مقالات

تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

شرکت پاکاب گستر با مجرب ترین تکنسین های متخصص در حوزه آب تصفیه کن، اقدام به تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و قطعات و اجزای مختلف تصفیه آب مینماید. برای تماس با ما میتوانید با بخش سرویس و خدمات پاکاب گستر تماس حاصل کنید. شماره بخش خدمات پاکاب گستر: 02144575211

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای قطعات متعددی است. این دستگاه همانند دیگر لوازم خانگی استفاده شده، ممکن است دچار مشکل و خرابی شود. نکته بسیار مهم این است که بتوان به تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی پرداخت. یکی از اصلیترین گام ها در رسیدن به این هدف، شناخت قطعات تصفیه آب است.

پس از شناخت هر یک از لوازم به کار رفته در تصفیه آب باید به نقش هر یک از آنها در فرآیند دستگاه تصفیه آب پی برد. چرا این نکته مهم است؟ زیرا میتوان با شناخت انواع لوازم تصفیه آب، از ریشه مشکل به وجود آمده اطلاعاتی کسب کنید که در تعمیر تصفیه آب مفید خواهد بود.

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که گفته شد، قطعات دستگاه تصفیه آب تعداد بسیار زیادی دارند. بنابراین در این قسمت از مقاله به معرفی جزئی هر یک از این قطعات خواهیم پرداخت.

انواع قطعات تصفیه آب

مخزن تصفیه آب

یکی از مهم ترین و اصلیترین بخش های دستگاه تصفیه آب مخزن آن است. چراکه آب تصفیه شده در دستگاه به منبع آب ریخته میشود و در آن نگهداری خواهد شد. معمولا دستگاه های تصفیه آبی که با سیستم اسمز معکوس کار میکنند دارای مخزن هستند. زیرا اسمز معکوس فرآیند نسبتا کندی برای تصفیه آب دارد. بنابراین برای اینکه بتوان آب خروجی از تصفیه آب را با جریان و شدت بهتری داشت، نیاز است تا یک مخزن در کنار دستگاه تصفیه آب قرار گیرد.

پمپ افزایش فشار

علاوه بر مخزن دستگاه های اسمز معکوس باید دارای یک پمپ نیز باشند. زیرا اساس فرآیند اسمز معکوس از اختلاف فشار استفاده میکند. فیلتر ممبران برای اینکه بتواند آب را به خوبی تصفیه کند، نیاز به فشار آب بالایی دارد که پمپ به این دلیل روی دستگاه نصب میشود.

شیر برقی

یکی دیگر از قطعات مهم آب تصفیه کن شیر برقی است. شیر برقی تصفیه آب وظیفه دارد تا در صورت پر شدن مخزن و یا خالی شدن آن دستور قطع یا وصل جریان را بدهد.

سوئیچ های پرشر و لو پرشر

این سوئیچ ها نیز در کنار شیر برقی به عنوان قطعات برقی دستگاه به کار میروند. های پرشر زمانی که مخزن دستگاه پر از آب شد عمل کرده و جریان برق دستگاه را قطع میکنید تا پمپ بی دلیل کار نکند و باعث هدر رفت آب نشود.

سوئیچ لو پرشر نیز قطعه ای است که به هنگام ضعیف شدن یا قطع فشار آب ورودی به دستگاه توسط یک دیافراگم باعث قطع جریان برق میشود و پمپ و شیربرقی را قطع میکند. در نتیجه دستگاه هرز کار نخواهد کرد و مانع خرابی پمپ تصفیه آب میشود.

محدود کننده جریان یا فلو

محدود کننده جریان فاضلاب یا Flow restrictor یکی از قطعه های بسیار مفید تصفیه آب است. وقتی ممبران آب را تصفیه میکند، مقدار زیادی از آب را به عنوان پساب دور میریزد. محدود کننده فاضلاب در این حین فشاری را در قسمت فاضلاب ممبران ایجاد میکند که سبب میشود ممبران آب کمتری را به عنوان دور ریز به فاضلاب بریزد.

فیلترهای تصفیه آب

میتوان گفت تمامی فرآیندهای اصلی تصفیه آب توسط این فیلترها انجام میشود. به دلیل اینکه این قطعات به طور مستقیم با آب در تماسند و آب را فیلتر میکنند. تصفیه آب های اسمز معکوس دارای حداقل 5 فیلتر تصفیه آب هستند. اما فیلترهای دیگری نیز به منظور افزایش کیفیت آب خروجی از آب تصفیه کن به آنها افزوده میشود.

هوزینگ فیلتر تصفیه آب

به محفظه های عمودی نصب شده روی دستگاه تصفیه آب هوزینگ گفته میشود. این هوزینگ ها معمولا نگهدارنده 3 فیلتر مرحله اول تصفیه آب خواهند بود.

شیر ورودی

این شیر مقدمات ورود آب شهری را به دستگاه تصفیه آب فراهم میکند. برای تعویض فیلتر و سرویس دوره ای معمولا اولین اقدام بستن این شیر است.

شیر میکس

یکی از راهکار های تعدیل و تنظیم سختی آب شیر میکس است. این شیر میتواند مقداری از آب دور ریخته شده را به منظور بازگرداندن املاح به آب تصفیه شده اضافه کند.

عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

پس از اینکه با انواع قطعات به کار رفته در دستگاه تصفیه آب آشنا شدیم، به سراغ انواع مشکلاتی که ممکن است برای تصفیه آب به وجود بیاید خواهیم پرداخت. قبلا در مقاله ای با عنوان «مشکلات دستگاه تصفیه آب و عیب یابی» به طور کاملی به برخی از شایع ترین مشکلات دستگاه تصفیه آب پرداختیم. در این قسمت به طور خلاصه برخی از مشکلات و راه حل تعمیر آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

آبی از دستگاه تصفیه آب خارج نمیشود.

برای بسیاری از کاربران تصفیه آب اتفاق میفتد که برخی اوقات دستگاه تصفیه آب دارای فشار کمی خواهد بود. در اینصورت ممکن است مشکلات زیر برای آب تصفیه کن شما به وجود آمده باشد.

فشار هوای فشرده شده داخل مخزن تصفیه آب کم شده است. راه حل: مخزن را هواگیری کنید و فشار آن را تا حدود 6psi بالا بیاورید.

فشار آبی که به دستگاه وارد میشود کم است. (مثلا کمتر از 40psi) راه حل: پمپ تصفیه آب شما دچار مشکل شده است. آن را تعمیر کنید.

فیلتر های پیش تصفیه شده یعنی فیلترهای مراحل 1 تا 3 دچار گرفتگی و کیپ شدگی شده اند. راه حل: فیلترهای شما کهنه شده اند. با خرید پک فیلتر تصفیه آب، آنها را تعویض کنید.

فیلتر ممبران مرحله 4 کیپ شده و آبی را عبور نمیدهد. راه حل: اقدام به تعویض فیلتر ممبران خود بکنید.

احتمال دارد که شیر ورودی تصفیه آب شما بسته باشد. راه حل: شیری که روی لوله کشی زیر سینک نصب شده است را چک کنید و از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

محدود کننده فاضلاب شما دچار خرابی شده است و تمام آب به فاضلاب میرود. راه حل: اقدام به تعویض فلو تصفیه آب کنید.

آب خروجی دارای جریان کمی است

فیلتر های پیش تصفیه شده یعنی فیلترهای مراحل 1 تا 3 دچار گرفتگی و کیپ شدگی شده اند. راه حل: فیلترهای شما کهنه شده اند. با خرید پک فیلتر تصفیه آب، آنها را تعویض کنید.

فیلتر پست کربن شما دچار گرفتگی شده است راه حل: میتوانید به تعویض فیلتر مرحله پنج یعنی پست کربن بپردازید.

مخزن تصفیه آب دارای فشار کمی است. راه حل: میتوانید آن را هواگیری کرده و فشار هوای داخل آن را به حدود 6psi برسانید.

فیلتر ممبران دچار کیپ شدگی شده است. راه حل: در اینصورت نیاز است تا ممبران را تعویض کنید و پس از تعویض اجازه دهید چند بار دستگاه کار کند.

قبلا در مطلب با عنوان «علت پر نشدن مخزن تصفیه آب» این موضوع را به طور کامل پوشش دادیم و حالت های مختلف را همراه با راه حل ارائه کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منبع ذخیره تصفیه آب میتوانید به این مطلب مراجعه کنید.

هوزینگ ممبران دچار نشتی شده است

ممکن است محل اتصال هوزینگ ممبران به فیلتر دارای محفظه است و نشتی از آن اتفاق میفتد. راه حل: با نوار تفلون چند بار دور شلنگ ها بپیچید و سپس دوباره آنها را جا بزنید.

امکان نشتی از بدنه هوزینگ ممبران. راه حل: بدنه هوزینگ ممبران را به دقت چک کنید تا شکستگی و ترک مشاهده نکنید. اگر ترکی مشاهده کردید نیاز است تا هوزینگ را تعویض کنید.

نشتی هوزینگ های فیلتر پیش تصفیه

به خوبی اتصالات مربوط به هوزینگ سفت نشده است. راه حل: واشر او-رینگ یا گردی که در محل پیچش هوزینگ ها قرار دارد ممکن است به خوبی جا نرفته باشد. آن را چک کنید و اگر مشکل حل نشد با نوار تفلون شلنگ های اتصال محفظه فیلتر را در جای خود سفت تر کنید.

بدنه هوزینگ ممکن است دچار شکستگی شده باشد. راه حل: به دنبال ترک خوردگی یا شکستگی های قابل تشخیص باشید. در اینصورت نیاز به تعویض هوزینگ مورد نظر دارید.

طعم و بوی بد آب خروجی

ممبران به عنوان اصلی ترین فیلتر کهنه شده است. راه حل: اقدام به خرید و تعویض فیلتر ممبران مرحله 4 بکنید.

فیلترهای کربنی تصفیه آب دچار کهنگی شده اند. راه حل: در اینصورت نیز زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است و باید فیلترهای کربنی دستگاهتان را عوض کنید.

آب داخل مخزن کهنه شده است. راه حل: برای چند دقیقه شیر برداشت را باز بگذارید تا آب داخل مخزن خالی شود.

دستگاه شما نیاز به شتسشو دارد. راه حل: اقدام به شستشوی دستگاه بکنید. در بخش آخر این صفحه نحوه شستشوی آب تصفیه کن را توضیح داده ایم.

توجـــه: به این نکته دقت کنید که شستشوی دستگاه تصفیه آب شاید مقداری سخت و نیاز به تخصص ویژه داشته باشد. روش های خاصی از قبیل سرکه شویی، کلر شویی، بوی بد که ناشی از میکرو ارگانیزم های جمع شده در دستگاه را تا حد قابل توجهی از بین میبرد. برای اطلاع بیشتر از انواع سرویس تصفیه آب بهتر است با واحد سرویس و خدمات ما تماس گرفته تا سرویسکار برای سرویس دستگاه اقدام کند.

آب تصفیه شده دارای حباب است

به احتمال زیاد فیلترهایتان را به تازگی تعویض کرده اید. راه حل: نیاز به انجام کار خاصی نیست، این حباب ها به خودی خود از بین خواهند رفت.

منبع آب منزلتان دارای اکسیژن زیادی است. راه حل: حباب ها احتمالا به دلیل افزایش اکسیژن به وجود آمده اند که به طور خودکار از بین خواهند رفت و مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

 درخواست سرویس تصفیه آب

در صورت وقوع هر مشکلی برای تصفیه آب باید به سرعت اقدام کرد تا از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری شود. در قسمت های قبل سعی شد تا به طور خلاصه مشکلات عمده به وجود آمده برای دارندگان دستگاه تصفیه آب توضیح داده شود. در نهایت اگر برای هر مشکلی نیاز به سرویس تصفیه آب داشتید، یا نیاز به مشاوره برای مشکلی که برایتان به وجود آمده است داشتید، میتوانید با بخش سرویس و خدمات پاکاب گستر تماس حاصل کنید.

انواع خدمات تعویض فیلتر تصفیه آب، نصب دستگاه آب تصفیه کن در صورت نقل مکان یا خرید دستگاه، خدمات عیب یابی تصفیه آب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی توسط تکنسین های مجرب شرکت پاکاب گستر انجام میپذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.