مقالات

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از لوازم خانه است که به صورت دوره ای نیاز به سرویس دارد. سرویس تصفیه آب معمولا هر 6 ماه یکبار اتفاق میفتد. یکی از اصلی ترین کارهایی که در سرویس دوره ای صورت میگیرد، تعویض فیلتر تصفیه آب است. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به آموزش تعویض فیلتر بپردازیم و به طور گام به گام مراحل این فرآیند را توضیح دهیم.

همانطور که میدانید آب شهری دارای آلودگی ها و ناخالصی های زیادی است. برای اینکه بتوان از شر این ناخالصی های مضر خلاص شد، بهترین راه، نصب دستگاه تصفیه آب خانگی است.

تصفیه آب های خانگی انواع مختلفی دارد. یکی از اصلیترین انواع این دستگاه ها، تصفیه آب اسمز معکوس است. اسمز معکوس در حال حاضر یکی از بهترین سیستم‌های تصفیه آب در سراسر جهان است. اسمز معکوس دارای 5 الی 6 عدد فیلتر اجباری است. هر کدام از این فیلترها عمر مشخصی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که گفته شد، دستگاه های خانگی معمولا دارای 6 عدد فیلتر تصفیه آب هستند. در این آموزش، به شما نحوه تعویض فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب، راهنمای تعویض فیلتر ممبران و همچنین فیلترهای پست کربن و مینرال را توضیح خواهیم داد.

تعویض فیلتر 3 مرحله اول

تعویض فیلتر پیش تصفیهفیلترهای سه مرحله اول تصفیه آب معروف به فیلترهای پیش تصفیه هستند. به این دلیل که قبل از فیلتر ممبران در مرحله چهارم اقدام به فیلتراسیون آب میکنند. به همین دلیل نیز زمان تعویض فیلتر آنها نسبت به دیگر فیلترها سریع تر است.

مطلب پیشنهادی: خرید پک فیلتر 3 مرحله ای تصفیه آب

مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در سه مرحله اول به شرح زیر است:

1. در مرحله اول، شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید.

2. سپس شیر مخزن که روی مخزن تصفیه آب به رنگ آبی رنگ وجود دارد را ببندید.

شیر مخزن را ببندید3. شیر برداشت که روی سینک ظرفشویی شما نصب شده است را باز کنید تا تمام آب داخل مخزن خالی شود.

4. شیر میکس تصفیه آب را باز کنید.

شیر میکس را ببندید

5. هوزینگ های تصفیه آب که محفظه های عمودی فیلتر هستند را به صورت ساعتگرد بچرخانید تا باز شوند. در صورت نیاز میتوانید از آچار هوزینگ برای راحت تر باز شدن آن استفاده کنید.

هوزینگ تصفیه آب را از محل خود خارج کنید

6. فیلترهای کهنه شده و قدیمی را از داخل هوزینگ تصفیه آب خارج کنید.

7. هوزینگ ها را به طور کامل شستشو داده و کارتریج فیلترهای جدید را داخل هوزینگ قرار دهید.

8.فیلترها را بطور صحیح جا بزنید. طوریکه اگر واشر دارد هنگام قرار دادن در هوزینگ به کنار نیفتد.

9. هوزینگ های تصفیه آب را در محل خود جا بزنید و به طور پادساعتگرد سفت کنید.

توجه: پس از اینکه دو فیلتر مرحله اول را در محل مورد نظر خود قرار دادید، نیاز است تا 3 الی 4 پارچ آب از این دو فیلتر خارج شود. به این منظور شیر ورودی تصفیه آب را باز کنید تا دستگاه شروع به کار کردن بکند. سپس پارچ آب را زیر محفظه هوزینگ مرحله سوم قرار دهید و اجازه دهید تا آب سیاهی که از فیلتر کربنی مرحله دوم به وجود میاید به طور کامل خالی شود.

10. هوزینگ مرحله سوم کربن بلاک را نیز در محل خود جا بزنید.

11. شلنگی که به ورودی ممبران در مرحله چهارم میرود را از جای خود بیرون بیاورید. شیر ورودی را دوباره باز کنید و اجازه دهید تا دستگاه مقداری کار کند تا از عدم وجود آب سیاه داخل آب تصفیه کن خود اطمینان حاصل کنید.

 

نحوه تعویض فیلتر ممبران

فیلتر ممبران یکی از مهم ترین فیلترهای تصفیه آب است که اصلیترین مرحله فیلتراسیون را بر عهده دارد. این فیلتر میتواند ذرات موجود در آب را تا اندازه 0.0001 میکرون تصفیه کند. نحوه تعویض فیلتر ممبران به صورت زیر است.

تعویض فیلتر ممبران

مطلب پیشنهادی: خرید فیلتر ممبران

مراحل ابتدایی تعویض فیلتر ممبران همانند تعویض فیلترهای سه مرحله اول تصفیه آب است. از آنجایی که قبل از تعویض ممبران حتما حداقل یکبار اقدام به تعویض دیگر فیلترهای تصفیه آب کرده اید، احتمالا با این فرآیند آشنا خواهید بود. بنابراین تا مرحله چهارم تعویض فیلترهای پیش تصفیه، مراحل جایگزینی ممبران یکسان است.

 1. در مرحله اول، شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید.
 2. سپس شیر مخزن که روی مخزن تصفیه آب به رنگ آبی رنگ وجود دارد را ببندید.
 3. شیر برداشت که روی سینک ظرفشویی شما نصب شده است را باز کنید تا تمام آب داخل مخزن خالی شود.
 4. شیر میکس تصفیه آب را باز کنید.

در مراحل بعدی، نیاز است تا هوزینگ ممبران را از دستگاه جدا کنید. ممبران توسط یک بست نگهدارنده فیلتر به دستگاه متصل میشود. البته نیازی به جدا نمودن بست نمیباشد و فقط جدا کردن پوسته ممبران کفایت میکند.

ممبران را از بست خارج کنید

پس از آن اقدام به جدا کردن شلنگ های تصفیه آب از دو سر ممبران بکنید. توجه کنید که طرف های ورودی و خروجی ممبران را به یاد داشته باشید.

شلنگ های تصفیه آب

در مرحله بعد نیاز است تا کلگی هوزینگ ممبران را از آن جدا کنید. به دلیل اینکه ممکن است بیش از یکسال از باز شدن این سری گذشته باشد، احتمالا باز کردن آن شما را با کمی مشکل مواجه کند.

کلگی پوسته ممبران را جدا کنید

سپس با باز شدن کلگی پوسته ممبران میتوانید فیلتر ممبران کهنه را از داخل هوزینگ آن بیرون آورید. برای راحت تر شدن اینکار میتوانید از یک انبر استفاده کنید.

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

در ادامه نوبت به قرار دادن ممبران جدید در فیلتر میرسد. برای اینکار ممبران جدید که خریداری کرده اید را از پلاستیک خود خارج کرده و آن را داخل پوسته ممبران قرار دهید و با دست آنرا فشار دهید تا کاملا محکم شود. اگر جهت قرارگیری ممبران را فراموش کرده اید، دو واشر کوچک ممبران به سمت داخل پوسته میروند و یک واشر بزرگ در سمت کلگی یا درپوش هوزینگ ممبران قرار میگیرند.

درپوش پوسته ممبران را ببندید و شلنگ های تصفیه آب را به فیلتر ممبران متصل کنید. تعویض فیلتر ممبران شما به پایان رسیده است و میتوانید شیر ورودی را باز کنید. توجه کنید که حداقل یک یا دو بار مخزن تصفیه را قبل از استفاده خالی کنید.

 

تعویض فیلتر پست کربن و مینرال

تعویض فیلتر پست کربن و مینرالتعویض فیلترهای پست کربن و مینرال نیز تا حد زیادی به تعویض فیلتر ممبران شباهت دارد. این دو فیلتر در مراحل آخر تصفیه آب نصب میشوند. نکته قابل توجهی که تعویض این دو فیلتر را نسبت به فیلترهای پیش تصفیه و یا فیلتر ممبران راحت تر میکند، اینلاین بودن آنها است.

به این معنا که نیاز به هوزینگ ندارند و این فیلترها در صورت تعویض به طور کامل تعویض میشوند. زیرا این دو فیلتر به حالت کپسولی هستند.

مطلب پیشنهادی: خرید فیلتر پست کربن

برای تعویض این دو فیلتر نیز میبایست مراحل اولیه را مانند قسمت های قبل طی کنید. پس از اطمینان از عدم ورودی آب به دستگاه تصفیه آب، اقدام به جدا کردن شلنگ های متصل به پست کربن و مینرال کنید. البته پیشنهاد میشود تا این دو فیلتر را به صورت جداگانه انجام دهید تا به اشتباه شلنگ های آنها را با هم جابه جا نکنید.

شلنگ و اتصالات فیلتر پست کربن و مینرال

پس از آن فیلترهای اینلاین را از بست نگهدارنده جدا کنید. در ادامه فیلترهایی که خریداری کرده اید را داخل بست قرار دهید و شلنگ ها را جایگذاری کنید. در تعویض فیلترهای مینرال و پست کربن دقت کنید که جهت این فیلترها را به طور صحیح و در جهت جریان آب قرار دهید.

تعویض فیلتر تصفیه آب در محل

دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حمل نیست. بنابراین تعویض فیلتر تصفیه آب در محل باید صورت گیرد. به این صورت که سرویسکار تصفیه آب خانگی به منزل شما مراجعه میکنید و فیلترهای جدید را جایگزین فیلترهای قبلی میکند.

شرکت پاکاب گستر با تجربه ای بیش از 10 ساله در حوزه سرویس و خدمات اقدام به سرویس و تعویض فیلتر تصفیه آب در محل مینماید.

در فرآیند سرویس یا تعویض فیلتر که توسط تکنسین های تصفیه آب انجام میدهند، خدماتی مانند تعویض فیلتر، هواگیری مخزن دستگاه تصفیه آب، تعمیر و یا تعویض قطعات تصفیه آب در صورت نیاز انجام میشود.

تعویض فیلتر انواع برند دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب تفاوت چندانی از نظر فیلترها با یکدیگر ندارند. به طور کلی میتوان گفت اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای هوزینگ باشد، تصفیه آب شما هوزینگی است و تعویض فیلتر آن تفاوت چندانی با دیگر آب تصفیه کن ها ندارد.

در صورتی که تصفیه آب شما اینلاین باشد، به این معنی که هوزینگ نداشته باشد، فیلتر آن با فیلترهای معمولی متفاوت است. فیلترهای اینلاین به صورت کپسولی هستند که در هنگام تعویض فیلتر تمام کپسول بیرون آمده و فلیتر جدید به طور کامل جایگزین میشود.

در مقاله ای با عنوان بهترین دستگاه تصفیه آب، انواع برندهای تصفیه آب را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه مقاله ای برای تعویض فیلتر هر یک از برندهای معرفی شده نوشته شده است که میتوانید به آنها مراجعه کنید.

 1. تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر
 2. تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب cck
 3. سرویس و تعویض فیلتر تصفیه آب آرتک
 4. سرویس و تعویض فیلتر تصفیه کننده آکواجوی
 5. تعویض فیلتر تصفیه آب هیوندای
 6. تعویض فیلتر تصفیه کننده لونا واتر
 7. تعویض فیلتر و سرویس تصفیه آب تانک پک
 8. تعویض فیلتر سایر برندها

4 دیدگاه در “تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

 1. محمدرضا گفت:

  سلام. من دستگاه تصفیه آب سی سی کا دارم. میخواستم بدونم تعویض فیلتر اون با دستگاه های دیگه تفاوت داره؟ چون دیدم یه سری از سایتا اومدن برای سافت واتر یا سی سی کا به طور جداگونه مطلب نوشتن.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   در مورد سوالتون باید بگم که خیر. معمولا چون دستگاه های تصفیه آب به طور استاندارد ساخته میشن، میشه گفت نحوه تعویض فیلتر اونها با هم تفاوتی نداره. مگر اینکه دستگاه شما از نوع اینلاین باشه که اتفاقا کارتون راحت تر هم میشه. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با شماره بخش سرویس و خدمات پاکاب گستر تماس بگیرید.

 2. سمیعی گفت:

  سلام من تازه تعویض فیلتر دستگاهم رو انجام دادم ولی آب خروجی بد تر سنگین شده؟ مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. محمد سلمانی گفت:

   سلام و احترام
   چند تا چیز رو حتما چک کنید:

   1. فیلتر ممبرانتون نباید بیشتر از دو سال از تعویضش گذشته باشه. شما هر چقدر همه فیلترهای پیش تصفیه رو تعویض کنید اما فیلتر ممبرانتون رو عوض نکنید کیفیت آب خروجی مناسب نخواهد بود.
   2. چک کنید که شیر میکستون بیش از اندازه باز نباشه. از شیر میکس استفاده میشه تا مقداری از املاح برگرده به آب و آب تصفیه شده خالص خالص نباشه. اما اگر بیش از اندازه باز بشه ممکنه آب تصفیه شده دچار آلودگی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.