مقالات

دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟

دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از پر کاربرد ترین لوازم به کار رفته در منزل بسیاری از ایرانیان در سال های اخیر بوده است. متاسفانه کیفیت آب شهری کماکان با مشکلاتی مواجه است. در این مقاله به معرفی نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی خواهیم پرداخت و سعی میکنیم تا به سوال «دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟» به طور کامل پاسخ دهیم.

مطالبی که در این مقاله در مورد آن صحبت شده است به شرح زیر است. میتوانید با کلیک بر روی موضوع مربوطه به بخش مربوط به آن مطلب مراجعه کنید.

چرا باید تصفیه آب بخریم؟

همواره زمانی که پیشنهاد خرید یک وسیله را از اطرافیان خود دریافت میکنید، به دنبال چرایی خرید هستید. دستگاه آب تصفیه کن خانگی نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای اینکه خرید مناسبی داشته باشید با اولا اهمیت و ضرورت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را مورد بررسی قرار دهید.

متاسفانه با حقیقتی رو به رو هستیم که نه فقط در ایران بلکه در تمامی کشورها، تصفیه خانه دارای یک استاندارد مشخص هستند. پس از ورود آب به آنها، فرآیند تصفیه آب آغاز میشود اما فقط تا جایی ادامه پیدا میکند که استاندارد های بین المللی و داخلی آن کشور را رعایت کند.

از طرف دیگر، لوله های حمل کننده آب شهری نیز کیفیت لازمه را نداشته و خود آنها نیز پس از تصفیه آب، مقداری آلاینده مضر به آب اضافه میکنند.

از همین رو، آب تصفیه شده از تصفیه خانه های شهری که از طریق لوله کشی به دست ما میرسد دارای آلاینده های بسیاری است که در ادامه یک به یک آنها را معرفی خواهیم کرد.

بنابراین نیاز است تا خودمان دست به کار شویم و آب را تصفیه کنیم. یکی از راحت ترین روش های ارائه شده برای تصفیه کردن آب، استفاده از دستگاه تصفیه آب است. در ادامه با این دستگاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب یکی از لوازم خانگی است که در سال های اخیر توسط بسیاری از خانواده ها با استقبال فراوانی روبه رو شده است. تصفیه آب معمولا در زیر سینک ظرفشویی نصب میشود. به این صورت که دستگاه تصفیه، به همراه مخزن زیر سینک قرار داده میشود و از طریق یک شیر برداشت، به روی سینک منتقل میشود.

قبلا در مقاله ای با عنوان «دستگاه تصفیه آب چیست؟» در مورد تصفیه آب خانگی توضیحات مشروحی را دادیم. تصفیه آب خانگی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این لوازم، وظیفه مربوط به خود را دارند.

سیستم اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس همان فرآیندی است که دستگاه تصفیه آب خانگی با استفاده از آن به تصفیه کردن اب میپردازد. احتمالا نام اسمز معکوس برای شما آشنا باشد. در کتاب های درسی نیز به این موضوع پرداخته شده است.

میتوان گفت فرآیند اسمز معکوس به این ترتیب است که با اعمال یک فشار خارجی، آب را از یک غشاء نیمه تراوا عبور میدهیم و از غلظت غلظت بیشتر به سمت غلظت کمتر روانه میکنیم.

در طی این فرآیند بیشتر آلاینده های مضر آب در غشاء نیمه تراوا از بین میروند. در دستگاه تصفیه آب، غشاء نیمه تراوا همان ممبران در مرحله چهارم است.

مطلب پیشنهادی: خرید فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

اسمز معکوس یکی از فرآیند هایی است که به عنوان موثر ترین روش برای تصفیه آب کارایی دارد. به همین دلیل است که بسیاری از دستگاه های آب تصفیه کن و همچنین بسیاری از شرکت های تولید کننده آب معدنی از این سیستم استفاده میکنند.

دستگاه تصفیه آب برای بدن مضر است؟

این سوال معمولا در ابتدای مراحل تصمیم گیری برای خرید دستگاه تصفیه آب در ذهن شکل می‌گیرد که اتفاقا موضوع مهمی است و باید کاملا دقیق بررسی شود و به آن پاسخ داده شود.

عملکرد دستگاه تصفیه آب همانطور که اشاره می‌شود به صورت کلی بر مبنای جداسازی تمامی املاح مضر و مفید برای بدن است که اصل این کار توسط فیلتر ممبران انجام می‌شود، اما خب طبعا جداسازی تمامی املاح برای یک آب آشامیدنی مناسب نیست و پس از آن با فیلتر مینرال مواد مفید و املاح معدنی ضروری برای بدن که در قسمت قبلی از آب گرفته شده بود به آن افزوده می‌شود.

پس در نتیجه اگر دستگاه تصفیه آب تقلبی نباشد و دارای کیفیت بالایی باشد آب کاملا سالم و کاملا مفید در اختیار شما قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان ضرری برای بدن ندارد و اتفاقا کاملا لازم و ضروری است چون کیفیت آب شهری اخیرا افت محسوسی پیدا کرده است.

در این قسمت شما می‌توانید جنس اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص دهید و برای خرید با آگاهی بالاتری اقدام کنید.

قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

تمامی قطعات به کار رفته در دستگاه های تصفیه آب خانگی عبارتند از:

 • هوزینگ‌های دستگاه تصفیه آب خانگی ( در دو مدل شفاف و مات)
 • شاسی یا کیس دستگاه تصفیه آب خانگی که قطعات دستگاه روی آنها سوار میشوند.
 • شیر برقی دستگاه تصفیه آب خانگی
 • لوپرشر و های‌پرشر دستگاه تصفیه آب خانگی
 • هوزینگ ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی
 • آداپتور دستگاه تصفیه آب خانگی
 • پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی
 • فلو دستگاه تصفیه آب خانگی
 • شلنگ دستگاه تصفیه آب خانگی
 • فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی (در دو نوع اینلاین و هوزینگی)
 • اتصالات دستگاه تصفیه آب خانگی (در دو نوع فیلتینگ مهره ای)
 • گیج دستگاه تصفیه آب خانگی
 • شیر میکس دستگاه تصفیه آب خانگی
 • مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی
 • شیر مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی
 • شیر برداشت دستگاه تصفیه آب خانگی
 • بست فاضلاب دستگاه تصفیه آب خانگی
 • سه راهی دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چه چیزی را جدا میکند؟

متاسفانه به دلایل ذکر شده در ابتدای مقاله، آب شهری دارای آلاینده های فراوانی است. دستگاه تصفیه اب خانگی به دلیل اینکه از فیلتر ممبران استفاده میکند، دارای عملکردی است که میتواند بیش از 99 درصد از آلودگی های موجود در اب را حذف کند. شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که تصفیه آب خانگی چه چیزهایی را جدا میکند؟

به طور کلی فلزات سنگین، ترکیبات شیمیایی و آلاینده های میکروبیولوژیکی از آب تصفیه شده اسمز معکوس حذف میشوند.

اما به طور جزئی تر، برخی از آلودگی هایی که تصفیه آب جدا میکند عبارتند از:

 • آرسنیک
 • سدیم
 • کلسیم
 • نمک
 • کلسیم کلرید
 • سولفات
 • نیترات
 • و …

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب چگونه است؟

به طور کلی میتوان طریقه عملکرد دستگاه تصفیه آب را به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. آب از طریق شیر ورودی، به دستگاه تصفیه آب وارد میشود.
 2. از فیلتر الیافی pp عبور کرده و در طی این عبور، آلاینده های درشت آب از آن جدا میشود.
 3. پس از آن وارد دو فیلتر کربنی میشود. در این فیلترها ترکیبات شیمیایی به خصوص کلر از آب جدا میشوند.
 4. آب وارد مرحله چهارم و مهم ترین مرحله میشود. در این مرحله فیلتر ممبران حضور دارد که بسیاری از ناخالصی ها را از آب جدا میکند.
 5. پس از مرحله چهار، فیلتر پست کربن به حذف آلاینده هایی میپردازد که موجب ایجاد طعم و بوی نامناسب در آب میشوند.
 6. فیلتر مینرال نیز مواد معدنی لازم برای بدن را به آب می‌افزاید.
 7. پس از این مرحله آب وارد مخزن ذخیره میشود تا در آنجا نگهداری شود.
 8. با باز شدن شیر روی سینک، مخزن تحت فشار آب را به سمت شیر برداشت پمپاژ میکند.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب

بار اصلی فرآیند فیلتراسیون آب، بر دوش فیلترهای به کار رفته در تصفیه کننده های آب است. معمولا از آنجا که فیلترهای تصفیه آب در دستگاه اسمز معکوس به کار میروند، تصفیه آب، دارای 6 الی 9 عدد فیلتر است.

مطلب پشنهادی: قیمت فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر های تصفیه آب به طور کلی به چند بخش تقسیم میشوند.

 1. فیلتر های پیش تصفیه: این فیلترها عبارتند از فیلتر الیافی پلی پروپیلن، فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن بلاک. به طور کلی میتوان وظیفه این فیتلرها را در مهیا کردن شرایط برای ممبران در مرحله چهارم دانست.
 2. فیلتر ممبران: این فیلتر در مرحله 4 دستگاه تصفیه است و اصلی ترین مرحله از تصفیه کننده های خانگی را تشکیل میدهد. ممبران بیش از 99 درصد آلاینده های موجود در آب را از بین میبرد.
 3. فیلتر پست کربن و مینرال: زمانی که آب به این مراحل میرسد، تقریبا عاری از آلاینده های مضر است. در این دو مرحله طعم و بوی آب بهبود پیدا میکند و به آب مواد معدنی مفید مورد نیاز برای بدن افزوده میشود.

نحوه عملکرد فیلتر ممبران

روش های تصفیه آب

فیلتر ممبران غشاء نیمه تراوایی است که میتواند بسیاری از آلاینده های مربوط به آب آلوده را به خود جذب و از آب حذف کند. در مقاله ای نحوه عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب را توضح دادیم.

فیلتر ممبران به عنوان یک مانع فیزیکی از عبور ناخالصی ها جلوگیری میکند. اندازه سوراخ های ریز ممبران چیزی در حدود 0.0001 میکرون است. به این معنی که فقط ناخالصی های کوچک تر از این اندازه میتوانند از فیلتر مرحله 4 عبور کنند.

علاوه بر آن ممبران به دلیل بافت مواد اولیه سازنده اش از عبور مواد شیمایی و ترکیبات مضر جلوگیری میکند.

مزایای استفاده از تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، همانطور که میدانید، یکی از موثر ترین راه حل ها برای حذف آلاینده های مضر آب است. این سیستم میتواند چیزی در حدود 99 درصد ناخالصی ها و ترکیبات شیمیایی موجود در آب را حذف کند. تنها سیستم تقطیر آب است که عملکرد مناسب تری در پایین آوردن TDS آب دارد.

بر اساس گفته این سایت میتوان مزایای استفاده از تصفیه آب خانگی را به شرح زیر خلاصه کرد:

 • کاهش ترکیبات شیمیایی محلول در آب
 • کاهش سدیم موجود در آب
 • بهبود طعم و بوی آب تصفیه شده
 • سازگار با محیط زیست نسبت به بطری های آب معدنی
 • نصب و نگهداری آسان
 • نیازمند فضای کم و فقط اشغال زیر سینک

مطلب پیشنهادی: نحوه نگهداری تصفیه آب خانگی

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟

 1. سعید گفت:

  من سرویس کار نیستم و دستگاه تست اب هم ندارم ولی برای اینکه مطمعن بشم تصفیه آبی که دارم عملکرد خوبی داری از لحاظ فنی و کیفیت آب چه کاری باید انجام بدم

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   برای تست سوئیچ لو پر شر
   شیر ورودی را ببندید در صورتی که بعد از حداکثر ۳ دقیقه دستگاه خاموش شد سوییچ سالم است.
   برای عملکرد های پرشر شیر مخزن و شیر روی سینک را ببندید در صورتیکه بعد از حداکثر دو دقیقه قطع شد عملکرد سوئیچ های پرشر صحیح میباشد.
   دوشاخه برق را از پریز خارج کنید اگر آب به فاضلاب بعد از یک دقیقه باز هم ادامه داشت شیر برقی احتمالا آب رد میکند.
   در صورت وجود جرم در کتری و چای ساز فیلترها باید تعویض شود بخصوص فیلتر ممبران.
   فیلتر مرحله اول در صورت نارنجی شدن بدون در نظر گرفتن تاریخ اخرین تعویض بهتر است تعویض شود.
   فیلترهای دوم و سوم حداکثر سه ماه یکبار و فیلتر مراحل ۵ و ۶ و ۷ و ۸ هم هر یکسال.

 2. مسعود صوفی گفت:

  سلام.اگربعدازخریددستگاه مدت سه سال استفاده کردولی هیچ فیلتری راعوض نکرددریک مرحله کلیه فیلترهارابایدیکجاعوض کنیم.اشکالی ندارد

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله هیچ مشکلی نداره. میتونید هر زمان که میخواستید از دستگاه استفاده کنید اقدام به تعویض همزمان هر 6 فیلتر اون بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *