مقالات

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی همانند برخی دیگر از لوازم موجود در خانه، نیاز به سرویس به صورت دوره ای دارد. یکی از اصلی ترین اعمالی که در سرویس دوره ای تصفیه آب انجام میشود، تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب است. بنابراین:

دانستن زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به دلیل اینکه وظیفه اصلی تصفیه آب بر عهده فیلتر ها هستند و با کیفیت بودن آنها با کیفیت آب خروجی رابطه مستقیم دارد.

هر یک از فیلتر های تصفیه آب نیاز به تعویض در زمان معین خود را دارد. تصفیه آب خانگی معمولا دارای 6 تا 9 فیلتر تصفیه آب است. این فیلتر ها را در ادامه مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب های خانگی به صورت جداگانه در جدول زیر ارائه شده است. در بسیاری از مقالات توصیه میشود که مطابق با زمان بندی، فیلتر ها را جایگزین کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که زمان های ذکر شده در جدول زیر به صورت حدودی و تقریبی است و به طور مستقیم به کیفیت آب منطقه شما و به عبارتی سختی آب لوله کشی وابسته است.

نام فیلتر زمان تعویض فیلتر تصفیه آب
فیلتر الیافی پلی پروپیلن PP 4 الی 6 ماه
فیلتر کربن پودری یا کربن گرانول UDF/GAC 4 الی 6 ماه
فیلتر کربن بلاک CTO 4 الی 6 ماه
فیلتر ممبران اسمز معکوس RO Membran 12 الی 24 ماه
پست کربن خطی post carbon 9 الی 12 ماه
فیلتر مینرال Mineralization filter 9 الی 12 ماه
فیلتر محافظ ممبران Membrane Filter Protector 12 ماه
فیلتر قلیایی Alkaline 12 ماه
فیلتر اشعه ماوراء بنفش UV 8 هزار ساعت در صورت روشن بودن
فیلتر یخچال ساید 6 ماه

چرا باید فیلتر های تصفیه آب را تعویض کنیم؟

بسیاری از کارشناسان تصفیه آب میگویند که باید فیلتر ها در زمان معین تعویض شود. اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟ چرا باید فیلتر های خانگی به صورت دوره ای تعویض شوند؟

برخی از فیلتر های تصفیه آب مانند فیلتر الیافی مرحله اول(پلی پروپیلن) به صورتی کار میکنند که تمام ناخالصی های فیزیکی آب را در سطح خود جذب میکنند و فقط اجازه عبور آب و آلاینده های کوچکتر از تخلخلشان را میدهند. بنابراین با گذشت زمان سطح این فیلتر ها با ناخالصی ها پر میشود و یا باعث کیپ شدگی و گرفتگی فیلتر میشوند یا تقریبا هیچ اثری روی آب جاری شده درون آنها ندارند.(منبـــع)

یا برخی از فیلتر ها به خصوص فیلتر های کربنی، با گذشت مدتی از کارکرد، خاصیت جذب کنندگی خود را از دست داده و بلا استفاده میشوند.

مطلب پیشنهادی: آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

به منظور اینکه از کیپ شدگی تصفیه آب و بی کیفیت شدن آب خروجی جلوگیری کنیم، نیاز است تا فلیتر های آب تصفیه کن را به صورت دوره ای تعویض کنیم. بنابراین اگر فیلتر های شما از زمان ذکر شده در جدول بالا، بیشتر استفاده شده باشند، احتمالا نیاز به تعویض فیلتر دارید.

اگر فیلتر ها را در زمان مناسب تعویض نکنیم، چه اتفاقی میفتد؟

 1. کیپ شدگی فیلترها
 2. عدم تصفیه مناسب و کیفیت بد آب خروجی
 3. بلا استفاده شدن فیلترهای کهنه
 4. فشار به پمپ تصفیه آب و امکان خراب شدن آن
 5. تماس مخزن ذخیره با آب دارای ناخالصی
 6.  آب خروجی از دستگاه تصفیه آب دارای جریان بسیار کمی است

در مجموع شما اگر فیلتر دستگاه تصفیه آب خودتان را تعویض ننمایید در ابتدا فشار آب خروجی شما کم می‌شود و طعم آب شما ممکن است تغییر کند و سپس املاح مضر که در فیلترها رسوب دهی بیش از حدی کرده اند وارد آب آشامیدنی شما می‌شوند بعد از آن فیلترها کیپ شده و دیگر آبی از دستگاه خارج نمی‌شود و در مرحله‌ی آخر دستگاه برای ادامه‌ی فرایند خود فشار زیادی را متحمل می‌شود و از کار افتاده و می‌سوزد و شما با پرداخت نکردن هزینه‌ی اندک تعویض فیلتر با هزینه‌ی زیاد و خسارت بیشتری مثل سوختن دستگاه تصفیه آب خود مواجه می‌شوید.

از کجا تشخیص دهیم که فیلتر تصفیه آب نیاز به تعویض دارد؟

در بسیاری از موارد توجه به زمان تعویض فیلتر و مطابق با آن عمل کردن بهترین روش است. اما اگر زمان تعویض فیلتر خود را به یاد نمی آورید، چند روش وجود دارد که کهنه شدن فیلتر ها را به شما نمایش میدهد و میتوانید از آن متوجه شوید که وقت تعویض فیلتر شما فرا رسیده است.

 1. بو و مزه آب تغییر میکند و به نوعی ناخوشایند میشود
 2. حس سنگینی آب در هنگام نوشیدن
 3. در صورتی که با مایع ظرفشویی آب تصفیه شده را استفاده کنید، ماده شوینده به اندازه قبل کف نمیکند.
 4. خشکی پوست دست یا صورت
 5. لکه های سفیدی که روی ظروف شما باقی میمانند.

فیلترهای استفاده شده تصفیه آب

کاهش فشار آب خروجی

اگر شما در زمان معین فیلترهای دستگاه تصفیه اب خود را تعویض نکنید، این فیلترها دچار کیپ شدگی می‌شوند. در این صورت رسوبات جمع شده در داخل فیلترها مجرای عبور آب از داخل خود را تنگ کرده و آب به سختی عبور می‌کند. این موضوع باعث کاهش فشار آب خروجی دستگاه شما خواهد شد. همچنین این کیپ شدگی باعث فشار به پمپ دستگاه تصفیه آب شما می‌شود که در مرور زمان ممکن است به آن آسیب جدی وارد کند. علاوه بر این‌ها فیلترهای رسوب گرفته و کهنه دیگر توانایی تصفیه آب به شکل اول خود را ندارند و مستلزم تعویض هستند.

چرا برخی از مواقع فیلتر ها زود تر زمان مشخص شده نیاز به تعویض پیدا میکنند؟

این مورد از مشکلات رایج دستگاه تصفیه آب است. برای مثال شما به تازگی و حدود دو یا سه ماه است که فیلتر های تصفیه آب خود را تعویض کرده اید؛ اما نشانه هایی را مشاهده میکنید که حاکی از کهنه شدن فیلتر های شما دارد.

برای مثال آب خروجی دارای مزه و بوی بدی است یا آب خروجی از شیر برداشت فشار بسیار کمی دارد. در این مواقع نیاز است تا با یک سرویس کار تصفیه آب تماس بگیرید تا فیلتر های شما را تعویض کند و دلایل این مشکل را برای شما بیان کند.

یکی از شایع ترین مواردی که باعث به وجود آمدن چنین مشکلی میشود، نصب فیلتر های بی کیفیت است. در این صورت فیلتر های نصب شده، زود تر از موعد نیاز به تعویض دارند.
البته ممکن است آب منطقه ای که شما در آنجا ساکن هستید به قدری دارای املاح زیادی باشد و ذرات ریز و درشت زیادی در آب وجود داشته باشد که فیلتر شما در مواجه با آنها زودتر کثیف شده و به دلیل گرفتن تمامی این آلودگی های موجود در آب زودتر از زمان مقرر شده به صورت حدودی نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

به همین دلیل در هنگام تعویض فیلتر حتما با یک شرکت معتبر و مجرب در حوزه تصفیه آب تماس بگیرید.

