مقالات

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

تعویض فیلتر تصفیه‌آب

دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از لوازم خانه است که به صورت دوره ای نیاز به سرویس دارد. سرویس تصفیه آب معمولا هر 6 ماه یکبار اتفاق میفتد. یکی از اصلی ترین کارهایی که در سرویس دوره ای صورت میگیرد، تعویض فیلتر تصفیه آب است. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به آموزش تعویض فیلتر بپردازیم و به طور گام به گام مراحل این فرآیند را توضیح دهیم.

همانطور که میدانید آب شهری دارای آلودگی ها و ناخالصی های زیادی است. برای اینکه بتوان از شر این ناخالصی های مضر خلاص شد، بهترین راه، نصب دستگاه تصفیه آب خانگی است.

تصفیه آب های خانگی انواع مختلفی دارد. یکی از اصلیترین انواع این دستگاه ها، تصفیه آب اسمز معکوس است. اسمز معکوس در حال حاضر یکی از بهترین سیستم‌های تصفیه آب در سراسر جهان است. اسمز معکوس دارای 5 الی 6 عدد فیلتر اجباری است. هر کدام از این فیلترها عمر مشخصی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که گفته شد، دستگاه های خانگی معمولا دارای 6 عدد فیلتر تصفیه آب هستند. در این آموزش، به شما نحوه تعویض فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب، راهنمای تعویض فیلتر ممبران و همچنین فیلترهای پست کربن و مینرال را توضیح خواهیم داد.

تعویض فیلتر 3 مرحله اول

تعویض فیلتر پیش تصفیهفیلترهای سه مرحله اول تصفیه آب معروف به فیلترهای پیش تصفیه هستند. به این دلیل که قبل از فیلتر ممبران در مرحله چهارم اقدام به فیلتراسیون آب میکنند. به همین دلیل نیز زمان تعویض فیلتر آنها نسبت به دیگر فیلترها سریع تر است.

مطلب پیشنهادی: خرید پک فیلتر 3 مرحله ای تصفیه آب

مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در سه مرحله اول به شرح زیر است:

1. در مرحله اول، شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید.

2. سپس شیر مخزن که روی مخزن تصفیه آب به رنگ آبی رنگ وجود دارد را ببندید.

شیر مخزن را ببندید3. شیر برداشت که روی سینک ظرفشویی شما نصب شده است را باز کنید تا تمام آب داخل مخزن خالی شود.

4. شیر میکس تصفیه آب را باز کنید.

شیر میکس را ببندید

5. هوزینگ های تصفیه آب که محفظه های عمودی فیلتر هستند را به صورت ساعتگرد بچرخانید تا باز شوند. در صورت نیاز میتوانید از آچار هوزینگ برای راحت تر باز شدن آن استفاده کنید.

هوزینگ تصفیه آب را از محل خود خارج کنید

6. فیلترهای کهنه شده و قدیمی را از داخل هوزینگ تصفیه آب خارج کنید.

7. هوزینگ ها را به طور کامل شستشو داده و کارتریج فیلترهای جدید را داخل هوزینگ قرار دهید.

8.فیلترها را بطور صحیح جا بزنید. طوریکه اگر واشر دارد هنگام قرار دادن در هوزینگ به کنار نیفتد.

9. هوزینگ های تصفیه آب را در محل خود جا بزنید و به طور پادساعتگرد سفت کنید.

توجه: پس از اینکه دو فیلتر مرحله اول را در محل مورد نظر خود قرار دادید، نیاز است تا 3 الی 4 پارچ آب از این دو فیلتر خارج شود. به این منظور شیر ورودی تصفیه آب را باز کنید تا دستگاه شروع به کار کردن بکند. سپس پارچ آب را زیر محفظه هوزینگ مرحله سوم قرار دهید و اجازه دهید تا آب سیاهی که از فیلتر کربنی مرحله دوم به وجود میاید به طور کامل خالی شود.

10. هوزینگ مرحله سوم کربن بلاک را نیز در محل خود جا بزنید.

11. شلنگی که به ورودی ممبران در مرحله چهارم میرود را از جای خود بیرون بیاورید. شیر ورودی را دوباره باز کنید و اجازه دهید تا دستگاه مقداری کار کند تا از عدم وجود آب سیاه داخل آب تصفیه کن خود اطمینان حاصل کنید.

 

نحوه تعویض فیلتر ممبران

فیلتر ممبران یکی از مهم ترین فیلترهای تصفیه آب است که اصلیترین مرحله فیلتراسیون را بر عهده دارد. این فیلتر میتواند ذرات موجود در آب را تا اندازه 0.0001 میکرون تصفیه کند. نحوه تعویض فیلتر ممبران به صورت زیر است.

تعویض فیلتر ممبران

مطلب پیشنهادی: خرید فیلتر ممبران

مراحل ابتدایی تعویض فیلتر ممبران همانند تعویض فیلترهای سه مرحله اول تصفیه آب است. از آنجایی که قبل از تعویض ممبران حتما حداقل یکبار اقدام به تعویض دیگر فیلترهای تصفیه آب کرده اید، احتمالا با این فرآیند آشنا خواهید بود. بنابراین تا مرحله چهارم تعویض فیلترهای پیش تصفیه، مراحل جایگزینی ممبران یکسان است.

 1. در مرحله اول، شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید.
 2. سپس شیر مخزن که روی مخزن تصفیه آب به رنگ آبی رنگ وجود دارد را ببندید.
 3. شیر برداشت که روی سینک ظرفشویی شما نصب شده است را باز کنید تا تمام آب داخل مخزن خالی شود.
 4. شیر میکس تصفیه آب را باز کنید.

در مراحل بعدی، نیاز است تا هوزینگ ممبران را از دستگاه جدا کنید. ممبران توسط یک بست نگهدارنده فیلتر به دستگاه متصل میشود. البته نیازی به جدا نمودن بست نمیباشد و فقط جدا کردن پوسته ممبران کفایت میکند.

ممبران را از بست خارج کنید

پس از آن اقدام به جدا کردن شلنگ های تصفیه آب از دو سر ممبران بکنید. توجه کنید که طرف های ورودی و خروجی ممبران را به یاد داشته باشید.

شلنگ های تصفیه آب

در مرحله بعد نیاز است تا کلگی هوزینگ ممبران را از آن جدا کنید. به دلیل اینکه ممکن است بیش از یکسال از باز شدن این سری گذشته باشد، احتمالا باز کردن آن شما را با کمی مشکل مواجه کند.

کلگی پوسته ممبران را جدا کنید

سپس با باز شدن کلگی پوسته ممبران میتوانید فیلتر ممبران کهنه را از داخل هوزینگ آن بیرون آورید. برای راحت تر شدن اینکار میتوانید از یک انبر استفاده کنید.

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

در ادامه نوبت به قرار دادن ممبران جدید در فیلتر میرسد. برای اینکار ممبران جدید که خریداری کرده اید را از پلاستیک خود خارج کرده و آن را داخل پوسته ممبران قرار دهید و با دست آنرا فشار دهید تا کاملا محکم شود. اگر جهت قرارگیری ممبران را فراموش کرده اید، دو واشر کوچک ممبران به سمت داخل پوسته میروند و یک واشر بزرگ در سمت کلگی یا درپوش هوزینگ ممبران قرار میگیرند.

درپوش پوسته ممبران را ببندید و شلنگ های تصفیه آب را به فیلتر ممبران متصل کنید. تعویض فیلتر ممبران شما به پایان رسیده است و میتوانید شیر ورودی را باز کنید. توجه کنید که حداقل یک یا دو بار مخزن تصفیه را قبل از استفاده خالی کنید.

تعویض فیلترهای بالای تصفیه آب

تعویض فیلتر پست کربن و مینرالتعویض فیلترهای پست کربن و مینرال نیز تا حد زیادی به تعویض فیلتر ممبران شباهت دارد. این دو فیلتر در مراحل آخر تصفیه آب نصب میشوند. نکته قابل توجهی که تعویض این دو فیلتر را نسبت به فیلترهای پیش تصفیه و یا فیلتر ممبران راحت تر میکند، اینلاین بودن آنها است.

به این معنا که نیاز به هوزینگ ندارند و این فیلترها در صورت تعویض به طور کامل تعویض میشوند. زیرا این دو فیلتر به حالت کپسولی هستند.

مطلب پیشنهادی: آموزش تعویض فیلترهای بالای تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر پست کربن و مینرال

تعویض پست‌کربن و مینرال

برای تعویض این دو فیلتر نیز میبایست مراحل اولیه را مانند قسمت های قبل طی کنید. پس از اطمینان از عدم ورودی آب به دستگاه تصفیه آب، اقدام به جدا کردن شلنگ های متصل به پست کربن و مینرال کنید. البته پیشنهاد میشود تا این دو فیلتر را به صورت جداگانه انجام دهید تا به اشتباه شلنگ های آنها را با هم جابه جا نکنید.

مطلب پیشنهادی: خرید فیلتر پست کربن

شلنگ و اتصالات فیلتر پست کربن و مینرال

پس از آن فیلترهای اینلاین را از بست نگهدارنده جدا کنید. در ادامه فیلترهایی که خریداری کرده اید را داخل بست قرار دهید و شلنگ ها را جایگذاری کنید. در تعویض فیلترهای مینرال و پست کربن دقت کنید که جهت این فیلترها را به طور صحیح و در جهت جریان آب قرار دهید.

برای فهمیدن جهت این فیلترها باید به جهت پیکان روی آنها دقت کنید. البته میتوان این قضیه را هم در نظر گرفت که در اکثر مواقع ورودی فیلتر، قسمت شبیه به درب فیلتر میباشد.

مطلب پیشنهادی: تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای

جهت فیلترهای تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب اینلاین

دستگاه‌های تصفیه‌آب اینلاین نوع دیگری از دستگاه‌های تصفیه‌آب هستند که نسبت به دستگاه‌های تصفیه‌آب هوزینگی از شهرت کمتری برخوردار هستند. اما دستگاه‌های به نسبت کم‌جا تر و بهداشتی‌تری هستند.

فرق این دستگاه‌های با مدل های معمول‌تر دستگاه‌های تصفیه آب فقط در سه فیلتر پایینی آنها است که همانند فیلترهای بالایی دستگاه تصفیه‌آب مانند کپسول هستند. بنابراین طریقه تعویض فیلتر آنها همانند فیلتر های بالایی دستگاه است.

دستگاه‌های تصفیه‌آب کیسی نیز از همین نوع فیلتر ها استفاده میکنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه منابع معتبر خارجی به این سایت مراجعه کنید.

 

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

تعویض فیلتر تصفیه آب از مهم ترین مراحل نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی به شمار میرود. بنابراین باید در اولین وقت ممکن، اقدام به تعویض کردن فیلترهای تصفیه آب بکنیم تا با تبعات مضر آن رو به رو نشویم. معمولا دستگاه تصفیه آب خانگی دارای 6 عدد فیلتر است. این 6 عدد فیلتر به خوبی میتوانند کار تصفیه کردن آب را انجام دهند.

اما برخی مواقع به دلایل مختلف ممکن است فیلترهای بیشتری روی دستگاه آب تصفیه کن نصب شود. در این قسمت از مقاله در مورد زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد. البته قبلا در مقاله ای با عنوان «زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب» در این مورد توضیحات جامع تری را ارائه کرده ایم.

به طور کلی میتوان گفت زمان تعویض فیلتر آب تصفیه کن خانگی به شرح زیر است:

 1. فیلتر الیافی مرحله اول: 4 تا 6 ماه
 2. فیلتر کربن پودری مرحله دوم: 4 تا 6 ماه
 3. فیلتر کربن بلاک مرحله 3: 4 تا 6 ماه
 4. فیلتر ممبران اسمز معکوس: 1 تا 2 سال
 5. فیلتر پست کربن: 9 تا 12 ماه
 6. فیلتر مینرال: 9 تا 12 ماه
 7. فیلتر محافظ ممبران: یک سال
 8. فیلتر قلیایی یا Alkaline: یک سال
 9. فیلتر فرا بنفش یا UV: هشت هزار ساعت، در صورت روشن بودن
 10. infrared یا مادون قرمز: یک سال

به عنوان مثال شما فیلترهای سه مرحله اول دستگاه تصفیه آب خود را باید هر شش ماه یک بار تعویض کنید تا به دستگاه شما آسیبی وارد نشود چون در غیر این صورت فیلترهای شما به دلیل آن که رسوبات موجود در آب را جمع می‌کنند به مرور زمان کیپ می‌شوند و منافذ عبور آب روز به روز کمتر می‌شود و فشار خروجی شیر برداشت کاهش محسوسی خواهد یافت و به دستگاه شما فشار وارد شده و خواهد سوخت. لذا شما برای جلوگیری از این موضوع باید فیلترهای خود را به موقع تعویض کنید تا این‌گونه آسیب ها به دستگاه شما وارد نشود و از طرفی آب تصفیه شده‌ی شما با بهترین کیفیت در اختیار شما قرار بگیرد.

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

تعویض فیلتر بیرونی یخچال

تعویض فیلتر بیرونی یخچال ساید کار چندان سختی نیست. برای تعویض فیلتر تصفیه آب یخچال اگر فیلتر بیرونی یخچال ساید بای ساید شما به صورت فیلتر اینلاین و فیتینگی است، تنها لازم است ورودی آب فیلتر را از فیلتر قبلی جدا کرده و وارد فیلتر جدید کنید.

سپس آب را باز کنید و خروجی فیلتر را داخل لگن بگیرید تا آب سیاه ناشی از کربن فیلتر تصفیه آب یخچال از آن خارج شود. پس از این که از فیلتر آب شفاف خارج شد میتوانید خروجی فیلتر را به شلنگ ورودی یخچال متصل کنید تا تعویض انجام گردد.

اگر تعویض فیلتر به موقع انجام نشود با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم؟

پاسخ اصلی به این سوال آلوده شدن آب مصرفی شماست، اگر فیلتر تصفیه آب شما به موقع تعویض نشود انواع آلودگی‌ها و کپک‌های خطرناک برای سلامتی وارد آب مصرفی شما می‌شود.
به این شکل می‌توان گفت که اگر فیلترهای تصفیه آب به موقع تعویض نشود دستگاه عملکرد درست خود را نخواهد داشت و سیستم دچار اختلال می‌شود و آب مصرفی شما فرقی با نداشتن دستگاه تصفیه آب نخواهد کرد.

این آلاینده‌های موجود در آب روی سطح فیلترها رسوب کرده و با گذشت رمان رسوبات به تدریج فیلترها را مسدود می‌کند و ظرفیت فیلتر کم خواهد شد و کیفیت آب خروجی کاهش پیدا خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از یک منبع معتبر خارجی می‌توانید اطلاعات مفید سایت سلامت تسلا را دنبال کنید و از تمامی معضلات عدم تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب با خبر شوید.

ترتیب فیلترهای تصفیه آب

همانطور که میدانید، فیلتر های تصفیه آب باید با ترتیب خاصی نصب شوند تا بهترین کیفیت از آب را داشته باشند. فیلترهای تصفیه آب خانگی معمولا 6 عدد هستند که در برخی از دستگاه‌ها تعدادی فیلتر اضافه تر هم نصب شده اند. این فیلترهای نیز برای بهتر کردن کیفیت آب و اضافه کردن برخی از خاصیت های آب است.

به طور کلی میتوان گفت دستگاه آب تصفیه کن دارای فیلترهای زیر است. ترتیب فیلترها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 1. فیلتر الیافی 5 میکرون
 2. فیلتر کربن پودری یا کربن گرانول
 3. فیلتر کربن بلاک یا فیلتر الیافی 1 میکرون
 4. فیلتر ممبران اسمز معکوس
 5. فیلتر پست کربن خطی
 6. فیلتر مینرال

هر کدام از این فیلترهای شش گانه دستگاه تصفیه آب کار مجزا و مشخصی را انجام می‌دهند و در یک محموعه با کمک هم در مراحل متعدد انواع و اقسام عناصر مضر برای بدن و باکتری‌ها و قارچ‌ها و آفت‌کش‌ها را از آب می‌گیرند.

تعویض فیلتر تصفیه آب در محل

تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر

دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حمل نیست. بنابراین تعویض فیلتر تصفیه آب در محل باید صورت گیرد. به این صورت که سرویسکار تصفیه آب خانگی به منزل شما مراجعه میکنید و فیلترهای جدید را جایگزین فیلترهای قبلی میکند.

شرکت پاکاب گستر با تجربه ای بیش از 10 ساله در حوزه سرویس و خدمات اقدام به سرویس و تعویض فیلتر تصفیه آب در محل مینماید.

در فرآیند سرویس یا تعویض فیلتر که توسط تکنسین های تصفیه آب انجام میدهند، خدماتی مانند تعویض فیلتر، هواگیری مخزن دستگاه تصفیه آب، تعمیر و یا تعویض قطعات تصفیه آب در صورت نیاز انجام می‌شود.

امکان اتصال انشعاب به یخچال

شما در زمانی که می‌خواهید دستگاه تصفیه آب را در محل اسکان خود نصب کنید می‌توانید یک سفارش ویژه برای دستگاه خود به صورت اختصاصی دهید. این سفارش از این قرار است که شما می‌توانید دستگاه تصفیه آب خود را با یک شلنگ اتصال به یخچال خود وصل کنید و بتوانید با فشار دادن اهرم آب سردکن آب تصفیه شده‌ی کاملا پاک و زلال و خنک را از آن برداشت کنید.

این اتصال کار شما را برای استفاده از آب تصفیه بسیار راحت می‌کند و به‌جای آن‌که به صورت مداوم بطری‌های آب را پر کنید و تک تک در یخچال برای خنک شدن قرار دهید به راحتی با فشار دادن یک اهرم تمام این مراحل را انجام می‌دهید.
لازم به ذکر است که این فقط یک انشعاب است و اگر شما بخواهید بطری پر کنید و یا کتری خود را از آب پر کنید همچنان شیر اولیه برداشت که در سینک حود قرار دارد سرجای خود قرار دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

تعویض فیلتر در تهران و کرج

همانگونه که روز به روز به تعداد متقاضیان تعویض فیلتر در تهران بسیار افزوده می‌شود شرکت پاکاب گستر ارائه خدمات متنوع و بیشتری در این زمینه می‌دهد. لذا در تمامی مناطق 22 گانه شهر تهران و تمامی شهرهای حومه استان تهران و استان کرج ارائه خدمات کامل نصب دستگاه و تعویض فیلترهای شش گانه دستگاه انجام می‌گردد.

برای اطلاع از نحوه سرویس‌دهی و درخوتست خدمات با روابط عمومی مجموعه در تماس باشید.

هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

در صورتی که به دنبال تعویض فیلتر باشید، حتما یکی از نکاتی که در انتخاب سرویسکار به آن توجه میکنید، هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب است. در اینجا ممکن است به این فکر کنید که اگر با یک تکنسین را به طور  مستقیم تماس بگیرید، هزینه شما کمتر خواهد بود.

اما مشکل اینجاست که در صورت تماس با تکنسین به طور مستقیم، چندین مشکل ممکن است برای شما به وجود بیاید. اولا این که پس از تعویض فیلتر در صورت نشتی یا بروز هر مشکل، شاید سرویسکار مورد نظر، مسئولیت کار را بر عهده نگیرد.

در صورتی که با یک شرکت معتبر مثل پاکاب گستر تماس حاصل کنید، از این نظر خیال شما راحت خواهد بود و تا تعمیر کامل دستگاه شما، پیگیری از طرف شرکت پاکاب گستر انجام خواهد شد.

دومین نکته این است که در صورت درخواست تعویض فیلتر آب تصفیه کن از طرف یک شرکت معتبر، خیالتان از بابت کیفیت فیلتری که روی دستگاه شما نصب میشود، راحت خواهد بود.

تعویض فیلتر انواع برند دستگاه تصفیه آب

برند های تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب تفاوت چندانی از نظر فیلترها با یکدیگر ندارند. به طور کلی میتوان گفت اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای هوزینگ باشد، تصفیه آب شما هوزینگی است و تعویض فیلتر آن تفاوت چندانی با دیگر آب تصفیه کن ها ندارد.

در صورتی که تصفیه آب شما اینلاین باشد، به این معنی که هوزینگ نداشته باشد، فیلتر آن با فیلترهای معمولی متفاوت است. فیلترهای اینلاین به صورت کپسولی هستند که در هنگام تعویض فیلتر تمام کپسول بیرون آمده و فیلتر جدید به طور کامل جایگزین میشود.

عوض کردن فیلترهای اینلاین کار مشکلی نیست و می‌توان به راحتی با داشتن فیلترهای دستگاه اینلاین که به صورت پلمپ هستند و جابه‌جایی آنها با فیلترهای کهنه و مصرف شده کار را به راحتی انجام داد، مزیت این فیلترهای اب تصفیه این‌لاین نسبت به تصفیه آب هوزینگی در بهداشتی بودن آنها است و چون تماس فیلتر با دست انسان و عوامل خارجی در کمترین حالت ممکن است، از لحاظ بهداشتی و عدم انتقال آلودگی‌ها بسیار مناسب است.

در مقاله ای با عنوان بهترین دستگاه تصفیه آب، انواع برندهای تصفیه آب را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه مقاله ای برای تعویض فیلتر هر یک از برندهای معرفی شده نوشته شده است که میتوانید به آنها مراجعه کنید.

 1. تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر
 2. تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب cck
 3. سرویس و تعویض فیلتر تصفیه آب آرتک
 4. سرویس و تعویض فیلتر تصفیه کننده آکواجو%D

23 دیدگاه در “تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

 1. محمدرضا گفت:

  سلام. من دستگاه تصفیه آب سی سی کا دارم. میخواستم بدونم تعویض فیلتر اون با دستگاه های دیگه تفاوت داره؟ چون دیدم یه سری از سایتا اومدن برای سافت واتر یا سی سی کا به طور جداگونه مطلب نوشتن.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   در مورد سوالتون باید بگم که خیر. معمولا چون دستگاه های تصفیه آب به طور استاندارد ساخته میشن، میشه گفت نحوه تعویض فیلتر اونها با هم تفاوتی نداره. مگر اینکه دستگاه شما از نوع اینلاین باشه که اتفاقا کارتون راحت تر هم میشه. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با شماره بخش سرویس و خدمات پاکاب گستر تماس بگیرید.

 2. سمیعی گفت:

  سلام من تازه تعویض فیلتر دستگاهم رو انجام دادم ولی آب خروجی بد تر سنگین شده؟ مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. محمد سلمانی گفت:

   سلام و احترام
   چند تا چیز رو حتما چک کنید:

   1. فیلتر ممبرانتون نباید بیشتر از دو سال از تعویضش گذشته باشه. شما هر چقدر همه فیلترهای پیش تصفیه رو تعویض کنید اما فیلتر ممبرانتون رو عوض نکنید کیفیت آب خروجی مناسب نخواهد بود.
   2. چک کنید که شیر میکستون بیش از اندازه باز نباشه. از شیر میکس استفاده میشه تا مقداری از املاح برگرده به آب و آب تصفیه شده خالص خالص نباشه. اما اگر بیش از اندازه باز بشه ممکنه آب تصفیه شده دچار آلودگی بشه.
 3. اکبری گفت:

  سلام
  لطفا یه راهنمایی بکنید من الان امدم فیلترهای تصفیه آب رو تعویض کنم از ستون مرحله سوم آب نشتی میکنه و هر چه محکمتر سفت میکنم با آچار بازم نشتی میده

  1. کارشناش تصفیه اب شرکت پاکاب گستر گفت:

   چند احتمال وجود داره
   یا اورینگ هوزینگ مرحله سوم حین بستن دفورمه شده باید هوزینگ رو باز کنید اورینگ رو تعویض کنید یا دفرمگیه اورینگ رو باز کرده کمی اورینگ رو بکشید، بعد بزارید داخل آب و یخ ۵ دقیقه بمونه. بعد چرب کنید با روغن خوراکی دوباره جا بزنید اگه جواب نداد اورینگ رو تعویض کنید.
   مورد بعدی احتمال داره حین باز و بستن هوزینگ اورینگ افتاده باشه.
   مورد بعدی احتمال داره ارتفاع فیلتر سوم بلندتر باشه. به مین دلیل مانع تا انتها بسته شدن هوزینگ میشه که در این صورت فیلتر مرحله سوم رو تعویض کنید. یا از واشر نازکتر استفاده کنید چون در صورت بلند بودن ارتفاع فیلتر احتمال شکستن فیلتر یا حوزینگ در آینده وجود خواهد داشت.
   مورد بعدی هم ترک خوردگی هوزینگ میباشد.

 4. صراف گفت:

  فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب رو تعویض کردم ولی دستگاه خاموش نمیکنه و یکسره کار میکنه آب هم تصفیه نمیشه دلیلشو‌ میخاستم بدونم

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   احتمالا فیلتر ممبران رو اشتباه تعویض کردید یا برعکس نصب شده یا هوزینگ ممبران از لوله انتها شکسته. احتمال دیگه اینکه اورینگهای انتها پاره شده لطفا به صفحه طریقه تعویض فیلتر ممبران مراجعه بفرمایید در صورت نیاز به سرویسکار با شماره تلفن سرویس و خدمات تماس حاصل فرمایید.

 5. صدری گفت:

  من سایت شما را مطالعه نمودم و مطابق دستورالعملی که نوشتید فیلترها را تعویض نمودم با دستگاه tds متر که تست میکنم tds از بالای ۲۰۰ را نشان می دهد می خواستم دلیلش رو بدونم

 6. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

  اگر قبل از تعویض tds پایین بود و بعد از تعویض پیش فیلترها بالا رفته دو دلیل دارد یک اینکه شیر میکس باز است.
  دوم اینکه بعد از تعویض باید اجازه بدهید حدود ۱۵ لیتر آب از فیلترها عبور کند بعد با دستگاه tds متر تست کنید.
  اگه قبل از تعویض tds بالا بود فیلتر ممبران هم باید تعویض شود.

 7. پناهی راد گفت:

  آموزشتون خیلی دقیق و مؤثر هستش.من خودم فیلتر های پایینی دستگاهمو تعویض کردم.فقط سوالی که دارم اینه که چطوری جهت فیلترهای بالایی رو متوجه بشم.اگه بگید ممنون میشم.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام.جهت به صورت یه فلش هک شده روی فیلتر یا کشیده شده روی برچسب اون وجود داره.همچنین معمولا قسمتی از فیلتر که مثل درب فیلتر هستش یا همون کپ فیلتر،ورودی فیلتر هستش.

  2. کارشناش تصفیه اب شرکت پاکاب گستر گفت:

   دلایلی که باعث طعم و بوی بد شبیه بوی کپک یا نوعی ماندگی در دستگاه میشود که این مشکل جز مشکلات پیچیده در دستگاههای تصفیه آب است که تشخیص و دلیل بوی بد بسیار دشوار است عبارتند از:

   1. کیفیت پایین فیلترها
   2. دیر به دیر تعویض کردن تعویض فیلترها هر شش ماه یکبار الزامیست
   3. کم استفاده کردن از دستگاه گاهی بدلایلی مانند مسافرت از دستگاه کمتر استفاده میشود و آب درون مخازن فیلتر راکد مانده و بو میگیرد
   4. یکی از مهمترین دلایل و‌محتمل ترین دلایل بوگرفتن آب دستگاه تصفیه آب کیفیت آب شهری یا آب ورودی به دستگاه است که باعث میکروبی شدن و آلودگیهایی مانند بیوفیلم در فیلترها میشود.
   5. وجود کثیفی در اطراف شیر برداشت نصب شده بر روی سینک است یا شستو شوی مداوم شیر با اسکاچ کثیف و آلوده به میکروب که رفته رفته بر روی دهانه المک ایجاد شده و این باکتریها به درون دستگاه تصفیه آب نفوذ میکند.، حتی گاهی وجود گل و‌گیاه زیاد در کنار شیر برداشت منجربه به الودگی میکروبی و بوی بد در شیر و اب تصفیه شده میشود.
   6. مشاهده شده گاها شلنگی که از تصفیه آب به یخچال ساید نصب شده بدلایلی مانند کم استفاده کردن از شیر ابریز یخچال دچار الودگی میکروبی و انتشار این الودگی به درون دستگاه تصفیه آب و بوی بد در آب میشود.
   7. نکته اخر برخی دستگاههای تصفیه آب از متریال ضعیف استفاده شده اند و بعد از گذشت مدتی باعث الودگی و بوی بد میشود، گرچه مشاهده شده در دستگاههای بسیار باکیفیت امریکایی یا تایوانی هم این مورد بسیار مشاهده میشود.
 8. مسرور گفت:

