مقالات

هوزینگ دستگاه تصفیه آب

 

هوزینگ فیلتر تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی انواع مختلفی دارد. برای مثال دستگاه تصفیه آب زیر سینکی یکی از رایج ترین انواع تصفیه آب در ایران است. دستگاه تصفیه آب زیر سینکی خود به دو بخش تقسیم میشود. یکی دستگاه تصفیه آب اینلاین و دیری دستگاه تصفیه آب هوزینگی.

هوزینگ دستگاه تصفیه آب به محفظه هایی گفته میشود که به صورت عموده یا ایستاده در جلوی دستگاه آب تصفیه کن قرار میگیرد. به عبارت دیگر، هوزینگ تصفیه آب محفظه ای است که در آن کارتریج فیلتر های تصفیه آب قرار میگیرد.

فیلتر های سه مرحله اول تصفیه آب اغلب دارای هوزینگ هستند. یعنی بدون هوزینگ نمیتوان از آن ها استفاده کرد و حالت فیلتر به صورت کارتریجی است.

انواع مختلف هوزینگ دستگاه تصفیه آب

هوزینگ تصفیه آب انواع مخلفی دارد. به طور کلی و در دسته بندی کلی تر میتوان بر اساس اندازه هوزینگ آن را به چند دسته تقسیم بندی کرد. هر یک از اندازه های هوزینگ دستگاه تصفیه آب مربوط به یک دستگاه تصفیه کننده آب مجزا میباشد. برای مثال هوزینگ تصفیه آب خانگی، هوزینگ دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و هوزینگ جامبو، مهم ترین انواع حوزینگ برای دستگاه آب تصفیه کن هستند.

به طور کلی هوزینگ ها را از نظر ارتفاع آن دسته بندی میکنند. هوزینگ های 5 اینچ، 7 اینچ، 10 اینچ و 20 اینچ از رایج ترین قطعات دستگاه تصفیه آب هستند. هر چه مقدار ارتفاع هوزینگ آب تصفیه کن بیشتر شود، کاربری آن به سمت صنعتی تر شدن پیش میرود و از حالت خانگی خارج میشود.

هوزینگ دستگاه تصفیه خانگی

حوزینگ های تصفیه آب خانگی معمولا رایج ترین نوع هوزینگ ها هستند. به دلیل اینکه دستگاه تصفیه آب خانگی در تمام دنیا از رواج بیشتری نسبت به دستگاه های نیمه صنعتی برخوردار است، تنوع هوزینگ های خانگی در ایران نیز زیاد تر است.

هوزینگ تصفیه آب خانگی غالبا دارای اندازه کوچک تری نسبت به دیگر محفظه های تصفیه آب است. در اکثر مواقع فیلتر مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی دارای هوزینگ شفاف است. در مرحله اول فیلتر تصفیه آب فیلتر الیافی پلی پروپیلن قرار میگیرد. به این فیلتر، الیافی pp هم گفته میشود.

فیلتر مرحله دوم و سوم تصفیه آب نیز معمولا فیلتر های کربن اکتیو هستند. فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو گرانول و فیلتر مرحله سوم نیز به نام کربن بلاک شناخته میشود. هوزینگ فیلتر های مرحله 2 و 3 تصفیه آب معمولا هوزینگ های مات هستند.

هوزینگ آب تصفیه کن نیمه صنعتی

هوزینگ دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی همانطور که منطقی هم به نظر میرسد، دارای حجم بیشتری است. به دلیل اینکه فیلتر های تصفیه آب نیمه صنعتی بزرگ تر از فیلتر های تصفیه آب خانگی هستند، هوزینگ آن ها نیز بزرگ تر است. معمولا هوزینگ های اسلیم استفاده شده در دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی حوزینگ 20 اینچ هستند.

هوزینگ جامبو تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب جامبو یکی از رایج ترین دستگاه های حال حاضر ایران است. این دستگاه به دلیل اینکه از نظر تصفیه آب روزانه دارای ظرفیت بالایی است در دسته دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی قرار میگیرد. این دستگاه بیشتر به عنوان پیش تصفیه، در ورودی ساختمان ها، ویلاها، رستوران و مکان هایی از این قبیل نصب میشود.

هوزینگ جامبو، از مهم ترین قطعات استفاده شده در دستگاه آب تصفیه کن جامبو به شمار میرود. دستگاه های جامبو معمولا سه مرحله یا جامبو دو مرحله هستند. بنابراین بر حسب مرحله فیلتراسیون دستگاه، حوزینگ ها نیز ممکن است یک، دو یا سه عدد باشد.

زمان تعویض هوزینگ تصفیه آب چه زمانی است؟

معمولا زمان دقیقی برای تعویض هوزینگ فیلتر دستگاه تصفیه آب ذکر نمیشود. هوزینگ های تصفیه آبی که در شرکت پاکاب گستر به فروش میرسد، به دلیل استحکام بالایی که دارند، معمولا نیاز به تعویض در سال های ابتدایی ندارند.

پیشنهاد تولید کنندگان برای تعویض هوزینگ فیلتر دستگاه تصفیه کننده، حدود هر 10 سال یکبار است.

دلیل اینکه ممکن است حوزینگ تصفیه آب خانگی شما دچار مشکل شود به این شرح است. هر بار که در حالی که آب از داخل هوزینگ فیلتر در حال عبور است، شیر آب را میبندید، یک فشاری از طرف مغزی شیر آب به سمت دستگاه روانه میشود. این این فشار آب به این معناست است که اینرسی جریان آب با نیروی انرژی متوقف می شود. در اکثر مواقع انرژی که به آب وارد میشود، به هوزینگ یا محفظه فیلتر تصفیه آب منتقل میشود. فشار وارد شده به هوزینگ دستگاه، باعث خم شدگی یا تشعشع روی بدنه هوزینگ خواهد شد. پس از سال ها و وارد شدن فشار های متعدد به هوزینگ دستگاه تصفیه آب، این قطعه ممکن است دچار ترک یا شکستگی شود.

حوزینگ دستگاه تصفیه آب چه چیزی را از آب حذف میکنند؟

به طور خلاصه و در یک کلمه، هوزینگ تصفیه آب هیچ چیزی را از آب حذف نمیکند. از نامش مشخص است، این قطعه یک محفظه برای فیلتر دستگاه تصفیه آب است. در واقع چیزی که درون هوزینگ قرار میگیرد، تعیین کننده نوع فیلتراسیون آب است.

در صورتی که فیلتر الیافی درون هوزینگ باشد، حذف مواد فیزیکی درشت از آب اتفاق میفتد. و همچنین اگر فیلتر های کربن داخل محفظه هوزینگی قرار گیرند، به حذف کلر و به طور کلی مواد شیمیایی خواهند پرداخت.

بهترین هوزینگ تصفیه آب چه هوزینگی است؟

هوزینگ ها دارای ویژگی های مختلفی هستند. بهترین هوزینگ تصفیه آب هوزینگی است که با دوام باشد، فشار و دمای محیط فیلتراسیون را بتواند تحمل کند و متریال ساخت آن دارای بهترین کیفیت باشد.

هوزینگ های متنوعی در بازار ایران وجود دارند. شرکت پاکاب گستر، انواع هوزینگ های تصفیه آب ایرانی و تایوانی را در اختیار مشتریان خود قرار میدهد.

با تجربه به دست آمده، هوزینگ های ارگانیک و تانک پک تایوان از بهترین هوزینگ های تصفیه آب موجود در بازار ایران هستند. شرکت تانک پک یکی از بزرگ ترین شرکت های تصفیه آب است که تخصص آن در حوزه تولید محصولات تصفیه آب به خصوص مخزن ذخیره است.

یک هوزینگ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هر قطعه دستگاه تصفیه آب همانند دیگر وسایل منزل دارای ویژگی های مختلفی است. هوزینگ تصفیه آب مناسب و خوب دارای ویژگی ها و مشخصات زیر میتواند باشد:

 • متریال به کار رفته در آن باید در برابر مواد شیمیایی و آلاینده های مایعات مقاومت کند. به عبارت دیگر مواد بر پایه فود گرید یکی از بهترین متریال ها برای ساخت قطعات تصفیه آب است.
 • باز کردن، تعمیر و تعویض هوزینگ مورد نظر باید آسان و سریع باشد.
 • دارای فضای فیلتراسیون بزرگی باشد.
 • مطابق با استانداردهای کیفیت تصفیه آب مانند ASMA، PED که توسط نهادهای نظارتی تنظیم شده است.
 • دارای گوشه های منحنی طور باشد، که شکستگی ناشی فشار های بالا بر هوزینگ را حداقل می رساند و به راحتی تمیز می شوند.
 • فرآیند فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب را با اختلال مواجه نکند.
 • هوزینگ دستگاه تصفیه آب بتواند در دمای فرآیند تصفیه آب، فشار عملیاتی و نرخ جریان با دوام باشد.
 • فاقد ترک ها یا شکاف هایی باشد که مواد آلوده و زباله را درون خود جای دهد.

به چه هوزینگی برای دستگاه تصفیه نیاز دارم؟

در صورتی که هوزینگ دستگاه تصفیه آب شما دچار مشکل شده است، باید حوزینگی را انتخاب کنید که بتواند به نیاز های شما به بهترین نحو ممکن پاسخ دهد.

در صورتی که دستگاه تصفیه آب شما از نوع خانگی است، هوزینگ های بسیار متنوعی در سایت دیجی پاکاب برای شما وجود دارد. انواع هوزینگ های ایرانی و تایوانی با قیمت بسیار مناسب، به صورت عمده یا تکی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ست هوزینگ دبل اورینگ معصومی

همچنین اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای ظرفیت بالاتری بود، هوزینگ های نیمه صنعتی، بسته به اندازه فیلتر های مورد استفاده شما، برایتان مناسب خواهد بود. هوزینگ جامبو و هوزینگ اسلیم که فیلترهای متناسب با هر یک را درون خود جای میدهند، از رایج ترین حوزینگ های تصفیه آب نیمه صنعتی میباشند.

ست هوزینگ اسلیم تایوانی

 

برای نگهداری بهینه از هوزینگ، چه اقداماتی لازم است؟

نگهداری درست از محفظه هوزینگ فیلتر تصفیه آب به شما این ضمانت را میدهد که هوزینگ تصفیه آب شما با دوام و سالم باقی میماند و به بهترین شکل به عملکرد خود ادامه میدهد.

 • اطمینان داشته باشید که سطوح داخلی فاقد شکافی باشد که ممکن است کثیفی را در خود نگه دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام اتصالات مربوط به هوزینگ دستگاه تصفیه آب فاقد نشتی است.
 • از هوابندی شدن واشر و حلقه هوزینگ اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت خرابی یا ترک خوردن هوزینگ به سرعت آن را تعویض کنید تا موجب ضعف عملکرد دستگاه تصفیه آب نشود.
 • هنگام سفت کردن یا شل کردن محفظه هوزینگ فیلتر، مطمئن شوید که به رزوه ها آسیب نرسد.
 • استفاده از روان کننده ها مثل روغن روی رزوه ها و واشرها به کاهش آسیب های احتمالی به هوزینگ کمک می کند.
 • سعی کنید هوزینگ دستگاه تصفیه آب خود را با مواد شوینده و برس تمیز کنید تا کثیفی های آن از بین برود.
 • هنگام باز کردن و جدا نمودن هوزینگ از دستگاه، سیستم تصفیه آب را به طور کامل خاموش کنید.

نحوه شستشوی هوزینگ تصفیه آب

قبل از تمیز کردن دستگاه از پاکیزه بودن محیط کار دستگاه اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به انجام مراحل به صورت گام به گام بکنید.

 1. شیر اصلی یا شیر ورودی آب را به طور کامل ببندید.
 2. در مرحله بعد تمام آب ذخیره شده در مخزن دستگاه تصفیه آب را از طریق شیر آب برداشت خالی کنید.
 3. فیلتر‌های سه مرحله اول یعنی فیلتر الیافی، فیلتر کربن پودری و کربن بلاک را از داخل هوزینگ خود در بیاورید.
 4. فیلتر ممبران مرحله 4 را نیز از داخل محفظه خود خارج کنید.
 5. دوباره هوزینگ فیلتر‌ها را در جای خود ببندید. (هوزینگ‌ها خالی باشند و کارتریج فیلتر‌ها درون آن‌ها نباشند)
 6. حدود 1 فنجان هیدروژن پراکسید را در هوزینگ فیلتر مرحله 1 بریزید.
 7. همه قطعات تصفیه آب را دوباره به هم متصل کنید.
 8. شیر اصلی را که در گام اول بسته بودید، دوباره باز کنید تا آب وارد دستگاه تصفیه آب شود.
 9. اجازه دهید سیستم کار کند (بدون وجود فیلتر‌ها، آب ورودی فشار زیادی دارد و باعث پر شدن سریع مخزن ذخیره خواهد شد.)
 10. شیر آب برداشت اسمز معکوس را باز بگذارید تا آب از مخزن خارج شود.
 11. اجازه دهید سیستم حداقل 2 بار این چرخه را طی کند.
 12. شیر اصلی را دوباره ببندید.
 13. در صورت نیاز، فیلتر‌های جدید را در محفظه خود قرار دهید و دوباره اتصالات را به هم ببندید.
 14. اجازه دهید تا مخزن دوباره پر شود و سپس یکبار دیگر آن را تخلیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =