مقالات

نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی

بسیاری از خانواده ها در سال های اخیر اقدام به استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کرده اند. همین موضوع سبب شده است تا نگهداری دستگاه تصفیه آب از اهمیت بالایی برخوردار شود.

از این رو شناخت اجزای مختلف تصفیه آب خانگی دارای اهیمت بسیار زیادی است. در این مقاله به شما نکات مهم در خصوص نگهداری و سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی را تشریح خواهیم کرد.

اهمیت نگهداری تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب از مراحل مختلف جهت فیلتر کردن آب و حذف ناخالصی های آن استفاده میکند. برای مثال تصفیه آب خانگی که از سیستم اسمز معکوس استفاده میکند، دارای حداقل 5 فیلتر است. هر یک از این فیلترها وظیفه حذف برخی از آلاینده ها را دارند.

برای مثال فیلتر الیافی مواد درشت موجود در آب را حذف میکند، فیلتر کربن گرانول در مرحله دوم به حذف کلر و مواد شیمیایی موجود در آب میپردازد. فیلتر ممبران در مرحله چهارم نیز به حذف ناخالصی های موجود در آب میپردازد و بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف میکند.

با تمام نکات ذکر شده باید گفت که فیلترهای تصفیه آب همه مصرفی هستند و بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند. به همین دلیل است که نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیار زیادی برای به دست آوردن کیفیت مناسب آب برخوردار است.

نگهداری و تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

همانطور که گفتیم تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به دلیل اینکه کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه اب به طور مستقیم با کیفیت فیلترهای نصب شده در دستگاه بستگی دارد.

در صورتی که فیلترهای پیش تصفیه آب در زمان مناسب تعویض نشوند، علاوه بر اینکه کیفیت آب خروجی دچار مشکل میشود، ممکن است فیلتر ممبران در مرحله چهارم نیز دچار آسیب شود.

زیرا فیلترهای پیش تصفیه آب با حذف مواد درشت و به خصوص کلر از رسیدن این مواد به ممبران جلوگیری میکنند. اگر کلر به ممبران برسد، ممکن است سطح غشای ممبران را دچار مشکل کند و ممبران طول عمر کمتری را داشته باشد.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

بنابراین بهتر است هر یک از فیلترهای آب تصفیه کن را در زمان مناسب خود تعویض کنیم. به همین منظور برای هر یک از فیلترهای تصفیه آب خانگی، یک زمان حدودی تعیین میشود. زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب خانگی به شرح زیر است.

 1. فیلتر مرحله اول، فیلتر الیافی pp: سه الی 6 ماه
 2. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن پودری: سه الی 6 ماه
 3. فیلتر مرحله سوم، فیلتر کربن بلاک: سه الی 6 ماه
 4. فیلتر مرحله چهارم، فیلتر ممبران: 1 الی 2 سال
 5. فیلتر مرحله پنجم، فیلتر پست کربن خطی: 9 الی 12 ماه
 6. فیلتر مرحله ششم، فیلتر مینرال: 9 الی 12 ماه

نکات مهم در سرویس و نگهداری تصفیه آب

بنابراین به طور کلی چندین نکته است که برای نگهداری هر چه بهتر دستگاه تصفیه کننده آب بهتر است رعایت کنید. این نکات عبارتند از:

تعویض فیلترها به صورت مدام

فیلتر یک دستگاه تصفیه RO تقریباً بعد از 3 ماه نیاز به تعویض دارد. دلیل آن این است که آلاینده های آب پس از مدت کوتاهی فیلترها را مسدود می کند. تمیز نکردن مکرر دستگاه تصفیه آب بر ظرفیت فیلتراسیون آن و کیفیت آب تأثیر می گذارد.

اگر به استفاده از فیلترها بدون تغییر ادامه دهید، ناخالصی ها به آبی که می نوشید منتقل می شود. از آنجایی که دستگاه های تصفیه آب RO حداقل سه تا دوازده مرحله تصفیه دارند، مهم است که زمان تعویض فیلتر را به طور منظم برنامه ریزی کنید.

در صورت نشت آب، با سرویسکار تصفیه آب تماس بگیرید

در صورت مشاهده چکه یا نشتی، فراموش نکنید که از یک متخصص کمک بگیرید. نشتی در دستگاه تصفیه آب اگر اقدامات درست را انجام ندهید، می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. از متخصص بخواهید که دستگاه تصفیه آب را به طور کامل بررسی کند تا علت نشتی را بداند و دستگاه را از آسیب نجات دهد.

دستگاه تصفیه آب را ضد عفونی کنید

همچنین باید لوله های سیستم RO را به طور مرتب تمیز کنید تا مطمئن شوید که دستگاه تصفیه آب به خوبی کار می کند. ضدعفونی کردن مخزن RO می تواند به شما کمک کند تا تصفیه کننده را حفظ کرده و آن را در شرایط خوبی نگه دارید. برای بهترین نتیجه، هنگام تعویض فیلترها، مخزن RO را ضدعفونی کنید.

نتیجه گیری

بنابراین به طور کلی چندین نکته در مورد سرویس دوره دستگاه تصفیه آب خانگی است که با رعایت آن میتوانید علاوه بر لذت بردن از کیفیت آب بسیار عالی، عمر دستگاه تصفیه آبی که از آن استفاده میکنید را بالا ببرید.

 1. همه فیلترها را سالیانه یا حداکثر تا 12 ماه تعویض کنید
 2. سالانه فیلتر ممبران RO را تعویض کنید
 3. مخازن ذخیره آب را ضدعفونی کنید
 4. لوله ها را هر 2 سال یکبار تمیز و ضدعفونی کنید
 5. در صورت لزوم قطعات جدید را تعویض و خریداری کنید
 6. پمپ دستگاه تصفیه آب را به طور منظم با اندازه گیری فشار آب ورودی بررسی کنید

2 دیدگاه در “نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی

 1. صراف گفت:

  ما تازه یک تصفیه آب خریدیم نصف شب شروع به نشتی کرد و زیر سینک کابینت پر از آب شد دلیلش چیه که اولش نشتی نمیداد ولی نصف شب شروع به نشتی کرد

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   در دستورالعمل نگهداری از تصفیه آب همواره این مطلب را یاداور میشویم که تا ۲۴ ساعت پس از نصب دستگاه احتمال نشتی وجود دارد. دلیل آن هم این است که هنگامی که نصاب دستگاه را نصب میکند، فشار آب شهری لوله کشی شاید پایین بوده و دستگاه با آن فشار تطبیق و نصب شده و در صورت نشتی حین نصب برطرف شده. ولی بعد از چند ساعت احتمال اینکه فشار آب ورودی افزایش داشته باشد بیشتر می شود و احتمال دارد از یکی از اتصالات نشتی بروز کند.
   یاداور میشویم که در دستگاههای مونتاژی شرکت پاکاب گستر بدلیل کیفیت بالای مونتاژ چنین مواردی بسیار نادر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.