مقالات

بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی

بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی

در حال حاضر بسیاری از خانواده ها اقدام به استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کرده اند. اما عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی بستگی به کدام یک از قطعات آن دارد؟ وظیفه اصلی تصفیه آب در آب تصفیه کن های خانگی بر عهده فیلتر های تصفیه آب است ، در این مقاله به معرفی بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی می‌پردازیم.

در واقع عملکرد اصلی تصفیه آب شهری توسط فیلترها صورت می‌گیرد که انواع فیلترهای آب تصفیه کن هرکدام وظایف جداگانه ای بر عهده دارند که کارکرد هر فیلتر را از دیگری متمایز می‌کند و این فیلترها در مجموعه ای باهم همکاری مفیدی خواهند داشت که در نهایت به تهیه آب تصفیه شده برای شما منجر خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین فیلتر های تصفیه آب خانگی و همچنین نیمه صنعتی آشنا کنیم. برند های برتر تولید کننده فیلتر در سراسر جهان را معرفی خواهیم کرد و تفاوت قیمتی فیلترهای مختلف بر اساس کیفیت و نوع متریال به کار رفته در فیلتر ها را مقایسه و بررسی خواهیم کرد و سعی خواهد شد تا فیلتر های برتر از هر مارک را به شما بشناسانیم.

کارکرد فیلتر های تصفیه آب

هر دستگاه تصفیه آب برای عملکرد مناسب از سیستم فیلتراسیون مناسبی استفاده کند. در حال حاضر بسیاری از دستگاه های تولید شده در جهان از سیستم اسمز معکوس استفاده میکنند. اسمز معکوس به سیستمی اطلاق میشود که در آن جهت طبیعی آب با اعمال نیروی خارجی دچار تغییر شود.

اسمز معکوس دارای یک فیلتر به نام ممبران است. این فیلتر اصلی‌ترین مرحله از دستگاه هایی را تشکیل می‌دهد که با سیستم اسمز معکوس کار می‌کنند. البته آب تصفیه کن ها فقط از این فیلتر استفاده نمی‌کنند. زیرا برای اینکه بتوانند از هر جنبه ای آب را تصفیه کنند، نیاز به فیلتر های دیگری نیز دارند.

در ادامه به معرفی هر یک از فیلترهای تصفیه آب خواهیم پرداخت.

فیلتر مرحله اول؛ الیافی پلی پروپیلن Sediment Filter

فیلتر الیافی مرحله اول در واقع با عنوان پیش تصفیه شناخته میشود. در بسیاری از سیستم‌های تصفیه آب چه با سیستم اسمز معکوس چه بدون آن مورد استفاده قرار می گیرند. این فیلتر دارای چندین نوع است که بسته به نیاز سیستم تصفیه آب از آن بهره میبرند. این فیلتر ها موجب حذف ذرات نسبتا درشت درون آب مثل شن، ماسه، گل، لای و … می‌شوند.

فیلتر مرحله دوم؛ کربن پودری UDF Filter

فیلتر کربن پودری یا فیلتر کربن گرانول در مرحله دوم دستگاه تصفیه آب نصب می‌شود. یکی از ضروری ترین فیلتر های موجود در تصفیه آب های اسمز معکوس است. زیرا کربن موجود در این فیلتر باعث از بین رفتن کلر در آب می‌گردد. اگرچه وظیفه این فیلتر فقط حذف کلر موجود در آب نبوده و باعث از بین رفتن مواد دیگری شامل شوینده‌ها و سموم داخل آب، رنگ، بو  و… نیز می باشد. این فیلتر از پوسته‌ی نارگیل تهیه شده و کاملا گیاهی است و هیچ‌گونه واکنش شیمیایی با عناصر موجود در آب نمی‌دهد و به صورت کاملا بهداشتی می‌تواند عناصر مضر موجود در سیستم آب لوله‌کشی را تصفیه کند. اصلی ترین کار این فیلتر تصفیه کلر در آب است چون کلر برای بدن مفید نیست و ضمنا اگر به فیلتر ممبران در مرحله چهارم برسد عملکرد آن‌را مختل می‌کند.

فیلتر مرحله سوم؛ کربن بلاک CTO Filter

فیلتر کربن بلاک دستگاه تصفیه آب در واقع مکمل مرحله ی دوم (UDF) است. این فیلتر قدرت بیشتری نسبت به فیلتر کربن پودری در جذب کلر دارد و رنگ و بوی بد آب تا مقدار بسیار خوبی میگیرد و همچنین در پاکسازی و شفاف سازی آن نقش مهمی را ایفا می کند. در این مرحله میبایست مقدار زیادی از کلر درون آب حذف شده باشد. زیرا اگر کلر به ممبران برسد، میتواند به آن آسیب بزند. این فیلتر به صورت محکم کاری عملکرد دو فیلتر قبلی را تکمیل می‌کند و اگر چیزی مضر در درون آب مانده باشد را تصفیه می‌کند که بیشتر املاح درشت، سموم شیمیایی، آفت‌کش‌ها و مواردی از این قبیل است.

فیلتر مرحله چهار؛ ممبران اسمز معکوس R.O Membrane Filter

فیلتر ممبران مهم ترین فیلتر دستگاه به کار رفته در دستگاه هایی است که با سیستم اسمز معکوس کار میکنند. در واقع تمام کارایی این فرآیند تصفیه آب بر پایه کارکرد این فیلتر است و باقی فیلترها برای بالابردن کیفیت آب و همچنین محافظت از این فیلتر به کار میروند. در این فیلتر فقط ذرات کوچکتر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون می توانند از آن عبور کنند. فیلتر ممبران توانایی از بین بردن آلودگی‌های میکروبی، نیترات، آرسنیک، سرب و فلزات سنگین را دارد که باعث از بین رفتن رسوب گذاری در کتری و حذف نا خالصی‌های آب می شود

فیلتر مرحله پنج؛ فیلتر پست کربن Inline Post Filter

از دیگر فیلتر های کربنی موجود در دستگاه آب تصفیه کن، میتوان به پست کربن خطی اشاره کرد. این فیلتر از کربن اکتیو ساخته شده است که توانایی حذف بو و طعم ناخوشایندی دارد که ممکن است آب پس از تصفیه به خود بگیرد.

فیلتر مرحله شش؛ فیلتر مینرال Mineralization Filter

در فیلتر مینرال مواد معدنی و املاحی که برای بدن ضرورت دارند و مفید هستند به آب افزوده می‌شود تا آب علاوه بر طعم مناسب، برای بدن انسان مفید هم باشد.

اگر فیلتر مینرال در درون دستگاه تصفیه آب شما وجود نداشته باشد طعم آب خروجی شما کمی به تلخی می‌زند و باعث آزار شما می‌شود. همچنین ممکن است بوی مناسبی هم نداشته باشد و لازم به ذکر است که این فقدان مواد معدنی مفید درون آب خروجی ممکن است در دراز مدت برای سلامتی شما خطراتی بیافریند و بیماری‌های متعددی ایجاد کند.

فیلتر های اضافی دستگاه تصفیه آب

فیلتر محافظ ممبران، که معمولا در مرحله 4 (قبل ممبران) دستگاه تصفیه آب نصب میشود، وظیفه فراهم کردن شرایط تصفیه برای فیلتر ممبران اسمز معکوس را دارد. این فیلتر با حذف مواد درشت درون آب از رسیدن آن ها به فیلتر ممبران جلوگیری میکند. همچنین این فیلتر کلر را از آب حذف میکند. در صورتی که مقدار زیادی از کلر به فیلتر ممبران برسد، ممکن است که غشای فیلتر تصفیه اب مرحله 4 را دچار آسیب بکند.

فیلتر قلیایی که به طور معمول در مرحله 8 دستگاه تصفیه آب نصب میشود، به آب خاصیت قلیایی بعد از فیلتراسیون کامل را میدهد. یعنی داخل فیلتر‌های قلیایی سنگ های معدنی وجود دارد که به آب یون‌های کلسیم، منیزیم و … را که برای بدن از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اضافه می‌کنند.

فیلتر ماورای بنفش جز فیلترهای اصلی نبوده و ساختار آن کمی با باقی فیلتر ها تفاوت دارد.

این فیلتر دارای یک لامپ بوده که اشعه فرابنفش گسیل میکند.این لامپ در محفظه ای بوده که از مجاورت آن آب میگذرد.به خاطر انرژی زیادی که این اشعه دارد.میکروب ها از بین میروند.

فیلتر مادون قرمز یا اینفرارد یکی دیگر از فیلترهای اضافه تصفیه آب است که میتوانید روی دستگاه اضافه کنید. این فیلتر متشکل از مواد بیوسرامیکی بوده که اشعه مادون قرمز گسیل میکند. انرژی حاصل از این پرتوها به مولکول های آب برخورد کرده و برخی از آنها به اکسیژن میشکنند. این باعث افزایش سطح اکسیژن آب میشود. بالا رفتن اکسیژن آب فوایدی را به دنبال دارد. مثلا باعث جوان سازی پوست میشود یا سوخت و ساز بدن را بالا میبرد.

ویژگی بهترین فیلترهای تصفیه‌آب چیست؟

فیلترهای سه مرحله اول زودتر از بقیه فیلتر ها تعویض میشوند و مسلما صاحب دستگاه میخواهد که فیلترهایی با کیفیت خوب روی دستگاه سوار کند که سلامتی خود و عزیزانش را تضمین کند. باید توجه داشته باشید دورۀ تعویض این فیلترها حداکثر شش ماه است حتی اگر استفاده نشوند. بنابراین نمیتوانید به دنبال فیلترهایی با عمر طولانی تر باشید. اما میتوانید فیلترهایی را برای خرید انتخاب کنید که در همین زمان شش ماهه کار خود را به خوبی انجام میدهند.

پیش فیلترهای به کار گرفته شده در دستگاه‌های تصفیه‌آب معمولا دو فیلتر کربنی و یک الیافی و یا برعکس، دو فیلتر الیافی و یک کربنی اند. بنابراین باید کیفیت کربن و الیاف و همینطور دقت تصفیه این فیلترها را هنگاه خرید مدّ نظر داشته باشید.

فیلترهای الیافی هرچه فشرده تر و دقیق تر باشند کیفیت بهتری دارند. همچنین نوعی از این فیلترها به نام فیلترهای الیافی آنتی باکتریال در بازار وجود دارند که خاصیت میکروب‌کشی دارند.

در فیلترهای کربنی نیز، کربن گیاهی بهتر از کربن معدنی عمل میکند. توصیه میشود که فیلترهای کربن معدنی خریداری نکنید زیرا دقت پایینی داشته و برای تصفیه آب آشامیدنی مناسب نیستند. در عوض به یاد داشته باشید که فیلترهای کربن گیاهی و به خصوص کربن پوسته نارگیل قدرت جذب آلاینده بالایی دارند.

بهترین مارک های فیلتر تصفیه آب خانگی

در این بخش نوبت به معرفی بهترین فیلتر های تصفیه آب رسیده است. فیلتر های بسیار متنوعی در بازار موجود است که بررسی جزئی هر یک از آنها شاید مشتریان عادی را با مشکل مواجه کند. بنابراین به طور کلی در این قسمت از مقاله به معرفی بهترین برند های تولید کننده فیلتر تصفیه آب خواهیم پرداخت و بهترین فیلتر تصفیه آب را به شما معرفی می‌کنیم.

البته لازم به ذکر است که کیفیت فیلتر تصفیه آب فقط و فقط با برند آن مشخص نمیشود. اما با توجه به تجربه و اعتبار برند تولید کننده میتوان تا حد زیادی از کارکرد فیلتر های تصفیه آب اطمینان حاصل کرد.

فیلتر تصفیه آب سی سی کا

سی سی کا یکی از بزرگترین  تولید کنندگان انواع محصولات تصفیه آب در جهان است. این شرکت در تایوان اقدام به تولید انواع محصولات مرتبط به دستگاه تصفیه آب میکند. تصفیه آب 6 مرحله ای سی سی کا نیز از بهترین دستگاه هایی است که با این برند تولید و عرضه میشود.

از مهم ترین ویژگی های یک فیلتر مناسب این است که آن فیلتر از مواد اولیه مناسبی ساخته شده باشد. مواد فود گرید یا مواد بر پایه گیاهی از موادی هستند که ساخته فیلتر ها با آنها در سرتا سر جهان توصیه میشود.

البته متاسفانه برخی فیلتر های بی کیفیت سی سی کا توسط فروشندگان متفرقه به فروش میرسد که هیچ کمکی به تصفیه آب نمیکنند. برای اطمینان از کیفیت فیلتر های تصفیه آب حتما از فروشندگان معتبر تصفیه آب اقدام به خرید بکنید. پاکاب گستر به عنوان نمایندگی عرضه محصولات سی سی کا اقدام به فروش فیلتر تصفیه آب سی سی کا به قیمت عمده میکند.

فیلتر تصفیه آب لایف واتر

لایف واتر یکی از بهترین برند های ایرانی است که در سال های اخیر با تولید دستگاه های تصفیه آب با کیفیت از جمله دستگاه تصفیه آب نوبل پلاس، توانسته رضایت مشتریان را برآورده کند. در حال حاضر این برند اقدام به تولید انواع فیلتر های تصفیه آب خانگی و همچنین نیمه صنعتی کرده است.

پک فیلتر تصفیه آب لایف واتر برای سه مرحله اول، در حال حاضر از پرفروش ترین فیلتر های موجود در فروشگاه پاکاب گستر است. این فیلترها علاوه بر کیفیت بسیار بالا و ساخت از مواد اولیه بر پایه گیاهی، دارای قیمت بسیار منطقی هستند که برای هر فردی که نیاز به تعویض فیلتر تصفیه آب دارد، از گزینه های اول به شمار میرود.

فیلتر های تصفیه آب سوپر کریستال

سوپر کریستال نیز از برند هایی است که از سابقه بسیاری در تولید انواع فیلتر های تصفیه آب برخوردار است. فیلتر های مینرال و پست کربن و قلیایی که توسط این برند تولید میشوند در حال حاضر حرف اول را در بین دیگر برند های میزنند. فیلتر قلیایی نیز به تنظیم pH آب میپردازد که خواص بسیاری را برای بدن انسان دارد.

فیلتر های تصفیه آب تایوانی

تعداد فیلتر های با کیفیت موجود در ایران بسیار است. در حال حاضر فیلتر های تایوانی در ایران حرف اول را میزنند. برخی از برند های معتبر در حوزه تولید انواع مراحل تصفیه آب به شرح زیر هستند.

 • فیلتر های تایوانی روبن Roben
 • فیلتر تصفیه آب رودی Roudy
 • فیلتر های بیومکس Bio max
 • فیلتر های تصفیه کلین پیور Clean Pure
 • فیلتر آکواجوی Aquajoy

بهترین برند های فیلتر ممبران

فیلتر ممبران، اصلی ترین فیلتر تصفیه آب است. بسیاری از برند های تصفیه آب اقدام به تولید ممبران به صورت تخصصی کرده اند. معتبر ترین برند ممبران، فیلمتک است. این برند توسط شرکت آمریکایی داو Dow به ثبت رسیده است.

از دیگر برند های معتبر تولید کننده ممبران های تصفیه آب میتوان به برند هیدروتک اشاره کرد. این مارک تصفیه آب چینی دارای استاندارد های جهانی تصفیه آب شامل استاندارد NSF است. شرکت پاکاب گستر به طور انحصاری عرضه فیلتر های تصفیه آب هیدروتک را انجام میدهد.

راهنمای خرید بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی

از آنجایی که فیلتر تصفیه آب خانگی از قطعات مصرفی دستگاه تصفیه کننده است و باید به صورت دوره ای تعویض شود، نیاز است تا نکاتی در مورد آن بدانید تا با خیال آسوده آن را خریداری و به مصرف آب تصفیه شده بپردازید.

در خرید فیلتر تصفیه آب به نکات زیر دقت کنید.

 1. به مواد اولیه فیلتر دقت کنید: همانطور که بارها به آن اشاره کردیم، نیاز است تا مواد اولیه ساخت فیلتر، بر پایه گیاهی یا Food-Grade باشند. زیرا در غیر اینصورت ممکن است فیلتر تصفیه، با آب واکنش دهد و کیفیت آن را با مشکل مواجه کند.
 2. به تعداد مراحل تصفیه آب دقت کنید: برخی از دستگاه های تصفیه آب بیش از 6 مرحله فیلتراسیون دارند که آن فیلترها نیز نیاز به تعویض به صورت دوره ای دارند.
 3. به برند فیلتر توجه کنید: همانطور که گفته شد نمیتوان کیفیت فیلتر را تنها با برند آن سنجید. اما میتوان تا حدی از فیلتر مورد نظر اطمینان حاصل کرد.
 4. استاندارد های تصفیه آب: دارا بودن از استاندارد های تصفیه آب مانند استاندارد NSF و همچنین WQA میتواند یکی از بزرگترین امتیازات برای هر برندی باشد. بنابراین خرید فیلترهای دارای تاییدیه های جهانی را در اولویت قرار دهید.
بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی

 1. Mohammad گفت:

  سلام من تصفیه آب 6 مرحله سی سی کا دارم اما کیفیت آبی که میده خیلی افتضاحه. میتونم بهش فیلتر اضافه کنم؟ اصن تاثیری داره؟ کلا یه راه حل به من بگید ممنونتون میشم.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   متاسفانه در حال حاضر تحت برند سی سی کا خیلی از قطعات به فروش میرسه و تشخیص اینکه کدوم اصله و یا کدوم دارای کیفیت خوبیه برای یک خریدار عادی خیلی سخته. پیشنهادی که میتونم به شما بکنم اینه که یا در زمان تعویض فیلتر بعدیتون خودتون فیلتر با کیفیت تایوانی خریداری کنید و همه فیلترهای تصفیه آب رو با بهترین فیلترهای ممکن تعویض کنید.
   پیشنهاد دیگه هم این هست که فیلتر محافظ ممبران رو به مرحله 7 دستگاهتون اضافه کنید. این فیلتر کاربردش در همین جاهاست که میتونه ضعف فیلترهای دیگه رو پوشش بده و کیفیت آب خروجیتون رو کمی بهتر کنه.

 2. ضیائی گفت:

  ما تصفیه آب رو صرفا برای سلامتی آب آشامیدنی خریداری کردیم و الان برای تعویض فیلترش که بسیار برامون اهمیت داره می خواستیم بهترین فیلتر رو تهیه کنیم به هر نمایندگی تصفیه آب تماس میگیریم میگن فیلتر ما گیاهیه لطفا یه راهنمایی بفرمایید که چه فیلتری خرید کنیم

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   اینکه تصور شود چون فیلتری گیاهی میباشد، پس بهترین است اشتباه است. فیلتر میتواند پایه‌ی گیاهی داشته باشد اما سم شور شده و اکتیو نباشد که بدین ترتیب دارای فلزات سنگین و سموم بیشمار از جمله سم قطران باشد.
   بهترین گزینه برای شما خرید فیلترهای تایوانی معتبر یا فیلترهای ایرانی درجه یک میباشد.
   فیلترهای برند فیلترو و لایف واتر فیلترهای لوناواتر فیلترهای کلین پیور کمپانی سانچیان تایوان و ارگانیک تایوان و سی سی کا بشرطی که اورجینال باشد، بهترین فیلترها هستند.

 3. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

  اینکه تصور شود چون فیلتری گیاهی میباشد پس بهترین است اشتباه است فیلتر میتواند پایه‌ی گیاهی داشته باشد اما سم شور شده و اکتیو نباشد که بدین ترتیب دارای فلزات سنگین و سموم بیشمار از جمله سم قطران باشد
  بهترین گزینه برای شما خرید فیلترهای تایوانی معتبر یا فیلترهای ایرانی درجه یک میباشد
  فیلترهای برند فیلترو و لایف واتر فیلترهای لوناواتر فیلترهای کلین پیور کمپانی سانچیان تایوان و ارگانیک تایوان و سی سی کا بشرطییکه اورجینال باشد بهترین فیلترها هستند

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   ضمنا متریال و‌مواد پلاستیکی و پارچه و واشر دستگاه هم مهم است که فود گرید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *