مقالات

سوئیچ های پرشر(فشار بالا) و لو پرشر(فشار پایین)

 

دستگاه تصفیه آب با فشار بالای آب کار میکند. این فشار بالا باید توسط یک پمپ تامین شود. اما در هنگامی که فشار جریان آب ورودی به آب تصفیه کن از حدی کمتر شود یا قطع شود، ممکن است پمپ بی دلیل کار کند و به آن آسیب برسد. یا زمانی که آب تصفیه شده داخل مخزن پر شود، در صورتی که جریان آب قطع نشود، دستگاه به کار کردن ادامه خواهد داد و آب زیادی به هدر خواهد رفت.

سوئیچ های پرشر و سوییچ لو پرشر در این گونه از شرایط به کمک دستگاه تصفیه آب خواهند آمد.

سوئیچ های فشار بالا و فشار پایین در دستگاه تصفیه آب به این منظور نصب میشوند از آسیب قطعات تصفیه آب مانند پمپ دستگاه، مخزن ذخیره، ممبران مرحله چهارم و دیگر قطعات تصفیه آب محافظت شود. این آسیب ها معمولا به دلیل فشار زیاد و یا فشار کم آب ورودی به دستگاه حاصل میشود که با نصب سوییچ های پرشر و لو پرشر میتوان تا اندازه خوبی از آن جلوگیری کرد.

سوئیچ های پرشر یا سنسور فشار بالا

سوییچ های پرشر و سوییچ لو پرشر

قطعه سمت چپ سوییچ های پرشر یا فشار بالا نام دارد که در دستگاه به منظور جلوگیری از هدر رفت آب در زمان پر شدن مخزن استفاده میشود.

سوئیچ های پرشر (High pressure switch) که در فارسی به سنسور فشار بالا معروف است، یکی از سنسور هایی است که در دستگاه تصفیه آب نصب میشود و کاربرد ایمنی دارد. به این معنی که در هنگام پر شدن مخزن تصفیه آب از آب تصفیه شده، به شیر برقی دستگاه دستور قطع جریان آب را میدهد.

عملیات قطع جریان توسط خاموش کردن پمپ توسط سوییچ های پرشر اتفاق میفتد. چه در صورتی که مخزن شما از سوییچ شناور یا توپ شناور استفاده، سوییچ فشار بالا میتواند از پر شدن بیش از حد آن با حذف جریان آب جلوگیری کند.

به عبارت دیگر قطع جریان آب توسط سنسور های پرشر به این صورت است که دیافراگم استفاده شده در داخل سوئیچ در آن دخالت دارد. به این صورت که وقتی فشار تا حد معینی افزایش پیدا میکند وارد عمل شده و باعث قطع برق خروجی به پمپ و شیربرقی میشود. در صورتی که سوییچ های پرشر را برای دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده خواهید کرد، میتوانید با یک پمپ 24 ولت از آن بهره مند شوید.

سایز سوئیچ: در دوطرف سوئیچ شلنگ سایز ۶ m قرار دارد و بسته به نوع سوئیچ دارای دو مدل مهره‌ای و فیتینگی میباشد.

محل نصب سوئیچ های پرشر

مدار دستگاه تصفیه آب

سنسور فشار بالا را ممکن است در مکان های مختلفی روی شلنگ دستگاه تصفیه آب نصب کنند. اما باید بگوییم که بهترین مکان برای نصب این سوییچ بین ممبران تصفیه آب که در مرحله چهارم قرار دارد و مخزن ذخیره است.

سوئیچ لو پرشر یا سنسور فشار پایین

سنسور فشار پایین و فشار بالای تصفیه آب

قطعه سمت راست سوییچ لو پرشر یا فشار پایین دستگاه تصفیه آب نام دارد. در صورت قطع جریان آب ورودی، این سوییچ میتواند از آسیب رسیدن به پمپ جلوگیری کند.

در صورتی که با فرآیند عملکرد دستگاه های تصفیه آب آشنایی داشته باشید، میدانید که دستگاه آب تصفیه کن معمولا بر مبنای فشار بالا کار میکند. فشار اغلب لوله کشی خانه ها چیزی کمتر از 50psi است. دستگاه تصفیه آب با استفاه از این فشار نیمتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

فشار کم ورودی باعث می شود دستگاه، آب دفع بیشتری تولید کند و به فاضلاب بفرستد، آب آشامیدنی تصفیه شده کمتری تولید کند، مخزن ذخیره را با سرعت بیشتری پر کند و آب خروجی از آن با کیفیت پایین تری باشد.

به همین دلیل است که تصفیه آب از پمپ برای افرایش فشار جریان ورودی آب به دستگاه تصفیه استفاده میکند.

سوییچ لو پرشر(Low pressure switch) یا سنسور فشار پایین تصفیه آب معمولا برای محافظت از پمپ در برخی از شرایط نامترقبه مانند قطع آب ورودی به تصفیه آب در دستگاه نصب میشود. اگر فشار برای عملکرد RO بسیار کم باشد، در صورت توقف آب از سیستم تغذیه ورودی اصلی، پمپ را خاموش می کند. به طور کلی، سوئیچ فشار پایین روی 0.25 مگاپاسکال تنظیم می شود تا پمپ تقویت کننده روشن شود و در 0.1 مگاپاسکال پمپ را خاموش می کند.

محل نصب سوئیچ لو پرشر

سوییچ فشار پایین تصفیه آب یکی از مهم ترین قطعات تصفیه آب است. این قطعه به محافظت از پمپ کمک شایانی میکند. معمولا سنسور لو پرشر تصفیه آب را قبل از دستگاه تصفیه آب یعنی بین منبع تغذیه آب و پمپ دستگاه نصب میکنند. اما بعضا میتوان این سوییچ را بعد از فیلتر تصفیه آب مرحله سوم و قبل از پمپ افزایش جریان نصب کرد.

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “سوئیچ های پرشر(فشار بالا) و لو پرشر(فشار پایین)

 1. حسن گفت:

  اگه تصفیه آب ما قطع نکنه دلیلش های پرشر هست یا لوپرشر

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   اگه مخزن پر باشه ولی قطع نکنه یک دلیلش سوئیچ های پرشر هست دلیل بعدی ضعیف بودن پمپ یا ترانس یا کیپ شدگی در یکی از قسمتهای دستگاه یا سیم کشی اشتباه

 2. نمکی گفت:

  من فکر کنم سوییچ های پرشر دستگاهم خرابه. چطور مطمئن بشم؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   تو جواب کامنت قبل یه دلیل گفتیم ولی اکه میخواید دقیق تست کنید اول شیر مخزن رو ببندید. شیر برداشت رو باز کنید. بعد یه مدت آب خیلی کم میاد.شیر برداشت رو ببندید. اگه تو یه مدت زمان کم مثلا زیر یک دقیقه دستگاه خاموش نشد های پرشر خرابه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *