مقالات

مراحل تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب

تصفیه آب به فرآیند پاکسازی و پلایش جهت از بین بردن آلودگی‌های موجود آب است. امروزه دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که برای پاکسازی آب به کار می‌روند، با تکنولوژی اسمز معکوس کار می‌کنند. در ادامه با این سیستم بیشتر آشنا خواهید شد.
شرکت پاکاب گستر وارد کننده و تولید کننده عمده محصولات تصفیه آب در ایران است.

چرا دستگاه تصفیه آب لازم است؟

همانگونه که همه می‌دانید آب مایه حیات است. ۷۰ درصد جهان ما را آب تشکیل می‌دهد؛ همچنین بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده. حال به این فکر کنید که این ماده بسیار ارزشمندی که هرروز از آن می‌نوشیم و حتی با آن شست و شو انجام می‌دهیم نباید تمیز باشد؟ آبی که هرروز ما برای آشامیدن و پختن غذا از آن استفاده می‌کنیم چه قدر تمیز است؟

شاید فکر کنید که در تصفیه خانه آب صنعتی، آب را به صورت کاملاً صد در صد تصفیه می‌کنند. اما اگر اینگونه بود چه نیازی به تصفیه آب خانگی داشتیم. در تصفیه خانه صنعتی آب را در چند مرحله مختلف که شامل هوادی، سختگیری، فیلتراسیون، گندزدایی، ذخیره سازی و… تمیز می‌کنند. توضیح دادن تمام مراحل تصفیه خانه صنعتی به صورت کامل، خود یک داستان مفصلی می‌باشد که در مقالات بعدی باید آن را توضیح دهیم.

اسمز معکوس

هرگاه دو محلول مایع با غلظت‌های متفاوت توسط یک فیلتر یا صافی که فقط اجازه عبور آب همراه با فشار معین را می‌دهد و آب با غلظت بیشتر به سمت دیگر که غلظت کمتری دارد حرکت کند؛ اسمز معکوس نام دارد.  در اسمز معکوس آب خام توسط پمپ به درون محفظه‌ای به نام فیلتر ممبران هدایت می‌شود که در سطرهای بعدی توضیح می‌دهیم. فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) یا شیرین کردن آب روشی است جهت جداسازی ناخالصی‌ها از آب. اسمز معکوس خود دارای چند مدل به روش فیلتراسیون، نانوفیلتراسیون، میکروفیلتراسیون و آلترافیلتراسیون است.

آب سالم به آبی گفته می‌شود که آلودگی‌های میکروبی نداشته باشد، بی بو باشد و رنگ خاصی نداشته باشد. همچنین مواد سمی داخل آن نباشد.  آب سالم باید ظاهرش زلال باشد و مواد معدنی به میزان مجاز در آن باشد. برای رسیدن به آب سالم بهترین راه نصب دستگاه تصفیه آب خانگی است.

مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب خانگی

امروزه دستگاه‌های تصفیه آب با برندهای زیادی در بازار عرضه می‌گردد. اما باید توجه داشت که تمام دستگاه‌های تصفیه آب یک وظیفه مشخص و یکسانی دارند. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دارای 5 یا 6 یا 7 یا 8 مرحله فیلتراسیون هستند. اکثر دستگاه‌های تصفیه آب دارای ۶ مرحله بوده و مرحله هفتم و هشتم را ندارند. زیرا که دو مرحله آخر این سیستم ضروری نبوده و جهت اطمینان خاطر است.

دستگاه تصفیه آب لایف واتر مدل نوبل پلاس

مرحله یک:

فیلتر پلی پروپیلن دستگاه تصفیه آب از الیاف مصنوعی ساخته شده است. این فیلتر توانایی حذف شن و ماسه، گل و لای، زنگ لوله و سایر موارد درشت تا اندازه ۱ تا ۵ میکرون است. زمان تعویض این فیلتر هر ۶ ماه یک بار است. پلی پروپیلن در یک محفظه شیشه‌ای رنگ قرار گرفته شده است. زمانی که این فیلتر به رنگ نارنجی و یا قهوه قهوه‌ای در می‌آید، زمان تعویض آن به راحتی مشخص می گردد.

مرحله دو:

اندازه ذرات تشکیل‌دهنده این فیلتر به صورت یکسانی است. فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال برای حذف آلاینده‌هایی مانند ترکیبات آلی فرّار، بوی بد،  نیتروژن دی اکسیدها استفاده می‌شود. کربن فعال از مواد چوبی، زغال و پوسته نارگیل درست شده است. فیلتر کربن اکتیو کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف، از جمله در تصفیه هوا را نیز دارد.

مرحله سه:

کربن بلاک هم مانند کربن اکتیو از زغال پوسته نارگیل تشکیل شده. و توانایی حذف ترکیبات آلی محلول، طعم، بو و مزه نامطبوع را دارد. این فیلتر باید تمامی مواد مضر در آب را حذف کند تا به فیلتر بعدی که فیلتر مهم این سیستم است؛ آسیبی وارد نشود. در ادامه به اهمیت این فیلتر می پردازیم.

مرحله چهار:

فیلتر ممبران مهمترین بخش سیستم اسمز معکوس است. اصلی‌ترین بخش در فیلتر ممبران یک غشا نیمه تراواست، غشایی که فقط ذرات ۰٫۰۰۰۱ میکرون را می‌تواند از خود عبور دهد. فیلتر ممبران دارای ۱ ورودی و ۲ خروجی است. آبی که در ممبران تصفیه شده به مرحله بعدی رفته و باقی مانده آب تمیز نشده به خروجی فاضلاب می‌رود. یکی از وظایف ممبران کم کردن سختی آب می‌باشد. این فیلتر از یک سال تا دو سال کار می‌کند. در صورتی که آب منطقه شما زیاد آلوده باشد و سختی آن بیش از حد باشد، ممکن است زمان تعویض آن زود تر باشد. ممبران توانایی  حذف کلیه املاح نیترات نیتریت آرسنیک· حذف انواع میکروب‌ها و ویروس‌های محلول در آب را دارد. ممبران قادر است روزانه بین ۵۰ تا ۷۰ گالن در روز آب را تصفیه کند.

مرحله پنج:

 پنجمین مرحله در مراحل تصفیه آب و آخرین فیلتر ضروری در دستگاه تصفیه آب، فیلتر کربن بلاک یا کربن نهایی است. آب تصفیه شده که بعد از ممبران به درون مخزن می‌رود ممکن است مدتی در مخزن بماند. این ماندن آب در مخزن، ممکن است باعث به وجود آمدن بو و مزه شود. به همین جهت فیلتر کربن نهایی را قرار داده می‌شود تا بو و مزه را از بین ببرد. کار این فیلتر همانند مرحله سوم می‌باشد. زمان تعویض این فیلتر به دلیل تمیز بودن آب بعد از ممبران، یک ساله می‌باشد.

مرحله شش:

فیلتر ششم یک فیلتر تصفیه نبوده و کار آن اضافه کردن املاح معدنی به آب است. دستگاه‌های تصفیه آب بدون فیلتر مینرال هم قابل استفاده هستند. در مرحله ۴ تصفیه آب خانگی تمامی ذرات آب به صورت کامل چه مضر و چه مفید از بین می‌روند. به همین جهت این فیلتر را به این سیستم اضافه کرده‌اند.

مرحله هفت:

فیلتر قلیایی که از نام آن هم پیداست، آب را قلیایی می‌کند. قلیایی شدن برای کسانی که دستگاه گوارش آن اسیدی می‌باشد مفید است. البته قلیایی شدن آب فوایدی دیگری مانند جلوگیری از  سرطان‌ها و بیماری MS و سرطان معده و روده را دارد. همچنین استفاده از آب قلیایی برای بیماران دیابتی مفید می‌باشد

مرحله هشت:

فیلتر UV با استفاده از اشعه ماورا بنفش، توانایی از بین بردن باکتری‌ها، میکروب‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها و غیره را دارد. پس این فیلتر یک لامپ است و موادی به آن اضافه نمی‌کند. نکته مورد اهمیت این فیلتر این است که فقط ضربه نخورد و نشکند. بخاطر وجود جیوه موجود در آن.

اجزای دیگر دستگاه تصفیه آب خانگی

در مقاله دیگری با عنوان اجزای دستگاه تصفیه آب هر یک از قطعات و فیلتر های دستگاه تصفیه آب را مورد بررسی قرار دادیم. این جا یه بررسی خلاصه چند مورد دیگر از اجزای دستگاه تصفیه آب میپردازیم.

پمپ تصفیه آب

پمپ دستگاه تصفیه

پمپ دستگاه تصفیه

پمپ تصفیه آب در کیفیت آب خروجی بسیار مؤثر است. فیلتر ممبران برای تصفیه آب نیاز به فشار بالای آب ورودی دارد، برای مهیا کردن فشار بالا در ممبران به پمپ نیاز داریم. فشار مورد نیاز تصفیه آب از ۵۰ تا ۱۵۰ psi می‌باشد. اگر این فشار کمتر از ۵۰ باشد، به این معنی است که یا آب به ممبران نمی‌رسد؛ یا به خوبی کار نمی‌کند. همچنین اگر بیش‌تر ۱۵۰ باشد؛ احتمال ترکیدن محفظه آن وجود دارد.

مخزن ذخیره

 

مخزن ذخیره آب تانک پک

مخزن تانک پک

مخزن ذخیره دارای ابعاد و اندازه‌های گوناگونی است. یکی از علت‌های که از مخزن ذخیره استفاده می‌شود؛ این است که مقدار آب خروجی از ممبران اندک و با سرعت کمتری تولید می‌شود. دستگاه‌های خانگی دارای مخزن 2 گالن (۷. ۵ لیتر)، مخزن 3.2 گالن (۱۲ لیتری)، مخزن 4 گالن (۱۵ لیتری)، مخزن 5 گالن (۱۹ لیتری) می‌باشند. زمانی که فشار آب برداشت شما کم می‌شود؛ مسئول خدمات تعویض و تعمیر دستگاه، در صورت نبود مشکل می‌تواند فشار و باد مخزن ذخیره را بیشتر کند تا مشکل رفع شود.

شیر برداشت اهرمی ضد زنگ

شیر-فانتزی

شیر برداشت اهرمی تصفیه آب

شیربرداشت مناسب باید علاوه بر زیبایی، باید از آلیاژ بیشتر در آن کار شده باشد؛ تا مقاومت آن بیشتر و زنگ نزند. همچنین در صورت خرابی یا نشتی قابل تعمیر باشد و مخصوصاً مغزی شیر قابلیت تعویض را داشته باشد. این شیر ها قابل نصب بر روی سینک، دیوار و کابینت هستند.

سرویس و خدمات دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب به دلیل وجود فیلترهای مختلف و قطعات زیاد به کار رفته در آن نیاز به سرویس دوره ای و چکاب دستگاه دارد. کارشناسان و تکنسین های مجرب شرکت بازرگانی پاکاب گستر با دانش و مهارت کافی نیاز شما را بابت تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب و رفع نشتی و یا خرابی های احتمالی رفع خواهد کرد

نمایندگی تصفیه آب

شرکت پاکاب گستر عرضه کننده عمده دستگاه تصفیه آب خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی می‌باشد. مجموعه ما با داشتن افرادی متخصص در این حوزه می‌کوشند تا با ارائه بهترین خدمات و محصولات، احتیاجات مورد نیاز شما را تامین کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با تمامی محصولات و خدمات ما با کارشناسان شرکت در تماس باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *