مقالات

دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای

مشخصات دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای

دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای انواع مختلفی دارد. همانطور که در قسمت بالاتر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی که دارای 7 عدد فیلتر هستند، معرفی شد، میبینید که برندهای مختلفی اقدام به تولید دستگاه آب تصفیه کن هفت مرحله میکنند.

دستگاه های آب تصفیه کن 7 مرحله ای معمولا دارای سیستم اسمز معکوس هستند. سیستم اسمز معکوس به روشی اطلاق میشود که در طی آن با اعمال یک نیروی خارجی آب را از یک غشای نیمه تراوا عبور میدهند. در طی عبور آب از غشاء که با نام ممبران در دستگاه تصفیه کننده آب شناخته میشود، بسیار از آلاینده های موجود در آب حذف میشود.

در ادامه فیلترهایی که در دستگاه آب تصفیه کن 7 مرحله ای به کار رفته است تا به شما معرفی خواهیم کرد و وظیفه هر یک را در فرآیند تصفیه کردن آب معرفی خواهیم کرد.

فیلتر های تصفیه آب 7 مرحله

همانطور که گفتیم، دستگاه تصفیه آبی که با اسمز معکوس کار میکند، معمولا دارای بیش از 6 عدد فیلتر است. این فیلترها هر یک در دستگاه آب تصفیه کن ضروری است و نبود هر یک از آنها به فرآیند تصفیه اب صدمه میزند. در مقاله ای، دستگاه های تصفیه آب 6 مرحله ای موجود در بازار ایران را معرفی کردیم.

در ادامه به معرفی فیلترهای تصفیه آب به کار رفته در دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای خواهیم پرداخت.

1. فیلتر الیافی PP

در اولین مرحله از تصفیه آب خانگی، آب وارد فیلتر الیافی از جنس پلی پروپیلن میشود. در این مرحله هدف اصلی، حذف آلاینده هایی است که نسبت به مولکول های آب بسیار درشت تر هستند.

برخی از رایج ترین ناخالصی های درشت آب شامل شن، ماسه، خاک، گل و لای هستند. این مرحله از دستگاه تصفیه آب بیشتر به مرحله پیش تصفیه شناخته میشود. لازم به ذکر است که به این فیلتر، pp نیز گفته میشود.

2. فیلتر کربن اکتیو پودری

در یک دستگاه تصفیه آب که از سیستم اسمز معکوس استفاده میکند، وجود فیلتر های کربنی از ضروریات است. فیلتر تصفیه آب کربن پودری UDF، که از کربن فعال ساخته شده است، علاوه بر حذف گل و لای، شن و ماسه میتواند رنگ و بوی نامطلوب آب را حذف کند. در واقع  کربن فعال مواد موجود در آب را ابتدا جذب می کند و سپس تجزیه می کند.

3. فیلتر کربن بلاک

دیگر فیلتر کربنی موجود در تصفیه آب های اسمز معکوس، فیلتر کربن بلاک CTO است. فیلتر تصفیه آب کربن بلاک فعال علاوه بر حذف گل و لای،شن و ماسه میتواند ذرات باقی مانده کلر که برای فیلتر ممبران بسیار مضر است را حذف کند و طعم و رنگ آب را بهبود می بخشد.

معمولا فیلترهای سه مرحله اول را با هم به فروش میرسانند. به دلیل اینکه زمان تعویض فیلتر این سه فیلتر همزمان است. برای اطلاع از قیمت پک کامل فیلتر تصفیه آب میتوانید به صفحه لینک شده مراجعه کنید.

4. فیلتر ممبران R.O

فیلتر ممبران اسمز معکوس، از مهم ترین فیلترهای تصفیه آب خانگی است. آب که با فشار از طریق پمپ وارد دستگاه اب تصفیه کن میشود، وارد فیلتر ممبران خواهد شد. در این فیلتر ناخالصی های بسیار ریز در حدود 0.0001 میکرون نیز حذف شده و آب خروجی بسیار با کیفیت خواهد بود.

این فیلتر میتواند بیش از 99 درصد از آلاینده های موجود در آب را حذف کند. میتوان گفت که آب تصفیه شده پس از مرحله چهارم کاملا عاری از هر گونه آلاینده فیزیکی و شیمیایی مضر است.

5. فیلتر پست کربن

فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب ،حاوی کربن اکتیو یا کربن فعال می باشد. وظیفه اصلی این فیلتر بهبود طعم و بوی نامطبوعی است که ممکن است در اثر ماندن بیش از حد آب در منبع ذخیره دستگاه به وجود آمده باشد.

این فیلتر به طوری در دستگاه آب تصفیه کن نصب میشود که بتواند آب را دو بار تصفیه کند. یکبار قبل از ورود آب به مخزن تصفیه و بار دیگر پس از خروج آب از مخزن و هنگام رسیدن آب به شیر برداشت روی سینک.

6. فیلتر مینرال

قبل از مرحله ششم تقریبا تمامی ذرات آلاینده آب از آن جدا میشوند. اما در فیلتر مینرال که در مرحله آخر دستگاه آب تصفیه کن نصب میشود، مواد معدنی و املاحی که برای بدن ضرورت دارند و مفید هستند به آب افزوده می‌شود تا آب علاوه بر طعم مناسب، برای بدن انسان مفید هم باشد.

7. قلیایی، محافظ ممبران یا فیلتر UV

در مورد فیلتر مرحله هفتم دستگاه های تصفیه آب در بین آنها اختلافات و تفاوت هایی وجود دارد. برخی از دستگاه ها از فیلتر قلیایی استفاده میکنند. فیلتر قلیایی به آب خاصیت قلیایی یا بازی اضافه میکند. علاوه بر آن میتواند سطح pH آب را تنظیم کند.

فیلتر محافظ ممبران در مناطقی نصب میشود که کیفیت اب شهری نسبتا بد تر از سایر مناطق است. این فیلتر نصب میشود تا از ورود آلاینده های زیاد به ممبران جلوگیری کند.

فیلتر UV نیز جزو یکی از لوازم برقی آب تصفیه کن است. این فیلتر با تابش اشعه فرابنفش خورشید، اقدام به از بین بردن ویروس ها، میکروب ها و باکتری های موجود در آب میکند.

قیمت تصفیه آب هفت مرحله ای

دستگاه تصفیه کننده آب هفت مرحله ای به دلیل اینکه بیشتر از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده میکند، نسبت به دیگر دستگاه ها دارای قیمت بالاتری است. بالای صفحه تمامی دستگاه های هفت مرحله موجود در شرکت پاکاب گستر را آورده ایم.

اما در این بین، برخی فاکتور های دیگر نیز وجود دارند که میتوانند قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از این فاکتور ها عبارتند از:

  1. برند تصفیه آب خانگی
  2. کیفیت مواد اولیه سازنده فیلتر های تصفیه آب
  3. کیفیت و دوام قطعات به کار رفته در آب تصفیه کن
  4. گارانتی دستگاه
  5. استاندارد های کسب شده توسط آب تصفیه کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.