  من ۳ ماه پیش فیلترهای سه گانه رو تعویض کردم ولی الان بعد از سه ماه بوی بدی گرفته بویی شبیه بوی کپک میخواستم ببینم دلیلش کیفیت بد فیلترهاست یا شاید اشتباه تعویض کردم

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   بطور کلی بوی بد یا کپک در آب برداشت دستگاههای تصفیه آب گاها در حدود ۵ درصد بوجود میاید
   مطابق تجربه حتی دستگاههای باکیفیت nsf دار هم گاهی مشاهده شده که دچار بو و طعم بد میشوند که اولین دلیل وجود میکروب در آب ورودی و دیر تعویض کردن فیلترها میباشد

 9. ناشناس گفت:

  من فیلترهارو خودم تعویض کردم از فیلترها نشتی میده هر کاری میکنم نشتی برطرف نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کارشناش تصفیه اب شرکت پاکاب گستر گفت:

   فیلترهارو از داخل هوزینگها باز کنید و بدون فیلتر ببندید و شیر ورودی رو باز کنید بزارید دستگاه زیر فشار آب قرار بگیره اگه نشتی مشاهده نکردید دلیلش میتونه از اشتباه تعویض کردن فیلترها باشه مثلا احتمال داره واشرهای قبلی در گپ بالا گیر کرده و فیلترهای جدید باعث شده ارتفاع فیلترها بیشتر بشه و حوزینگ خوب بسته نشه
   دلیل دوم احتمال داره ارتفاع فیلترها بیشتر باشه که گاهی هنگام تولید ارتفاع چندمیل بیشتر میشه که باعث خوب بسته نشدن حوزینگها میشه
   در صورتیکه حوزینگهارو بدون فیلتر بستید باز نشتی مشاهده کردید اورینگهارو چک کنید احتمال افتادن اورینگها یا دفرمگی اورینگها وجود داره

 10. فرهاد گفت:

  توی آموزش تصویری تعویض فیلتر اشاره ای به تعویض فیلترهای مرحله ششم و هفتم نکردید اونهارو چطوری تعویض کنیم

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   تعویض فیلترهای ششم که مینرال نام دارد یا هفتم که میتونه قلیایی یا اینفرارد یا چند منظوره باشه دقیقا مثل فیلتر پنجم هست و تفاوتی وجود نداره فقط جهت فِلِش فیلترهارو باید درست ببندید

 11. فیلتر گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما فیلتر تصفیه آبی که میندازید رو خودتون میارید؟ چه فیلتری میارید؟ گیاهی هست؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب با فیلترهای انتخابی شما توسط تکنسین های ما انجام میگیره. شما میتونید از بین چند مدل فیلتر ایرانی و تایوانی با کیفیت یک مدل رو انتخاب کنید.
   در مورد سوال بعدی شما هم باید بگم که تمامی فیلترهایی که در شرکت پاکاب گستر وجود داره پایه گیاهی دارند و همواره شرکت استفاده از فیلترهای بر پایه زغال سنگ رو پیشنهاد نمیکنه.

 12. فرامرز گفت:

  فیلم تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب که گذاشته بودید رو دیدم و خیلی به دردم خورد خواستم تشکر کنم
  فقط یه سوال بعد از تعویض فیلتر ممبران آیا لازمه ممبران شستو شو بشه یا بلافاصله بعد تعویض میشه آب رو استفاده کرد

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود بر شما
   مطابق استاندارد تعریف شده توسط شرکتهای تولید ممبرین های خانگی باید یکساعت آب از فیلتر ممبرین عبور داده بشه بعد استفاده کرد
   بهتره شیر برداشت رو باز کنید تا مخزن خالی بشه بعداز تعویض ممبران چند دقیقه شیر برداشت باز بمونه سپس شیر برداشت رو ببندید و اجازه بدید مخزن یکبار پر بشه
   بعد از پر شدن مخزن دستگاه خاموش میشه
   مجددا شیر برداشت رو ده دقیقه باز بزارید تا آب داخل مخزن بطور کامل تخلیه بشه بعد استفاده کنید

نظرات بسته شده است.