سوالات متداول

عمر مخزن تصفیه آب چقدر است؟

دستگاه تصفیه آب خانگی در سال های اخیر به دلیل اهمیت مصرف آب سالم و همچنین مشخص شدن آلاینده های بسیاری که در آب وجود دارد، تبدیل به یکی از ضروریات هر خانه ای شده است. دستگاه تصفیه آب معمولا از سیستم اسمز معکوس استفاده میکند. اسمز معکوس نیز برای اینکه بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، نیاز به یک مخزن تصفیه آب دارد.

مطلب پیشنهادی: خرید و قیمت مخزن تصفیه آب خانگی

اما این سوال ممکن است برای شما به وجود بیاید که دستگاه تصفیه آب خانگی چقدر عمر میکند؟ به همین ترتیب عمر مخزن تصفیه آب چقدر است؟ بهترین و مناسب ترین زمان برای تعویض مخزن ذخیره تصفیه آب چه زمانی است؟

عمر مخزن تصفیه آب

برای پاسخ به این سوال بهتر است در ابتدا با ساختار مخزن ذخیره تصفیه آب آشنا شویم. مخزن تصفیه آب خانگی دارای دو قسمت عمده است. این دو بخش که به صورت عمودی بالا و پایین هم قرار دارند، با یک دیافراگم از هم جدا میشوند. زیر این مرز را هوای فشرده شده پر میکند. بالای آن نیز آب تصفیه شده که از دستگاه می‌آید میریزد.

عمر مخزن تصفیه آب

اما در مورد عمر مخزن ذخیره تصفیه آب باید اشاره کنیم که در منابع متعددی زمان های مختلفی را برای تعویض مخزن ارائه کرده اند. برای مثال در سایت واتس عمر نسبی مخزن چیزی در حدود 2 تا 5 سال بیان شده است. البته در صورتی که مخزن شما دارای استاندارد NSF باشد، باید طبق گفته سازمان NSF، مخزن خود را در حدود 4 سال یکبار تعویض کنید.

اما طبق تجربه ما بیشتر مخزن های موجود در بازار به خصوص مخزن تانک پک تایوانی، که یکی از بهترین منبع های تصفیه آب است، بیشتر از پنج سال عمر میکند.

چرا مخزن تصفیه آب نیاز به تعویض دارد؟

زمانی که از مخزن تصفیه آب استفاده میکنید، پس از مدتی امکان این وجود دارد که آب با فشار بسیار کمی از شیر روی سینک شما خارج شود. این مشکل میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایل آن از مخزن ذخیره ناشی میشود.

زمانی که فشار هوای داخل مخزن کم شود، به بیان ساده زور مخزن به بالا بردن آب با فشار مناسب نمیرسد. بنابراین آب با فشار کم از دستگاه خارج میشود، یا اصلا آبی از شیر برداشت شما خارج نخواهد شد.

قبلا در مقاله ای با عنوان علت پر نشدن مخزن تصفیه آب، به مشکل دیگری که ممکن است برای مخازن آب تصفیه کن به وجود بیاید اشاره کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید آن را مطالعه کنید.

بنابراین به طور خلاصه زمانی که مخزن شما آب را با فشار مناسب به شیر برداشت هدایت نمیکند و یا زود تر از حالت عادی خالی میشود، نیاز است تا آن را تعویض کنید.

راهنمای تعویض مخزن تصفیه آب خانگی

زمانی که مخزن تصفیه آب را خریداری کردید، نیاز به تعویض آن دارید. تعویض مخزن تصفیه آب کار سختی نیست و به راحتی با انجام مراحلی که ذکر خواهد شد، میتوانید خودتان اقدام به تعویض مخزن ذخیره تصفیه آب بکنید. پیشنهاد: خرید قطعات تصفیه آب

بنابراین مراحل تعویض مخزن عبارتند از:

  1. شیر ورودی تصفیه آب خود را ببندید.
  2. شیر مخزن را هم ببندید تا از ورود آب تصفیه شده جدید به آن جلوگیری کنید.
  3. شیر برداشت روی سینک را باز کنید تا آب موجود در منبع تصفیه آب خارج شود.
  4. سپس شلنگ های متصل شده به مخزن را از آن جدا کنید. توجه کنید که ترجیحا یک ظرف یا حوله زیر شلنگ ها بگذارید. زیرا احتمال ریزش آب از مخزن وجود دارد.
  5. مخزن قدیمی را از زیر سینک بردارید و مخزن جدید را جایگزین کنید.
  6. حالا همه کارهایی که تا به حال انجام دادید را به طور برعکس باید انجام دهید. شلنگ ها را به مخزن خریداری شده وصل کنید، شیر مخزن و شیر ورودی را باز کنید و اجازه دهید تا دستگاه کار کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *