مقالات, مقالات

فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب

فیلتر پست کربن

[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”10″ include=”7266, 7388, 9378, 9622, 10437, 10558″ columns=”3″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”10″ include=”7319, 7390, 9443, 9626, 10568″ columns=”3″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” element_title=”خرید فیلتر مینرال و پست کربن”][vc_column_text]

دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی از فیلتر های تصفیه آب مختلف و گوناگونی تشکیل شده اند. هر یک از این فیلتر ها وظیفه حذف آلاینده های مختلفی را دارند. فیلتر پست کربن که معمولا در مراحل پایانی فیلتراسیون آب در دستگاه نصب میشود، وظیفه حذف بو و طعم ناخوشایند موجود در آب را دارد.

فیلتر های دیگر تصفیه آب شامل فیلترهای زیر هستند:

 1. فیلتر مرحله 1، الیاف PP که به حذف آلاینده های با ذرات درشت خواهد پرداخت.
 2. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن پودری است که به حذف کلر درون آب میپردازد.
 3. مرحله سوم فیلتراسیون تصفیه آب به فیلتر کربن بلاک برمیگردد. این فیلتر به حذف مواد شیمیایی و باقی مانده کلر درون آب خواهد پرداخت.
 4. فیلتر مرحله 4 دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر ممبران RO است. این فیلتر علاوه بر این که آلاینده های فیزیکی آب را حذف میکند، به حذف آلاینده های شیمیایی درون آب  میپردازد. به نوعی میتوان گفت وظیفه اصلی تصفیه آب بر عهده ممبران اسمز معکوس است.
 5. فیلتر مرحله پنجم نیز فیلتر پست کربن خطی است که در این مقاله به طور کامل با آن آشنا خواهیم شد.

خرید فیلتر پست کربن مرحله 5

همانطور که اشاره شد، این فیلتر در مرحله 5 دستگاه تصفیه کننده آب قرار دارد. در ادامه به بررسی وظیفه فیلتر پست کربن در تصفیه آب و ساختار آن اشاره خواهیم کرد.

پاکاب گستر یکی از بزرگترین عرضه کنندگان قطعات و فیلتر های تصفیه آب خانگی در ایران است. این شرکت فیلتر تصفیه آب را به بسیاری از شهر ها عرضه میکند. همانطور که بالاتر مشاهده میکنید، فیلتر پست کربن آب تصفیه کن با تنوع مناسبی در فروشگاه اینترنتی پاکاب گستر با بهترین قیمت در حال عرضه است.

پست کربن های تایوانی، ایرانی، ویتنامی و پست کربن معروف سری T33 در شرکت پاکاب گستر آماده فروش به صورت تکی به مشتریان و یا فروش عمده به همکاران است. برای خرید پست کربن مرحله 5 دستگاه تصفیه آب میتوانید از طریق سایت اقدام به خرید کنید یا به صورت تلفنی با مشاوران فروش ما تماس حاصل کنید.

 

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

فیلتر پست کربن چیست ؟

پست کربن

فیلتر پست کربن فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد. هر گونه مواد شیمایی که از مراحل قبلی فیلتراسیون دستگاه در اب باقی مانده از بین می‌برد.

فیلتر پست کربن خیال شما را بابت تصفیه کامل آب راحت میکند. زیرا به نوعی آخرین مرحله فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب می باشد. اگر سیستم گوارش حساسی دارید و یا کودک خردسال یا خانم باردار در خانه از آب استفاده می‌کند، باید حتما از دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلترهای پست کربن باشند.

فیلتر پست کربن در جایی نصب میشود که بتواند فرآیند تصفیه آب را دو بار انجام دهد. یکبار پس از خروج آب از فیلتر مرحله 4 ممبران، پست کربن خطی به تصفیه کردن آب میپردازد. برای بار دوم این فیلتر پس از اینکه آب از مخزن دستگاه تصفیه آب خارج شد، به تصفیه کردن بو و طعم ناخوشایند آب می‌پردازد.

بنابراین می‌توان به طور خلاصه گفت که این فیلتر در بین فیلتر ممبران، مخزن ذخیره و شیر برداشت آب تصفیه شده نصب میشود.

ساختار پست کربن خطی

ماده اصلی تشکیل دهنده فیلترهای پست کربن دستگاه‌های تصفیه آب، زغال پوست نارگیل یا زغال های گیاهی دیگری می تواند باشد . پوست نارگیل دارای خاصیت بسیار منحصر به فردی است و از کربن آن می‌توان برای کاهش مواد شیمیایی داخل آب کمک گرفت.

به طور کلی همه فیلتر های کربن، از کربن اکتیو ساخته شده اند. کربن اکتیو چندین نوع دارد که همانطور که بالاتر اشاره شد، کربن اکتیو بر پایه پوسته نارگیل، کربن زغالی و کربن اکتیو گیاهی از این جمله دسته بندی میباشند.

کربن فعال

در ساخت فیلتر کربن خطی حتما باید به این نکته توجه شود که این فیلتر از متریال فود گرید ساخته شود. همچنین برای ساخت آن از مواد نشکن استفاده شود. به دلیل اینکه در صورت ضربه خوردن فیلتر پست کربن، این فیلتر نشکند و دستگاه تصفیه آب دچار نشتی نشود.

فیلتر پست کربن علاوه بر خاصیت‌هایی که برای بدن ایجاد می‌کند، ظرفیت تصفیه آب بالایی را نیز دارد و می‌تواند در حدود 10 متر مکعب آب را تصفیه کند و دیگر اجازه‌ی باقی ماندن هیچ املاح مضری را در آب ندهد. البته چون این فیلتر بعد از فیلتر ممبران جا زده می‌شود نسبت به همتای خود که در مرحله‌ی دوم دستگاه تصفیه اب استفاده می‌شود عمر بالاتری دارد. زیرا فیلتر مرحله دوم در معرض آلودگی‌های بیشتری توسط آب شهری قرار می‌گیرد و کار سنگینی دارد و باید در زمان زودتری اقدام به تعویض ان شود اما فیلتر مرحله پنجم به نحوی کار از محکم کاری است و چون دیر به دیر آلوده می‌شود زمان تعویض آن نیز به تعویض می‌افتد.

در ضمن باید اشاره کرد که اجزای درون فیلتر پست کربن همه از مواد زیست سازگار ساخته شده اند تا بعد از تماس با آب هیچ گونه مواد شیمیایی مضری وارد بدن نکند و آبی سالم و عاری از هر گونه ناخالصی‌ را تحویل فیلتر مرحله بعدی که فیلتر مینرال است بدهد، این آب بسیار خالص است و شاید کمی مزه تلخ و بدی داشته باشد که باید در مرحله بعدی به آن مواد معدنی مفید اضافه شود.
شما در این قسمت می‌توانید عملکرد فیلتر مینرال که فیلتر بعد از فیلتر کربن خطی است را مطالعه کنید.

فیلتر پست کربن چگونه کار میکند ؟

آب خارج شده بعد از فیلتر ممبران وارد فیلتر پست کربن می‌شود و از سمت دیگر خارج می‌شود.

داخل ورودی و خروجی این فیلتر، دو نوع صافی وجود دارد تا علاوه بر کاهش مواد شیمایی داخل آب، دو مرحله دیگر آن را نیز تصفیه کند. کربن موجود داخل فیلترهای پست کربن، به شکل کربن اکتیو فعال پودری است و  رنگ، بو و مزه ی آبی با کیفیت تر تحویل میدهد.

قیمت فیلتر پست کربن تصفیه آب

فیلتر پست کربن نسبت به دیگر فیلتر های تصفیه آب به خصوص فیلتر ممبران دارای قیمت مناسب تری میباشد.

فیلتر ممبران به دلیل اینکه اصلی ترین قسمت در تصفیه آب میباشد و بیشتر آلاینده های درون آب را حذف میکند، دارای قیمت بسیار بالاتری است. اما فیلتر پست کربن به عنوان یک فیلتر مکمل اما ضروری پس از فیلتر ممبران RO به تصفیه نمودن آب میپردازد. یعنی این فیلتر وظیفه حذف برخی از آلاینده های موجود در آب که موجب بد شدن طعم و بوی آن میشود میپردازد.

در حال حاضر قیمت فیلتر پست کربن Post Carbon در شرکت پاکاب گستر از حدود 50 هزار تومان تا 120 هزار تومان است. این فیلتر ها به دلیل استفاده از متریال مختلف دارای تفاوت قیمتی هستند. همچنین فیلتر های وارداتی دارای قیمت بالاتری هستند.

نکته بسیار مهم در مورد قیمت فیلتر پست کربن، جنس کربن به کار رفته در آن است. فیلترهای پست کربن زغال سنگی و فیلترهای کربن گیاهی از انواع مختلف کربن هستند. برترین فیلتر تصفیه آب، فیلتری است که از کربن اکتیو بر پایه گیاهی ساخته شده باشد.

مشخصات فنی فیلتر پست کربن

جنس مواد تشکیل دهنده زغال پوسته نارگیل یا زغال گیاهی دیگر
دبی آب عبوری 0.75 GPM
بالاترین دما 38 درجه سلسیوس
بالاترین فشار 125 PSI
طول عمر 1 سال


بهترین برند های فیلتر پست کربن خطی

فیلتر های زیادی در مارک‌های متنوع در بازار عرضه شده است. فیلتر پست کربن تایوانی و فیلتر پست کربن ایرانی از رایج ترین نوع پست کربن بازار می باشد.

از آنجایی به دلیل نوسانات ارز فیلتر های تایوانی قیمتی بالا دارند ، فیلترهای تولید ایران کیفیت محصولات خود را به صورت چشمگیری بالا برده اند . یکی از بهترین برند های ایرانی لایف واتر می باشد که تمامی فیلتر ها و دستگاه تصفیه آب در مدل های مختلف تولید میکند. فیلتر پست کربن لایف واتر یکی از بهترین فیلترهای موجود در ایران می باشد.

فیلترهای لایف واتر که در ایران تولید می‌شوند اخیرا برای رقابت با فیلترهای تایوانی عملکرد خود را بسیار بهبود بخشیده و از مواد و متریال مرغوب که بر پایه گیاهی ساخته شده اند و زیست سازگار هستند استفاده کردند و فیلترهای با کیفیت بسیار بالایی تولید می‌کنند و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

هر چه فیلتر پست کربن با کیفیت تر باشد عملکرد بهتری خواهد داشت و شما در زمان‌های طولانی تری نیاز به تعویض آن پیدا می‌کنید و خیالتان از بابت آب سالمی که مصرف می‌کنید راحت است.

پست کربن

دیگر برند معروف و معتبر تصفیه آب در حوزه تولید فیلتر تصفیه آب و دیگر محصولات جانبی دستگاه آب تصفیه کن، شرکت معصومی است. شرکت پاکاب گستر به عنوان معتبرترین نمایندگی شرکت معصومی به فروش محصولات تصفیه آب با برند معصومی میپردازد.

در مارک های خارجی تصفیه آب، برند های تایوانی و ویتنامی حرف اول را میزنند. فیلتر پست کربن با مارک های سی سی کا، آکواجوی، سافت واتر و … از بهترین برند های تولید کننده فیلتر مرحله 5 دستگاه تصفیه آب هستند.

اهمیت جنس فیلترهای کربنی

پست کربن گیاهی

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد فیلترهای تصفیه آب و به خصوص فیلترهای کربنی آب تصفیه کن مطرح میشود، جنس مواد اولیه به کار رفته در آنهاست. اینجاست که قیمت فیلترهای پست کربن با یکدیگر تفاوت اساسی پیدا میکند.

در حال حاضر بهترین کربن به کار رفته در ساخت فیلتر مرحله 5 دستگاه تصفیه آب، فیلترهای از جنس گیاهی است. سرآمد همه اینها، کربن پوسته نارگیل شرکت جاکوبی است. اما متاسفانه برخی از اوقات مشاهده میشود که فیلتر پست کربن با کربن مضر مانند کربن زغال سنگی ساخته میشود.
شما برای اطلاع از جنس ها و اطلاعات دقیق فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب یا فیلتر پست کربن می‌توانید به منابع خارجی موجود که خود فروشنده‌ی مطمئن محصولات با کیفیت دستگاه تصفیه آب هستند مراجعه کنید.

در ادامه به بررسی مضرات استفاده از کربن با جنس بی کیفیت اشاره خواهیم کرد.

مضرات استفاده از فیلتر پست کربن تقلبی

تنها مساله‌ای که در این فیلترها مضر می باشد استفاده از کربنهای زغال سنگ (انتراسیت) فرآوری نشده می باشد. این نوع از کربن باعث اضافه شدن سم قطران و فلزات سنگین به آب آشامیدنی می شود.

معمولا فیلترهای کربن ذغال سنگ هنگام فیلتر کردن آب ، در از بین بردن کلر ، ذراتی مانند رسوب ، ترکیبات آلی فرار ، طعم و بو موثر هستند. اما وقتی نوبت به از بین بردن مواد معدنی ، نمکها و مواد معدنی محلول در آب میرسد، اثرات کافی را نمیگذارند. حتی ممکن است برای بدن آسیب هایی را نیز به همراه داشته باشند.

دلیل استفاده از زغال سنگ قیمت بسیار پایین آن می باشد. به همین علت برخی از تولیدکنندگان از فیلتر‌های زغال سنگی در پست کربن استفاده میکنند.

نحوه تعویض فیلتر پست کربن

نحوه‌ی تعویض این فیلتر آسان می باشد. بعد از خرید فیلتر جدید دقت کنید که معمولا این فیلتر نیاز به دو عدد اتصالات ورودی و خروجی دارد که باید از فیلتر قبلی باز کرده و روی این فیلتر جدید ببندید .

بعضی از فیلتر های پست کربن نیاز به اتصالات ندارند و اتصالات فیتینگی در ورودی و خروجی آن وجود دارد که مستقیما شلنگ وارد آنها می شود . در هنگام نصب فیلتر دقت کنید که جهت فلش ( FLOW) روی فیلتر را نگاه کنید و ورودی و خروجی آن را مشخص کنید، ورودی ابتدای فلش و خروجی انتهای آن می باشد . البته در اکثر فیلترها این قاعده وجود دارد که طرفی از فیلتر که شبیه به درب آن است ورودی فیلتر است.

جهت فیلتر تصفیه آب

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در همه ی فیلترهایی که کربن دارند ،در ابتدای ورود آب به فیلتر مقداری آب سیاه از آن خارج می شود ، بدین منظور ابتدا شلنگ آب ورودی را به آن متصل کرده و اجازه دهید 10 لیتر آب از فیلتر  عبور کند تا آب سیاه آن کاملا شفاف شود،سپس اقدام به نصب فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب کنید. دلیل این کار این است که این آب سیاه ممکن است باعث انسداد فیلترهای بعدی شود.

همچنین دقت کنید که از فیلتر های بی‌کیفیت در دستگاه تصفیه آب استفاده نکنید و حتما فیلتر های گیاهی و با کیفیت از فروشگاه های معتبر تصفیه آب تهیه نمایید.

زمان تعویض فیلتر پست کربن تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب پس از مدتی از مصرف نیاز به تعویض دارند. زمانی که در کیفیت آب منزلتان احساس تغییر کردید، زمان تعویض فیلتر شما است. نشانه هایی از این که فیلتر پست کربن شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد، عبارتند از:

 • کتری شما دچار رسوب میشود.
 • در صورت شستشوی ظروف با آب تصفیه شده، روی ظروف شما لک های سفیدی به وجود میایند.
 • صابون با آب تصفیه شده به درستی کف نمیکند.
 • طعم و بوی آب تصفیه شده کیفیت قبل را ندارد.

به طور کلی زمان تعویض فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب میتواند بین 9 تا 12 ماه باشد.  البته این زمان کاملا به کیفیت آب منطقه شما و مقدار آب استفاده شده در منزلتان بستگی دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]

10 دیدگاه در “فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب

 1. علی‌رضا گفت:

  چرا انقد تفاوت قیمت هست بین فیلترهای تصفیه آب؟
  یه سری از سایتا میفروشن بیست سی هزار تومن ولی یه سری سایتا پست کربن رو میدن بالای صد هزار تومن

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   فیلتر پست کربن یکی از دسته فیلترهایی هست که کیفیت کربن در اون حرف اول رو میزنه و یه جورایی قیمتش رو همین جنس کربن مشخص میکنه. بهترین جنس کربن مربوط میشه به فیلتری که دارای کربن بر پایه گیاهی باشه. متاسفانه خیلی از فیلترهایی که در حال حاضر به فروش میرسن بر پایه زغال سنگ هستند که برای بدن ضرر بسیار زیادی داره.

 2. ساحل گفت:

  سلام پست کربن روی سطح اسیدی بودن آب تاثیر میذاره ؟ من میخوام یه ذره آبم اسیدیش کم بشه

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   گفته میشه که فیلتر پست کربن بسته به نوع کربن اکتیوی که توش به کار میره یه مقدار خاصیت اسیدی رو کم میکنه.
   اما به شما پیشنهاد میکنیم که اگر میخواید آب خروجی شما دارای خاصیت قلیایی باشه، یه فیلتر قلیایی روی اون نصب کنید.

 3. فرج گفت:

  فیلتر مرحله پنجم یا پست کربن را که بعنوان مرحله پنجم توی سایتتون معرفی کردید اگه نباشه یا دیر تعویض بشه چه تاثیری روی آب دستگاه تصفیه آب داره؟

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   دقیقا فیلتر مرحله پنجم فقط مسول حذف بو و طعم آب داخل مخزن میباشد و وجود این فیلتر بعنوان فیلتر پنجم ضروری میباشد این فیلتر دارای کربن اکتیو گیاهی میباشد کربن اکتیو کیتواند بو کلر سموم و آفت کشها و گازهای آب را حذف کند

 4. مرادی گفت:

  ما با توجه به مطالعاتی که داشتیم یک فیلتر قلیایی خریداری کردیم و بعنوان فیلتر هفتم بر روی دستگاه اضافه کردیم اما متاسفانه طعم آب بد شد و ذرات زیادی در آب بوجود آمد با مغازه دار تماس گرفتیم و گفتن طبیعیه و باید قبل از فیلتر کربنی نصب می کردم احساس میکنم دروغ میگن لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   جنس مواد فیلتر قلیایی به علت ساختار و ماهیت میتواند ایجاد بو و طعم ناخوشایند در ابتدای نصب باشد. بهتر است فیلتر قلیایی ابتدا به مدت ده دقیقه شسته شود، بطوری که آب با شدت از داخل فیلتر عبور کند بعد از شستو شو بهتر است قبل از فیلتر پست کربن نصب شود البته فیلتر پست کربن باید از نوع با کیفیت باشد تا بتواند طعم و بوی بد ابتدایی نصب را از بین ببرد.

 5. داود گفت:

  سلام
  ترتیب قرار گرفتن فیلترها بعد از ممبران مهم هست مثلا
  اول مینرال دوم قلیایی سوم کربن
  باشه مشکلی در کیفیت آب داره؟

  1. کارشناس پاکاب گستر گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله، ترتیب قرار گرفتن فیلترها بعد از ممبران مهم است. ترتیب صحیح قرار گرفتن فیلترها به شرح زیر است:

   فیلتر ممبران: این فیلتر اصلی‌ترین فیلتر در دستگاه تصفیه آب است و وظیفه حذف ناخالصی‌های آب مانند کلر، فلزات سنگین، نیترات، نیتریت و … را بر عهده دارد.
   فیلتر پست کربن: این فیلتر وظیفه حذف بو و طعم نامطبوع آب را بر عهده دارد.
   فیلتر مینرال: این فیلتر وظیفه افزودن مواد معدنی ضروری به آب را بر عهده دارد.
   فیلتر قلیایی: این فیلتر وظیفه افزایش pH آب را بر عهده دارد.

   در مورد ترتیب قرار گرفتن فیلترهای مینرال و قلیایی، ترتیب دقیق آن اهمیت چندانی ندارد. معمولاً فیلتر مینرال قبل از فیلتر قلیایی قرار می‌گیرد تا مواد معدنی بیشتری به آب اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *