مقالات, مقالات

علت وجود حباب در آب تصفیه شده

وجود حباب در آب تصفیه شده

بررسی دلایل وجود ذرات معلق، حباب و گرد و غبار در دستگاه تصفیه آب خانگی بعد از نصب و یا تعویض فیلتر تصفیه آب

در ابتدا باید بگوییم که احتمالا شرایط زیر برای شما رخ داده است که شما را به خواندن این مقاله سوق داده است:

تکنسین تصفیه آب به تازگی فیلتر های شما را تعویض کرده است یا شما به تازگی دستگاه تصفیه آبی را خریداری نموده اید، اما در هنگامی که میخواهید آب آشامیدنی تصفیه شده را پس از تعویض فیلتر نوش جان کنید، با حالت ظاهری عجیب آب روبه رو میشوید.

وقتی شیر آب دستگاه تصفیه آب را باز میکنید و آب درون لیوان ریخته میشود، مشاهده میکنید که آب به رنگ سفید در آمده و حباب های بسیار زیادی در آب وجود دارد.

وقتی که یک دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس به تازگی نصب میشود یا فیلتر های آن تعویض میشود، حباب های هوا در سیستم تصفیه آب شما گیر میفتند. این حباب ها باعث میشوند که آب شما رنگ سفید به خود بگیرد و از حالت نرمال خارج شود. مادامی که این حباب ها به اصطلاح میترکند و آب درون لیوان عاری از هرگونه حباب میشود، آب به رنگ طبیعی در میاید.

از بین رفتن حباب های آب تصفیه شده

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید پس از خروج آب از دستگاه تصفیه آب، شکل ظاهری آب مانند تصویر سمت چپ است.
اما پس از گذشت حدود 1 دقیقه، حباب های داخل آب شروع به خارج شدن میکنند و آب رنگ شفاف تری به خود میگیرد.

حباب های موجود در آب از کجا می‌آیند؟

قبل از اینکه به ریشه وجود حباب در آب تصفیه شده اشاره کنیم، باید بگوییم که وجود حباب در آب تصفیه شده، طبیعی بوده و هیچ عارضه خاصی را بدنبال نخواهد داشت.

با توجه به مقاله سایت freewateradvice.com زمانی که سیستم تصفیه آب را به تازگی نصب نموده اید، تمامی فیلتر ها، شلنگ ها، هوزینگ های تصفیه آب و … خالی هستند و در نتیجه پر از هوا میباشند. این هوا در این قطعات محبوس میماند.

زمانی که شیر برداشت دستگاه تصفیه آب را باز میکنید، این حباب ها توسط آب حمل شده و به لیوان شما ریخته میشود. اما مشکل اینجاست که ممکن است روی دیواره های قطعات دستگاه تصفیه کننده، اتصالات و داخل فیلترها این حباب ها باقی بماند. بنابراین باید چندین بار از آب استفاده شود و مخزن تصفیه آب تخلیه شود تا در نهایت آب خروجی شما عاری از حباب باشد.

شرایط دیگری نیز ممکن است در به وجود آمدن حباب های ریز در آب موثر باشد. این عوامل عبارتند از:

 1. بعد از تعویض فیلترها که بیشتر در این حالت به چشم می آید . فیلترهای کربنی به علت واکنش با آب ، مقدار زیادی حباب در آب آزاد میکنند. این حباب ها ممکن است چندین روز در آب تصفیه شده شما موجود باشند و واکنش فیلتر کربنی با آب به صورت متوالی ادامه پیدا کند. در این صورت شما در آب خروجی از دستگاهتان، حباب های ریز مشاهده خواهید کرد که ظاهر آب تصفیه شده را از حالت عادی خارج کرده است.
 2. هوای باقی مانده در روزنه های بسیار ریز فیلترها و ممبران ، به تدریج و به شکل حباب های ریز خارج میشود که سبب سفید شدن رنگ آب خروجی میشود .
 3. ممکن است گازهای اتمسفری مانند نیتروژن و اکسیژن در آب محلول باشند. وقتی شما آب سرد را درون لیوان میریزید در حالی که آب سرد بوده است و اکنون وارد دمای گرم محیط شده است ، اکسیژن و نیتروژن به آهستگی از حالت محلول در آب خارج میشوند و سبب بروز حبابهای ریز روی بدنه لیوان میشود.

کربن اکتیو گیاهی، عامل اصلی به وجود آمدن حباب در آب

کربن اکتیو گیاهی

کربن اکتیو گیاهی یکی از ماده های پر کاربرد در انواع دستگاه تصفیه آب است. این ماده داخل هوزینگ فیلتر ها قرار میگیرد و قابلیت حذف بو، کلر، سموم و افت کشها و به طور کلی گازهای موجود در آب را دارد.

کربن اکتیوی که بر پایه مواد گیاهی ساخته شده است یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن حباب در آب و کف کردن آب تصفیه شده است. تمامی فیلتر های کربنی باکیفیت از کربن اکتیو گیاهی استفاده میکنند.

متاسفانه برخی از فیلتر های کربنی بر پایه گیاهی نیستند و ماده پایه آن زغال سنگ است. این مواد به آب سمی را به نام قطران اضافه میکنند که برای بدن مضر است.

در صورتی که مقداری کربن فعال گیاهی را داخل لیوان آب بریزید مشاهده میکنید که آب مثل نوشابه شروع به خارج کردن گاز از خود میکند. این عمل به دلیل وجود خلل و فرج های بسیار کوچک کربن اکتیو است. اما این مثال در مورد کربن اکتیو های زغال سنگی صدق نمیکند.

پاکاب گستر به هیچ وجه، چه در فروش فیلتر های تصفیه آب و چه در تعویض فیلترهای دستگاه در سرویس دوره ای از فیلتر های بی کیفیت زغال سنگی استفاده نکرده است و نخواهد کرد. علی رغم اینکه فیلتر های کربن اکتیو گیاهی باعث به وجود آمدن حباب در آب به مدت کوتاهی پس از استفاده میشوند و ممکن است مشتریان را ناراضی کند، اما پاکاب گستر همواره استفاده از این فیلتر های با کیفیت را به فیلتر های بی کیفیت زغالی ترجیح میدهد. زیرا برای ما سلامت مشتریان اولویت اول است.

چطور حباب موجود در آب تصفیه را از بین ببریم؟

چندین روش برای از بین بردن و یا کم کردن مقدار این حباب ها وجود دارد. باز هم باید به شما این توضیح را بدهیم که وجود این حباب ها هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد و آب تصفیه شما کاملا سالم است. علاوه بر آن عمر این حباب ها نیز کوتاه است و پس از چند روز از بین خواهند رفت.

راهکار های کم کردن حباب دستگاه تصفیه آب شامل موارد زیر است.

 1. در هنگام تعویض فیلتر، قبل از جا زدن دوباره هوزینگ ها در محل خود، آنها را از آب پر کنید تا از ورود هوای اضافه به هوزینگ ها جلوگیری شود.
 2. اگر خواستید هوزینگ های تصفیه آب خود را پر از آب کنید، پیشنهاد ما استفاده از آب سرد است. زیرا آب گرم اکسیژن محلول را بهتر از آب سرد میتواند حفظ کند و موجب به وجود آمدن حباب در آب تصفیه شده خواهد شد.
 3. مخزن دستگاه تصفیه آب را به طور کامل پر کنید. سپس دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید با استفاده از شیر برداشت مخزن شما خالی شود. پس از آن دوباره دستگاه را روشن کنید و به مخزن اجازه دهید تا طی چندین ساعت کاملا از آب پر شود.

در صورتی که حباب‌ها از بین نرفتند چه کنیم؟

اگر بعد از رفع حباب ها، ذرات معلق یا کف روی آب باقی ماند، بهتر است مخزن را جدا کنید و جداگانه آن را به طور کامل تخلیه نمایید. این حالات نباید بیش از 1 هفته ادامه پیدا کند.

حباب آب و رنگ سفید آن پس از تعویض فیلتردر صورتی که وجود حباب یا ذرات معلق در آب خروجی شما بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد و از بین نرفت، میتوانید با سرویس کاران با تجربه تصفیه آب پاکاب گستر تماس حاصل کنید و از آنها راهنمایی بخواهید.

همچنین در فیلترهای خاص ، ممکن است مدت زمان مشاهده این حالت بسیار بیشتر شود که جای نگرانی نخواهد بود و کاملا طبیعی است.

در آخر نکته مهمی که بالاتر ذکر شد را دوباره باید یادآوری کنیم که هر چه کیفیت کربن اکتیو داخل فیلتر های کربنی دستگاه تصفیه آب ، مانند فیلتر مرحله دوم و فیلتر پست کربن بهتر و اکتیو شده‌تر باشد میزان تبلور این حباب‌ها بیشتر بوده و زمان بیشتری طول خواهد کشید تا دیگر هیچ حبابی در آب تصفیه شده باقی نماند.

جهت اطلاع و راهنمایی بیشتر می توانید با مشاوران بازرگانی پاکاب گستر تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “علت وجود حباب در آب تصفیه شده

 1. مشایخی گفت:

  با سلام بنده از مجموعه شما یک تصفیه آب مدل نوبل پلاس خریداری کردم و الان یک هفته از نصب گذشته ولی باز هم ذرات معلق مثل حباب یا مثلا شبیه دوغه اولش ولی چند ثانیه بعد درست میشه و آب کاملا صاف میشه که اولش نگران بودم که نکنه مشکلی پیش بیاد برای سلامتیه آب و چند بار هم تماس گرفتم و کارشناسان خوبتون توضیح دادن و لینک این صفحه رو برام فرستادن حالا که دلیل علمیش رو تو این صفحه خوندم و دیدم که حتی از سایتهای خارجی هم ترجمه شده خیالم راحت شد و ممنون که تو این صفحه به وجود ذرات معلق بعد از نصب دستگاه نو و اکبند علمی بررسی و نگاه شده

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   خواهش میکنم.
   خوشحالیم که به مجموعه پاکاب گستر اعتماد کردید.

 2. محمد گفت:

  سلام من تصفیه آب رو خودم نصب کردم. اما هنوز هم بعد از یک ماه رنگ آب به حالت عادی در نمیاد. لطفا راهنماییم کنید، مشکل از کجاست؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود.
   یکی از دلایلش میتونه این باشه که کیفیت فیلترهایی که خریداری کردید مناسب نیست و احتمالا کربنی که در اون استفاده شده گیاهی نیست. به همین دلیله که رنگ آب تصفیه شده شما نرمال نیست.
   و یه نکته خیلی مهم اینه که احتمالا شما زمانی که دستگاهتون رو نصب میکردید، آب سیاه رو از کربن گرانول موجود در مرحله دوم تصفیه آب نگرفتید. همین موضوع باعث شده که اون آب به تمام تصفیه آبتون پخش بشه.

 3. Jake گفت:

  سپاس از آگاهی بخشی گروه پاکاب گستر

  1. Hossein Ghassali گفت:

   سلام ممنون از توجه شما
   خوشحالیم براتوم مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *