مقالات

فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

فیلتر ممبران یکی از مهم ترین اجزای دستگاه تصفیه آب است که اکثر کار خالص سازی آب از مواد گوناگون را خودش بر عهده دارد و می‌تواند خلوص آب را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد، در این صفحه با عملکرد فیلتر ممبرآن و انواع موجود در بازار آشنا خواهید شد.

فیلتر ممبران مهم‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب است که سیستم اسمز معکوس را در دستگاه تصفیه آب اجرا می‌کند. این فیلتر از دیگر فیلترها گران‌قیمت‌تر است. زمان تعویض فیلتر ممبران به نسبت دیگر فیلترها بلند مدت‌تر می‌باشد.

 

فرآیند فیلتراسیون فیلتر ممبران تصفیه آب، جداسازیِ فیزیکی است که با تواناییِ جداسازیِ مولکول‌ها در اندازه‌ها و خصوصیات مختلف انجام می‌شود. نیروی محرک آن اختلاف فشار بین دو طرف یک غشای ویژه است.

غشای سلولی یک غشای نیمه نفوذپذیر طبیعی است؛ به این معنی که فقط مواد منتخب می‌توانند از آن عبور کنند. یک غشای اسمزی اجازه می‌دهد تا فقط آب به راحتی از آن عبور کند، زیرا قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر است و قطر باکتری موجود در آب 0.02 میکرومتر است. بنابراین عبور انواع آلودگی‌ها را نیز محدود می‌کند. اگر چنین غشایی دو محلول آب را با غلظت‌های مختلف از هم جدا کند، اسمز باعث می‌شود آب از محلول رقیق‌شده به داخل محلول غلیظ‌تر منتقل شود.

فیلتر ممبران مرحله 4 تصفیه آب

قیمت فیلتر ممبران تصفیه آب

همانطور که احتمالا با مقایسه قیمت ممبران با قیمت انواع فیلتر تصفیه آب به نظرتان رسیده باشد، فیلتر ممبران از قیمت نسبتا بالاتری نسبت به دیگر فیلتر ها برخوردار است.

علت بالا بودن قیمت فیلتر ممبران، این است که این فیلتر مهم ترین فیلتر تصفیه آب در دستگاه آب تصفیه کن اسمز معکوس است. مزایای فیلتر ممبران در ادامه ذکر خواهد شد، اما مهم ترین آن از بین بردن بیش از 99 درصد آلاینده های درون آب است. یعنی میتوان گفت که بار تصفیه آب بر دوش این فیلتر اسمز معکوس است. بنابراین قیمت بالای این فیلتر هم دور از انتظار نیست.

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب به صورت لایه‌های ریزبافت و 13 لایه است که وظیفه‌ی عمده تصفیه آب که حذف املاح مضر موجود در آب شهری است را برعهده دارد و عناصری همانند آرسنیک و نیترات که جمع شدن آن‌ها می‌تواند در دراز مدت ایجاد بیماری‌هایی همچون سرطان کند را از آب گرفته و می‌توان گفت به صورت کاملا موثر از ایجاد سنگ کلیه در بدن جلوگیری می‌کند.

فیلتر ممبران به صورتی طراحی شده است که با سوراخ‌های بسیار ریزی که با چشم هم دیده نمی‌شوند به صورت مکانیکی آب را به صورت پرفشار از این منافذ عبور می‌دهد و کار تصفیه آب در این مرحله به انجام می‌رسد و به همین دلیل این سیستم پیشرفته به‌روز دنیا که اسمز معکوس نام دارد و فیلتر ممبران اجرا کننده آن است از قیمت بالاتری برخوردار است.

در حال حاضر قیمت فیلتر ممبران در شرکت پاکاب گستر از حدود 200 هزار تومان آغاز و تا 400 هزار تومان ادامه دارد. ممبران های دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نیز به دلیل اینکه دارای ظرفیت تصفیه آب بیشتری هستند، از قیمت بالاتری برخوردارند.

اسمز معکوس چیست؟

برای اینکه اسمز معکوس را توضیح دهیم ابتدا باید با خود فرآبند اسمز آشناشویم.

موقعی که دو مایع با غشایی نازک از هم جدا میشوند آب از مایع رقیق تر به طور طبیعی از غشا رد میشود و به مایع غلیظ تر وارد میشود به این پدیده اسمز میگویند. این فرآیند تا زمانی ادامه میابد که غلظت دو ماده باهم برابر شود.

انسان از این پدیده ایده گرفت و یک عدد پمپ به این سیستم اضافه کرد و فرآیند اسمز معکوس را به وجود آورد. به این صورت که پمپ به مایع غلیظ تر فشار وارد میکند و آب از سمت مایع غلیظ تر به سمت رقیق تر حرکت میکند(بر عکس فرآیند اسمز).

در این فرآیند فقط آب و یکسری مواد بسیار ریز از غشا عبور میکنند و بخش اعظم مواد موجود در مایع غلیظ نمی‌توانند عبور کنند و به این صورت می‌توان آب را از ترکیبات آن به این روش جدا کرد.

روش‌کار فیلتر ممبران نیز دقیقا به همین صورت است که (reverse osmosis) یا همان RO نام دارد و در جدید ترین نسل دستگاه‌های آب تصفیه کن این تکنولوژی به کار می‌رود که قادر است بیش از 99 درصد املاح موجود در آب را تصفیه کند و با منافذ بسیار ریزی که توسط دستگاه طراحی شده و اصلا با چشم قابل رویت نیستند می‌تواند ذرات کوچک‌تر از 0.0001 میکرون را نیز تصفیه کند.
لازم به ذکر است که در دستگاه‌های نسل قبلی تصفیه آب از سیستم اولترا فیلتراسیون یا روش‌های مکانیکی تصفیه آب استفاده می‌شد.

ساختار فیلتر ممبران اسمز معکوس

ممبران اسمز معکوس در اکثر انواع آن معمولاً به عنوان یک ورق مسطح از غشاهای کامپوزیتی نازک ساخته میشود. این غشاها شامل یک لایه پلی آمید فعال (که دارای نفوذپذیری بالا است اما در مقابل نمک و دیگر ذرات معلق درون آب نفوذپذیری بسیار کمی دارد) میباشد. همه این لایه ها همراه با یک لایه پلی سولفون متخلخل است که دور یک لوله نگهدارنده مرکزی پیچیده شده است.

عملکرد غشای ممبران

فیلتر ممبران مهم ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب است. معمولا ممبران اسمز معکوس که در دستگاه های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار میگیرد، معروف ترین نوع ممبران در دستگاه آب تصفیه کن است.

مقاله کامل ترین درباره عملکرد فیلتر ممبران در سایت منتشر شده است که از شما دعوت میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

ممبران تصفیه آب معمولا در مرحله 4 دستگاه تصفیه آب قرار میگیرد و اصلی ترین مرحله تصفیه آب به شمار میرود. این فیلتر ذرات موجود در آب را تا اندازه 0.1 نانومتر تصفیه میکند. فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی به دو روش عمل می‌کند که در ذیل به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

فیلتر ممبران به عنوان مانع فیزیکی

فیلتراسیون غشایی شامل عبور یک جریان خوراک از طریق سیستم غشایی است که آن را به دو جریان مجزا معروف به نفوذ و بازدارنده تقسیم می‌کند. غشایی که آن‌ها را از هم جدا می‌کند یک سد فیزیکی با خصوصیات بسیار تخصصی است؛ سدی که تنها برخی از اجزای انتخاب‌شده در جریان خوراک می‌توانند از آن عبور کنند.

تجمع رسوبات روی سطح فیلتر ممبران

تجمع رسوبات فیزیکی روی سطح فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

مرحله عبور در ممبران

منافذ فیلتر ممبرانِ دستگاه تصفیه آب خانگی آن‌قدر کوچک است که با یکای آنگستروم (10-10 متر) اندازه‌گیری می‌شود و برای مجبورکردن مایع در آن‌ها به فشار لازم است. در حقیقت، منافذ موجود برای نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس در فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی حتی با میکروسکوپ الکترونی هم قابل مشاهده نیستند.

فیلتر ممبران اسمز معکوس

تصویر ممبران تصفیه آب

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم، فیلتر ممبران یکی از مهم ترین مراحل در فیلتراسیون تصفیه آب های خانگی است.

سیستم اسمز معکوس در حال حاضر محبوب ترین و موثر ترین روش در حذف آلاینده های فیزیکی و شیمیایی موجود در آب است. روش کار اسمز معکوس به این صورت است که با اعمال فشار خارجی، غشای آب ناخالص را از غشای نیمه تراوا عبور میدهند و باعث میشوند که آب از غلظت زیاد به سمت غلظت کم جاری شود. در این فرآیند غشای نیمه تراوایی که در بین راه جاسازی میکنند، بسیاری از ناخالصی های آب را از بین میبرد.

در دستگاه تصفیه کننده آب، غشای نیمه تراوا، همان فیلتر ممبران در مرحله چهارم است. به این صورت که در مراحل اول تا سوم، آب وارد فیلتر های الیافی و کربنی میشود. در این فیلتر ها مواد درشت آب و همچنین کلر آب تا مقدار بسیار زیادی تصفیه میشود. زمانی که آب به فیلتر ممبران میرسد و تصفیه میشود، تقریبا 99 درصد آلایندگی های آن پاک شده است.

ممبران RO معمولا در دمای حدود 25 درجه سانتی گراد که دمای آب معمولی شیر است، بهترین عملکرد خود را دارد. همچنین pH آب ورودی باید نزدیک به 7 باشد که فیلتر ممبران و دستگاه اسمز معکوس بتوانند به بهترین شکل آن را تصفیه کنند. لازم به ذکر است که آب خروجی از فیلتر ممبران نیز دارای pH=7 خواهد بود. البته در صورتی که دستگاه شما دارای فیلتر قلیایی باشد، سطح pH آب بالاتر خواهد رفت.

از مزایای بالاتر رفتن سطح پی اچ آب برای افرادی است که رفلاکس معده دارند. در بسیاری از پژوهش ها و مقالات ذکر شده است که قلیایی شدن آب به جلوگیری از ابتلا به سرطان کمک شایانی میکند. البته برای کارکرد بهتر آب قلیایی نیاز است تا یک دستگاه مخصوص آب یونیز تهیه شود. دستگاه یونیزه قلیایی بیونتک جزو بهترین دستگاه های قلیایی کننده آب در جهان است. در توضیحات مربوط به این دستگاه، بررسی های بیشتری در مورد آب قلیایی آورده شده است.

آیا ممبران اسمز معکوس به کلر حساس است؟

بله. در صورتی که کلر به فیلتر ممبران در مرحله چهارم تصفیه آب برسد، غشای نازک آن را با مشکل مواجه میکند. برای جلوگیری از وقوع آن، در دستگاه از سیستم های فیلتراسیون دیگر کمک گرفته میشود. برای مثال در اغلب دستگاه ها، فیلتر های کربنی با نام های کربن پودری UDF و کربن بلاک در مرحله سوم قرار داده میشود. این فیلتر ها از کربن اکتیو یا کربن فعال ساخته شده اند که به کلر درون آب اجازه عبور نمیدهند. بنابراین آب در مرحله جهارم فرایند تصفیه آب عاری از مواد شیمیایی مانند کلر خواهد بود.

به صورت کلی کار فیلترهایی که در سیستم دستگاه تصفیه آب پیش از ممبران حضور دارند حذف کلر از آب است و به هیچ عنوان کلر موجود در آب شهری نباید به فیلتر ممبران برسد چون عملکرد آن را مختل می‌کند و سیستم تصفیه آب دیگر به درستی کار نخواهد کرد. برای اطلاع از چگونگی گرفتن کلر از آب شهری توسط فیلتر کربنی به صفحه فیلتر کربن پودری منتقل شوید.

 

مزایای فیلتر ممبران تصفیه آب

1.  هزینه کمتر نسبت به دیگر سیستم ها

یکی از مزیت های خرید فیلتر ممبران این است که ممبران معمولا هزینه کمتری را نسبت به عملکردی که دارد، برای شما خواهد داشت. هزینه نصب آن آسان است و همینطور از نظر مصرف انرژی برق و آب تکنولوژی به صرفه ای است.

فیلتر ممبران تصفیه آب به شما درجه خلوص بسیار بیشتری را ارائه میکند. علاوه بر آن به دلیل اینکه مراحل تصفیه آب در مرحله عبور آب از ممبران طولانی نیست، بازدهی بالاتری را نیز در پی دارد.

2.  نیازی به استفاده از مواد شیمیایی ندارد

یکی از مهم ترین فواید استفاده از فیلتر ممبران برای تصفیه کردن آب، عدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی است. برای مثال در تصفیه خانه به آب مقدار زیادی کلر اضافه میکنند. دلیل افزودن کلر این است که بتوانند آب را تصفیه کنند. اما آیا این روش برای سلامتی انسان مفید است؟ صد در صد خیر. نه تنها کلر برای بدن مفید نیست، بلکه باعث بد شدن طعم و بوی آب نیز میشود.

فیلتر ممبران تصفیه آب به جای افزودن مواد شیمیایی درون آب از روش های دیگری برای تصفیه آب استفاده میکند. ممبران اسمز معکوس میتواند اغلب مواد شیمیایی درون آب را از بین ببرد. کیفیتی که فیلتر ممبران به عنوان آب خروجی به کاربر میدهد، بالاترین کیفیت ممکن است.

3.  عوامل بیماری زا را از آب حذف میکند

فیلتر ممبران قابلیت حذف مواد مضر برای بدن را تا اندازه 0.0001 میکرون دارد. بنابراین زمانی که آب به ممبران در مرحله 4 میرسد، معمولا تمام عوامل مضر آن از بین میرود. تحقیقات نشان داده است که فیلتر ممبران تصفیه آب میتواند عوامل بیماری زا را بین 90 تا 100 درصد ازبین ببرد.

4.  حذف نمک از آب

نمک برای بدن ضرر های بسیاری دارد. فرآیند اسمزی دلیلی است که میتواند ضرر نمک برای بدن را چند برابر کند. وقتی آبی را مینوشید که حاوی نمک است، بدن خود به خود سعی میکند با مصرف کردن همه ذخایر آبی شما، تاثیر نمک را از بین ببرد و آن را رقیق کند. این عملکرد باعث میشود آب بدن شما بسیار کم شود و از حالت هیدراته خارج شود.

5.  مزایای دیگر ممبران تصفیه آب

  • پروتئین های درون آب را از بین نمیبرد.
  • نگهداری از فیلتر ممبران کار آسانی است.
  • اجازه فیلتر کردن هر حجم از آب را به شما میدهد.
  • نسبت به بقیه روش ها، زمان کمتری را برای تصفیه کردن آب مصرف میکند.
  • آب خروجی از این سیستم پس از تصفیه آب قابل اطمینان و با کیفیت است.

معایب ممبران تصفیه آب اسمز معکوس

 • سیستم اسمز معکوس در حذف باکتری ها عملکرد مشابهی نسبت به حذف دیگر آلاینده ها ندارد.
 • در آبی که میکروارگانیسم های زیادی وجود دارد، غشای ممبران ممکن است نتواند آب را به خوبی از این میکروارگانیسم ها تصفیه کند.
 • فیلتر ممبران به تنهایی در برابر کلر نمیتواند مقاومت داشته باشد و آسیب پذیر است.
 • برای عملکرد مناسب ممبران اسمز معکوس باید در کنار آن از فیلتر های دیگری نیز استفاده کرد.
 • برای عملکرد مناسب ممبران حتما نیاز به از یک پمپ میباشد.

انواع فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

چهار دسته فیلتر ممبران معمول و پذیرفته‌شده وجود دارد که براساس انواع سیستم تصفیه آب در سیستم‌های اسمز معکوس، نانو فیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این قسمت قصد داریم اطلاعات دقیق‌تری در مورد این 4 سیستم‌ به شما ارائه کنیم:

ممبران اسمز معکوس

فیلتر ممبران اسمز معکوس

اسمز معکوس(RO) فرآیند تصفیه‌ آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا (گونه‌ای از غشاء است که به هر مولکول‌ و یونی اجازه‌ی عبور نمی‌دهد) برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگ‌تر حل‌شده در آب استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به‌صورت طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی‌که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل، اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است.

اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی‌که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی و بسیاری از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌ها) را حذف می‌کند. از نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود.

ممبران نانو فیلتراسیون

فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون

نانوفیلتراسیون(NF) اجازه می‌دهد تا یون‌های کوچک (به‌عنوان مثال مواد معدنی) از آن عبور کنند، در حالی که یون‌های بزرگ‌تر و بیشتر اجزای آلی (مانند باکتری‌ها، اسپورها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، لثه‌ها و قندها) را از بین می‌برد. نانو فیلتراسیون(NF) در مقایسه با اسمز معکوس(RO) از غشایی که کمی بازتر هستند استفاده می‌کند.

ممبران اولترافیلتراسیون

ممبران اولترافیلتراسیون

(UF) اولترافیلتراسیون شامل استفاده از غشایی است که منافذ در آن‌ها بزرگ‌تر است و فشار نسبتاً کم است. نمک‌ها، قندها، اسیدهای آلی و پپتیدهای کوچک‌تر مجاز به عبور هستند، در حالی که پروتئین‌ها، چربی‌ها و پلی ساکاریدها نیستند.

روش های تصفیه آب

ممبران میکروفیلتراسیون 

در میکروفیلتراسیون(MF)، مواد جامد معلق، باکتریها و گلبول های چربی معمولاً تنها موادی هستند که اجازه عبور از آن ندارند.

 

ممبران میکروفیلتراسیون

سرویس فیلتر ممبران تصفیه آب

یکی از نکات بسیار مهم در خصوص نگهداری از فیلتر ممبران، سرویس این فیلتر در زمان معین شده است. چرا که اگر این فیلتر را در زمان صحیح تعویض نکنیم، به احتمال زیاد با مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب خود مواجه خواهیم شد.

یکی از این مشکلات، گرفتگی و کیپ شدگی فیلتر ممبران است. این گرفتگی میتواند توسط آلاینده های فیزیکی و همچنین رسوبات شیمیایی اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که تعویض فیلتر ممبران در بهترین زمان یکی از حیاتی ترین کارهای یک سرویسکار تصفیه آب در زمان سرویس دوره ای است.

مقاله ای در خصوص سرویس و نگهداری از فیلتر ممبران نوشته شده است که به شما پیشنهاد میشود این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

زمان تعویض فیلتر ممبران اسمز معکوس

فیلتر های دستگاه تصفیه آب پس از مدتی از مصرف نیاز به تعویض دارند. زمانی که در کیفیت آب منزلتان احساس تغییر کردید، زمان تعویض فیلتر شما است. نشانه هایی از این که غشای نازک ممبران شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد، عبارتند از:

 • کتری شما دچار رسوب میشود، یکی از تاثیراتی که بلافاصله بعد از نصب دستگاه تصفیه آب در منزل خود می‌بینید عدم رسوب دهی آب در کتری یا سماوری است که شما برای به جوش آوردن آب از آن استفاده می‌کنید، در صورتی که پس از مدتی دوباره شاهد رسوبات آب در انتهای کتری خود بودید ، احتمالا باید اقدام به تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خود کنید.
 • در صورت شستشوی ظروف با آب تصفیه شده، روی ظروف شما لک های سفیدی به وجود میایند، پس ممکن است درصد خالص سازی آب توسط فیلتر ممبران کاهش یافته باشد.
 • صابون با آب تصفیه شده به درستی کف نمیکند، یعنی احتمال عوض شدن ترکیب شیمیایی آب وجود دارد و باید از کارکرد صحیح فیلتر ممبران اطمینان حاصل کرد.
 • طعم و بوی آب تصفیه شده کیفیت قبل را ندارد، بعضی از آلاینده‌ها از فیلتر ممبران عبور کرده و باعث کاهش کیفیت آب نسبت به حالت ایده‌آل دستگاه است و باید با کارشناسان مربوطه در تماس باشید تا برای رفع مشکل یا تعویض فیلتر ممبران شما را راهنمایی کنند.

شرایط زیادی وجود دارد که می تواند منجر به رسوب ممبران تصفیه آب اسمز معکوس شود. دلایلی که میتواند کارایی ممبران تصفیه آب را کمتر کند یا به عبارت دیگر مواد آلاینده ای که باعث میشود ممبران نیاز به تعویض داشته باشد، به شرح زیر است.

 • جامدات معلق آب
 • آهن
 • منگنز
 • مواد آلی و معدنی موجود در آب
 • رسوبات میکروبیولوژیکی
 • سیلیس
 • ماده کلوئیدی
 • آلومینیوم
 • کلسیم سولفات
 • اکسیداسیون

با این اوصاف زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب شما به طور کامل به کیفیت آب منطقه تان بستگی دارد. هرچه مقدار مواد جامد محلول در آب شهری شما TDS بیشتر باشد، عمر غشای ممبران شما نیز کمتر است. اما به طور کلی زمان تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب بین 12 تا 24 ماه است.

ممبران آب تصفیه کن سختی آب را تا چه اندازه کاهش میدهد؟

تمامی مواد جامد محلول در آب (مجموع تمام یون‌ها) را با نام TDS یا سختی آب می‌شناسند. این مواد از نظر ماهیتی به دو دسته‌ی آلی و معدنی تقسیم می‌شوند. TDS را نمی‌توان یکی از معیارهای اصلی برای سنجش کیفیت آب در نظر گرفت؛ اما در مورد تعیین درجه‌ی شفافیت آب معیاری مهم تلقی می‌شود. برای سنجش TDS از واحد mg/l استفاده می‌کنند که به اصطلاح به آن ppm هم گفته می‌شود.

هر چه میزان TDS بالاتر باشد املاح آب بیشتر و هر چه کمتر باشه املاح کمتر است؛ عدد صفر هم به معنای آب مقطر می‌باشد. فیلتر ممبران در می‌تواند در نهایت 98/5 درصد TDS را کاهش دهد.

یک نکته بسیار جالب در مورد تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب، طعم آب پس از تعویض این فیلتر است. احتمالا شما پس از تعویض فیلتر ممبران دچار کمی مزه تلخی در آب آشامیدنیتان شده‌اید. این تلخی کاملا طبیعی است و دلیل خاص خود هم دارد. شما قبل از تعویض ممبران اگر سختی آب خود را اندازه بگیرید شاهد عددی مشابه با 70-80 می‌باشید. این عدد به این دلیل ظاهر می‌شود که ممبران شما دیگر عملکرد اولیه خود را ندارد و اجازه عبور کمی املاح به آب را می‌دهد و به همین دلیل سختی آب افزایش اندکی خواهد داشت. اما بعد از تعویض ممبران تصفیه آب سختی آب از عدد 80 به عدد 20-30 می‌رسد که این همان تاثیر فیلتر ممبران جدید است که املاح آب با به شدت گرفته و دفع می‌کند. از طرفی هرچه سختی آب به صفر (آب مقطر) نزدیک شود مزه تلخی بیشتر می‌شود. اما هیچ مشکلی برای شما پیش نمی‌آید و پس از یک هفته شما به آن مزه عادت خواهید کرد.

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

به‌طور دقیق و قاطع نمی‌توان گفت کدام فیلتر ممبران از بقیه بهتر است؛ اما ما اینجا در بازرگانی پاکاب‌گستر با توجه به تجربه‌های چندین‌و‌چند ساله در زمینه‌ی دستگاه‌ها و فیلترهای تصفیه‌ آب و مقایسه بین بیشتر فیلترهای ممبران و نظرسنجی از تمام مشترکان و مصرف‌کنندگان به این نتیجه رسیدیم که عملکرد فیلتر ممبران برند پِنتِیر (یک شرکت دانش‌بنیان آمریکایی و یکی از بزرگ‌ترین پژوهشکده‌های نفتی دنیا) توانسته است رضایت بیش از 95% از مشتریان را کسب کند.

برند هیدروتک یکی از بهترین مارک ها در حوزه تصفیه آب است. این شرکت چینی در سال 2003 برای تولید دستگاه های تصفیه آب و قطعات مربوط به آن تاسیس شد. فیلتر ممبران یکی از محصولاتی است که شرکت هیدروتک به طور تخصصی به تولید آن میپردازد. تمام فیلتر های ممبران که در شرکت هیدروتک تولید میشود، دارای استاندارد NSF میباشد.

شرکت پاکاب گستر انواع مختلفی از ممبران های هیدروتک را در اختیار شما قرار میدهد. از ممبران 50 گالن خانگی با قیمت بسیار مناسب تا ممبران 400 گالن که مخصوص دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی است.

بنابراین در صورتی که به دنبال بهترین فیلترهای تصفیه آب هستید، تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

فیلتر ممبران فیلمتک (Filmtec)

فیلتر ممبران فیلمتک ۱۱ لایه تولید شده در آمریکا

فیلمتک یکی از با سابقه ترین برند های تولید محصولات تصفیه آب است. تخصص این برند روی تولید ممبران های با کیفیت آب تصفیه کن است. فیلتر ممبران فیلمتک تحت نظر شرکت داو در کشور آمریکا تولید میشود. البته لازم به ذکر است که فیلتر های ممبران فیلمتک که در ایران وجود دارند، توسط شرکت اصلی ساخته نشده و اغلب چینی هستند.

البته کیفیت فیلتر های ممبران غیر اصل فیلمتک که در حال حاضر در بازار ایران است نیز از درجه بالایی برخوردار است.

مطلب پیشنهادی: تفاوت ممبران های اصل و تقلبی موجود در بازار

فیلتر ممبران پِنتِیر (Pentair)

ممبران پنتیر

کمپانی بسیار معتبر پِنتِیر آمریکا اقدام به تولید فیلتر های ممبران اسمز معکوس در ظرفیت‌های مختلف کرده است. این برند معتبر دستگاه تصفیه آب موفق به اخذ استاندارد بنیاد بهداشت ملی آب امریکا(NSF) شده است. فیلتر ممبران تصفیه‌ی آب خانگیِ مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب(RO) باعث کاهش TDS تا 97% می‌شود. فیلتر ممبران‌های منحصربه‌فرد این کمپانی توسط شرکت بلومن که نماینده‌ی انحصاری این شرکت در ایران می‌باشد وارد شده و‌ پخش می‌شود.

انواع ممبران آب تصفیه کن پِنتِیر

فیلتر ممبران‌های پِنتِیر در سه مدل 11 و 13 لایه (TLC-75) و 15 لایه (TLC-100) و در بسته‌بندی خاص در بازار عرضه می‌شود که بازرگانی پاکاب گستر تنها نماینده انحصاری پخش این فیلتر در استان تهران می‌باشد.

خبر خوب : فیلتر ممبران‌ TLC-75 پِنتِیر 13 لایه می‌تواند در سختی‌های ۴هزار هم عملکرد خوبی داشته باشد

ویژگی‌های فیلتر ممبران پِنتِیر

 1. دارای استاندارد جهانی NSF
 2. عمر طولانی
 3. ریجکشن بیش از ۹۸ درصد
 4. آبدهی بالاتر از ظرفیت اسمیِ درج‌شده روی برچسب(به‌عنوان مثال ممبران پِنتِیر ۷۵ گالن ۱۱ لایه در بعضی شرایط تا ۱۵۰ گالن هم آبدهی دارد)
 5. عملکرد ایده‌آل در سختی‌های بیش از ۲هزار
 6. اطمینان از طعم عالی آب

نکته پایانی در تشخیص اصالت فیلتر پنتیر

برای خرید فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی مراقب باشید نمونه‌ی اورجینال این محصول را از نمایندگی‌های مجاز تهیه فرمایید؛ چرا که برخی محصولات تقلبی از مبادی غیرقانونی وارد و در بازار عرضه می‌شود و‌ اقدام به چاپ و نصب برچسب‌های تقلبی این کمپانی روی فیلتر ممبران انجام می‌شود؛ که نه کیفیت دارند نه تضمین معتبر. شما می‌توانید برای فعال‌سازی تضمین و اطمینان از اصالت ممبران‌های پِنتِیر اصلی کد محصول را در سایت WWW.TRACKPENTAIR.COM  وارد نمایید و از اورجینال بودن محصول اطمینان حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

18 دیدگاه در “فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

 1. محسنی گفت:

  سلام من یه دونه ممبران تصفیه آب خریدم از سایتتون. شما سرویسکار هم دارید که برای تعویض فیلتر بیاد؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   بله شرکت پاکاب گستر سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب رو هم به صورت تخصصی در شهر تهران و حومه انجام میده. لطفا با شماره مربوط به سرویس و خدمات که انتهای صفحه قرار داره تماس بگیرید.

 2. سین گفت:

  سلام من فیلتر مرحله 4 رو از دستگاه تصفیه آب خارج کردم. کامل شستشو دادم و دوباره داخلش قرار دادم. کیفیت آبم زیاد تغییری نکرد. به چه علته این موضوع؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام خدمت شما
   ببینید فیلترهای تصفیه آب هیچ کدومشون قابلیت شستشو ندارن. چون تصفیه آب داخل منافذ این فیلترها صورت میگیره و اگر فیلترها کهنه بشن دیگه نمیشه به هیچ وجه ازشون استفاده کرد. تنها راه حل برای شما تعویض فیلتر ممبران هست.

 3. مینایی گفت:

  ممبران رو به طور عمده هم به فروش میرسونید؟ من یکی از همکاران هستم برای مغازه میخوام به طور دوره ای خریداری کنم.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله انواع مختلف ممبران در شرکت موجود هست. میتونید با شماره های بخش فروش پاکاب گستر تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

 4. مینا معیری گفت:

  سلام عذر خواهی میکنم. ممنون میشم کمکم کنید.
  فیلتر ممبران رو میخوام در بیارم از تو هوزینگ اما باز نمیشه. پیشنهادی دارید؟ راه خاصی داره ؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   روش خاصی نداره که بخوایم به عنوان تکنیک باز کردن هوزینگ ممبران بهتون بگیم. اما میتونید برای راحتی کار تمام اتصالات مربوط به ممبران رو باز کنید و بعدش با یه سری ابزار فیلتر ممبران رو از داخل هوزینگ بیرون بیارید.

 5. محمد مهدی گفت:

  سلام. سرویسکار از یه جا درخواست کردم، اومد ممبران رو تعویض کنه اما آب سیاه ممبران رو نگرفت. الان یه جا خوندم موقه تعویض فیلتر باید آب سیاهش گرفته بشه و گرنه مخزن خراب میشه. الان چیکار باید بکنم؟؟؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   فیلتر ممبران آب سیاه نداره. الان کلا هیچ مشکلی برای شما به وجود نمیاد، فقط طبق روال چند بار آب مخزن رو تخلیه کنید.
   فقط فیلتر مرحله دوم که کربن پودری هست آب سیاه داره و باید حتما تخلیه بشه.

 6. شاهین گفت:

  ما با یه شرکتی که اسم نمیبرم کار میکردیم هربار میومد ممبران تعویض میکرد و کلی هزینه میدادیم و هزینه تعویض فیلترهامون هر دوره خیلی زیاد میشد با یه نصاب صحبت کردیم‌گفتن نباید هر دوره تعویض بشه دوست داشتم از نظر فنی و علمی بدونم هرچند وقت یه بار باید تعویض بشه

 7. کارشناس تصفیه آب گفت:

  شرکت داو آمریکا که ممبران‌های با برند فیلمتک تولید میکند. زمان تعویض فیلترهای ممبران را هر یک و نیم سال تعیین کرده حتی اگه tds آب نرمال باشه باز هم‌ باید تعویض بشه مگه اینکه ممبران اسیدواش و شسته بشه که در اینصورت میتونه مورد استفاده قرار بگیره. دلیل آن هم وجود باکتری و قارچ در لایه های غشای ممبران است، که در صورت اسیدشویی مجددا احیا و قابل مصرف میشود.
  گرچه هزینه اسیدشویی با تعویض ممبران در ایران برابره و سرویس کارها ترجیح میدهند ممبران را تعویض کنند تا اسیدشویی. در ایران البته رسم است که ممبران مادامیکه tds آب را تا حد معینی پایین نگهدارد، تعویض نمیکنند که این هم اشتباه است و از نقطه نظر بهداشتی بهتره هر یک و نیم سال تعویض بشه.
  اینکه میفرمایید هر دوره هم اشتباهه اگه tds اب نرماله و سرویسکار فیلتر ممبران رو هربار یعنی هر شش ماه تعویض میکنه یا ناشی از نااگاهی سرویس کاره یا سواستفاده از نا آگاهی مشتری و سودجویی.

 8. فرزاد گفت:

  ممبران های ارزان قیمت آیا کارایی ندارن؟

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   ممبرانهای ارزان قیمت طول عمر کمی دارند گاهی از ابتدا نمیتوانند سختی آب را پایین بیاورند یا ریجکشن آنها کمتر از ۹۴ است و سختیهای بالارا نمیتوانند تصفیه کنند

 9. اس اس گفت:

  سلام من قصد خرید تصفیه آب دارم. فقط یه سوالی دارم. الان دستگاه تصفیه آب UF با اسمز معکوس چه تفاوتی دارن. چرا انقد تفاوت قیمت دارن با هم.

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت بخیر
   همونطوری که احتمالا میدونید، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دارای ممبران RO است که میتونه تا اندازه 0.0001 میکرون آب رو تصفیه کنه. اما فیلترهای UF یا اولترافیلتراسیون تا این اندازه دقت رو ندارن. برای تصفیه آب خانگی معمولا پیشنهاد ما اسمز معکوس هست.

  2. علی گفت:

   سلام
   تعویض واجرت فیلتر ممبران چقدر است؟

   1. Hossein Ghassali گفت:

    با احترام
    فیلتر ممبران کیفیتهای متفاوت و برندهای متنوعی دارید که از ۲۰۰ هزارتومان شروع و تا ۷۰۰ هزار تومان در ایران وجود دارد اجرت بستگی به منطقه متغیر میباشد
    برای اطلاعات بیشترلطفا با شماره های واحد سرویس و خدمات تماس حاصل فرمایید
    ۰۲۱۴۴۵۳۷۵۵۰
    ۰۲۱۴۴۵۳۷۷۶۹
    ۰۹۱۹۹۴۹۴۶۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *