مقالات

قیمت فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب

فیلتر 3 مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب

امروزه با بیشتر شدن درخواست برای تصفیه کردن آب و رواج دستگاه آب تصفیه کن خانگی، درخواست برای خرید فیلتر های دستگاه تصفیه آب نیز بیشتر شده است. دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر های مختلف و گوناگونی است که فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب نیز از مهم ترین و پر کاربرد ترین این گونه از فیلتر ها هستند.

 1. فیلتر مرحله اول دستگاه تصفیه آب معمولا فیلتر الیافی از جنس پلی پروپیلن است.
 2. فیلتر مرحله دوم فیلتر کربن پودری یا UDF است که به حذف مواد شیمیایی درون آب به خصوص کلر میپردازد.
 3. فیلتر مرحله سوم به نوعی مکمل فیلتر مرحله 2 است که فیلتر گرانول نامیده میشود.
 4. فیلتر مرحله چهارم مهم ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب به نام ممبران اسمز معکوس است. این فیلتر اصلی ترین وظیفه را در دستگاه آب تصفیه کن اسمز معکوس بر عهده دارد.
 5. فیلتر مرحله 5 دستگاه تصفیه کننده، فیلتر پست کربن خطی است. این فیلتر به صورت کپسولی است که بعد از فیلتر ممبران به تصفیه آب میپردازد. وظیفه این فیلتر رفع بوی ناخوشایند و بد آب و همچنین طعم نامناسب آب است.
 6. فیلتر مرحله ششم و آخر دستگاه تصفیه آب مربوط به فیلتر مینرال آب تصفیه کن است. فیلتر مینرال علاوه بر حذف برخی از مواد شیمیایی به عنوان فیلتر مرحله آخر، میتواند به آب مواد معدنی و املاح مورد نیاز و ضروری بدن را اضافه کند.

فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب

در این مقاله به طور تخصصی تر تمرکزمان را بر روی فیلتر های سه مرحله اول دستگاه تصفیه آب خواهیم گذاشت. فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب در اکثر آب تصفیه کن ها به طور مشابه هستند. یعنی مرحله اول فیلتر الیافی خواهد بود. مرحله دوم فیلتراسیون را فیلتر UDF بر عهده دارد و مرحله سوم به فیلتر کربن بلاک اختصاص میابد.

شرکت پاکاب گستر پک کامل فیلتر تصفیه آب برای سه مرحله اول را در مارک های مختلفی در اختیار خریداران و مشتریان قرار میدهد. برخی از پک های 3 مرحله فیلتر تصفیه آب موجود در فروشگاه پاکاب گستر شامل پک 3 تایی لایف واتر، پکیج فیلتر 3 مرحله اول سی سی کا برای دستگاه خانگی و همچنین نیمه صنعتی و ست فیلتر تصفیه آب آکواجوی اشاره کرد.

فیلتر مرحله اول تصفیه آب

فیلتر اول دستگاه آب تصفیه کن معمولا فیلتر الیافی است. این فیلتر از الیاف ذوب شده پلی پروپیلن و با اندازه 5 میکرون تولید میشود. پلی پروپیلن یک پلیمر مصنوعی با چگالی کم در مقایسه با سایر پلاستیک ها است. به طور کلی در برابر اسیدها و بازهای رقیق مقاوم بوده و ماهیت آبگریز دارد.

این فیلتر وظیفه دارد تا جامدات درشت درون آب اعم از گل و لای، شن، ماسه، زنگسار لوله ها و دیگر مواد درشت معلق در آب را از آب پاکسازی کند.

بر اساس ادعای این سایت اندازه فیلتر تصفیه آب بر حسب میکرون یکی از مهم ترین مولفه های متمایز کننده فیلتر الیافی نسبت به دیگر فیلتر ها است.

یک میکرون برابر با 0.000001 متر است که همانطور که میبینید اندازه بسیار بسیار کوچکی است که با چشم نیز قابل مشاهده نیست. بنابراین هر چقدر اندازه فیلتر الیافی مرحله 1 از نظر میکرونی کوچکتر باشد، آن فیلتر کارایی بیشتری در حذف آلاینده های آب دارد.

فیلتر مرحله 1 دستگاه تصفیه آب که از نوع الیافی است معمولا در اندازه های مختلف تولید میشود. هر یک از این اندازه ها کاربری های مختلفی را دارد. برای مثال فیلتر الیافی پلی پروپیلن در اندازه 1 میکرون و 5 میکرون متداول ترین نوع فیلتر در دستگاه تصفیه آب است. همچنین فیلتر 20 میکرون نیز در برخی از دستگاه های آب تصفیه کن نیمه صنعتی کاربرد دارد.

وقتی میگوییم یک فیلتر الیافی 5 میکرون است، به این معنا است که میتواند ذرات بزرگ تر از این مقدار را جذب کند و اجازه عبور به آن ها را ندهد. طبیعتا جامدات و مولکول های کوچک تر از 5 میکرون از این فیلتر عبور میکنند. برای مثال برخی از ویروس ها و باکتری ها درون آب باقی میمانند. به همین دلیل است که از این فیلتر در مرحله اول استفاده میشود تا بتوان آلاینده های بعدی را در مراحل بعد دستگاه تصفیه آب از آب پاکسازی کرد.

نحوه عملکرد این فیلتر نیز به این صورت که این فیلتر با تماس مستقیم با آب اقدام به تصفیه کردن آب میکند. یعنی آب با ورود به محفظه فیلتر الیافی از سطح این فیلتر عبور میکند. آلاینده های فیزیکی درون آب به سطح این فیلتر میچسبند و آب از بین الیاف پلی پروپیلن عبور میکند.

فیلتر مرحله دوم آب تصفیه کن

فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب فیلتر UDF یا فیلتر کربن پودری یا گرانول است. همانطور که از نامش پیداست، این فیلتر دارای کربن اکتیو است. این کربن اکتیو به دو نوع کربن پودری و کربن گرانول موجود است. کربن گرانول از نظر سایز تخلخل موجود در آن دارای اندازه بزرگ تری است.

کارتریج فیلتر کربن فعال گرانولی از کربن فعال پوسته طبیعی، کربن فعال پوسته نارگیل یا کربن فعال متوسط با کیفیت بالا و سایر کربن فعال ویژه تصفیه آب با کیفیت بالا ساخته شده است.

کربن UDF می تواند به طور موثر آفت کش ها، باقی مانده های آفت کش ها، حلال های آلی و سایر آلودگی های شیمیایی ایجاد شده را از آب حذف کند. این فیلتر که در مرحله دو دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نصب میشود، به طور موثری میتواند کلر باقیمانده و سایر مواد رادیواکتیو موجود در آب را حذف کند. همچنین UDF تاثیرات مناسبی بر روی حذف بو و طعم ناخوشایند آب دارد.

فیلتر کربن پودری یا فیلتر کربن فعال گرانولی دارای مزایای گوناگونی است. برخی از این نقاط مثبت شامل موارد زیر هستند:

 •  به دلیل دبی بالای آن برای نقاطی که آب وارد خانه یا ساختمان می شود مناسب است.
 • نصب و تعویض فیلتر آن آسان است.
 • توانایی حذف آلاینده های زیادی مانند کلر را از آب دارد.
 • طعم و بوی آب را تا اندازه بسیار خوبی بهبود میبخشد.

فیلتر مرحله سوم تصفیه آب

فیلتر مرحله 3 دستگاه آب تصفیه کن را فیلتر کربن بلاک یا فیلتر CTO نمایندگی میکند. CTO در زبان انگلیسی از حروف اول کلمات کلر (Chlorine)، طعم(Taste) و بو(Odor) گرفته شده است. بنابر این فیلتری که برای مرحله سوم دستگاه تصفیه آب و به عنوان CTO استفاده میشود، به شما آبی شفاف و گوارا را فراهم میسازد.

فیلتر کربن بلاک درون خود دارای تخلخل هایی است. هر چه اندازه این منافذ کربن کوچکتر باشد، کیفیت آب خروجی نیز بهتر خواهد بود. البته نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که در صورتی که کربن بلاک دارای منافذ خیلی کوچکی باشد، آلاینده ها درون منافذ آن ممکن است گیر کنند و فیلتر CTO عملکرد خود را از دست بدهد.

البته فیلتراسیون آب پس از مرحله سوم هنوز به مرحله اصلی خود نرسیده است. کلر که از اصلی ترین مواد حذف شونده در کربن بلاک است، در صورتی که به فیلتر ممبران برسد ممکن است به غشای نازک آن آسیب برساند. بنابراین الزامی است که کربن بلاک در مرحله سوم از پایین آوردن غلظت کلر در آب و از بین بردن آن اطمینان حاصل کند.

بهترین برند های فیلتر 3 مرحله اول

فیلتر های زیادی در مارک‌های متنوع در بازار ایران عرضه شده است. در عرصه تصفیه آب معمولا فیلتر های تایوانی حرف اول را میزنند. اما به دلیل تحریم های صورت گرفته معمولا قیمت این گونه فیلتر ها بسیار بالا است. فیلتر های دستگاه تصفیه آب تولید شده در ایران نیز در سال های اخیر با پیشرفت های خوبی مواجه شده اند و فیلتر های مناسبی را تولید کرده اند.

از آنجایی به دلیل نوسانات ارز فیلتر های تایوانی قیمتی بالا دارند ، فیلترهای تولید ایران کیفیت محصولات خود را به صورت چشمگیری بالا برده اند . یکی از بهترین برند های ایرانی لایف واتر می باشد که تمامی فیلتر ها و دستگاه تصفیه آب در مدل های مختلف تولید میکند. فیلتر سه مرحله اول لایف واتر یکی از بهترین ست فیلترهای موجود در ایران می باشد.

دیگر برند معروف و معتبر تصفیه آب در حوزه تولید فیلتر تصفیه آب و دیگر محصولات جانبی دستگاه آب تصفیه کن، شرکت معصومی است. شرکت پاکاب گستر به عنوان معتبرترین نمایندگی شرکت معصومی به فروش محصولات تصفیه آب با برند معصومی میپردازد.

در مارک های تصفیه آب وارداتی نیز برند های تایوانی حرف اول را میزنند. فیلتر های پیش تصفیه 3 مرحله اول با مارک های سی سی کا، آکواجوی، سوپر کریستال و … از بهترین برند های تولید کننده مرحله ششم فیلتراسیون دستگاه آب تصفیه کن خانگی هستند.

زمان تعویض فیلتر 3 مرحله اول

با گذشت زمان و استفاده از فیلتر های تصفیه آب، این فیلتر ها نیاز به تعویض پیدا میکنند. به دلیل اینکه به طور مستقیم با آلاینده های موجود در آب تماس دارند، پس از مدتی سطح این فیلتر ها به خصوص فیلتر الیافی دچار کثیفی میشود. نشانه هایی از این که فیلتر دستگاه تصفیه شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد، عبارتند از:

 • کتری آب جوش شما پس از جوشاندن آب تصفیه شده دچار رسوب سفید رنگ میشود.
 • در صورت شستشوی ظروف با آب تصفیه شده، روی ظروف شما لک های سفیدی به وجود میایند.
 • استفاده از صابون با آب تصفیه شده به اندازه قبل عملکرد ندارد و باعث کف مناسب نخواهد شد.
 • طعم و بوی آب فیلتر شده همانند قبل نخواهد بود و کیفیت مناسبی ندارد.

برای تعویض فیلتر 3 مرحله اول تصفیه آب زمان مشخصی وجود دارد. هر سه فیلتر الیافی، کربن پودری و کربن بلاک CTO دارای عمر مفید 4 الی 6 ماه هستند. البته این زمان اعلام شده به صورت حدودی است. این زمان میتواند در بازه اعلامی جابه جا شود و به طور کامل وابسته به کیفیت آب منزل شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 3 =