مقالات

دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای یا کلمنی رومیزی

دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای

دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای یا دستگاه تصفیه آب کلمنی یکی از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد. همانطور که از نامش پیداست برای تصفیه کردن آب از نیروی گرانش زمین کمک میگیرد. در این نوع از دستگاه‌های تصفیه آب یک ظرف در بالای دستگاه قرار گرفته است و یک ظرف در پایین آن که به هم متصل هستند. ظرف بالایی برای ذخیره آب ورودی و ناسالم است و ظرف پایین برای ذخیره آب تصفیه شده.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، این گونه از دستگاه‌ها از جریان الکتریسیته استفاده نمیکنند و نیاز به برق ندارند. علاوه بر آن این تصفیه آب‌ها معمولا از سیستم اولترافیلتراسیون UF کربن فعال بهره میبرند.

در ساختار دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای برخی اوقات از توری‌های از جنس فیبر نیز استفاده میشود. کربن فعال موجود در سیستم فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای، ناخالصی‌هایی مانند انگل، کلر، آفت کش‌ها و دیگر آلاینده‌ها را جذب و پاکسازی میکند. همچنین توری فیبر نام برده شده بیشتر برای جلوگیری فیزیکی از ورود گرد و غبار و مواد آلاینده از جنس خاک درون آب تصفیه شده است.

تفاوت اصلی دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس با آب تصفیه کن‌های اولترافیلتراسیون، تفاوت اندازه فیلتر ممبران آن‌ها است. در واقع میتوان گفت که منافذ موجود در فیلتر اسمز معکوس 10 برابر کوچکتر از سیستم اولترافیلتراسیون است. همین منافذ کوچکتر به آن اجازه میدهد تا عملکرد بهتری را نسبت به اولترافیلتراسیون داشته باشد.

در صفحه اصلی سایت دیجی پاکاب در مورد انواع سیستم‌های فیلتراسیون آب توضیح داده ایم که میتوانید با مطالعه آن بیشتر به تفاوت سیستم‌های اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون پی ببرید و با سیستم‌های دیگر نیز آشنا شوید.

چه زمانی از دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای استفاده کنیم ؟

حالا سوال پیش می‌آید که دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای چه زمانی مناسب است؟ یا در چه جاهایی استفاده از آن منطقی به نظر می‌آید؟

در صورتی که شما در منطقه‌ای زندگی میکنید که دارای جریان برق پایدار نیست، و ممکن است به صورت پیاپی با قطعی برق مواجه شوید، این گونه از دستگاه‌ها برای شما مناسب است.

و همینطور اگر در منطقه‌ای زندگی میکنید که آب نسبتا تصفیه شده‌ای را به شما ارائه میدهند، میتوانید برای بالاتر بردن کیفیت آب منزلتان این دستگاه‌ها را تهیه کنید و سراغ دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نروید. زیرا قیمت این دستگاه‌ها نسبت به دستگاه‌های اسمز معکوس برای این گونه شرایط بهتر و مقرون به صرفه تر است.

چه زمانی استفاده از دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای مناسب نیست؟

گرچه استفاده از دستگاه آب تصفیه کن مبتنی بر جاذبه زمین ممکن است برای برخی از موقعیت‌ها مناسب باشد، استفاده از آن برای همه شرایط توصیه نمی‌شود. استفاده از تصفیه آب جاذبه‌ای به طور شدیدی به سختی آب منطقه شما بستگی دارد. به دلیل اینکه این دستگاه‌ها معمولا از سیستم اولترافیلتراسیون استفاده میکنند، و این سیستم UF فلزات سنگین را از آب حذف نمیکند.

اگر TDS آب یا مقدار مواد معلق آلاینده در آب از 300 ppm کمتر بود و آلاینده‌های موجود در آب را بیشتر مواد از جنس خاک، مثل گل و لای و شن تشکیل میدادند؛ این سیستم‌ها برای شما مناسب خواهد بود. اما در غیر این صورت دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای به طور مناسبی عمل نخواهد کرد و پس از تصفیه نیز ممکن است، مقداری آلاینده بسیار خطرناک درون آب موجود باشند.

 دو دستگاه تصفیه آب جاذبه ای

دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای بخریم یا نه؟

نوشیدن آب سالم همواره برای بدن انسان ضروری است. هر روشی که بتواند آب را سالم تر کند، توصیه ما به استفاده از آن است. دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای نیز به فیلتراسیون و تصفیه آب تا حد مناسبی کمک خواهد کرد. بنابراین استفاده از آن نسبت به استفاده نکردن از هیچ فیلتراسیونی بهتر است. البته برای خرید دستگاه تصفیه آب، پیشنهاد تیم پاکاب گستر خرید یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است.

دستگاه تصفیه آب جاذبه‌ای از روش‌های سنتی تصفیه آب مثل جوشاندن آب بهتر است. این دستگاه‌ها آلاینده‌های فیزیکی درون آب مثل گرد و خاک را به خوبی از بین میبرد. اما کماکان مقداری از آلاینده‌های آسیب رسان مثل فلزات سنگین در آب باقی میماند.

مطلب پیشنهادی: خرید تصفیه آب کیسی رومیزی

نقاط قوت

  • نیاز به جریان برق ندارد و بدون آن نیز عملکرد خود را انجام میدهد.
  • به راحتی نصب میشود و نیاز به نصاب متخصص تصفیه آب ندارد.
  • قابل حمل است. میتوان آن را به مکان‌های مختلف حمل کرد که در سفر‌ها میتواند گزینه مناسبی باشد.
  • به شفافیت آب کمک میکند. با حذف گرد و غبار و آلاینده‌های فیزیکی، به شفاف سازی آب میپردازد.
  • قیمت مقرون به صرفه ای دارد.
  • قابلیت قرار گرفتن روی میز به صورت کلمنی را دارد.
  • در حجم ها و اندازه های مختلف موجود است.

نقاط ضعف

  • فلزات سنگین را از بین نمیبرد. به دلیل استفاده از سیستم UF برای فیلتراسیون، توان جذب فلزات سنگین را ندارد.
  • فشار آب خروجی یا فشار جریان آب که از آن خارج میشود ضعیف است.
  • برای مناطقی که سختی آب بالایی دارند، مناسب نیست.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *