مقالات

خرید و قیمت فیلتر تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب

خرید فیلتر های 3 مرحله اول تصفیه آب

 

فیلتر دستگاه تصفیه آب شامل انواع متعددی می‌باشد که هر کدام برای جدا کردن بخشی از املاح مضر موجود در آب شهری کارایی دارند. دستگاه تصفیه آب خانگی دارای شش فیلتر به صورت معمول می‌باشد که وظایف عملکردی هر فیلتر متفاوت است. برای خرید دستگاه تصفیه آب باید تعداد فیلترهای آن را دانسته و از کیفیت فیلترهای دستگاه تصفیه آب مد نظرتان مطمئن شوید.

در این مقاله به تفسیر در مورد هر کدام از فیلترهای دستگاه تصفیه آب و وظایف آن‌ها در فرآیند تصفیه آب مطلع می‌شویم. ضمنا لیست قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه آب، تفاوت کیفیت فیلترهای تایوانی و ایرانی، نحوه تعویض و جایگزین کردن فیلتر جدید، زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب و نکات مربوط دیگر به بحث خواهیم پرداخت.

 

دسترسی سریع به مطالب مربوط به فیلتر های تصفیه آب

 

قیمت فیلتر تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب فیلتر های متنوع و متفاوتی دارد. این فیلتر ها هر یک وظیفه ای متمایز از هم دارند و به تبع آن قیمت آن ها نیز با هم متفاوت است. انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب را در قسمت بعد توضیح میدهیم. در اینجا به بررسی قیمت فیلتر تصفیه آب خواهیم پرداخت.

قیمت فیلتر تصفیه آب

فیلتر تصفیه آب همانند دیگر قطعات تصفیه آب دارای کیفیت های مختلفی است. برخی از این فیلتر های تصفیه آب در ایران تولید شده و در دستگاه تصفیه آب ایرانی به کار میروند. برخی دیگر از کشور های خاورمیانه ای وارد میشوند و برخی از آنها از کشور تایوان.

بهترین نوع فیلتر دستگاه تصفیه آب، فیلتر هایی هستند که از کشور تایوان وارد میشوند. زیرا در آنها از بهترین متریال برای ساخت فیلتر تصفیه آب استفاده شده است.

البته در خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب باید دقت لازم را داشت. چرا که برخی از فروشندگان و تولید کنندگان فیلتر تصفیه آب بی کیفیت را به نام فیلتر مرغوب خارجی و با لیبل تایوانی به فروش میرسانند. این گونه فیلتر ها نه تنها کیفیت و کارایی لازم را برای تصفیه کردن آب ندارد، بلکه حتی میتواند کیفیت آب را از آنچه که هست بد‌تر کند.

ارزان ترین قیمت فیلتر تصفیه آب مربوط به فیلتر های مرحله 1 هستند. این فیلتر ها از الیاف ذوب شده پلی پروپیلن ساخته شده اند و معمولا زمان تعویض آن ها نیز زود تر از بقیه فیلتر ها است. به دلیل اینکه بیشتر در معرض آلاینده های درون آب قرار میگیرند.

گران ترین قیمت فیلتر تصفیه آب نیز مربوط به فیلتر مرحله 4 دستگاه تصفیه آب است. این فیلتر ممبران اسمز معکوس نام دارد که میتوان گفت اصلی ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب به شمار میرود. در بخش بعدی که انواع فیلتر تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی را معرفی خواهیم کرد، با هر یک از فیلتر های دستگاه تصفیه آب آشنا خواهیم شد.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس معمولا دارای 5 یا 6 فیلتر میباشد. به این فیلترها، فیلترهای اصلی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس گفته میشود. فرآیند تصفیه آب به گونه ای انجام میشود که آب از هر یک از این فیلتر ها به صورت مجزا عبور میکند و این فیلترهای دستگاه تصفیه آب، آلاینده های متمایزی را از آب میگیرند. هر یک از این فیلترها وظیفه جذب برخی از آلاینده های مضر از آب را دارند.

اما به دلایلی ممکن است فیلتر های دیگری نیز به دستگاه تصفیه آب خانگی اضافه شوند. این دلایل شامل کیفیت بسیار بد آب منطقه، جلوگیری از خراب شدن زودهنگام فیلتر ممبران و افزودن خاصیت های اضافی و مفید به آب هستند. مهم ترین فیلتر هایی که میتوانند به صورت اختیاری است به دستگاه تصفیه آب خانگی اضافه شوند، فیلتر محافظ ممبران، فیلتر قلیایی و فیلتر UV است.

ترتیب فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگیدر این بخش از مقاله به معرفی کامل انواع فیلتر های آب خواهیم پرداخت. همچنین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب برای هر یک از فیلتر ها را بیان خواهیم کرد. بنابراین فیلتر های استفاده شده در دستگاه‌های تصفیه آب به طور کلی به شرح زیر است:

 1. مرحله اول پلی پروپيلن
 2. مرحله دوم کربن فعال
 3. مرحله سوم کربن بلاک
 4. مرحله چهارم ممبران
 5. مرحله پنجم کربن خطی
 6. مرحله ششم مينرال
 7. فیلتر محافظ ممبران
 8. فیلتر قلیایی
 9. فیلتر اشعه ماوراء بنفش
 10. فیلتر مادون قرمز infrared
 11. فیلتر یخچال ساید

1. فیلتر الیافی پلی پروپیلن(PP) مرحله 1

فیلتر پلی پروپیلن سی سی کا مرحله 1

فیلتر الیافی مرحله 1 معمولا از الیاف ذوب شده پلی پروپیلن ساخته میشود. این الیاف خاصیت جذب کنندگی زیادی دارند. نحوه کارکرد این فیلتر به این صورت است که میتواند ذرات ناخالصی موجود در آب را حذف کند. به عبارت دیگر این فیلتر به عنوان مانعی برای گذر آلاینده های فیزیکی درون آب عمل میکند.

موادی که فیلتر الیافی PP اقدام به حذف آن میکند، عبارتند از: گل و لای، شن و ماسه، زنگ لوله ها و هر آلاینده درشتی که درون آب ممکن است وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که فیلتر الیافی از جمله فیلتر هایی است که انواع مختلفی دارد. انواع مختلف یعنی فیلتر پلی پروپیلن در اندازه های مختلفی وجود دارد. برای مثال فیلتر الیافی 20 میکرون، فیلتر 5 میکرون و فیلتر پ پ 1 میکرون از انواع رایج فیلتر PP است که به تناسب اندازه شان میتوانند آلاینده های موجود در آب را حذف کنند.

این فیلتر در زمان‌های متفاوت پس از نصب ، از رنگ شفاف و سفید خود تغییر رنگ پیدا کرده و کم کم به رنگ چای کم‌رنگ در می‌آید و سپس با گذشت بیشتر زمان به رنگ های متمایل به تیره میل می‌کند که این تفاوت رنگی می‌تواند به شما این راهنمایی را بکند که چه زمانی وقت تعویض فیلتر شما رسیده است.

معمولا بهترين زمان تعويض اين فيلتر بين 1 تا 2 ماه پس از نصب می باشد؛ البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض  فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگی می شود ،بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

به طور مثال در شهرهای استان خوزستان تعویض این فیلتر در زمان‌های کوتاه تری باید انجام گیرد چون معمولا کیفیت آب‌های این مناطق بسیار کم است و فیلتر پروپیلن زود به زود تغییر رنگ داده و با آب املاح و گل لای موجود در آب شهری آلوده خواهد شد. البته با توجه به هوزینگ‌های شفافی که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی زیر سینکی وجود دارد می‌توان روند تغییر رنگ و کثیف شدن فیلتر را به صورت روزانه دید و در هر زمان که فیلتر بسیار تیره شد اقدام به تعویض فیلتر کرد و فیلتر نو جایگزین کرد.

در صورتی که فیلترهای آلوده شده تعویض نشوند ممکن است به دستگاه آسیب رسیده و املاح آلوده وارد آب تصفیه شود و در معرض عوامل بیماری زا قرار می‌گیرد.

2. مرحله دوم کربن پودری یا کربن فعال

فیلتر کربن پودری مرحله 2

در یک دستگاه تصفیه آب که از سیستم اسمز معکوس استفاده میکند، وجود فیلتر های کربنی از ضروریات است. فيلتر تصفيه آب کربن پودری UDF، که از کربن فعال ساخته شده است، علاوه بر حذف گل و لای، شن و ماسه میتواند رنگ و بوی نامطلوب آب را حذف کند. در واقع  کربن فعال مواد موجود در آب را ابتدا جذب می کند و سپس تجزيه می کند.

این فیلتر کربن فعالی که در مرحله‌ی دوم دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد از پوسته‌ی نارگیل تهیه شده و بر پایه مواد گیاهی می‌باشد و کاملا با بدن ما سازگاری دارد و برای حذف اسیدهای چرب و آفت‌کش‌ها علاوه بر حذف کلر نیز به‌کار می‌رود.

البته اصلی ترین دلیل وجود فیلترهای کربنی در دستگاه های تصفیه آب، حذف کلر است. به این دلیل که کلر به هیچ وجه نباید به فیلتر ممبران در مرحله چهارم برسد. به همین دلیل است که دو عدد فیلتر از جنس کربن اکتیو در مراحل دو و سه تصفیه آب قرار میگیرد.

بهترين زمان تعويض اين فيلتر بين 3 الي 4 ماه می باشد. البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض  فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگی می شود، بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

3. فیلتر تصفیه آب مرحله سوم، کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک مرحله 3

دیگر فیلتر کربنی موجود در تصفیه آب های اسمز معکوس، فیلتر کربن بلاک CTO است. فیلتر تصفیه آب کربن بلاک فعال علاوه بر حذف گل و لای،شن و ماسه میتواند ذرات باقي مانده کلر که براي فيلتر ممبران بسيار مضر است را حذف کند و طعم و رنگ آب را بهبود می بخشد.

زمان تعويض بين 5 ماه تا 6 ماه می باشد. البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض  فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگي می شود ،بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

سه فیلتر مرحله اول، معمولا به صورت پک به فروش میرسند. به دلیل اینکه زمان تعویض هر سه آنها با هم یکسان است و زمانی که سرویس کار به منزل شما میاید، هر سه فیلتر را با هم تعویض میکند. برای مشاهده قیمت پک فیلتر تصفیه آب میتوانید به لینک آبی شده مراجعه کنید.

4. مرحله چهارم، فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران مرحله 4

فیلتر تصفیه آب ممبران اصلی ترین بخش از دستگاه تصفیه آب را تشکیل میدهد. ممبران به عنوان بخش اصلی تصفیه آب که فرآیند اسمز معکوس را روی آب انجام میدهد، در مرحله چهارم تصفیه آب بعد از فیلتر های کربنی نصب میشود. این فیلتر دارای تخلخل هایی به ابعاد 0.0001 میکرون است که میتواند ذرات موجود در آب را تا اندازه 99 درصد تصفیه کند.

فیلتر ممبران علاوه بر آلاینده های فیزیکی موجود در آب بسیاری از مواد شیمیایی که به راحتی از آب حذف نمی‌شوند را نیز می‌تواند حذف کند. برای مثال موادی مانند نیترات، آرسنیک، کادمیم، فلزات سنگین و … که برای بدن مضر هستند، توسط فیلتر ممبران حذف میشوند.

تقریبا اصلی ترین مواد مضر در اب شهری را فیلتر ممبران از آب گرفته و تصفیه می‌کند به دلیل این‌که ساختار این فیلتر به صورت 13 لایه‌ی ریز بافت متراکم است که می‌تواند حتی املاح کوچک‌تر از 0.0001 میکرون را از آب شرب بگیرد و اجازه عبور به آن ندهد و سختی آب آشامیدنی یا همان TDS آب را به زیر 100 برساند که عدد بسیار مطلوبی است و آبی کاملا سبک و مناسب تحویل فیلتر بعدی می‌دهد.

زمان تعويض بين 18 ماه تا 24 ماه می باشد؛ البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگی می شود ،بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

5. مرحله پنجم، فیلتر پست کربن خطي

فیلتر پست کربن مرحله 5

فیلتر پست کربن خطی هم یکی دیگر از فیلتر هایی است که از کربن در ساخت آن استفاده شده است. این فیلتر در مراحل آخر تصفیه آب نصب شده و وظیفه دارد که آب را دوبار تصفیه کند. یکبار قبل از رسیدن آب به مخزن و بار دیگر قبل از رسیدن آب تصفیه به شیر برداشت.

اما وظیفه اصلی این فیلتر از بین بردن بو و طعم نامناسبی است که ممکن است آب داشته باشد. علاوه بر آن پست کربن به حذف برخی از مواد شیمیایی و ترکیبات مضر باقی مانده در آب میپردازد.

زمان تعويض بين 18 تا 24 ماه می باشد؛ البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگي می شود ،بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

6. مرحله ششم، فیلتر مينرال

فیلتر مینرال مرحله 6

یکی از دغدغه های برخی از افراد این است که آیا آب تصفیه شده توسط دستگاه ها برای بدن مضر است یا خیر. زیرا این افراد ادعا میکنند که دستگاه تصفیه آب تمامی املاح مفید برای بدن را حذف میکند.

راه حل این مشکل در فیلتر مینرال تصفیه آب تعبیه شده است. فیلتر مینرال به عنوان مرحله آخر دستگاه تصفیه آب خانگی، میتواند ذرات و املاح مورد نیاز برای بدن را به آب بیفزاید. بنابراین آب خروجی از آب تصفیه کن، علاوه بر اینکه سالم است، غنی از املاح مورد نیاز برای بدن نیز میباشد.
در صورتی که فیلتر مینرال درون دستگاه تصفیه آب شما قرار نداشته باشد طعم آب خروجی شما احتمالا تلخ و یا مزه‌ی نامطلوبی داشته باشد زیرا وجود یکسری املاح معدنی مفید درون آب علاوه براینکه تامین کننده‌ی عناصر ضروری درون بدن است، طعم و مزه‌ی آب را نیز بهبود می‌بخشد و شما دیگر حس تلخی یا بدمزگی از آب تصفیه شده‌تان نمی‌گیرید.

زمان تعويض بين 12 تا 24 ماه می باشد. البته زمان تعويض به ميزان آلايندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغيير در زمان تعويض  فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگي می شود، بنابراين زمان دقيق تعويض فيلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.

اگر دستگاه خود را از مجموعه پاکاب گستر خریداری کنید، این زمان تعویض فیلتر به صورت دوره ای به شما یادآوری می‌شود.

7. فیلتر محافظ ممبران

فیلتر محافظ ممبران مرحله 7

فیلتر محافظ ممبران، که معمولا در مرحله 7 دستگاه تصفیه آب نصب میشود، وظیفه فراهم کردن شرایط تصفیه برای فیلتر ممبران اسمز معکوس را دارد. این فیلتر با حذف مواد درشت درون آب از رسیدن آن ها به فیلتر ممبران جلوگیری میکند. همچنین این فیلتر کلر را از آب حذف میکند. در صورتی که مقدار زیادی از کلر به فیلتر ممبران برسد، ممکن است که غشای فیلتر تصفیه اب مرحله 4 را دچار آسیب بکند.

8. فیلتر قلیایی

فیلتر قلیایی مرحله 8

فیلتر قلیایی که به طور معمول در مرحله 8 دستگاه تصفیه آب نصب میشود، به آب خاصیت قلیایی بعد از فیلتراسیون کامل را میدهد. یعنی داخل فیلتر‌های قلیایی سنگ های معدنی وجود دارد که به آب یون‌های کلسیم، منیزیم و … را که برای بدن از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اضافه می‌کنند.

فیلتر قلیایی تنظیم کننده پی اچ آب است. هرچه آب تصفیه شدی اسیدی شده باشد این فیلتر آب را قلیایی تر می‌کند. پی اچ آب را به بالا عدد هفت می‌رساند. هر چه آب مصرف شده در طول روز قلیایی تر باشد برای عملکرد بهتر سیستم بدن مناسب تر است. فیلتر قلیایی برای طول عمر انسان بسیار کارآمد است. این فقط یک فیلتر است و دستگاه تصفیه آب قلیایی این عمل را به صورت کامل تری انجام می‌دهد. این دستگاه با قلیایی کردن آب، افراد را از مبتلا شدن به انواع سرطان و بیماری‌های حفظ می‌کند.

9. فیلتر ماوراء بنفش UV

فیلتر یو وی تصفیه آب

فیلتر یو وی جزو فیلترهای اصلی دستگاه نبوده و در شرایط خاصی با مشاوره از کارشناسان به دستگاه اضافه می شود. فیلتر ماوراء بنفش در مرحله هفت یا هشت تصفیه آب به دستگاه آب تصفیه کن اضافه میشود. این فیلتر از یک لامپ یو وی برای انتشار امواج فرا بنفش استفاده می کند و از یک آداپتور برای تامین جریان الکتریسیته لازم بهره می گیرد.

در صورتی که آب منطقه شما دارای میکروب ها و باکتری های زیادی بود که حتی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیز قادر به حذف آن نبود، این فیلتر در دستگاه تصفیه آب نصب میشود.

این فیلتر نیاز به تعویض ندارد، مگر اینکه دچار سوختگی شود. زیرا به طور مستقیم با آب تماس ندارد و مانند فیلتر های دیگر، دچار آلودگی نمیشود.

10. فیلتر مادون قرمز infrared

فیلتر اینفرارد

فیلتر مادون قرمز در واقع فیلتر اکسیژن ساز است.این فیلتر به نیروی برق و باطری احتیاج ندارد و با استفاده از موادی سرامیکی که اشعه مادون قرمز گسیل میکنند، باعث شکستن تعدادی از مولکول های آب و تبدیلی آنها به اکسیژن و نیتروژن می‌شود. این مکانیزم دقیقا مکانیزم ساختن اکسیژن از نور خورشید است. نور خورشید با تابیدن پرتوهای مادون قرمز که با چشم قابل رویت نیستند طول موجی حدود 10 میکرون به آب ساطع می‌کند و تابیدن این پرتو به آب باعث شکسته شدن مولکول‌های موجود در آب می‌شود و آب به دو یون هیدروژن و هیدروکسید تبدیل می‌شود و مقداری اکسیژن اضافه در آب تولید می‌شود که برای بدن ما بسیار مفید است و مکانیزم کارکردی بدن را در شرایط مختلف بهبود می‌بخشد.

11. فیلتر یخچال ساید

فیلترهای یخچال جهت تصفیه آب آشامیدنی بر دو نوع بیرونی و داخلی می باشد که هریک عملکرد متفاوتی را جهت تصفیه آب انجام می‌دهند. فیلتر بیرونی یخچال ساید بای ساید، به چند مدل تقسیم بندی می شوند؛ از جمله به صورت تکی، دو تایی و یا سه تایی.

هر یک از آن‌ها کار ویژه ای را جهت تصفیه نمودن آب انجام می دهد. همانند فیلتر تصفیه آب خانگی، فیلتر های تصفیه آب یخچال هم وظیفه‌ی خاص خود را دارند. البته باید به این نکته توجه کرد که فیلتر یخچال ساید نمیتواند کارایی دستگاه تصفیه آب خانگی را داشته باشد. اما به عنوان یک جایگزین موقت گزینه مناسبی است.

برای مثال فیلتر مرحله 1 یخچال ساید، با اندازه 5میکرون جهت تصفیه کردن آلودگی از جمله شن و ماسه، گل و لای، لجن، زنگ زدگی داخل لوله و… استفاده می گردد؛ فیلتر مرحله دوم جهت از بین بردن بو، طعم بد آب و شفاف کردن رنگ آب مورد استفاده است و سومین فیلتر تصفیه آب یخچال ساید وظیفه تنظیم PH آب را دارد.

نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. زمان تعویض هر یک از فیلتر ها را در قسمت بعدی با هم بررسی خواهیم کرد. در این قسمت راهنمای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را برای شما ارائه خواهیم داد. تعویض فیلتر را به صورت جداگانه برای فیلتر های سه مرحله اول، فیلتر ممبران و همچنین فیلتر های مرحله آخر توضیح میدهیم.

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

در صورتی که قصد تعویض هر کدام از فیلتر ها را دارید، ابتدا باید چند کار را طبق مراحل زیر انجام دهید.

 1. شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید.
 2. شیر مخزن ذخیره که به رنگ آبی رو مخزن است ببندید.
 3. حالا باید فشار داخل دستگاه را تخلیه کنید. این کار را با باز گذاشتن شیر برداشت تصفیه آب انجام دهید. منتظر بمانید تا مخزن ذخیره از آب خالی شود. سپس اقدام به تعویض فیلتر های آب تصفیه کن بکنید.

تعویض فیلتر های پیش تصفیه (3 مرحله اول)

 1. ابتدا باید هوزینگ مربوط به هر یک از فیلتر ها را باز کنید. از آچار هوزینگ برای انجام این کار کمک بگیرید.
 2. هوزینگ ها را به صورت ساعتگرد بچرخانید تا باز شود.
 3. در صورت عدم تسلط، میتوانید دستگاه تصفیه آب را روی زمین قرار دهید.
 4. کارتریج فیلتر قدیمی که داخل هوزینگ قرار دارد را خارج کنید.
 5. توصیه میشود که قبل از قرار دادن فیلترهای جدید، محفظه فیلتر(هوزینگ) را بشویید.
 6. کارتریج فیلتر جدید را داخل محفظه خود قرار دهید. هوزینگ ها را با استفاده از دست در جای خود ببندید.
 7. هوزینگ را به صورت پادساعتگرد بچرخانید و در آخر آن را با آچار هوزینگ سفت کنید تا از عدم نشتی آن اطمینان حاصل کنید.

تعویض فیلتر ممبران مرحله 4

 1. برای تعویض فیلتر ممبران ابتدا باید شلنگ متصل شده به آن را از پوسته ممبران جدا کنید.
 2. سپس سری پوسته ممبران را که به صورت پیچی است باز کنید.
 3. پس از آن با استفاده از یک انبر دست فیلتر ممبران قدیمی را از داخل پوسته ممبران خارج کنید.
 4. ممبران خریداری کرده را از داخل نایلون خود درآورده و داخل پوسته ممبران قرار دهید. توجه کنید که بهتر است فیلتر ممبران از تماس دست در امان باشد. آن را با انبر دست تمیز بگیرید و داخل پوسته مربوط به خود قرار دهید.
 5. توجه کنید که واشر های مشکی ممبران در سمت داخلی آن قرار بگیرد.
 6. سری پوسته ممبران را ببندید و شلنگ مربوط به آن را در جای خود سفت کنید.

تجربه مشتریان از خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب

فیلتر دستگاه تصفیه آب جز بسیار مهمی در دستگاه تصفیه آب به شمار می‌رود. بسیار از مشتریانی که دستگاه تصفیه آب را خریداری کردند نتیجه تعویض به موقع فیلترهای خودشان را به وضوح مشاهده می‌کنند. معمولا فیدبک مشتریان، خرید فیلتر با کیفیت است که منجر به عمر طولانی دستگاه تصفیه آب می‌شود. باید توجه داشت که دستگاه بیشتر مشتریان از هوزینگ های شفاف مرحله اول برخوردار هست و آنها معمولا از فیلترهای هوزینگی استفاده می‌کنند. اما فیلترهای اینلاین هم برای دستگاه اینلاین بسیار برای جلوگیری از آلودگی ها و ورود میکروب مناسب است.

شرکت‌های تولید کننده فیلتر تصفیه آب

شرکت‌های بسیاری امروزه در زمینه تولید فیلتر تصفیه آب کار کرده و رقابت زیادی دارند. در ایران شرکت‌های لایف واتر، معصومی،سوپر کریستال و در خارج از کشور فیلترهای تایوانی روبن، رودی، بیومکس، آکواجوی، کلین پیور و البته فیلتر بسیار با کیفیت فیلمتک که تحت لیسانس شرکت آمریکایی داو (Dow) به ثبت رسیده است. در اروپا نیز شرکت‌های تولید کننده فیلتر تصفیه آب دارای محصولات با کیفیتی هستند که از بهترین آنها شرکت‌های تصفیه آب اسپانیایی واسرلب و شرکت سوییسی فیلوپور می‌باشد. در کل این شرکت‌ها با بهره برداری از متریال با کیفیت می‌توانند به تولید فیلترهای با کیفیت و با دوام بپردازند.

زمان تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

زمان تعویض فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب بستگی به چند عامل دارد. این عوامل شامل نوع و کیفیت آب ورودی، حجم مصرف شده، نوع دستگاه و نوع فیلترها می‌شود. اما به طور کلی، معمولاً فیلترهای ممبران در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هر یک سال یک بار تعویض می‌شوند. اگر آب ورودی شما شدیداً آلوده باشد یا مصرف آب زیادی داشته باشید، تعویض ممکن است هر 6 ماه یا حتی کمتر انجام شود. تعویض به موقع فیلترها باعث حفظ کیفیت تصفیه آب و افزایش عمر دستگاه می‌شود. بهتر است دستگاه تصفیه آب خود را مطابق با دستورالعمل تولیدکننده و با توجه به شرایط محیطی و آب محلی تعویض کنید.

مطلب پیشنهادی: تفاوت های ممبران اورجینال و تقلبی

تعویض فیلتر پست کربن و مینرال

تعویض پست کربن و مینرال

فیلتر پست کربن و مینرال به صورت کپسولی هستند. به این معنا که برای تعویض آن باید کل فیلتر را از بست نگهدارنده فیلتر خارج کنید و فیلتر جدید را جایگزین کنید. به منظور انجام این امر طبق مراحل زیر عمل کنید.

 1. هر دو شلنگ متصل به فیلتر را از آن جدا کنید.
 2. فیلتر ها را از بسته بندی خود خارج کنید، پلاستیک های موجود در محل شلنگ ها را از آن جدا کنید.
 3. در محل بست نگهدارنده خود که متصل به پوسته ممبران است، آن را قرار دهید و شلنگ ها را در محل خود سفت کنید.
 4. در این مرحله به جهت جریان مشخص شده روی فیلتر های تصفیه آب دقت کنید.

باید توجه داشته باشید که جهت فیلترها روی آنها حک شده و یا روی برچسب محصول کشیده شده است. البته اگر متوجه هیچیک از اینها نشدید قائده ای وجود دارد که میتوانید از آن استفاده کنید. بر اساس این قائده، قسمت شبیه به درب فیلتر ورودی آن است.

جهت فیلتر تصفیه آب

پس از تعویض همه فیلتر ها :

بعد از آنکه فیلتر هایی که نیاز به تعویض داشتند را با فیلتر جدید جایگزین کردید، نیاز است تا اقداماتی را گام به گام انجام دهید.

 1. شیر ورودی آب به دستگاه آب تصفیه کن را باز کنید.
 2. شیر مخزن را باز کنید.
 3. اجازه دهید دستگاه کار کند و مخزن ذخیره تصفیه آب پر شود.
 4. در صورتی که فیلتر ممبران را تعویض کرده باشید، حداقل دو بار مخزن را پر و سپس خالی کنید.

به طور معمول پر شدن مخزن چیزی در حدود 2 تا 4 ساعت زمان میبرد. همچنین حدود 15 دقیقه زمان میبرد که شیر برداشت بتواند آب داخل مخزن را به طور کامل خالی کند. بنابراین پس از تعویض فیلتر صبر داشته باشید.

اگر فقط فیلتر های مرحله آخر یعنی پست کربن و مینرال را تعویض کرده اید، نیازی به دو بار پر و خالی شدن مخزن نیست. فقط یکبار آب را باز کنید تا از فیلتر ها عبور کند.

آیا گارانتی فیلتر دستگاه وجود دارد؟

به صورت کلی فیلترهای دستگاه تصفیه آب مصرفی هستند و پس از یک مدتی باید تعویض شوند. پس در زمان کم معمولا باید جایگزین شوند و فیلتر نو به جای آن‌ها جای‌گذاری شود. اما می‌شود در زمان خرید پک فیلترهای جدید به کیفیت آن توجه کرد. به طور مثال فیلترهایی در بازار وجود دارند که قیمت بسیار پایینی دارند. از طرفی فیلترهای تایوانی هم وجود دارند که قیمت و کیفیت آن‌ها بالاتر هستند. در مجموع کار فیلتر تصفیه کردن آب و زدودن املاح مضر آب است. همه‌ی فیلترها اینکار را انجام می‌دهند و تفاوتی بین آنها نیست. تقاوت اصلی در الیاف به کار رفته در ساخت فیلتر و فودگرید بودن آن‌هاست. پس به صورت کلی گارانتی خاصی برای فیلتر دستگاه تصفیه آب وجود ندارد. در عوض تضمین کارکرد فیلترها را می‌توان از کیفیت ساخت و قیمت آن‌ها متوجه شد.

فیلتر تصفیه لباس شویی

ماشین لباس شویی می‌تواند دارای یک فیلتر تصفیه آب باشد تا ناخالصی ها و ذرات درشت آب را از بین ببرد. با استفاده از فیلتر لباس شویی لباس های شما با آب تمیز تری شسته شده و کیفیت اصلی خود را حفظ می‌کنند. همچنین تغییر رنگ یا اسیب دیدن الیاف البسه شما با احتمال بسیار زیاد رخ نمیدهد. به صورت کلی کیفیت شست و شوی لباس با آب تمیز روی حالت لباس تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد. البته این فیلتر فقط به صورت یک مرحله‌ای گل و لای آب را گرفته و اجازه عبور آنها را نمی‌دهد. قیمت این فیلتر هم بسیار معقول است و به نسبت فیلترهای تصفیه اب بسیار ارزان تر است.

شکل روی فیلتر تصفیه آب

وقتی شما فیلتر دستگاه تصفیه آب خریداری می‌کنید باید حتما به لیبل روی فیلتر توجه کنید. شکل روی فیلتر تصفیه آب دارای لیبل مختص به آن فیلتر خاص است که توضیحات کامل در مورد این فیلتر را به همراه دارد. همچنین روی فیلتر تصفیه آب یک فلش وجود دارد که به هر سمتی باشد، آن قسمت به خروجی وصل می‌شود. پس در زمان تعویض فیلترهای خود حتما به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر را برعکس جا نزنید.

بهترین فیلتر ایرانی دستگاه تصفیه آب

در بازار دستگاه تصفیه آب فیلترهای ایرانی متعددی با نام‌ها و برندهای مختلفی وجود دارند. این فیلترها از فیلتر مرحله اول تصفیه آب گرفته تا فیلترهای مراحل هفتم و هشتم دستگاه تصفیه آب را در بر می‌گیرند. بهترین فیلترهای ایرانی دستگاه تصفیه آب فیلترهای لایف واتر و فیلترو هستند. این دو برند از با کیفیت‌ترین و شناخته شده ترین فیلترهای موجود در بازار می‌باشند. کیفیت این فیلترها در مقایسه با سایر برندهای ایرانی بسیار بهتر است و مواد به کار رفته در آنها از مرغوب‌ترین و بهداشتی ترین مواد اولیه موجود در بازار تهیه شده است. فیلتر لایف واتر امروزه در بحث کیفیت با فیلترهای برند و محبوب تایوانی رقابت می‌کند. قیمت تمامی مراحل این فیلترها در این صفحه موجود است. شما می‌توانید سفارش خود را به صورت اینترنتی نیز ثبت کنید.

تفاوت فیلتر تصفیه آب اینلاین و هوزینگی

در تصفیه آب، دو نوع فیلتر مهم هستند؛ فیلتر اینلاین و فیلتر هوزینگی.

فیلتر اینلاین مستقیماً به خط آب وصل می‌شود و آسان در نصب است. اما تصفیه محدودتری دارد. این فیلتر به دلیل کپسولی بودن بهداشتی‌تر می‌باشد. قیمت آن نیز کمی از فیلتر هوزینگی بالاتر می‌باشد. فیلتر هوزینگی دارای محفظه بزرگ‌تری است که کارتریج‌های مختلف تصفیه را در خود جای می‌دهد. توانایی تصفیه گسترده‌تری دارد اما به فضای بیشتری نیاز دارد و تعویض دوره‌ای کارتریج‌ها را می‌طلبد. انتخاب بین این دو به نیازها و محیط مناسبی که در آن استفاده می‌شوند، بستگی دارد. هدف اصلی هر دو نوع فیلتر تصفیه کیفیت بهتر آب مصرفی است.

فیلتر تصفیه آب سردکن

آب سردکن ها هم دقیقا همان آب شهری که دارای املاح بسیار مضر است را به صورت مستقیم دریافت و ارائه می‌دهند. در مدل‌های قدیمی آب سردکن ها جایی برای فیلتر تصفیه آب وجود نداشت. اما در مدل‌های جدید تر تولید شده معمولا یک مکانی برای نصب فیلتر الیافی برای تصفیه اولیه آب ورودی وجود دارد. این مکان با فیلتر الیافی پروپیلن و کربنی پر می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که حتما باید مدل دستگاه اب سردکن خود را به دقت چک کرده و مطمئن شوید فیلتر در آن جا می‌رود. اما با تمامی این تفاسیر این تک فیلتر هم فقط درصد اندکی از ذرات درشت مضر آب را برای شما تصفیه می‌کند. در صورتی که می‌خواهید آن 90 درصد املاح باقی مانده آب شما نیز تصفیه و عاری از هرگونه مواد شیمیایی و سم و رسوبات کارخانه‌جات شود، بایستی اقدام به نصب یک دستگاه تصفیه آب بکنید. فقط دستگاه تصفیه آب قادر است به صورت کامل آب شرب شما را تصفیه کند. این فیلتر ذکر شده پروپیلنی در مرحله‌ی اول دستگاه تصفیه آب قرار دارد.

کیفیت فیلتر تصفیه آب

کیفیت فیلترهای تصفیه آب در تأمین آب آشامیدنی سالم و خالی از آلودگی بسیار مهم است. یکی از ویژگی‌های اصلی فیلترهای تصفیه آب، توانایی حذف آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در آب است. فیلترهای با کیفیت بالا، به خوبی از انواع آلودگی‌ها مانند میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، سموم شیمیایی و ذرات معلق در آب محافظت می‌کنند. علاوه بر این، یک فیلتر با کیفیت می‌تواند طعم و بوی نامطلوب در آب را تغییر داده و به نتیجه بهبود کیفیت آب آشامیدنی منجر شود. برخی از فیلترهای تصفیه آب با قابلیت جداسازی مواد معدنی ضروری مانند کلرید، فلوراید، سدیم و کلسیم است. این قابلیت می‌تواند مفید باشد زیرا مواد معدنی مفید و مورد نیاز برای سلامتی بدن را حفظ می‌کند و در عین حال به دور ریزرشد دندان‌ها می‌اندیشد. کیفیت فیلترهای تصفیه آب نیز به ظرفیت آنها در تصفیه آب و حذف آلودگی‌ها بستگی دارد.

اگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب را عوض نکنیم چه میشود؟

به نقل سایت distillata.com فیلترهای تصفیه آب طوری طراحی میشوند که 6 ماه دوام داشته باشند. بعد از این زمان این فیلترها دیگر به اندازه قبل مؤثر نیستند. این به این معنی است که آلودگی‌ها، مواد معدنی و ذرات درشتی که تصفیه خانه از آب جدا نمیکند به آب مصرفی شما راه پیدا میکنند. ممکنه مزه یا بوی عجیبی را نیز حس کنید که به خاطر تصفیه نشدن مؤثر آب است.

دلیل دیگه برای تعویض به موقع فیلترها چیه؟

آب در زمان اشباع شدن فیلترها در برخی از مدل‌های تصفیه آب با فشار کمی جاری میشود. زیرا ذرات آلودگی مسیر آب را مسدود میکنند. مواد معدنی اضافه در آب نیز در دستگاه شما رسوب میکند که به مرور زمان باعث ایجاد سنگ کلیه میشود.

آب کم فشار

اگر از تصفیه آب استفاده نکنم نیز باید فیلترهای آن تعویض شود ؟

یکی از سوالات پرتکرار مشتریان از ما این است که آیا مصرف یا عدم مصرف فیلترهای تصفیه آب روی زمان تعویض فیلتر آن تاثیر گذار است یا خیر.

باید گفت که به دلیل استفاده فیلترهای تصفیه آب از کربن اکتیو، آنها باید در زمان معین خود تعویض شوند. البته زمان تعویض فیلتر تا حدی مربوط به میزان استفاده نیز میباشد، اما به دلیل فعال بودن کربن موجود در فیلترها، دارای تاریخ انقضایی هستند که باید در زمان معین خود تعویض شوند.

اگر این تعویض فیلتر انجام نشود و بعد از مدتی بخواهیم از نو از دستگاه تصفیه اب استغاده کنیم کیفیت خروجی آب دستگاه از کیفیت خروجی در زمان اولیه کمتر خواهد بود.

برای این موضوع را میتوانید مطلب این صفحه از وبسایت cloudwaterfilters مشاهده کنید.

به صورت کلی دستگاه تصفیه آب همه‌جوره به فیلترهای مختلف برای تصفیه کردن آب محتاج است و همیشه وقتی این فیلترهای دستگاه تصفیه آب به مشکلی برمی‌خورند عملکرد دستگاه به صورت کلی مختل می‌شود و تمامی قطعات دستگاه با درست کار کردن فیلترهای دستگاه تصفیه آب کار می‌کنند و در غیر این صورت هیچ یک از این قطعات مثل مخزن دستگاه تصفیه آب یا پمپ دستگاه تصفیه آب یا شیر برقی و یا قطعات دیگر نمی‌توانند درست عمل نکردن فیلترها را پوشش دهند و در نهایت آب بسیار بی کیفیت به شما می‌رسد و در کوتاه مدت در صورت عدم سرویس‌دهی به فیلترها ممکن است دستگاه شما به صورت کلی بسوزد.

آیا می‌توانیم به تعداد فیلترهای موجود در تصفیه آب اضافه کنیم؟

اضافه کردن فیلترهای تصفیه‌آب

شما می‌توانید در موقع خرید دستگاه تصفیه اب به تعداد فیلترهای آن بیفزایید و به طور مثال فیلترهای مرحله 7 و 8 را روی دستگاه خود به صورت اضافه داشته باشید تا از امکانات بیشتری که در اختیار شما قرار می‌دهند بهره‌مند شوید. لازم به ذکر است اگر در زمان تهیه اولیه دستگاه این فیلترهای مازاد را نصب نکردید هیچ جای نگرانی نیست و شما با تماس با تکنسین‌های مجرب پاکاب گستر و سفارش فیلتر مورد نظر خود می‌توانید در هر زمانی آن را نصب کرده و روی دستگاه خود داشته باشد.

فیلتر محافظ ممبران، فیلتر قلیایی، فیلتر ماورا بنفش UV و فیلتر مادون قرمز می‌تواند گزینه‌های شما برای افزودن به دستگاه تصفیه آبتان باشد که در نهایت کیفیت آب خروجی بهتر و سالم تری داشته باشید.

با افزودن فیلتر قلیایی کننده که آلکالاین(Alkaline) نیز نام دارد شما از تنظیم پی‌اچ آب خیالتان راحت خواهد می‌شود و اگر در حین عملیات تصفیه، آب کمی حالت اسیدی پیدا کند و پی‌اچ آن از 7 کمتر شود این فیلتر می‌تواند یا قلیایی کردن محیط آب هم خواص آنتی اکسیدانی به آن ببخشد و هم از مضرات آب اسیدی برای معده جلوگیری کند و خاصیت ضد سرطانی برای آب ایجاد کند.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

فیلترهای استفاده شده تصفیه آب

فیلتر دستگاه تصفیه آب به دلیل اینکه تمام بار فیلتراسیون آب به دوش آن است، نیاز به تعویض دارد. در صورتی که فیلتر دستگاه تصفیه آب به موقع تعویض نشود، ممکن است دچار آلودگی شود و آب تصفیه شده را نیز آلوده کند. شرکت پاکاب گستر به طور منظم مشتریان خود را از زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خود با خبر میکند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

از کجا بفهمیم فیلتر تصفیه آب نیاز به تعویض دارد ؟

هر یک از فیلتر های دستگاه تصفیه آب عمر تقریبی مخصوص به خود را دارند. پس از اینکه فیلتر تصفیه آب دچار آلودگی شده باشد، آب تصفیه شده کیفیت خود را از دست میدهد. مثلا طعمی ناخوشایند پیدا میکند، انگار که آب حالت لزج به خود گرفته باشد. یا زمانی که آب تصفیه شده را میجوشانید داخل کتری جرم یا رسوب برجا میماند.

در برخی موارد نیز شما تغییر محسوسی در ظاهر آب خود مشاهده نمی‌کنید. شما هیچ رنگ عجیبی نمی‌بینید ولی درون آب شما کیفیت کاهش یافته است. این تغییرات به مرور بر روی آب به صورت واضح اثر می‌گذارد. بهتر است شما قبل از بروز این تغییرات و در زمان تعبیه شده برای تعویض فیلتر این کار را انجام دهید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را میتوانید از جدول زیر مشاهده بکنید. البته این زمان ها حدودی هستند و به طور کامل وابسته به کیفیت آب منطقه محل زندگی شما است.

نام فیلتر تصفیه آب زمان تعویض فیلتر تصفیه آب
فیلتر الیافی پلی پروپیلن PP مرحله 1 4 الی 6 ماه
فیلتر کربن پودری یا کربن گرانول UDF مرحله 2 4 الی 6 ماه
فیلتر کربن بلاک CTO مرحله 3 4 الی 6 ماه
فیلتر ممبران اسمز معکوس RO Membran مرحله 4 12 الی 24 ماه
فیلتر پست کربن خطی post carbon مرحله 5 9 الی 12 ماه
فیلتر مینرال Mineral مرحله 6 9 الی 12 ماه
فیلتر محافظ ممبران Membrane Filter Protector 12 ماه
فیلتر قلیایی Alkaline 12 ماه
فیلتر اشعه ماوراء بنفش UV 8 هزار ساعت در صورت روشن بودن
فیلتر یخچال ساید 6 ماه

توصيه تکميلي در استفاده از انواع فیلتر تصفیه آب

فيلتر تصفيه آب خانگی، در انواع دستگاه‌های آب تصفیه کن ترتيب و مراحل مختلف و عملکردهای متفاوتی دارند و قرار گرفتن به صورت اصولی پشت هم می تواند آب آشاميدنی خانه های شمارا تصفيه کنند؛اما فيلتر اين دستگاه ها بايد سروقت تعويض شود و هر کدام عمر مفيد خود را دارند.شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه آب و خرید انواع فیلتر تصفیه آب به فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

اهمیت تعویض فیلتر ممبران

فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی اگر در زمان معین خود تعويض نشوند علاوه بر پايين اوردن کيفيت آب، به پمپ و قطعات آب خانگی شما آسيب ميرساند. به طور مثال فیلتر ممبران که مهم ترین بخش دستگاه تصفیه آب است همیشه باید در بهترین راندمان عملکردی خود باشد. این فیلتر دقیقا فرآیند اسمز معکوس را به تنهایی در دستگاه انجام می‌دهد. زمان تعویض فیلتر ممبران بین 1 تا 2 سال است. اگر فیلتر ممبران شما دچار رسوب و گرفتگی شود عملکرد دستگاه تصفیه آب به مشکل می‌خورد. منافذ بسیار ریز فیلتر ممبران شما گرفته شده و آب به سختی عبور می‌کند. این مساله باعث به فشار افتادن دستگاه تصفیه اب شما شده و ممکن است دستگاه حتی از کار افتاده و بسوزد. پس بهتر است علاوه بر تعویض به موقع سه فیلتر مرحله اول، به تعویض فیلتر ممبران خود بعد از یک سال هم نیم نگاهی داشته باشید.

فیلتر ممبران به خودی خود در بهترین حالت خود تا 3 سال نیز به راحتی کار کرده و هیچ مشکلی برای دستگاه شما ایجاد نمی‌کند. اما این موضوع در صورتی رخ می‌دهد که شما تمام فیلترهای 3 مرحله اول را به موقع و سر تایم تعویض کرده باشید و هیچ آلودگی در فیلتر ممبران شما رسوخ نکرده باشد. در این صورت شما تا 3 سال یک فیلتر ممبران بسیار درجه یک خواهید داشت که نیاز به تعویض زودتر از موعد هم ندارد. اما اگر در طی این سال‌ها سختی آب شده بیشتر 100 شده باشد احتمال بسیار زیاد کیفیت عملکرد ممبران شما کاهش پیدا کرده است و شما نیاز به تعویض آن خواهید داشت.

بازگشت به لیست

36 دیدگاه در “خرید و قیمت فیلتر تصفیه آب خانگی

 1. setareh گفت:

  چه فرقی بین فیلتر تصفیه آب ارزان قیمت و گران قیمت وجود دارد و تفاوت قیمت تا ۲۵۰ هزار تومنی بین فیلترهای گران و ارزان چیست لطفا اینو توضیح بدید که خیلی برام جای سواله

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   با سلام و تشکر از شما کاربر محترم و ممنون که سوال بسیار خوبی مطرح کردید.
   اصولا مشاهده میشود که برخی خریداران در خرید دستگاه تصفیه آب دقت بسیار زیادی میکنند ولی برای تعویض فیلتر به دنبال فیلتر ارزان قیمت میگردن و این بدلیل عدم آگاهی برخی مصرف کننده‌گان محترم میباشد.
   چرا که تصفیه آب را برای سلامتی آب میخریم پس چرا از فیلترهای نامرغوب و مضر استفاده کنیم.
   در مورد اینکه پرسیدید، چرا فیلترهای تصفیه خانگی اسمز معکوس انقدر تفاوت قیمت دارند، در جواب باید عرض کنم برای تولید فیلتر پارامترهای زیادی نقش دارن که بر روی قیمت هم تاثیرگذار هستند.
   فیلترهای تصفیه آب از مواد پلاستیکی ساخته شده‌اند که بهتر است از مواد پلی پروپیلن با گرید خوراکی تولید شده باشند.
   فیلترهای ارزان قیمت معمولا از مواد باز یافتی یا پلی اتیلن(که مواد غیرخوراکی میباشند).
   واشر روی فیلترها نیز در صورتیکه از مواد فودگرید استفاده شوند قیمت بالاتری دارند مثلا واشر بازیافتی ۲۰۰تومان هزینه دارد ولی واشر فود گرید تا ۱۵ برابر قیمت دارد.
   وزن بدنه فیلتر نیز در قیمت نقش مهمی دارد مشاهده شده که بخاطر ارزانتر دراوردن قیمت فیلتر از بدنه‌ی نازکتر استفاده میشود که همین امر باعث شکستگی فیلتر در داخل حوزینگ میشود و باعث صدمه زدن به فیلتر ممبران و پمپ و قطعات برقی می شود.
   پارچه استفاده شده برای بدنه فیلتر کربن بلاک یا udf نیز قیمت و کیفیت متفاوتی دارد که حائز اهمیت میباشد
   کربن استفاده شده در فیلتر که نقش اصلی را دارد در صورتی کارایی مطلوب خواهد داشت که از کربن اکتیو صددرصد گیاهی سم شور شده یا اسید واش شده استفاده شود کربنهای نامرغوب نه تنها تاثیری در حذف کلر و گازهای الاینده موجود در آب ندارد بلکه مواد مضری مانند فلزات سنگین و سم قطران هم مدام به آب اضافه میکند که حتی بعد از ۶ ماه استفاده باز هم به آب اضافه میشود و از روی کربن جدا نمیشود.
   و در اخر نوع و نحوه بسته بندی در قیمت محصول نقش بسیار عمده‌ای دارد.

 2. صدرا گفت:

  سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم.
  ما یه تصفیه آب داریم تو خونه سی سی کا هست مارکش.
  آبی که بهمون میده کیفیتش خیلی بد شده فکر کنم نیاز به تعویض فیلتر داره.
  میخواستم ببین هر فیلتری روی دستکاه من نصب میشه؟
  فیلترای اورجینالش هم cck هستن.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و احترام
   در دستگاه های تصفیه آب استاندارد، معمولا تمام فیلتر های رایج موجود در بازار رو میشه نصب کرد. تصفیه آب سی سی کا هم جزو دستگاه های استاندارد به شمار میره. با توجه به تعداد مراحل تصفیه آب که از 6 شروع میشه و میتونه تا 9 مرحله هم باشه، میتونید فیلتر هاتون رو خریداری کنید و اونهارو تعویض کنید.

 3. صفاطلب تهرانسر گفت:

  اقا همه میگن فیلترهامون گیاهیه از ۳۵ تومن قیمت میدن تا ۳۰۰ تومن داستان این گیاهی و فلان چیه؟
  ما اومدیم یه آب سالم بخوریم الان موقع تعویض فیلتر زنگ زدیم شرکتی که خریدیم یه نرخ فضایی دادن ۳ مرحله رو میگه ۶۰۰ تومن مام نمیتونیم انقدر هزینه کنیم. سرج کردیم دیدیم هر کی یه قیمتی گذاشته از طرفی نمیخایم بی کیفیت باشه بچه کوچیک داریم تو خونه که حساسه لطفا یه راهنمایی درست بکنید.

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود بر شما
   بله حق دارید صنف تصفیه آب متاسفانه اخیرا دستخوش نرخ‌های نجومی کلاهبرداران شده و هر کسی ورود میکنه یه نرخی میزاره و‌ مشتری مستاصل میمونه.
   در مقاله ای، سوال خوب شما رو به طور کاملی پاسخ دادیم. میتونید به مقاله «تفاوت قیمت فیلترهای تصفیه آب» مراجعه کنید.
   اما به طور خلاصه اگر فیلتری بخواد پارمترهای یک فیلتر درجه یک رو داشته باشه نمیتونه قیمت ۳۵ تومان داشته باشه. اما قیمت فیلتر ۵۰۰ هزار تومنی هم با دلار ۲۷ تومن امروز بهمن سال ۱۴۰۰ نرخ گزاف و بالایی میباشد.
   توصیه ما همواره اینه که از شرکتهای معتبر اقدام به دریافت سرویس و خدمات بفرمایید و هر گز به نصاب یا سرویسکار دوره گرد اعتماد نکنید. چه بسا دیده شده فیلتر درجه دو رو هم میارن و قیمتای بسیاری بالایی دریافت میکنند.
   در صورت نیاز به مشاوره و خرید فیلتر خوب با بخش سرویس و‌خدمات تصفیه آب ما تماس حاصل فرمایید.

 4. رضایی گفت:

  ما تو این صنف شما یه قیمت درست ندیدیم هرکسی یه قیمتی میگه هر کسی فیلتر اون یکی رو میکوبه فیلتر خودشو تعریف میکنه هزارتا برند و مارک هست واقعا یکی نیست یه سروسامونی به قیمت فیلتر های تصفیه آب بده؟؟؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   به اعتقاد بنده اگه فیلتر گرون بخرید ولی کیفیت داشته باشه برد کردید ولی اگه فیلتر ارزون ولی بی کیفیت بخرید شما متضرر شده‌اید
   صحبت از سلامتی شماست و این چیز کمی نیست بیشترین چیزی که در روز استفاده میشه برای بدن آب نوشیدنی هست
   از شرکتهای معتبر خرید کنید از سایتهای بدون نام و‌نشان خرید نکنید از شرکتهایی که جواز کسب دارن و پاسخگو هستن

 5. سینا عسگری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من میخوام خودم فیلترهای دستگاهمو تعویض کنم. اما درست نمیدونم کدوم فیلتر مناسبه برام.
  اول اینکه شما چه پیشنهادی میدید، و بعد اینکه تعویض فیلتر تصفیه آب کار سختیه؟ یا خودم میتونم انجام بدم؟

  ضمنا تصفیه آبم دستگاه تصفیه آب سافت واتر هست.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود.
   در ابتدا باید بگم که تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب نسبتا کار سختی نیست و اگر یکمی دست به آچار باشید میتونید این کار رو انجام بدید. آموزش تعویض فیلتر رو هم روی سایت قرار دادیم که میتونید با اون به صورت گام به گام اقدام به تعویض فیلتر بکنید.
   اما در مورد فیلتری که قرار هست استفاده کنید بگم که دستگاه های سافت واتر معمولا جزو تصفیه آب های استاندارد هستن و اکثر فیلترهایی که تو بازار هست روی اونها به خوبی نصب میشه. میتونید از بین پک های فیلتری که تو سایت داریم یه مورد رو به انتخاب خودتون خریداری کنید.
   اگر راهنمایی های بیشتری نیاز داشتید با بخش فروش ما تماس بگیرید.

 6. مظفری منطقه پیکانشهر گفت:

  من یه دستگاه خریدم چند وقت پیش که فیلترهاش اینلاین هستش و موقع خرید به من گفتن این دستگاه بهتر از فیلترهای هوزینگی هستش الان که موقع تعویض فیلترهاش رسیده میبینم قیمتش تقریبا دوبرابر فیلترهای دستگاههای هوزینگی هستش.
  دلیل اختلاف قیمت فیلترهای اینلاین با فیلترهای هوزینگی چیه و ایا ما اشتباه کردیم این مدل دستگاه رو خریداری کردیم والا هزینه‌ها بالاست سخته برامون این هزینه‌ها.

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود برشما
   باید توضیح بدم که فیلتر دستگاه های اینلاین به دلیل ضخیم بودن پوکه فیلتر که موادش از پلی پروپیلن هستش و همچنین فرایند پیچیده‌تر تولیدش و حجم تقاضای کمترش تو بازار گرون‌تر از فیلتر های هوزینگی هستش.
   ولی از بابت بهداشتی بودن و‌ کم‌جا بودن بهتر از فیلتر تصفیه آب هوزینگی ۱۰ اینچ یا استاندارد میباشد.
   در حال حاضر تصفیه آب های اسمز معکوس در دنیا به سمت فیلترهای اینلاین یا کوئیک بدلیل بهداشتی بودن و راحتتر بودن تعویض هدایت شدن.
   شما مطمعن باشید دستگاه های با فیلتر اینلاین بسیار بهتر از فیلترهای تصفیه هوزینگی میباشد.
   در دستگاههای هوزینگی وقتی سرویس‌کار مراجعه میکنه، برای تعویض فیلتر در هنگام شستشوی هوزینگ، قسمت‌هایی از هوزینگ اصلا قابل شستن نیست. ولی در فیلترهای اینلاین هر شش ماه یکبار کل فیلتر با پوکه تعویض میشه و هیچ بخشی از آلودگی باقی نمیمونه.
   قابل ذکره که مدیریت شرکت پاکاب گستر هم از دستگاه اینلاین در منزلشون استفاده کردن.

 7. فرخی گفت:

  در مورد فیلتر تصفیه آب اشاره شده به کربن زغال سنگ که میگن نه تنها خوب نیست بلکه برای سلامتی مضر هم هست چرا این فیلترهای بی کیفیت تولید میشه؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود بر شما بهترین فیلترهای کربنی اعم از خطی یا استاندارد فیلترهایی است که پایه گیاهی و اکتیو شده و سم شور شده باشن.

   • از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده نشده باشن
   • از متریال با گرید خوراکی استفاده شده باشن
   • دارای تاییدیه یا استانداردهای بین المللی یا استاندارد ایران باشن

   که متاسفانه در حال حاضر به دلیل نبود پارامترهای اندازه‌گیری هیچ استانداردی برای فیلتر تعریف نشده.
   البته لازم به ذکره که اگه فیلتری دارای کربن زغال سنگ باشه، اما بخوبی اکتیو و سم شور شده باشه یا اصطلاحا اسید واش هم شده باشه ضرری برای سلامتی انسان نداره فقط جذب کلر و‌گازهاش میتونه کمتر از فیلترهای کربنی با پایه گیاهی و اکتیو باشه.
   ضمنا هر فیلتر کربنی با پایه گیاهی هم لزوما نمیتونه کیفیت خوبی داشته باشه و حتما باید فرایند اکتیوسازی اصولی و استاندارد و سم شور شده باشه.

 8. مظفری شهرک آزادی گفت:

  چرا قیمت فیلترهای تصفیه آب لایف واتر بالاست دلیل خاصی داره؟؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   درود بر شما
   فیلتر تصفیه کننده آب لایف واتر به دلیل استفاده از متریال مرغوب در حد استانداردهای بین المللی میباشد.
   از کربن کوکونات وارداتی استفاده میکند.
   قالب با کیفیتی دارد و وزن فیلترهای پلی پروپیلن سبک نیست.
   مشاهده میشه خریدارن تصفیه اب برای خرید دستگاه تصفیه کننده آب وسواس به خرج میدن و بهترین تصفیه آب ها رو میخرن ولی موقع تعویض فیلتر از ارزان ترین فیلترها و بی کیفیت‌ترین فیلترها استفاده میشهو اصولا در رابطه با فیلتر تصفیه آب بهتره ریسک نکنیم‌ چون بحث سلامتیه شما در میان است و این چیز کمی نیست.

 9. رضا گفت:

  لطفا بهترین فیلتر تصفیه آب موجود در بازار ایران رو معرفی بفرمایید برای تصفیه آب های نوع اینلاین

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   فیلتر اینلاین کلین پیور تایوان محصول شرکت سان شیان تایوان و فیلتر اینلاین شرکت ارگانیک تایوان بهترین فیلترهای این لاین با کیفیت و دارای استاندارد میباشند و در ایرانیها فیلتر inline شرکت لایف واتر با کربن جاکوبی و شرکت آریاصنعت معصومی با کربن کوکونات وارداتی بهترین هستند.

 10. روزبه گفت:

  فیلتر توری دار ۵۰ میکرون هم دارید؟از کجا میتونم تهیه کنم برای ورودی کارخونه تزریق مواد پلاستیک نیاز دارم

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام، در صورتیکه سفارش خریدتون بیش از ۱۰ عدد باشد امکان سفارش و تهیه محصول مورد نظر شما وجود دارد.
   سایز و اندازه فیلترهای تصفیه آب به شرح زیر است:

   • ۱۰ اینچ اسلیم
   • ۲۰ اینچ اسلیم
   • ۱۰ اینچ جامبو
   • ۲۰ اینچ جامبو
 11. فرزین گفت:

  ما در یک ویلا نزدیک آبعلی ساکن هستیم برای نوشیدن از تصفیه آب خانگی استفاده میکنیم‌ چون ورودی دستگاه از آب چاه هستش نگرانی وجود داره که مبادا آب میکروبی باشه و بهمین دلیل یکبار دیگه آب رو میجوشونیم بعد استفاده میکنیم ایا فیلتری هست که میکروب آب رو از بین ببره

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   بهتره در ورودی آب از مخزن و دستگاه با شش کلر استفاده کنید و بعنوان فیلتر آخر دستگاه تصفیه آب از فیلتر اولترا ویولت یا یووی که اشعه ماوراء بنفش به آب می‌تابد استفاده کنید.
   در پیش فیلتر هم میتونید از فیلترهای انتی باکتریال مرغوب و فیلتر سرامیک ده اینچ استفاده کنید.

 12. صفرزاده گفت:

  از یه جایی یه دست فیلتر خریدم متوجه شدم دوتا فیلتر الیافی داره و یه فیلتر کربنی در حالیکه قبلا که فیلتر میخریدم فیلتر سومش کربن فشرده بود این الان مشکلی ایجاد نمیکنه توی کیفیت تصفیه آب؟

 13. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

  ترتیب صحیح قرارگیری فیلترها به این شکل میباشد.

  1. اول فیلتر پلی پروپیلن یا الیافی یا سدیمنت
  2. دوم فیلتر کربن گرانول یا udf
  3. سوم فیلتر کربن بلاک یا کربن فشرده یا cto

  اما از گذشته برخی شرکتها در ترتیب قرارگیری روش‌های دیگری را نیز در دستگاه ها اجرا میکردند. مثلا شرکت آکوجوی از ابتدا اعتقادی به فیلتر کربن بلاک نداشت و فیلتر پلی پروپیلن ۱ میکرون در مرحله سوم قرار میداد.
  یا برخی شرکت های آمریکایی فیلتر دوم و سوم را کربن بلاک استفاده میکردند که اگر فیلتر کربن بلاک استاندارد باشد روش درستی به نظر میرسد.
  اما شرکت ایرانی آریا صنعت معصومی (بزرگترین صادرکننده فیلتر و دستگاه تصفیه آب در خاورمیانه) هم چون فرایند تولید فیلتر کربن فشرده در ایران بصورت استاندارد، سخت بود از فیلتر الیافی فشرده در مرحله سوم استفاده میکند.
  فیلتر کربن بلاک علاوه بر حذف کلر و سموم میتواند ذرات تا ۵ میکرون و برخی فلزات سنگین را نیز حذف میکند.
  اما فیلتر الیافی بعنوان مرحله سوم نکات مثبتی هم دارد .مثلا میتواند گرد سیاه فیلتر مرحله دوم را حذف کند و از فیلتر ممبران محافظت میکند و مورد بعدی ارزان بودن این فیلتر می باشد.
  و اما پیشنهاد ما در صورتیکه فیلتر ایرانی یا ارزان استفاده میکنید بهتر است فیلتر سوم پلی پروپیلن باشد.

 14. صابری گفت:

  فیلتر زرد رنگی که روی دستگاه ما هست لیبل نداره شایدم کنده شده من از کجا بدونم اسمش چیه تا بتونم بخرمش الان دو سالی هست که بخاطر کروا فیلترهای تصفیه آب رو تعویض نکردیم و من خودم می خوام تعویض کنم قبلا سرویس کار تعویض میکرد البته

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   فیلتر زرد رنگی که بصورت افقی بر روی دستگاه قرار دارد معمولا فیلتر مینرال میباشد و بعنوان فیلتر مرحله ششم بر روی دستگاه نصب میشود فیلتر های افقی از جمله پست کربن و‌ مینرال بهتر است حداکثر هر یکسال یک بار تعویض شوند.

 15. سرابی گفت:

  قیمت بعضی فیلترها تو دیجی کالا خیلی پایینه دلیلش چیه؟
  سرویس کاری آمده و از ما بابت تعویض ۵ تا فیلتر ۴۹۰ هزارتومان گرفته درحالیکه قیمت فیلترها در دیجی کالا برای شش عدد ۳۴۰هزار ت خورده

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   در سایت دیجی کالا قیمتها در حال حاضر بابت ۶ عدد فیلتر از ۳۰۰ هزار تومان شروع میشود و تا ۸۰۰ هزار تومان می رسد شما ابتدا ببینید چه فیلتری با چه کیفیتی نصب شده فیلترهای تصفیه آب با کیفیت های پایین قیمت پایینتری دارد در مبحث سلامتی آب نوشیدنی بنظر من خرید فیلترهای بی کیفیت ارزان قیمت ریسک بزرگی محسوب می شود

 16. سیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  من میخوام تصفیه آب بخرم
  میشه به طور خلاصه بگید کدوم فیلتراش باید تعویض بشه و چند وقت یه بار ؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام
   دستگاه تصفیه آب معمولا دارای 6 عدد فیلتر هست. فیلترهای تصفیه آب همه شون باید تعویض بشن.

   • سه مرحله اول: 6 ماه یکبار
   • مرحله پنجم و ششم: 1 سال یکبار
   • مرحله چهارم، یعنی فیلتر ممبران: 2 سال یکبار
 17. بینام گفت:

  سلام فیلترهای دستگاه رو میشه شستشو داد ؟
  مخصوصا مرحله اولش رو اگر خوب شستشو بدیم فک کنم سفید میشه. درسته ؟

 18. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  به شدت توصیه میکنیم که این کار رو نکنید. فیلتر تصفیه آب و به خصوص فیلتر مرحله 1 دارای روزنه های بسیار ریزی هست که آلاینده های ریز رو به خود میگیره و اجازه عبور نمیده.
  در صورتی که بشورید اون رو ممکنه به صورت ظاهری تمیز به نظر برسه اما اصلا خواص اولیه خودش رو نداره.
  فیلترهای تصفیه آب، مخصوصا سه مرحله اول هزینه بالایی ندارن. پیشنهاد میکنم در دوره های 6 ماهه فیلتر جدید خریداری کنید.

 19. موحد گفت:

  سلام آب سیاه فیلتر دوم رو چطور خالی کنم؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   باید فیلتر سوم رو باز کنید و دستگاه رو روشن کنید تا آب سیاه فیلتر دوم خالی بشه. بعدش میتونید فیلتر سوم رو ببندین.

 20. افشین گفت:

  آقا سلام. فیلتر های سه مرحله اول Eva دارید شما؟
  من دستگاه تصفیه آب دارم میخام فیلتراش عوض بشه… هر فیلتری رو میتونم به جاش بندازم. نمیدونم چرا حس میکنم فیلتر قبلی که انداخته بودم توش بی کیفیت بود.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   اگر دستگاه تصفیه آب شما اسمز معکوس باشه و هوزینگی باشه، هر فیلتری که بخواید میتونید رو دستگاهتون نصب کنید. میتونید برای دستگاه فیلتر تایوانی تهیه کنید که از کیفیت اون هم مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *