید را قطع کنید.
 3. شیر برداشت دستگاه، واقع در روی سینک را باز کنید تا مخزن ذخیره خالی از آب شود.
 4. تمام فیلتر های تصفیه آب شامل، فیلتر ممبران و فیلتر های پیش تصفیه را از دستگاه خارج کنید.
 5. هوزینگ فیلتر تصفیه آب را دوباره به دستگاه متصل کنید و از محکم بودن و چفت شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 6. ماده ضد عفونی کننده تصفیه آب را درون هوزینگ مرحله اول دستگاه آب تصفیه کن بریزید و دوباره این هوزینگ را در محل مناسب خود نصب کنید.
 7. ورودی آب را به دستگاه تصفیه کننده باز کنید تا آب وارد هوزینگ های خالی دستگاه شود.
 8. چند دقیقه صبر کنید تا دستگاه شروع به کار کردن بکند و مخزن دستگاه شروع به پر شدن بکند.
 9. با استفاده از شیر برداشت مخزن دستگاه تصفیه آب را خالی کنید و این چرخه را دو تا سه بار انجام دهید تا ماده ضد عفونی کننده از مخزن ذخیره خالی شود.
 10. شیر ورودی آب را ببندید و دوباره مخزن را خالی کنید.
 11. فیلتر های جدید را داخل هوزینگ خود قرار دهید و فیلتر ممبران و دیگر فیلتر ها را در جای خود نصب کنید.
 12. اتصالات دستگاه را نصب کنید و شیر ورودی را باز کنید.

 

سوالات متداول درباره منبع تصفیه آب

32 دیدگاه در “مخزن دستگاه تصفیه آب

 1. mh rezaei گفت:

  سلام خدمات شما و ممنونم بابت اطلاعات کاملی که میدید.
  یه سوالی داشتم خدمتتون. دستگاه تصفیه آب من مدتیه که فشار مناسبی رو تولید نمیکنه. ینی وقتی شیر رو باز میکنم یه رگه نازکی از آب خارج میشه. تو یکی از صفحاتتون خوندم که این مربوط به مخزن هست. میخواستم بدونم شما این مورد رو سرویس میکنید؟ اگر آره هزینه سرویس رو امکان داره بفرمایید.

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام وقتتون بخیر.
   بله دقیقا. یکی از دلایلی که باعث کم شدن فشار آب خروجی از شیر برداشت شما میشه مخزن تصفیه آب هست. زمانی که هوای فشرده شده درون مخزن از یه حدی پایین تر میره، مخزن ذخیره فشار کافی رو برای بالابردن آب نداره. اما کم بودن فشار آب منزل شما تنها دلیلش مخزن شما نیست. ممکنه دلیل دیگه ای باعث به وجود اومدن این مشکل شده باشه. با کارشناسان ما تماس بگیرید، حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد و در صورت نیاز، سرویسکار تصفیه آب برای شما ارسال میشه.

 2. رهنمایی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید ما یه دستگاه تصفیه آب خریدیم حدودا سه چهار ماهه. ولی آبی که بهمون میده خیلی بو میده. ینی بوی غیر عادی داره. اینور اونور تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که مشکل از مخزنه. به نظر شما مشکل از کجاست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید چون نمیخوام خیلی هزینه کنم براش.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   ببینید بو گرفتن آبی که دستگاهتون به عنوان آب تصفیه شده ارائه میکنه میتونه دلایل متعددی داشته باشه. یکی از دلایلش میتونه کهنه شدن فیلترها به خصوص فیلتر ممبران باشه. با توجه به اینکه میگید سه چهار ماهه دارید استفاده میکنید، احتمال داره فیلترهای پیش تصفیه شما کهنه شده باشند، یا از ابتدا کیفیت مناسبی نداشتن.
   برای اینکه مطمئن بشید که مشکل از مخزن هست یا نه، میتونید شیر مخزن رو ببندید. در اینصورت آب تصفیه شده بدون اینکه به مخزن شما بره به شیر برداشت میرسه. حالا بعد از چند روز مصرف اون آب:

   1. اگر هنوز هم آب تصفیه شده دچار مشکل بود که مشکل از فیلترهای شما است و باید تعویض بشن.
   2. اگر مشکل بوی بد آب حل شده بود، نتیجه میگیریم که مخزن ذخیره تصفیه آب شما مشکل داره.

   برای حل مشکل هم میشه مخزن رو با روش های مختلفی شستشو داد و یا اگر وضعیت مخزن خیلی بد باشه باید حتما تعویضش کنید. برای اطمینان با بخش سرویس و خدمات ما تماس بگیرید تا بهتر راهنماییتون کنند.

 3. محمد گفت:

  سلام چطوری میشه تفاوت مخزن تانک پک اصلی رو با مخزن های فیک یا مارک های دیگه تشخیص داد؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   مخزن تانک پک اصلی که از تایوان وارد میشه، زیرش دارای هک برجسته Made in Taiwan هست. توجه کنید که حتما این هک به صورت برجسته باشه و بشه با دست لمسش کرد. مهم ترین نحوه تمایزش از بقیه مخزن ها همینه.

 4. کارگشا گفت:

  سلام من تازه دستگاه تصفیه خریدم. الان یکم گشتم تو سایتتون دیدم که مخزن تصفیه آبی که من دارم خیلی کوچک تر از مخزنای شماست. این کوچیک بودنه کجا ضرر داره ؟ کجا مشکل نشون میده برام؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   ببینید، دستگاه تصفیه آب خانگی یه سیستم مشخصی داره و با توجه به اون میاد آب منزل شما رو تا حدی تصفیه میکنه. اینکه مخزن چند گالنی باشه، روی کیفیت آب خروجی تاثیری نمیزاره. اما اگر مخزنتون بزرگ تر باشه فرضا میتونید تو زمان کمتری مقدار آب خیلی بیشتری رو برداشت کنید. تنها تفاوتش همین هست. و البته قیمت مخزن تصفیه آب خانگی 4 گالن با قیمت مخزن 2 گالن هم خیلی متفاوته.
   در کل توصیه این هست که به کیفیت مخزن توجه داشته باشید چون ظرفیت آنچنان تاثیری نداره.

 5. شریفی گفت:

  سلام
  ببخشید اخیرا برای من فیتلرهای کل دستگاه رو عوض کردند. وقتی شیر مخزن رو میبندم و از شیر برداشت اب میگیرم سختی آب حدود ۱۰۰ هست. ولی وقتی شیر مخزن رو باز میکنم و آب داخلش میره و مثلا چند ساعت میرم برداشت کنم سختی آب به ۷۰۰ هم میرسه؟ چه قطعه ای رو باید عوض کنم؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   احتمالا آب تصفیه نشده که قبل از تعویض فیلتر داخل مخزن بوده، هنوز هست. به همین دلیل آب مخزن با اب تصفیه شده tds رو بالا میبره.
   مورد بعد اینکه تیوپ مخزن دستگاه تصفیه آب نیاز به شارژ داره چرا که آب داخل مخزن کاملا تخلیه نمیشه.
   بعد از شارژ مخزن با تلمبه بادی تا ۸ psi شیر روی سینک رو ده دقیقه باز بگذارید، تا آب داخل مخزن کاملا خالی شود. اگه از شیر روی سینک آب باریک بیاد ولی مخزن سنگین و پر باشه دلیل بر خالی بودن باد مخزن ذخیره میباشد.
   قابل ذکره که تیوپ مخزن بعد از چندین سال خاصیت ارتجاعیشو از دست میده و نمیتونه بطور کامل آب رو خالی کنه و باید کل مخزن تعویض بشه.
   مطابق استاندارد nsf(بنیاد ملی آب امریکا) مخزن تصفیه آب بهتره بعد از ۵ سال تعویض شود.

 6. رضا از آبسرد دماوند گفت:

  مخزن تصفیه آب ما فشارش کمه دلیلش چیه؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود
   کم شدن فشار آب تصفیه آب خانگی دلایل زیادی دارد.
   از جمله:

   • کیپ شدگی فیلترهای مرحله ۴ به بعد
   • کم شدن فشار هوای مخزن که بهتر است شارژ شود(که احتمال بیشتری دارد)
   • پاره شدن تیوپ مخزن که در این حالت مخزن کلا باید تعویض شود
   • کیپ شدگی اتصالات بعد از مخزن ذخیره که باید مرحله به مرحله چک شود
   • کیپ شدگی فیلتر ممبران

   در صورت تمایل میتوانید با بخش سرویس و خدمات برای خدمات تماس حاصل فرمایید.

 7. کرمی گفت:

  مخزن تصفیه آب ما باد خالی میکنه من تلمبه دستی میزنم خوب میشه بعد از دو هفته مجدد باد خالی میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   والف سوزن مخزن ذخیره شما خراب شده. بهتره والف و سوزن تعویض بشه در صورت تعویض والف اگه درست نشه مخزن باید تعویض شود.

 8. داوود گفت:

  مخزن تصفیه آب ما سوراخ شده و زیرش آب جمع شده باید چیکار کنم تیوپشو تعویض کنم؟

  1. کارشناش تصفیه اب شرکت پاکاب گستر گفت:

   خیلی کم پیش میاد از مخزن آب نشتی کنه. لطفا مخزن رو بیرون سینک قرار بدید بعد از چند ساعت مطمئن بشید که آبی که جمع میشه دقیقا از کجاست.
   اگه مطمئن شدید از خود مخزن احتمالا یا از قسمت شیر نشتی میده که باید تعویض بشه یا از قسمت رزوه تفلون زده بشه یا از قسمت والف هستش که در اینصورت تیوپ سوراخ و از والف نشتی میده در اینصورت مخزن کلا باید تعویض بشه.
   در مخازن تصفیه آب خانگی تیوپ مخزن قابل تعویض نمیباشد. چند مدل وارد شد که قابلیت تعویض تیوپ رو داشت که بدلیل کیفیت پایین مورد استقبال قرار نگرفت.

 9. صادق گفت:

  دستگاه تصفیه آب لوناواتر داشتیم که از یه جا باز کردم و در خانه جدید نصب کردم ولی فشارش کم شده در حالیکه تو‌ خانه قبلی هیچ مشکلی نداشت دلیلش چیه

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   بعد از هر جابجایی به علت تکان هایی که مخزن میخوره همیشه فشار باد مخزن افت میکنه با تلمبه دستی به میزان ۸ تا ۱۰ psi باد بزنید در صورتی که فشارسنج ندارید، به میزانیکه آب داخل مخزن تا آخرین قطره تخلیه شود باد بزنید.

 10. کیوان گفت:

  برای یک اداره که ۲۰ تا کارمند داره دستگاه ما جواب نمی ده و مخزن مدام خالی میشه و آب کم میاد چه پیشنهادی دارید؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   اگه مصرف شما دو برابر همین مقداری که مصرف میکنید میباشد میتوان یک مخزن ذخیر ۵ گالنی اضافه کرد به دستگاه ولی اگه مصرف تا سه برابر بیشتر میباشد بهتر است از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی ۴۰۰ گالنی استفاده شود

 11. تشکری گفت:

  سلام . تیوپ مخزن قابل تعویض است یا مخزن باید کاملا عوض شود.

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   تیوپ مخزن های تصفیه آب پلمپ شده و قابل تعویض نیست و در صورت سوراخ شدن یا مشکل دیگه مخزن کلا باید تعویض بشه.
   تعداد کمی مخزن هایی با قابلیت تعویض تیوپ وارد شد که بدلیل خرابیهای زیاد در صنف استقبال نشد.

 12. م.حلاجی گفت:

  من پنج سال پیش زه مخزن تانک مکس گرفتن و امسال به دلایلی مجبورم تعویضش کنم. از جایی که مخزن قیمتش خیلی بالا هستش میخوام یه چیزی بخرم که تا یه مدت طولانی عمر کنه. چی پیشنهاد میدید شما؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت بخیر
   در حال حاضر میشه گفت مخزن تانک پک بهترین مخزن موجود در ایران هست. این مخزن وارد شده از تایوان هست، استاندارد NSF داره و بهترین کیفیت رو به شما میتونه ارائه بده.

 13. دلیرپرور گفت:

  سلام. میشه تیوب این مخزنا رو عوض کرد؟ فک کنم برای من پاره شده.

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   خیر. مخزن باید تعویض شه.

 14. صحرایی گفت:

  من وقت و تجهیزات تنظیم باد مخزن رو ندارم. شما این کارم انجام میدید؟ حس میکنم فشار سابق رو نداره دستگاهم.

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   بله انجام میدیم. با سرویس و خدماتمون هماهنگ کنید که یه سرویسکار بیاد دستگاهتون رو ببینه. شاید مشکل کمبود فشار از جای دیگه باشه. اگرم مخزن بود که براتون تنظیم فشار انجام میده.

 15. حمید گفت:

  تصفیه آب بوی بد وطعمش آهن میده تمام فیلترها تعويض کردم‌ و طعم و بویش عوض نشده بگمانم ديگه مخزن مانده‌ باید مخزن تعویض کنم مدت ده سال هست کار میکنه در ضمن تاریخ اعتبار دارن لطفا راهنمایی کنید متشکریم

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   بله، به احتمال زیاد مخزن شما دچار مشکل شده و آلوده شده. اما ممکنه دلایل دیگه ای هم داشته باشه که باید بررسی بشه. با بخش خدمات ما تماس بگیرید، راهنماییتون میکنن.

 16. امیر گفت:

  باسلام و درود
  مخزن خراب میشه فروخت ؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام. چون مخزن ها معمولا تیوپشون دچار مشکل میشه و پلمپ هستن، دیگه نمیشه تعمیرشون کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *