مقالات

فیلتر مینرال Mineral

فیلتر مینرال شفاف سوپر کریستال

اهمیت نصب فیلتر مینرال بر روی تصفیه آب

مینرال دستگاه تصفیه آب

در سال های اخیر به دلیل بی کیفیت شدن آب شهری بیشتر مردم به دنبال خرید دستگاه تصفیه آب هستند. دستگاه های تصفیه آب با سیستم های گوناگونی وجود دارند. اما اصلی ترین سیستم تصفیه کننده آب در دستگاه ها فناوری اسمز معکوس است.

سیستم اسمز معکوس بیش از 90 درصد تمام ذرات ناخالص درون آب شامل مواد معدنی را از آب حذف میکند. روش کار اسمز معکوس به این صورت است که تمام آلاینده ها و املاحی که اندازه آنها بزرگ تر از 0.0001 است را از آب حذف میکند. به نوعی میتوان گفت این سیستم مولکول های آب را عبور میدهد و مولکول های جامدات که بزرگ تر هستند را پاکسازی میکند.

اما موضوع حذف مواد معدنی از آب با تکنولوژی اسمز معکوس بین کارشناسان سلامت و متخصصان آب موجب اختلاف نظر هایی شده است. اما سازمان جهانی بهداشت WHO به طور شفافی تصریح کرد که مواد معدنی مورد نیاز برای بدن غالبا از طریق غذا و منابع مکمل به بدن انسان وارد میشوند و نه از طریق آب آشامیدنی.

علاوه بر آن تمام مواد معدنی موجود در آب نمیتواند برای بدن مفید باشد. برخی از آنها حتی برای بدن ضرر نیز دارند. آب لوله کشی مواد معدنی گوناگونی را در خود دارد که جذب آن ها برای بدن انسان با مشکل مواجه است. وجود مقدار زیاد مواد معدنی در آب موجب به وقوع پیوستن برخی بیماری ها مانند گرفتگی شریان ها، سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه، دیابت و چاقی مشکوک میشود.

فیلتر مینرال چگونه به بهبود کیفیت آب کمک میکند ؟

فیلتر مینرال تصفیه آب Mineral Filter در مرحله 6 دستگاه آب تصفیه کن خانگی نصب میشود. وظیفه این فیلتر افزودن مواد معدنی مورد نیاز بدن به آب تصفیه شده است. اما آیا این فیلتر واقعا نیاز است ؟

جواب قطعی مثبت است. به این دلیل که همانطور که در بخش قبلی به آن پرداختیم، دستگاه تصفیه کننده با روش اسمز معکوس نه تنها آلاینده های درون آب بلکه مقدار بسیار زیادی از مواد معدنی موجود در آب را نیز از بین میبرد. فیلتر مینرال در مرحله آخر تصفیه آب نصب میشود و شما را از غنی بودن آب از مواد معدنی مطمئن میسازد.

ساختار فیلتر مینرال چیست ؟

فیلتر مینرال از لایه های مختلفی ایجاد شده است. در این فیلتر لایه های مختلف از سنگ های معدنی متفاوت و همچنین کربن استفاده میشود. وظیفه اصلی این لایه ها یا سنگ های معدنی تنظیم PH آب و همچنین افزودن املاح مورد نیاز برای بدن انسان است.

مواد فیلتر مینرال

کربن به کار رفته در فیلتر مینرال هم برای رفع و زدودن هر گونه بو و طعم نا مناسب از آب است. البته بیشتر پاکسازی آب توسط فیلتر های به کار رفته در مراحل قبل انجام میشود و در مرحله 5 تصفیه آب یعنی فیلتر پست کربن بو و طعم آب به طور جداگانه ای پاکسازی میشوند.

مزایای فیلتر مینرال چیست ؟

 • هدر رفت آب در این فیلتر بسیار کم است به دلیل این که وظیفه این فیلتر افزودن مواد به آب است.
 • به آب مواد معدنی را اضافه میکند و به تنظیم PH آب میپردازد.
 • یون کلسیم را به آب اضافه میکند که برای رشد بدن کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • عملکردش در واقع در خلاف ایجاد حذف یون های مفید درون آب است.

انواع فیلتر های تصفیه آب

دستگاه آب تصفیه کن خانگی دارای فیلتر های متعددی است. در این مقاله ما به طور مشخص روی فیلتر مینرال که در مرحله ششم تصفیه آب نصب میشود تمرکز کرده ایم. اما بد نیست در مورد فیلتر های دیگر نیز به اختصار توضیحاتی را ارائه کنیم.

فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب خانگیهر یک از این فیلتر ها وظیفه تصفیه برخی از آلاینده های موجود در آب را دارند. فیلتر های دستگاه تصفیه آب شامل فیلترهای زیر هستند:

 1. فیلتر مرحله 1، الیاف ذوب شده پلی پروپیلن PP است که وظیفه دارد تا مواد درشت درون آب را از آن حذف بکند و آب را بدون مواد درشت بزرگ تر از 5 میکرون به مرحله دوم فیلتراسیون بفرستد.
 2. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن پودری است که به طور ویژه به حذف کلر موجود درون آب میپردازد. کلر به این دلیل باید از آب حذف شود که ممکن است با ورود به فیلتر مرحله 4 یعنی فیلتر ممبران به غشای آن آسیب برساند.
 3. مرحله سوم فیلتراسیون تصفیه آب به فیلتر کربن بلاک برمیگردد. این فیلتر به حذف مواد شیمیایی و باقی مانده کلر درون آب خواهد پرداخت.
 4. فیلتر مرحله 4 دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر ممبران RO است. این فیلتر علاوه بر این که آلاینده های فیزیکی آب را حذف میکند، به حذف آلاینده های شیمیایی درون آب  میپردازد. به نوعی میتوان گفت وظیفه اصلی تصفیه آب بر عهده ممبران اسمز معکوس است.
 5. فیلتر مرحله پنجم فیلتر پست کربن تصفیه آب است. این فیلتر در محلی نصب میشود که بتواند طعم و بوی ناخوشایند آب را از بین ببرد. یکبار قبل از ورود به مخزن و بار دیگر پس از خروج از مخزن به تصفیه آب میپردازد و هر گونه آلودگی که باعث بد شدن طعم و بوی آب میشود را از بین میبرد.
 6. فیلتر مینرال آخرین مرحله از دستگاه تصفیه آب است. این فیلتر وظیفه افزودن مواد معدنی مورد نیاز برای بدن را به آب دارد. در این مقاله با این فیلتر بیشتر آشنا شدیم.

فیلتر های دیگری نیز به عنوان فیلتر های اضافه برای برخی از دستگاه های تصفیه آب در نظر گرفته میشود. این فیلتر ها به بهبود کیفیت آب و همچنین بهبود عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی شما کمک بسزایی میکنند. برخی از این فیلتر ها، شامل فیلتر محافظ ممبران، فیلتر قلیایی، فیلتر اشعه ماورا بنفش یا UV و همچنین فیلتر اکسیژن ساز انفرارد یا مادون قرمز است.

بهترین برند های فیلتر مینرال

فیلتر های زیادی در مارک‌های متنوع در بازار عرضه شده است. به مانند باقی فیلتر ها، فیلتر مینرال تایوانی به عنوان بهترین کیفیت فیلتر های مینرال شناخته میشود. اما در سال های اخیر برند های ایرانی تصفیه آب شروع به تولید مینرال بسیار با کیفیت و قابل رقابت با مینرال های تایوانی کرده اند.

از آنجایی به دلیل نوسانات ارز فیلتر های تایوانی قیمتی بالا دارند ، فیلترهای تولید ایران کیفیت محصولات خود را به صورت چشمگیری بالا برده اند . یکی از بهترین برند های ایرانی لایف واتر می باشد که تمامی فیلتر ها و دستگاه تصفیه آب در مدل های مختلف تولید میکند. فیلتر مینرال لایف واتر یکی از بهترین فیلترهای موجود در ایران می باشد.

دیگر برند معروف و معتبر تصفیه آب در حوزه تولید فیلتر تصفیه آب و دیگر محصولات جانبی دستگاه آب تصفیه کن، شرکت معصومی است. شرکت پاکاب گستر به عنوان معتبرترین نمایندگی محصولات شرکت معصومی به فروش محصولات تصفیه آب با برند معصومی میپردازد.

در مارک های تصفیه آب وارداتی نیز برند های تایوانی حرف اول را میزنند. مینرال هایی با مارک های سی سی کا، آکواجوی، سوپر کریستال و … از بهترین برند های تولید کننده مرحله ششم فیلتراسیون دستگاه آب تصفیه کن خانگی هستند.

زمان تعویض فیلتر مینرال تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب پس از مدتی از مصرف نیاز به تعویض دارند. زمانی که در کیفیت آب منزلتان احساس تغییر کردید، زمان تعویض فیلتر شما است. نشانه هایی از این که فیلتر پست کربن شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد، عبارتند از:

 • کتری آب جوش شما پس از جوشاندن آب تصفیه شده دچار رسوب سفید رنگ میشود.
 • در صورت شستشوی ظروف با آب تصفیه شده، روی ظروف شما لک های سفیدی به وجود میایند.
 • استفاده از صابون با آب تصفیه شده به اندازه قبل عملکرد ندارد و باعث کف مناسب نخواهد شد.
 • طعم و بوی آب فیلتر شده همانند قبل نخواهد بود و کیفیت مناسبی ندارد.

به طور کلی زمان تعویض فیلتر مینرال دستگاه تصفیه آب بین 9 تا 12 ماه است. البته زمان ذکر شده کاملا به طور حدودی است و زمان دقیق تعویض فیلتر مینرال به کیفیت آب منطقه و کیفیت لوله کشی منزل شما دارد.

6 دیدگاه در “فیلتر مینرال Mineral

 1. محسن گفت:

  سلام ببشخید دستگاه من قدیمیه فیلتر مینرال نداره. میتونم خودم اضافه کنم؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   بله میتونید این کار رو انجام بدید. باید یک بست نگهدارنده فیلتر خریداری کنید و فیلتر مینرال رو به پست کربن وصل کنید.

 2. شاکری گفت:

  دستگاه ما فیلتر مینرال نداره آیا حتما باید این فیلتر اضافه بشه به دستگاه ما گویا هرجا سرچ کردم دستگاهها ۶ و ۷ مرحله هست در حالیکه دستگاهیکه ما تهیه کردیم ۵ مرحله هستش لطفا بفرمایید چند ماه یک دفعه تعویض میشه و هزینه‌ی این فیلتر چقدره

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   تمامی تصفیه آب های اسمز معکوس باید حداقل ۵ مرحله باشند و فیلتر مینرال ضرورت ندارد. در صورتیکه می‌خواهید اضافه کنید بهتر است مینرال تایوانی اضافه کنید سالی یکبار تعویض میشود قیمت از ۴۰ هزار تومان تا ۱۷۰ هزار تومان متغیر میباشد.

 3. شکری گفت:

  فیلتر مینرال خریدم و نصب کردم دستگاه بو میده این فیلتر رو از یه شهر دیگه خریدم و نمیتونم پس بدم میخام بدونم دلیلش چیه که بو میده یا شاید من اشتباه نصب کردم

  1. کارشناس شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   مینرال باید تعویض شود گاهی بعضی مینرالها پیش میاد که بو یا طعم بد میدن
   فیلترهایی که از فروشگاه ما خریداری کنید تا یکسال گارانتی تعویض دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.