مقالات

شیر برقی تصفیه آب

 

 

شیر برقی دستگاه تصفیه آب چیست؟

شیر برقی تصفیه آب(Solenoid valve) یکی از قطعات برقی دستگاه تصفیه آب است. این شیر معمولا با یک آداپتور کار میکند. وظیفه اصلی شیر برقی دستگاه آب تصفیه کن این است که جریان آب را محدود یا باز کند. در حقیقت این شیر از یک دیافراگم استفاده میکند که میتاند از ورود آب به دستگاه تصفیه آب جلوگیری کرده و یا راه آب را برای ورود به تصفیه آب باز کند.

شیر برقی آب تصفیه کن جریان الکتریسیته را از آداپتور گرفته و آن را تبدیل به انرژی مکانیکی میکند. شیر برقی در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارد و در اکثر این صنایع عملکردش بسیار ساده اما حیاتی است.

به طور کلی شیر برقی امکان کنترل جریان آب را به صورت اتوماتیک در اختیار شما میگذارد. به این معنی که میتواند توسط قطعات دیگری، به طور اتوماتیک دستور قطع یا وصل جریان آب را بگیرد. در برخی از استفاده های صنعتی، شیر برقی را میتوان توسط کامپیوتر کنترل کرد و به آن از راه دور دستوراتی را صادر کرد.

در این مطلب به طور دقیق تر شیر برقی استفاده شده در دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی را مورد بررسی قرار میدهیم.

دیگر قطعات مهم دستگاه تصفیه آب که میتوانید مقاله مربوط به آنها را با کلیک بر روی گزینه مورد نظر مشاهده کنید.

مخزن دستگاه تصفیه آب

هوزینگ تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

شیر برقی چگونه کار میکند؟

شیر برقی تصفیه آب دارای یک سیم پیچ فنر مانند و یک آن ربا درون خود است. پیستون موجود در شیر برقی با استفاده از جریان الکترو مغناطیسی به وجود آمده در آهن ربا شروع به بالا و پایین رفتن میکند. بسته به اینکه شیر معمولا بسته(Normally close) و یا معمولا باز(Normally open) است، موقعیت خود را هنگام اعمال یا قطع برق تغییر میدهد.

سنسور هایی که به شیر برقی دستور قطع یا وصل جریان را میدهند، سوییچ لو پرشر و سوییچ های پرشر نام دارند.

سوییچ لو پرشر: این سنسور که به سوییچ فشار پایین معروف است، هنگامی که فشار آب در دستگاه تصفیه آب بسیار کم یا قطع میشود، به شیر برقی دستور قطع جریان برق را میدهد که از هرز کار کردن دستگاه تصفیه آب جلوگیری کند و مانع خراب شدن پمپ افزایش جریان شود.

سوییچ های پرشر: این سوییچ که سنسور فشار بالا نیز نام دارد، به این صورت عمل میکند که وقتی مخزن تصفیه آب پر میشود، به شیر برقی آب تصفیه کن دستور قطع جریان آب را میدهد. این خاصیت کمک میکند تا پمپ بی دلیل کار نکند و موجب هدر رفتن آب نشود.

شیر برقی های دستگاه تصفیه آب را معمولا از نظر ولتاژ ورودی به آن نیز دسته بندی میکنند. به این صورت که شیر برقی با ولتاژ 24 ولت معمولا برای دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب است و شیر برقی تصفیه آب با ولتاژ 36 ولت برای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

ساختار شیر برقی

ساختار و اجزای به کار رفته در شیر برقی تصفیه آب

ساختار شیر برقی، تمامی اجزای به کار رفته در شیر برقی دستگاه آب تصفیه کن

 1. آرمیچر شیر برقی تصفیه آب Armature
 2. سیم پیچی coil
 3. تکه مغناطیسی ناشی از آهن ربای داخل شیر برقی pole piece
 4. بدنه شیر برقی
 5. آب بند توپی Return ball
 6. گیره جدا کننده
 7. منبع ورودی توپی شکل

انواع شیر برقی تصفیه آب

شیر های برقی تصفیه آب معمولا به دو نوع کلی از نظر عملکرد تقسیم میشوند. همانطور که بالاتر از آنها نام برده شد، این شیر ها شامل شیر برقی NO و NC میشود.

شیر برقی Normally close: این شیر برقی ها در هنگامی که برق به آنها نمیرسد بسته هستند و هنگامی که جریان برق به آنها وارد میشود، به سرعت باز میشوند.

شیر برق Normally open: این مدل از شیر برقی تصفیه آب به طور معمول در حالت باز است. هنگامی که جریان برق به آن میرسد، به حالت بسته در میاید.

نکات نصب شیر برقی تصفیه آب

 

 

شیر برقی تصفیه آب خانگی

تمام اطلاعات مربوط به ولتاژ مناسب شیر برقی در برچسبی روی آن ذکر شده است.

 

 1. در ابتدا بررسی کنید که منبع ولتاژ که همان آداپتور شما باشد، با ولتاژ مجاز سیم پیچ شیر برقی مطابقت داشته باشد. ولتاژ شیر برقی معمولا روی برچسب نصب شده بر روی بدنه آن مشخص است.
 2. در صورتی که پس از نصب نشتی و چکه ای از شیر برقی دیدید، محل رزوه های آن را با نوار تفلون چفت کنید.
 3. در صورتی که در هنگام نصب سیم ها را جا به جا نصب کردید، در عملکرد دستگاه تاثیری نخواهد گذاشت.
 4. اطمینان حاصل کنید که فشار آبی که قرار است از شیر برقی عبور کند از حداکثر فشار مجاز شیر تجاوز نکند. برخی از شیر های برقی نیز دارای فشار مینیموم یا حداقل فشار هستند که برای عملکرد بدون مشکل آنها باید فشار حداقلی نیز رعایت شود. فشار عبوری از شیر برقی معمولا با واحد بار اندازه گیری میشود.
 5. از سازگاری متریال سازنده شیر برقی با آب اطمینان حاصل کنید تا از مشکلاتی همچون فرسودگی و ایجاد رسوب در شیر برقی جلوگیری شود.
 6. به جهت جریان آب در هنگام نصب شیر برقی آب تصفیه کن دقت کنید. جهت جریان آب در شیر معمولا توسط فلش هایی روی بدنه شیر برقی دستگاه تصفیه، نمایش داده میشود.
 7. همانطور که در این منبع به آن اشاره شده است، در حالت ایده آل، شیر برقی باید طوری نصب شود که لوله آرمیچر به سمت بالا باشد. این باید خطر ریزش هر گونه رسوب در محیط به داخل لوله و محدود کردن حرکت آرمیچر را کاهش دهد.
 8. به دلیل اینکه آبی که وارد دستگاه تصفیه آب میشود، دارای رسوب است، بهتر است آب قبل از ورود به دستگاه آب تصفیه کن خانگی، توسط فیلتر الیافی مرحله یک تصفیه شود و مقداری از مواد آلاینده درشت آن از آب حذف شوند.

مقاله پیشنهادی: دستگاه تصفیه آب ارزان

علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب

شیر برقی دستگاه تصفیه آب در مقطعی ممکن است دچار خرابی شود. دلایل خرابی شیر برقی میتواند بسیر متفاوت و متنوع باشد. از ورود کثیفی به داخل آن، آسیب های جزئی، فرسودگی شیر برقی گرفته تا برخی از اشتباهات در نگهداری صحیح از آن.

قبل از اینکه به دلایل خرابی و راه حل های عیب یابی شیر برقی تصفیه آب بپردازیم، به دو نکته زیر توجه داشته باشید:

 • در صورتی که شیر برقی پس از نصب کار نکرد؛ ممکن است مشخصات شیر برقی تهیه شده، برای کابری درستی خریداری نشده است. مثلا فشار یا ولتاژ شیر برقی با دستگاه تصفیه آب شما همخوانی ندارد. برای اطمینان از این مورد حتما با فروشنده شیر برقی خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیق شیر برقی یا دستگاه تصفیه آب را از او بخواهید.
 • در صورتی که شیر برقی شما قبلا به خوبی کار کرده است، ممکن است برخی از تغییراتی که در سیستم خود داده اید، روی عملکرد شیر برقی شما تاثیر گذاشته باشد. یا به سادگی آلودگی و زباله داخل شیر برقی شما جمع شده است. در این صورت برخی از کارهای ساده و تمیز کاری شیر برقی میتواند به شما کمک کند.

برخی از علائم رایج خرابی شیر برقی دستگاه تصفیه آب خانگی به شرح زیر است:

 • شیر برقی باز نمیشود. یعنی به آب اجازه عبور نمیدهد.
 • شیر برقی تصفیه آب به مقدار کمی باز میشود و حجم آب عبوری بسیار کم است.
 • شیر برقی تصفیه آب به سختی بسته میشود و یا اصلن بسته نمیشود.

شیر برقی به مقدار کمی اجازه عبور آب را میدهد

ممکن است کثیفی و گرد و خاک به زیر دیافراگم شیر برقی نفوذ کرده باشد

راه حل: با تمیز کردن دیافراگم شیر برقی مشکل شما حل خواهد شد. اگر پس از تمیز کردن، کماکان شیر شما کار نمیکرد، احتمالا به بعضی از بخش های آن آسیب وارد شده است و نیاز به تعویض دارد.

لوله آرمیچر شیر برقی آسیب دیده یا خم شده است

به راحتی با تعویض آن میتوانید مشکل خود را حل کنید.

فشار آب ورودی بسیار کم است

برای اینکه بتوانید از این مورد اطمینان حاصل کنید، فشار ورودی و خروجی نوشته شده روی شیر برقی را چک کنید.

عوامل موثر بر عملکرد شیر برقی تصفیه آب

برای کارکرد مناسب شیر برقی دستگاه تصفیه آب ولتاژ و میزان آمپر و سایز ورود خروج بسیار اهمیت دارد. هرکدام از این فاکتورها باید برای دستگاه تصفیه آب شما تنظیم شده باشد تا بهترین کارایی را از این دستگاه بگیرید. به عنوان مثال برای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نمی‌توان شیر برقی خانگی نصب کرد. زیرا ترانس آن به طور مثال 32 ولت و 2 آمپر است اما ترانس شیر برقی خانگی 24 ولت و 1/2 آمپر است و جایگزین مناسبی برای شیربرقی نیمه صنعتی نیست. اگر این کار را انجام دهید ممکن است به دستگاه شما آسیب وارد شود و کارکرد دستگاه را مختل کند.

خرید شیر برقی تصفیه آب

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با شیر برقی تصفیه آب به طور نسبی آشنا کنیم. شرکت پاکاب گستر دارای تنوع بسیار زیادی در انواع قطعات تصفیه آب میباشد. شیر برقی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

انواع شیر برقی تایوانی، چینی و ایرانی از برند های معتبر تصفیه آب در پاکاب گستر موجود است. برای مشاهده قیمت شیر برقی تصفیه آب و خرید آن میتوانید به بالای صفحه مراجعه کنید و تنوع قیمت و محصول را مشاهده کنید.

شیر برقی های متنوعی که در پاکاب گستر موجود است روی انواع دستگاه تصفیه آب ایرانی، تایوانی و سایر برند ها قابل نصب و استفاده است.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “شیر برقی تصفیه آب

 1. میم گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه سوالی دارم بنده. شیر برقی من ازش آب نشتی میده. راهی داره که تعمیر بشه؟ اصن چرا ممکنه همچین اتفاقی رخ بده.

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود.
   در مورد دلایلش باید بگم که به احتمال زیاد فشار آب ورودیتون زیاده. معمولا فشار آب باید دور و بر 50 تا 70 psi باشه. اگر بیشتر از این باشه به شیر برقی و بعضی از قطعات دیگه تون آسیب میرسه. در مورد سوال دیگه تون هم، شاید بشه با سفت کردن پیچ ها جلوی نشتی رو گرفت. اگر جواب داد که مشکلتون حل میشه اگر نه باید به فکر تعویض شیر برقی دستگاهتون باشید.

 2. صداقت گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه دونه شیر برقی با کیفیت میخوام. یه دونه ام سوئیچ های پرشر میخوام بخرم. شما موجود دارید؟ به تهران منطقه صادقیه ارسال دارید؟

  1. کارشناس تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   سلام و درود
   بله همه قطعات موجود هستند. لیست کاملشون رو میتونید در صفحه قطعات تصفیه آب که زیر مجموعه فروشگاه در منو هست مشاهده کنید.
   به تمام نقاط تهران و شهرستان ارسال داریم، اگر مجموع خریدتون بیشتر از 500 هزار تومان بشه، ارسال محصول رایگان هست.

 3. صبحی گفت:

  برای تصفیه آب نیمه صنعتی یه شیربرقی خانگی ببندیم جواب میده شیر برقی اداره مون داره نشتی میده

 4. کارشناس شرکت پاکاب گستر گفت:

  شیربرقی‌های خانگی با شیر برقی های نیمه صنعتی متفاوت هستند.
  برای شیربرقی نیمه صنعتی ولتاژ و میزان آمپر و سایز ورود خروج اهمیت دارد و نمیتوان دستگاهی که ترانس آن مثلا ۳۲ ولت ۲ آمپر هست شیربرقی ۲۴ ولت ۱/۲ آمپر نصب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *