مقالات, مقالات

فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب

فیلتر پست کربن

دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی از فیلتر های تصفیه آب مختلف و گوناگونی تشکیل شده اند. هر یک از این فیلتر ها وظیفه حذف آلاینده های مختلفی را دارند. فیلتر پست کربن که معمولا در مراحل پایانی فیلتراسیون آب در دستگاه نصب میشود، وظیفه حذف بو و طعم ناخوشایند موجود در آب را دارد.

فیلتر های دیگر تصفیه آب شامل فیلترهای زیر هستند:

  1. فیلتر مرحله 1، الیاف PP که به حذف آلاینده های با ذرات درشت خواهد پرداخت.
  2. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن پودری است که به حذف کلر درون آب میپردازد.
  3. مرحله سوم فیلتراسیون تصفیه آب به فیلتر کربن بلاک برمیگردد. این فیلتر به حذف مواد شیمیایی و باقی مانده کلر درون آب خواهد پرداخت.
  4. فیلتر مرحله 4 دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر ممبران RO است. این فیلتر علاوه بر این که آلاینده های فیزیکی آب را حذف میکند، به حذف آلاینده های شیمیایی درون آب  میپردازد. به نوعی میتوان گفت وظیفه اصلی تصفیه آب بر عهده ممبران اسمز معکوس است.
  5. فیلتر مرحله پنجم نیز فیلتر پست کربن خطی است که در این مقاله به طور کامل با آن آشنا خواهیم شد.

خرید فیلتر پست کربن خطی

 

فلتر پست کربن چیست ؟

فیلتر پست کربن فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد. هر گونه مواد شیمایی که از مراحل قبلی فیلتراسیون دستگاه در اب باقی مانده از بین می‌برد.

فیلتر پست کربن خیال شما را بابت تصفیه کامل آب راحت میکند. زیرا به نوعی آخرین مرحله فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب می باشد. اگر سیستم گوارش حساسی دارید و یا کودک خردسال یا خانم باردار در خانه از آب استفاده می‌کند، باید حتما از دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلترهای پست کربن باشند.

فیلتر پست کربن در جایی نصب میشود که بتواند فرآیند تصفیه آب را دو بار انجام دهد. یکبار پس از خروج آب از فیلتر مرحله 4 ممبران، پست کربن خطی به تصفیه کردن آب میپردازد. برای بار دوم این فیلتر پس از اینکه آب از مخزن دستگاه تصفیه آب خارج شد، به تصفیه کردن بو و طعم ناخوشایند آب میپردازد.

بنابراین میتوان به طور خلاصه گفت که این فیلتر در بین فیلتر ممبران، مخزن ذخیره و شیر برداشت آب تصفیه شده نصب میشود.

ساختار پست کربن خطی

ماده اصلی تشکیل دهنده فیلترهای پست کربن دستگاه‌های تصفیه آب، زغال پوست نارگیل یا زغال های گیاهی دیگری می تواند باشد . پوست نارگیل دارای خاصیت بسیار منحصر به فردی است و از کربن آن می‌توان برای کاهش مواد شیمیایی داخل آب کمک گرفت.

به طور کلی همه فیلتر های کربن، از کربن اکتیو ساخته شده اند. کربن اکتیو چندین نوع دارد که همانطور که بالاتر اشاره شد، کربن اکتیو بر پایه پوسته نارگیل، کربن زغالی و کربن اکتیو گیاهی از این جمله دسته بندی میباشند.

در ساخت فیلتر کربن خطی حتما باید به این نکته توجه شود که این فیلتر از متریال فود گرید ساخته شود. همچنین برای ساخت آن از مواد نشکن استفاده شود. به دلیل اینکه در صورت ضربه خوردن فیلتر پست کربن، این فیلتر نشکند و دستگاه تصفیه آب دچار نشتی نشود.

فیلتر پست کربن چگونه کار میکند ؟

آب خارج شده بعد از فیلتر ممبران وارد فیلتر پست کربن می‌شود و از سمت دیگر خارج می‌شود.

داخل ورودی و خروجی این فیلتر، دو نوع صافی وجود دارد تا علاوه بر کاهش مواد شیمایی داخل آب، دو مرحله دیگر آن را نیز تصفیه کند. کربن موجود داخل فیلترهای پست کربن، به شکل کربن اکتیو فعال پودری است و  رنگ، بو و مزه ی آبی با کیفیت تر تحویل میدهد.

قیمت فیلتر پست کربن تصفیه آب

فیلتر پست کربن نسبت به دیگر فیلتر های تصفیه آب به خصوص فیلتر ممبران دارای قیمت مناسب تری میباشد.

فیلتر ممبران به دلیل اینکه اصلی ترین قسمت در تصفیه آب میباشد و بیشتر آلاینده های درون آب را حذف میکند، دارای قیمت بسیار بالاتری است. اما فیلتر پست کربن به عنوان یک فیلتر مکمل اما ضروری پس از فیلتر ممبران RO به تصفیه نمودن آب میپردازد. یعنی این فیلتر وظیفه حذف برخی از آلاینده های موجود در آب که موجب بد شدن طعم و بوی آن میشود میپردازد.

در حال حاضر قیمت فیلتر ممبران در شرکت پاکاب گستر از حدود 50 هزار تومان تا 120 هزار تومان است. این فیلتر ها به دلیل استفاده از متریال مختلف دارای تفاوت قیمتی هستند. همچنین فیلتر های وارداتی دارای قیمت بالاتری هستند.

مشخصات فنی فیلتر پست کربن

جنس مواد تشکیل دهنده زغال پوسته نارگیل یا زغال گیاهی دیگر
دبی آب عبوری 0.75 GPM
بالاترین دما 38 درجه سلسیوس
بالاترین فشار 125 PSI
طول عمر 1 سال


بهترین برند های فیلتر پست کربن خطی

فیلتر های زیادی در مارک‌های متنوع در بازار عرضه شده است. فیلتر پست کربن تایوانی و فیلتر پست کربن ایرانی از رایج ترین نوع پست کربن بازار می باشد.

از آنجایی به دلیل نوسانات ارز فیلتر های تایوانی قیمتی بالا دارند ، فیلترهای تولید ایران کیفیت محصولات خود را به صورت چشمگیری بالا برده اند . یکی از بهترین برند های ایرانی لایف واتر می باشد که تمامی فیلتر ها و دستگاه تصفیه آب در مدل های مختلف تولید میکند. فیلتر پست کربن لایف واتر یکی از بهترین فیلترهای موجود در ایران می باشد.

دیگر برند معروف و معتبر تصفیه آب در حوزه تولید فیلتر تصفیه آب و دیگر محصولات جانبی دستگاه آب تصفیه کن، شرکت معصومی است. شرکت پاکاب گستر به عنوان معتبرترین نمایندگی شرکت معصومی به فروش محصولات تصفیه آب با برند معصومی میپردازد.

در مارک های خارجی تصفیه آب، برند های تایوانی و ویتنامی حرف اول را میزنند. فیلتر پست کربن با مارک های سی سی کا، آکواجوی، سافت واتر و … از بهترین برند های تولید کننده فیلتر مرحله 5 دستگاه تصفیه آب هستند.

مضرات استفاده از فیلتر پست کربن تقلبی

تنها مساله‌ای که در این فیلترها مضر می باشد استفاده از کربنهای زغال سنگ (انتراسیت) فرآوری نشده می باشد. این نوع از کربن باعث اضافه شدن سم قطران و فلزات سنگین به آب آشامیدنی می شود.

معمولا فیلترهای کربن ذغال سنگ هنگام فیلتر کردن آب ، در از بین بردن کلر ، ذراتی مانند رسوب ، ترکیبات آلی فرار ، طعم و بو موثر هستند. اما وقتی نوبت به از بین بردن مواد معدنی ، نمکها و مواد معدنی محلول در آب میرسد، اثرات کافی را نمیگذارند. حتی ممکن است برای بدن آسیب هایی را نیز به همراه داشته باشند.

دلیل استفاده از زغال سنگ قیمت بسیار پایین آن می باشد. به همین علت برخی از تولیدکنندگان از فیلتر‌های زغال سنگی در پست کربن استفاده میکنند.

نحوه تعویض فیلتر پست کربن

نحوه ی تعویض این فیلتر آسان می باشد. بعد از خرید فیلتر جدید دقت کنید که معمولا این فیلتر نیاز به دو عدد اتصالات ورودی و خروجی دارد که باید از فیلتر قبلی باز کرده و روی این فیلتر جدید ببندید .

بعضی از فیلتر های پست کربن نیاز به اتصالات ندارند و اتصالات فیتینگی در ورودی و خروجی آن وجود دارد که مستقیما شلنگ وارد آنها می شود . در هنگام نصب فیلتر دقت کنید که جهت فلش ( FLOW) روی فیلتر را نگاه کنید و ورودی و خروجی آن را مشخص کنید، ورودی ابتدای فلش و خروجی انتهای آن می باشد .

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در همه ی فیلترهایی که کربن دارند ،در ابتدای ورود آب به فیلتر مقداری آب سیاه از آن خارج می شود ، بدین منظور ابتدا شلنگ آب ورودی را به آن متصل کرده و اجازه دهید 10 لیتر آب از فیلتر  عبور کند تا آب سیاه آن کاملا شفاف شود،سپس اقدام به نصب فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب کنید. دلیل این کار این است که این آب سیاه ممکن است باعث انسداد فیلترهای بعدی شود.

همچنین دقت کنید که از فیلتر های بی کیفیت در دستگاه تصفیه آب استفاده نکنید و حتما فیلتر های گیاهی و با کیفیت از فروشگاه های معتبر تصفیه آب تهیه نمایید.

زمان تعویض فیلتر پست کربن تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب پس از مدتی از مصرف نیاز به تعویض دارند. زمانی که در کیفیت آب منزلتان احساس تغییر کردید، زمان تعویض فیلتر شما است. نشانه هایی از این که فیلتر پست کربن شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد، عبارتند از:

  • کتری شما دچار رسوب میشود.
  • در صورت شستشوی ظروف با آب تصفیه شده، روی ظروف شما لک های سفیدی به وجود میایند.
  • صابون با آب تصفیه شده به درستی کف نمیکند.
  • طعم و بوی آب تصفیه شده کیفیت قبل را ندارد.

به طور کلی زمان تعویض فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب میتواند بین 9 تا 12 ماه باشد.  البته این زمان کاملا به کیفیت آب منطقه شما و مقدار آب استفاده شده در منزلتان بستگی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =