مقالات

آیا خطر بیماری وبا با دستگاه تصفیه آب حل میشود؟

آب، ضد عفونی آب و بهداشت یکی از مهم ترین قسمت ها در استراتژی حل مشکل بیماری وبا است. در این خصوص یکی از وسیله هایی که در مقابل بیماری وبا توانسته است کارایی خود را به بهترین نحو نمایش دهد، دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس است.

بر اساس مقاله منتشر شده در وبسایت معتبر موسسه ملی بهداشت (nih.gov)، راه حل استفاده از تصفیه آب خانگی میتواند ریسک و خطر انتقال بیماری وبا را به حداقل برساند.

یکی از نکاتی که کارایی دستگاه تصفیه آب خانگی را در مقابل وبا به بالاترین حد خود رسانده است، قابلیت حذف مواد میکروبیولوژیکی از آب است. به این صورت که سیستم اسمز معکوس میتواند در مقابل میکروب ها و ویروس ها بهترین عملکرد را داشته باشد.

 

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 میلادی، شیوع وبا به بالاترین حد خود رسیده بود که توسط دولت های پیشرفته و صنعتی مهار شد. یکی از راز های موفقیت این شرکت ها، ضد عفونی کردن و تصفیه آب شهری بوده است.

بر اساس ادعای وبسایت سازمان بهداشت جهانی، بیش از 850 میلیون نفر از افراد جهان در معرض آب نا سالم قرار دارد. علاوه بر آن چیزی در حدود 25 درصد افراد جهان در معرض آبی قرار دارند که آلوده به آلاینده های میکروبیولوژیکی است.

وبا چیست؟

وبا یک بیماری حاد اسهالی است که توسط میکروبی به نام ویبریوکلرا انجام می‌شود. این میکروب از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده در روده تكثیر پیدا كرده و موجب ترشح سم (توكسین) و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود كه با علامت اسهال همراه است. بنابراین میكروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش می شود و آب و غذا را آلوده می كند.

تصفیه آب، راه حل پیشگیری از بیماری وبا

در سال 2015 بسیاری از راه حل های تصفیه کردن اب مورد بررسی قرار گرفت. در بین آنها به دستگاه تصفیه کننده آب اسمز معکوس به عنوان یکی از موثر ترین راه ها اشاره شد. قبلا در مقاله ای در مورد دستگاه تصفیه آب توضیحاتی را ارائه کردیم. میتوانید مقاله نگارش شده با عنوان «دستگاه تصفیه آب چیست؟» را مطالعه کنید.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس معمولا شامل 5 الی 8 عدد فیلتر است که در مراحل مختلف میتواند آب را تصفیه کند. مراحل تصفیه آب به ترتیب به شرح زیر هستند.

 1. مرحله حذف آلاینده های درشت از آب
 2. مرحله حذف ترکیبات شیمیایی موجود در آب
 3. مرحله حذف آلاینده های میکروبیولوژیکی
 4. حذف ناخالصی های آب تا 99 درصد
 5. مرحله حذف طعم و بوی بد آب تصفیه

چه تصفیه آبی میتواند میکروب وبا را حذف کند؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای خریداران تصفیه آب خانگی پیش میاید این است که تفاوت انواع دستگاه تصفیه آب چیست؟ چه دستگاه تصفیه آب میتواند میکروب وبا را به خوبی حذف کند؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که مواد حذف شونده از دستگاه تصفیه آب را سیستم و روش تصفیه آبی تعیین میکند که در آن وجود دارد. برای مثال زمانی که از سیستم اسمز معکوس استفاده میکنید، تقریبا تمامی آلاینده های موجود در آب حذف میشود. اما سیستم اولترافیلتراسیون کارکرد صنعتی تری دارد و نمیتواند به اندازه اسمز معکوس در حذف آلاینده ها تاثیر گذار باشد.

قبلا در مقاله ای در مورد انواع روش های تصفیه آب توضیحات جامعی را داده ایم و انواع آلاینده هایی که آن ها حذف میکنند را توضیح دادیم.

اما به طور خلاصه اگر بخواهیم یک پیشنهاد قاطع به شما برای مقابله را بیماری وبا بدهیم، سیستم اسمز معکوس را به شما پیشنهاد میکنیم. به دلیل اینکه اسمز معکوس میتواند بیش از 99 درصد آلودگی های آب، شامل ناخالصی های فیزیکی، ترکیبات شیمیایی و آلودگی های میکروبیولوژیکی را از آب حذف کند.

مطلب پیشنهادی: دستگاه تصفیه آب چه چیزی را حذف میکند؟

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “آیا خطر بیماری وبا با دستگاه تصفیه آب حل میشود؟

 1. فریبرز گفت:

  یعنی اگه آب شهری وبا داشته باشه این تصفیه آب ها میتونن از بین ببرن؟آیا خود شما هم تایید میکنید مطالب سایتتون رو؟آیا لازمه فیلتری هم اضافه بشه؟

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   تمام مطالب این صفحه ترجمه شده از سایت مذکور میباشد(لینک سایت درج شده رجوع شود به سایت مرجع) نگارنده سایت پاکاب گستر مقاله منتشر شده در موسسه ملی بهداشت را بدون کم و کاست در این صفحه قرار داده است
   مطالب این صفحه را مدیر سایت نه تایید و نه رد میکند اصولا تایید و یا رد اینگونه مسائل در آزمایشگاههای پیشرفته و توسط متخصصین مربوطه باید انجام پذیرد
   و مدیر و‌کارشناس سایت در این جایگاه قرار ندارد
   در مورد اینکه فیلتری اضافه شود یا نه قطعا اضافه کردن فیلتر الترا ویولت(اشعه ماورائ بنفش) یا یو وی بعلت کارکرد عقیم سازی میکروب و باکتری بعنوان فیلتر ششم یا هفتم بهتر است

 2. صفایی گفت:

  شما کدام مدل از دستگاه تصفیه آب هاتون رو معرفی می کنید برای حذف میکروب‌ و بیماری وبا

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   تمامی دستگاههای عرضه شده در شرکت تصفیه آب پاکاب گستر از نوع اسمز معکوس میباشند طبق گزارش فوق تصفیه آب های اسمز معکوس میتوانند باکتری وبا را حذف کنند
   که بهتر است یک مرحله دستگاه یووی ماورائ بنفش هم بعنوان فیلتر ششم یا هفتم به دستگاه اضافه شوند لطفا با مشاور خرید تصفیه آب پاکاب گستر برای مشاوره رایگان تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *