مقالات

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران

فرآیند فیلتراسیون فیلتر ممبران تصفیه آب، جداسازیِ فیزیکی است که با تواناییِ جداسازیِ مولکول‌ها در اندازه‌ها و خصوصیات مختلف انجام می‌شود. نیروی محرک آن اختلاف فشار بین دو طرف یک غشای ویژه است. غشای سلولی یک غشای نیمه نفوذپذیر طبیعی است؛ به این معنی که فقط مواد منتخب می‌توانند از آن عبور کنند. یک غشای اسمزی اجازه می‌دهد تا فقط آب به راحتی از آن عبور کند، زیرا قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر است و قطر باکتری موجود در آب 0.02 میکرومتر است؛ بنابراین عبور انواع آلودگی‌ها را نیز محدود می‌کند. اگر چنین غشایی دو محلول آب را با غلظت‌های مختلف از هم جدا کند، اسمز باعث می‌شود آب از محلول رقیق‌شده به داخل محلول غلیظ‌تر منتقل شود.

فیلتر ممبران

عملکرد

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی به دو روش عمل می‌کند که در ذیل به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

مانع فیزیکی

فیلتراسیون غشایی شامل عبور یک جریان خوراک از طریق سیستم غشایی است که آن را به دو جریان مجزا معروف به نفوذ و بازدارنده تقسیم می‌کند. غشایی که آن‌ها را از هم جدا می‌کند یک سد فیزیکی با خصوصیات بسیار تخصصی است؛ سدی که تنها برخی از اجزای انتخاب‌شده در جریان خوراک می‌توانند از آن عبور کنند.

مرحله عبور

منافذ فیلتر ممبرانِ دستگاه تصفیه آب خانگی آن‌قدر کوچک است که با یکای آنگستروم (10-10 متر) اندازه‌گیری می‌شود و برای مجبورکردن مایع در آن‌ها به فشار لازم است. در حقیقت، منافذ موجود برای نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس در فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی حتی با میکروسکوپ الکترونی هم قابل مشاهده نیستند.

تقسیم بندی

چهار دسته فیلتر ممبران معمول و پذیرفته‌شده وجود دارد که براساس سیستم جداسازی در سیستم‌های اسمز معکوس، نانو فیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این قسمت قصد داریم اطلاعات دقیق‌تری در مورد این 4 سیستم‌ به شما ارائه کنیم:

اسمز معکوس

اسمز معکوس(RO) فرآیند تصفیه‌ آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا (گونه‌ای از غشاء است که به هر مولکول‌ و یونی اجازه‌ی عبور نمی‌دهد) برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگ‌تر حل‌شده در آب استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به‌صورت طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی‌که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل، اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است.

اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی‌که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی و بسیاری از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌ها) را حذف می‌کند. از نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود.

اسمز معکوس فیلتر ممبران

نانو فیلتراسیون

نانوفیلتراسیون(NF) اجازه می‌دهد تا یون‌های کوچک (به‌عنوان مثال مواد معدنی) از آن عبور کنند، در حالی که یون‌های بزرگ‌تر و بیشتر اجزای آلی (مانند باکتری‌ها، اسپورها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، لثه‌ها و قندها) را از بین می‌برد. نانو فیلتراسیون(NF) در مقایسه با اسمز معکوس(RO) از غشایی که کمی بازتر هستند استفاده می‌کند.

سیستم نانوفیلتراسیون

اولترافیلتراسیون

(UF) اولترافیلتراسیون شامل استفاده از غشایی است که منافذ در آن‌ها بزرگ‌تر است و فشار نسبتاً کم است. نمک‌ها، قندها، اسیدهای آلی و پپتیدهای کوچک‌تر مجاز به عبور هستند، در حالی که پروتئین‌ها، چربی‌ها و پلی ساکاریدها نیستند.

سیستم اولترافیلتراسیون

میکروفیلتراسیون 

در میکروفیلتراسیون(MF)، مواد جامد معلق، باکتریها و گلبولهای چربی معمولاً تنها موادی هستند که اجازه عبور از آن ندارند.

سیستم میکروفیلتراسیون

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

به‌طور دقیق و قاطع نمی‌توان گفت کدام فیلتر ممبران از بقیه بهتر است؛ اما ما اینجا در بازرگانی پاکاب‌گستر با توجه به تجربه‌های چندین‌و‌چند ساله در زمینه‌ی دستگاه‌ها و فیلترهای تصفیه‌ آب و مقایسه بین بیشتر فیلترهای ممبران و نظرسنجی از تمام مشترکان و مصرف‌کنندگان به این نتیجه رسیدیم که عملکرد فیلتر ممبران برند پِنتِیر (یک شرکت دانش‌بنیان آمریکایی و یکی از بزرگ‌ترین پژوهشکده‌های نفتی دنیا) توانسته است رضایت بیش از 95% از مشتریان را کسب کند.

فیلتر ممبران پِنتِیر (Pentair)

کمپانی بسیار معتبر پِنتِیر آمریکا اقدام به تولید فیلتر ممبران‌های اسمز معکوس در ظرفیت‌های مختلف کرده است و موفق به اخذ استاندارد بنیاد بهداشت ملی آب امریکا(NSF) شده است. فیلتر ممبران تصفیه‌ی آب خانگیِ مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب(RO) باعث کاهش TDS تا 97% می‌شود. فیلتر ممبران‌های منحصربه‌فرد این کمپانی توسط شرکت بلومن که نماینده‌ی انحصاری این شرکت در ایران می‌باشد وارد شده و‌ پخش می‌شود.

TDS

تمامی مواد جامد محلول در آب(مجموع تمام یون‌ها) را با نام TDS می شناسند. این مواد از نظر ماهیتی به دو دسته‌ی آلی و معدنی تقسیم می‌شوند. TDS را نمی‌توان یکی از معیارهای اصلی برای سنجش کیفیت آب در نظر گرفت؛ اما در مورد تعیین درجه‌ی شفافیت آب معیاری مهم تلقی می‌شود. برای سنجش TDS از واحد mg/l استفاده می‌کنند که به اصطلاح به آن ppm هم گفته می‌شود. هر چه میزان TDS بالاتر باشد املاح آب بیشتر و هر چه کمتر باشه املاح کمتر است؛ عدد صفر هم به معنای آب مقطر می‌باشد. فیلتر ممبران در می‌تواند در نهایت 98/5 درصد TDS را کاهش دهد

ویژگی‌های فیلتر ممبران پِنتِیر

1. دارای استاندارد جهانی NSF

2. عمر طولانی

3. ریجکشن بیش از ۹۸ درصد

4. آبدهی بالاتر از ظرفیت اسمیِ درج‌شده روی برچسب(به‌عنوان مثال ممبران پِنتِیر ۷۵ گالن ۱۱ لایه در بعضی شرایط تا ۱۵۰ گالن هم آبدهی دارد)

5. عملکرد ایده‌آل در سختی‌های بیش از ۲هزار

6. اطمینان از طعم عالی آب

خبر خوب : فیلتر ممبران‌ TLC-75 پِنتِیر 13 لایه می‌تواند در سختی‌های ۴هزار هم عملکرد خوبی داشته باشد

انواع فیلتر ممبران پِنتِیر

فیلتر ممبران‌های پِنتِیر در سه مدل 11 و 13 لایه (TLC-75) و 15 لایه (TLC-100) و در بسته‌بندی خاص در بازار عرضه می‌شود که بازرگانی پاکاب گستر تنها نماینده انحصاری پخش این فیلتر در استان تهران می‌باشد.

نکته پایانی و مهم در مورد خرید فیلتر ممبران اصلی

برای خرید فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی مراقب باشید نمونه‌ی اورجینال این محصول را از نمایندگی‌های مجاز تهیه فرمایید؛ چرا که برخی محصولات تقلبی از مبادی غیرقانونی وارد و در بازار عرضه می‌شود و‌ اقدام به چاپ و نصب برچسب‌های تقلبی این کمپانی روی فیلتر ممبران انجام می‌شود؛ که نه کیفیت دارند نه تضمین معتبر. شما می‌توانید برای فعال‌سازی تضمین و اطمینان از اصالت ممبران‌های پِنتِیر اصلی کد محصول را در سایت WWW.TRACKPENTAIR.COM  وارد نمایید و از اورجینال بودن محصول اطمینان حاصل فرمایید…

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 10 =