نحوه تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب

فیلترهای دستگاه تصفیه هر کدام در زمان‌های مقرر شده خود به صورت حدودی باید تعویض شوند و اگر این عمل صورت نگیرد دستگاه عملکرد خود را از دست می‌دهد و کیفیت آب خروجی بد شده و در اصل تفاوتی با زمان نداشتن دستگاه نمی‌کند.
اگر دستگاه شما تصفیه اب هوزینگی است باید در ابتدا هوزینگ‌های مربوطه را باز کنید و فیلتر کهنه را از دستگاه خارج کرده و فیلتر نو را جایگزین کنید، این کار را با دقت انجام دهید و به آب بندی کامل هوزینگ‌ها دقت کنید و برای راهنمایی بیشتر برای تعویض فیلتر صفحه زیر را کلیک کنید.
اگر به مشکلی برخوردید یا نیاز به ارسال تکنسین برای تعویض فیلترهای خود داشتید حتما با پاکاب گستر تماس گرفته و در تمامی نقاط تهران و حومه از خدمات سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خود بهره‌مند شوید.

چرا زمان تعویض بعضی فیلترها با یکدیگر متفاوت‌اند؟

همانطور که در جدول بالا نیز مشاهده کردید زمان تعویض فیلترهای مختلف با هم متفاوتند، مثلا زمان تعویض فیلترهای 3 مرحله‌ی اول دستگاه تصفیه آب زودتر از فیلتر ممبران در مرحله چهارم است، دلیل آن تماس بیشتر فیلترهای مراحل اول با آب شهری که دارای املاح زیاد و گل و لای است می‌باشد.

فیلتر مرحله‌ی اول تمام ذرات درشت و گل و لای را از آب شهری می‌گیرد و زود تر از همه می‌توانید تغییر رنگ این فیلتر را در هوزینگ شفافش مشاهده کنید که به رنگ چایی کمرنگ در آمده و به مرور این رنگ به سمت تیره تر می‌رود تا کاملا کثیف شود و زمان تعویضش برسد.

فیلتر مرحله دوم و سوم نیز کلر موجود در آب را گرفته و به نسبت باز هم زودتر آلوده شده و معمولا سه مرحله باهم تعویض می‌شوند.

به همین دلیل فیلتر ممبران مرحله چهارم که با آب تمیز تری روبه رو است در زمان‌های طولانی تری نیاز به تعویض پیدا می‌کند که معمولا حدود 1 یا 2 سال بعد از نصب دستگاه موعد تعویض آن فرا می‌رسد.

انواع فیلتر های تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب خانگی با سیستم اسمز معکوس معمولا دارای 6 عدد فیلتر است. برخی از اوقات به این 6 فیلتر، 2 یا 3 فیلتر نیز افزوده میشود تا کیفیت آب را بهبود بخشد. فیلترهای تصفیه آب عبارتند از:

 1. فیلتر الیافی pp: به منظور حذف مواد درشت و فیزیکی داخل آب از این فیلتر در مرحله اول دستگاه استفاده میشود.
 2. فیلتر کربن اکتیو پودری UDF: یکی از مهم ترین فیلترهای کربنی دستگاه تصفیه آب که در حذف کلر به کمک آب تصفیه کن می‌آید.
 3. فیلتر کربن بلاک در مرحله سوم: مکمل فیلتر مرحله دوم است که به حذف ترکیبات شیمیایی موجود در آب میپردازد.
 4. فیلتر ممبران اسمز معکوس: اصلی ترین مرحله در دستگاه تصفیه آب است. این فیلتر در مرحله چهارم دستگاه نصب شده و میتواند ذرات و ناخالصی های فیزیکی و شیمیایی را تا حد زیادی از بین ببرد.
 5. فیلتر پست کربن مرحله 5: فیلتر کربن خطی دستگاه نیز آخرین فیلتر کربنی دستگاه است. این فیلتر بو و طعم ناخوشایند آب را حذف میکند.
 6. فیلتر مینرال مرحله 6: افزودن مواد معدنی که برای بدن مفید هستند، از وظایف اصلی مینرال در مرحله شش دستگاه است.
 7. فیلتر محافظ ممبران: فیلتر از جنس الیاف پلی پروپیلن که به منظور مهیا کردن شرایط برای فیلتر ممبران در دستگاه نصب میشود. محافظ ممبران میتواند کیفیت آب خروجی از دستگاه را بالاتر ببرد.
 8. فیلتر قلیایی Alkaline: فیلتر قلیایی با تنظیم pH آب خروجی از دستگاه تصفیه آب میتواند به سلامت آب کمک فراوانی بکند.
 9. فیلتر ماوراء بنفش UV: این فیلتر دارای یک لامپ فرابنفش بوده که با رد شدن میکروارگانیسم‌ها از مجاور آن، تمامی آنها را میکشد و آب را از هر میکروبی پاک میکند. این فیلتر یکی از فیلترهای اضافه دستگاه تصفیه‌آب است که با اضافه کردن آن به دستگاه میتوانید از سالم بودن آب مصرفیتان اطمینان حاصل کنید. اما باید بدانید که لزومی ندارد این فیلتر را در هر مکانی که زندگی میکنید روی دستگاه نصب کنید. زیرا هم خرج زیادی دارد و هم برای تصفیه آب خیلی از مکان ها همان اسمز معکوس استاندارد کافی است. بهتر است که از این فیلتر برای تصفیه آب مکان هایی که آب بسیار آلوده ای دارند (مانند تصفیه آب چاه) استفاده کنید.
 10. فیلتر مادون قرمز infrared: این فیلتر سطح اکسیژن آب را بالاتر میبرد.بالا رفتن سطح اکسیژن آب فوایدی را برای بدن دارد.

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

عمر قطعات تصفیه آب

همانطور که میدانید تصفیه آب خانگی از لوازم متعددی تشکیل شده است. برای مثال پمپ، مخزن، هوزینگ، شیر برقی و … از مهم ترین قطعات به کار رفته در دستگاه تصفیه کننده آب است.

یکی از قطعات بسیار پر کابرد تصفیه آب خانگی مخزن دستگاه تصفیه آب است. در مقاله ای با عنوان عمر مخزن تصفیه آب در مورد زمان تعویض مخزن ذخیره آب تصفیه کن توضیحاتی را ارائه کردیم که پیشنهاد میکنیم با مطالعه آن بپردازید.

باقی قطعات به کار رفته در تصفیه آب مثل هوزینگ، دارای عمر مناسبی هستند. معمولا تا زمانی که به این نوع از قطعات آسیبی وارد نشود و دچار خرابی نشوند، برای شما به خوبی کار خواهند کرد.

کیفیت قطعه و عمر کارکرد آن‌ها

دستگاه‌های تصفیه آب، همچون هر تجهیزات دیگر، دارای قطعات مختلفی هستند که در طول زمان خراب می‌شوند یا کارایی خود را از دست می‌دهند. عمر قطعات از ویژگی‌های مهمی است که در انتخاب دستگاه تصفیه آب باید در نظر گرفته شود. عمر قطعات بستگی به کیفیت ساخت دستگاه و نحوه استفاده می‌دارد. قطعاتی مانند فیلترها، ممکن است باید هر 6 ماه یا سال یکبار تعویض شوند. در مقابل، قطعات مانند ممبران‌ها در دستگاه‌های اسمز ‌معکوس ممکن است تا 2-3 سال یا بیشتر همچنان عملکرد مناسب داشته باشند. برای اطمینان از عمر طولانی دستگاه تصفیه آب و کارایی بهینه آن، مهم است که تعویض قطعات به موقع و با استفاده از قطعات اصلی و معتبر صورت گیرد. همچنین، رعایت دستورات تعویض و نگهداری توسط تولیدکننده نیز اهمیت دارد.

امروزه قطعات داخلی و خارجی زیادی در بازار وجود دارند. رقابت همیشه بر سر کیفیت ساخت قطعات تصفیه آب و قیمت تمام شده برای مصرف کننده بوده است. اما هیچ وقت نباید کیفیت یک قطعه را فدای قیمت نهایی آن کرد. متاسفانه در برخی از محصولات کیفیت بسیار پایینی وجود دارد و عمر کارکرد آن‌ها را به شدت پایین می‌آورد. اما در برخی قطعات وارداتی به خصوص تایوانی کیفیت مواد به کار رفته و طراحی آن‌ها به نحوی بالا است که چندین سال بدون هیچ عیبی کار می‌کند. بنابراین رابطه‌ی مستقیمی بین کیفیت ساخت قطعه و عمر کارکرد آن وجود دارد.

آیا نیاز به تعویض دستگاه تصفیه آب هست؟

تعویض تصفیه‌آب

به گفته وبسایت cleanandclearwater.com یک دستگاه تصفیه‌آب میتواند تا 15 سال عمر کند در صورتی که از همان ابتدا دستگاه باکیفیتی را خریده باشید. درغیر این صورت ممکنه مجبور به تعویض دستگاه تصفیه‌آب خود باشید، به خصوص اگر قطعات آن پشت سر هم خراب شوند. مثلا اگر بعد از دو تا سه بار تعویض فیلتر، آب دوباره بوی بدی داشته باشد این نشان دهنده این است که مشکل در دستگاه جدی بوده و فراتر از فیلتر ممبران است. این وضعیت به تشخیص تکنسین تصفیه آب احتیاج دارد.

اما در موارد بسیار زیادی، مشتریانی که از دستگاه‌های تصفیه آب ضعیف تری استفاده کردند مجبور به تعمیرات بسیار زیاد آنها در زمان کم شده اند. هم‌چنین این دستگاه‌هایی که از قطعات ارزان قیمت تر ساخته شده اند در زیر دو الی سه سال کارایی خود را به صورت کامل از دست می‌دهند و انقدری خرج روی دست شما می‌گذارند که دیگر تعویض قطعات و سرویس دهی دوباره آن برای مشتری ارزش ندارد. بنابراین بهتر است که در زمان خرید دستگاه، از کیفیت بالای ساخت و طراحی آن اطمینان حاصل کنید تا در سالیان سال برای شما بدون هیچ مشکل خاصی کار کند و خیال شما را در این سال‌ها برای دسترسی به یک آب سالم آشامیدنی راحت کند.

بازگشت به لیست

14 دیدگاه در “زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

 1. زارع گفت:

  سلام. ببخشید یه سوال دارم بنده
  فیلتر ممبران رو زدید یک تا دو سال زمان تعویضش هست. نمیشه دیر تر این تعویض اتفاق بیفته ؟
  مثلا سه سال یکبار تعویض کنیم فیلتر رو.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود خدمت شما
   ببینید زمان هایی که ذکر شده زمان تقریبی هست. به خیلی از عوامل مختلف بستگی که مهم ترین هاش کیفیت فیلتر ممبرانی هست که روی دستگاه تصفیه آب شما نصب هست. در حال حاضر فیلترهای ممبران تایوانی دارای کیفیت و به همون نسبت عمر بالایی هستند. یکی دیگه از عوامل مهم هم کیفیت آب منطقه ای هست که توش زندگی میکنید. برخی اوقات اتفاق افتاده که تعویض فیلتر تصفیه آب مشتری رو زود تر از تایم ذکر شده انجام دادیم و برخی اوقات هم به خاطر کیفیت بد فیلتر قبلی مجبور شدیم زود فیلتر رو با فیلتر با کیفیت تر تعویض کنیم.
   اگر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با بخش سرویس و خدمات ما تماس بگیرید.

 2. م ح گفت:

  آقا چرا انقد قیمت فیلترها با هم فرق میکنه؟ من سایت شما رو دیدم و یه سری از سایتای دیگه مثل دیجی کالا رو نگاه میکنم تقریبا زمین تا آسمون قیمتها فرق داره؟ دلیل خاصی داره یا فقط به خاطر سود کشیدن فروشنده هاس؟!

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   ببینید تو هر صنفی رو که نگاه کنید یه سری از چیز ها ارزونه و یه چیزایی گرون. ممکنه شما یه شرایطی رو ببینی که گرون بودنه فقط به خاطر سودجو بودن فروشنده هست. اما تو صنف تصفیه آب و به خصوص فیلتر تصفیه آب کیفیت انواع مختلف فیلتر خیلی با هم متفاوت هست. فیلتر 30 – 40 هزار تومانی هم هست تو بازار اما واقعا کیفیت با یه فیلتر 100 هزار تومنی اصلا قابل مقایسه نیست. بحث بیشتر از این تخصصی میشه و اینجا نمیشه توضیح کامل داد. اگر خواستید میتونید با بخش فروش ما تماس بگیرید، بیشتر راهنماییتون میکنیم.

 3. افروز گفت:

  سمت استادمعین تهران هستیم کیفیت آبش خیلی افتضاحه به همین دلیل یه تصفیه آب ۱۲ مرحله خریده بودیم و الان تماس گرفتیم به همون شرکتی که ازش خرید کردیم گفتن حدود ۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان میشه واقعا هزینه اش برامون خیلی سنگینه لطفا راهنمایی بکنید واقعا زمان تعویض همه این فیلترها هر ۶ ماه تا یکساله؟چیکار کنم تا هزینش کمتر بیافته این داستان هر ۶ ماه هست و برامون مقدور نیست

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   سلام نیاز نبود دستگاه ۱۲ مرحله خریداری بکنید. شخصی که حین خرید به شما مشاوره داده نباید چنین پیشنهادی میداد شما میتوانید فقط ۵ فیلتر داشته باشید و بقیه فیلترهارو حذف کنید تا در هزینه هاتون مدیریت داشته باشید.

 4. حمید گفت:

  من دستگاه تصفیه آبم رو دو سال پیش استفاده نکردم ولی اخیرا کیفیت آب خیلی پایین اومده و‌میخام دوباره از دستگاه استفاده کنم می خام بدونم لازمه که فیلترهاش رو تعویض کنم؟ چون من استفاده نکردم از دستگاه

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   چون آب داخل فیلترها دو سال راکد مونده بهتره هر ۶ فیلتر تعویض بشه حتی لازمه که دستگاه یکبار با مواد ضدعفونی شسته بشه بعد استفاده بشه قطعا دستگاه شما پر از بار میکروبی می باشد فیلترهای تصفیه آب شاید سالم باشند ولی بحث آلودگیهای بیولوژیکی و میکروبی مطرح است و باید برای استفاده مجدد موارد بهداشتی که عرض شد رعایت شود
   برای زمان تعویض پارامترهایی مانند کیفیت اب ورودی میزان مصرف و زمان مصرف نکردن از دستگاه و کیفیت فیلترها باید مد نظر قرار گیرد

 5. محمدرضا عرب پور گفت:

  سلام من زیاد مسافرت کاری میرم و به همین خاطر اکثر اوقات خونه نیستم.فیلتر های تصفیه آب من چه مدت یه بار باید عوض شن؟
  من از هفت روز هفته 4 روز نیستم.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام جناب. فرق نمیکنه که مسافرت میرید یا نه. حتی اگه برای یه مدت طولانی اصلا استفاده نکنید از دستگاه بازم برای استفاده دوباره باید فیلتر های پایینی 6 ماه یه بار عوض بشن.

 6. بهرام گفت:

  سلام من میخوام فیلترامو عوض کنم. یه سال پیش فکر کنم آخرین بار عوض کردیم. هزینه ش چقدر میشه ؟

  1. کارشناس تصفیه آب شرکت پاکاب گستر گفت:

   سلام.
   اگر کتریتون رسوب میبنده باید هر 6 فیلتر رو عوض کنید. اگر نه باید 5 تا فیلتر رو به جز ممبران تعویض کنید.
   برای اطلاع دقیق از قیمت با بخش خدمات ما تماس بگیرید.

 7. اوتادی گفت:

  اگه یه دستگاهی شش ماه اصلا استفاده نشه باز هم نیاز به تعویض فیلترها داره؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   برای زمان تعویض فیلتر دوتا پارامتر حائز اهمیت است
   service life=1500ga=5550lit
   and 6 months

   1. میزان مصرف
   در فیلترهای خانگی معمولا هر ۱۵۰۰ گالن یا ۵۵۵۰ لیتر مصرف فیلتر باید تعویض شود.
   اما نکته اینجاست که در پیش فیلترهای دستگاه یعنی فیلترهای سه مرخله اولیه حدود دوبرابر مصرف شرب آب از فیلترها عبور کرده و به فاضلاب هدایت می شود بعبارتی اگر روزی ۱۰ لیتر آب از تصفیه آب خانگی مصرف میکنید، حدود ۲۸ لیتر آب از فیلترها عبور میکند. بعد از حدود ۶ ماه حدودا ۵هزار لیتر از فیلترها عبور میکند. پس بنابراین نیاز به تعویض فیلترهای پلی پروپیلن،کربن گرانول و کربن بلاک ضروری میباشد. گرچه در صورت کدورت آب از قبیل رنگ،گل و لای و شن و ماسه فیلتر مرحله اول بهتر است با تیره شدن این فیلتر تعویض شود.
   در صورتیکه فیلترها زودتر از شش ماه ۵۵۵۰ لیتر آب عبور کند زودتر از ۶ ماه باید تعویض کرد.
   2. زمان تعویض
   در صورتیکه مصرف کمتر از ۵۵۵۰ لیتر باشد
   پارامتر دیگر زمان تعویض میباشد. بعلت اینکه ساختار فیلترها طوری است که در صورت مصرف نکردن در آب دچار آلودگی بیولوژیکی میشود، بهتر است بعد از شش ماه فیلترها تعویض شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *