مقالات

نحوه نگهداری و سرویس فیلتر ممبران

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یکی از رایج ترین تصفیه آب هایی است که در سالیان اخیر در جهان مورد استفاده قرار گرفته و به تولید انبوه رسیده است. فیلتر ممبران در این دستگاه ها اصلیترین قسمت هستند و به تصفیه آب با بهترین کیفیت میپردازند. یکی از نکات بسیار مثبت در خصوص استفاده از تصفیه آب های اسمز معکوس این است که با صرف انرژی نسبتا کمی به شما آب تصفیه شده با کیفیت بسیار خوب را ارائه میکنند.

اما مانند هر وسیله دیگری، تصفیه آب نیز نیاز به سرویس دارد. اگر دستگاه، و به خصوص ممبران به کار رفته در تصفیه آب، به طور مداوم سرویس نشود و نکات نگهداری در آن به خوبی رعابت نشود، ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

مطلب پیشنهادی: نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی

علل آلودگی فیلتر ممبران RO

به طور کلی میتوان علل آلودگی ممبران تصفیه آب را در سه بخش خلاصه کرد. آلودگی های بیولوژیکی، آلودگی های شیمیایی و آسیب به خود غشای ممبران.

 1. آلودگی بیولوژیکی (رسوب): ناخالصی های غلیظ می توانند روی غشاها رسوب کنند، به خصوص در زمانی که دستگاه کار نمیکند و آبی در آب تصفیه کن جریان ندارد. رشد میکروبیولوژیکی روی غشاها و عدم تصفیه آب مناسب در فیلتر های پیش تصفیه و فیلتر های کربنی نیز میتواند از عوامل آلودگی فیلتر ممبران باشد.
 2. رسوب شیمیایی (پوسته پوسته شدن): رسوب مواد شیمیایی که به سختی در آب محلول میشوند روی سطح ممبران که در اثر اشباع بیش از حد این مواد رخ میدهد.
 3. آسیب غشای ممبران: زمانی که مواد شیمیایی با غشای موجود در ممبران واکنش داده و باعث آسیب به آن می شود.

کاربرد فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

فیلتر ممبران مهم ترین و کاربردی ترین فیلتر درون دستگاه تصفیه آب است و به نوعی از آن قلب دستگاه نام برده می‌شود. فیلتر ممبران با فناوری اسمز معکوس و یا همان آب شیرین کن که به‌روز ترین تکنولوژی روز جهان در بحث تصفیه آب است کار می‌کند و می‌تواند آب را تا 99 درصد عاری از هرگونه املاح و ذرات مضر در بدن بکند. زیرا طراحی این فیلتر به این گونه است که منافذ بسیار بسیار ریزی به صورتی که با چشم قابل رویت نیستند روی آن طراحی شده و آب با فشار بسیار زیاد که از انرژی پمپ عمل می‌آید به آن فرستاده می‌شود و در نتیجه باکتری و سموم بسیار ریزی که در حد میکرون هستند را نیز از آب تصفیه می‌کند.

این فیلتر ممبران بسیار به کلر در آب حساس است و بخاطر آن در مراحل اول دستگاه تصفیه آب کلر آن گرفته می‌شود و به صورت کلی این فیلتر باید همیشه در بهترین حالت کارکرد خود باشد چون مهم ترین بخش دستگاه آب‌تصفیه می‌باشد.

اثرات نامطلوب آلودگی ممبران

در صورتی که نگهداری درستی از فیلتر ممبران صورت نگیرد، ممکن است باعث به وجود آمدن برخی از مشکلات شود. این مشکلات شامل:

 • کاهش شدت جریان عبوری از فیلتر ممبران
 • کاهش خاصیت جذب شوندگی نمک در ممبران
 • آب خروجی از تصفیه آب دارای کیفیت پایین ترین خواهد بود
 • افزایش فشار دیفرانسیل در ممبران
 • باعث افزایش بیش از پیش هزینه های تصفیه آب شما خواهد شد
 • عمر مفید فیلتر ممبران نسبت به قبل کاهش پیدا خواهد کرد

طریقه نگهداری از فیلتر ممبران

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های ذکر شده برای فیلتر ممبران پیشگیری است. در این قسمت از مقاله راه های پیشگیری از آلودگی و فرسوده شدن ممبران را به شما توضیح خواهیم داد.

یکی از مهم ترین روش ها، استفاده از فیلتر های پیش تصفیه است. البته این راه در حال حاضر توسط بسیاری از تولید کنندگان به طور پیشفرض در دستگاه های تصفیه آب تعبیه میشود. به طور کلی منظور از پیش تصفیه، فیلتر هایی هستند که قبل از فیلتر ممبران نصب میشوند. این فیلترها شامل فیلتر الیافی که معمولا از الیاف پلی پروپیلن استفاده میکند، بهره میگیرد.

از دیگر فیلتر های مهم به کار رفته در پیش تصفیه، فیلتر های کربنی است. کربن پودری و یا گرانول و همچنین کربن بلاک جزو حیاتی ترین مراحل تصفیه آب هستند. زیرا از رسیدن کلر و مواد شیمیایی مضر به ممبران جلوگیری میکنند. در اینصورت ممبران تصفیه آب از آسیب غشایی که در قسمت قبل به آن اشاره شد در امان خواهد بود.

یکی دیگر از کارهایی که میتوانید  برای محافظت از فیلتر ممبران انجام دهید استفاده از فیلتر محافظ ممبران است.این فیلتر از جنس فیلتر مرحله اول است که درون یک محفظه قرار دارد.کاری که این فیلتر انجام میدهد این است که مقادیری از آلودگی که از سه مرحله اول رد شده اند را میگیرد و مانع رسیدن آنها به ممبران میشود.بنابراین ممبران دیرتر خراب میشود.

سرویس فیلتر ممبران تصفیه آب

از دیگر نکاتی که همه کسانی که دارای دستگاه تصفیه آب هستند باید به آن توجه کنند این است که به طور منظم فیلتر تصفیه آب خود را تعویض کنند. در صورت انجام این کار، فیلتر ها از جمله ممبران اسمز معکوس در معرض خطر رسوبات و آلاینده های بیولوژیکی در امان خواهد بود.

عمر مفید فیلتر ممبران چیزی در حدود 1 تا 2 سال است. دلیل اینکه این بازه زمانی به صورت حدودی است و دقیق نیست، به این خاطر است که این زمان به طور کامل بستگی به کیفیت آب منطقه ای دارد که در آن زندگی میکنید.

نکته دیگری که در عمر فیلتر ممبران شما موثر است، کیفیت این فیلتر میباشد. برخی از فیلتر های موجود در بازار متاسفانه تقلبی است و از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. برای اینکه به خرید اینگونه از فیلتر های بی کیفیت دچار نشوید، بهتر است از نمایندگی های معتبر تصفیه آب خرید کنید. یکی از شرکت های معتبر حوزه فروش قطعات و فیلترهای تصفیه آب شرکت پاکاب گستر است که میتوانید به فروشگاه اینترنتی این شرکت مراجعه کرده و اقدام به خرید انواع فیلتر تصفیه آب بکنید.

مقاله ای در مورد مارک های تقلبی و اورجینال فیلتر ممبران نوشته شده است که میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را برسی کنید.

معمولا در سرویس دوره ای تصفیه آب، سختی آب توسط تکنسین چک میشود. در صورتی که این سختی بیشتر از یک حدی بود، احتمالا فیلتر ممبران شما نیاز به تعویض دارد.

لازم به ذکر است که در نگارش این مقاله از مطالب موجود در وبسایت pcawater.com استفاده شده است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “نحوه نگهداری و سرویس فیلتر ممبران

 1. سیروس گفت:

  با نمایندگی تصفیه آب تماس گرفتیم اومدن فیلترهارو تعویض کردن الان بعد از یک ماه کتریمون داره گچ می بنده و تماس گرفتیم با نمایندگی گفتن فیلتر ممبران باید تعویض بشه سوالم ایجاست که چرا همون روز فیلتر ممبران رو تعویض نکردن و این همه هزینه باید بیشتر پرداخت کنیم

  1. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

   گاهی سرویس کار هنگام تعویض فیلترها با دستگاه tds متر کیفیت آب رو اندازه میگیره و توی اون مقطع کیفیت آب مناسب بوده و نیاز ندیده ممبران رو تعویض کنه بعد از یک ماه غشای ممبران تخریب شده که در اینصورت نیاز به تعویض داره.
   نکته دوم و‌مهم اینکه اگه از پیش فیلترهای بی کیفیت استفاده شود طول عمر ممبران بشدت کاهش میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *