مقالات

مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب خانگی

مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که میدانید، آب یکی از ضرورت های زندگی است. برای سلامتی بدن از هر جنبه ای که مورد بررسی قرار گیر، نیاز است. اگرچه در بسیاری از موارد، آبی که به بدن میرسد، ممکن است سالم نباشد. در صورت مصرف آب ناسالم ممکن است بدن ما با آسیب ها و مشکلاتی روبه رو شود. از این رو بسیاری از کارشناسان، پیشنهاد به استفاده از دستگاه تصفیه آب را داده اند. دستگاه تصفیه آب میتواند با فیلتر کردن آب در چندین مرحله بسیاری از آلاینده های موجود در آب را حذف کند.

بر اساس گفته وبسایت americanhomewater.com، در میان انواع مختلف سیستم‌های تصفیه آب، اسمز معکوس محبوب ترین است. در این مقاله ما به بررسی برخی مزایا و معایبی خواهیم پرداخت که ادعای ذکر شده را اثبات کند. در نهایت با مطالعه این مقاله، هدف ما این است که به شما کمک کنیم که تصمیم بگیرید آیا نیاز به تصفیه آب خانگی دارید یا خیر.

مطلب پیشنهادی: دلایل ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

بنابراین در این مقاله به بررسی کلی دستگاه تصفیه آب، مزایا، معایب و تمام جنبه های مربوط به تصفیه آب خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در نگارش مقاله از وبسایت بسیاری از وبسایت های معتبر خارجی مانند mytopfitness.com کمک گرفته شده است.


دسترسی سریع به مطالب

فواید تصفیه آب خانگی

 1. 99% آلاینده های آب را حذف میکند
 2. طعم و بوی آب را بهبود میبخشد
 3. طعم غذا هایی که مبپزید بهتر خواهد شد
 4. به حفاظت از محیط زیست کمک میکند
 5. در زمان و هزینه شما صرفه جویی میکند
 6. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس کاملا اتوماتیک است
 7. شما را نوشیدن بیشتر آب تشویق میکند
 8. تصفیه آب خانگی از نظر انرژی کم مصرف است
 9. برای مراقبت از پوست بسیار مفید است

معایب و مضراب تصفیه آب

 1. نیاز به سرویس به صورت دوره ای دارد
 2. تصفیه آب ها پساب تولید میکنند
 3. املاح مفید برای بدن را نیز حذف میکند

از آب تصفیه شده چه استفاده هایی میشود؟

 


بررسی کامل دستگاه تصفیه آب خانگی

فواید و مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی

1. 99% آلاینده های آب را حذف میکند

دستگاه های تصفیه آب خانگی که در حال حاضر تولید میشوند، غالبا از سیستم اسمز معکوس پیروی میکند. سیستم اسمز معکوس یکی از موثر ترین روش ها در تصفیه آب به شمار میرود. این سیستم میتواند با عبور آب از یک غشاء نیمه تراوا، چیزی در حدود 99 درصد از آلاینده های موجود در آب را حذف کند.

غشاء نیمه تراوایی که در دستگاه تصفیه آب خانگی کاربرد دارد، فیلتر ممبران است. این فیلتر میتواند ناخالصی های موجود در آب را تا اندازه 0.0001 میکرون تصفیه کند. این مقدار تقریبا هر ناخالصی که در آب وجود دارد را از بین میبرد.

بر اساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس آلاینده‌های شیمیایی رایج (یون‌های فلزی، نمک‌های آبی)، از جمله سدیم، کلرید، مس، کروم و سرب را حذف می‌کنند. همچنین با استفاده از سیستم RO، برخی از ترکیبات شیمیایی مانند آرسنیک، فلوراید، رادیوم، سولفات، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، نیترات و فسفر را تا حد قابل توجهی کاهش میابد.

2. طعم و بوی آب را بهبود میبخشد

دستگاه تصفیه آب، در هر مقیاسی، دارای فیلتر های کربنی میباشد. فیلتر های کربنی وظیفه دارند تا ترکیبات شیمیایی موجود در آب را حذف کنند. یکی از این ترکیبات کلر است. ترکیبات شیمیایی مانند کلر و فلوراید که به دلایل ضد عفونی به آب افزوده میشوند، دارای بوی ناخوشایندی هستند.

بنابراین با حذف بیشتر ناخالصی های درون آب توسط فیلتر های تصفیه آب اسمز معکوس، کیفیت آب خروجی شما از هر نظر بهتر خواهد شد و بو و مزه آب به طور محسوسی بیشتر خواهد شد.

3. طعم غذا هایی که مبپزید بهتر خواهد شد

در پختن غذا ها با آب لوله کشی نیز طعم آب روی طعم غذای شما تاثیر میگذارد. به همین دلیل است که بسیاری از رستوران ها، کافه ها و هتل ها روی به استفاده از دستگاه آب تصفیه کن آورده اند. لازم به ذکر است که به دلیل استفاده از آب تصفیه شده در مقیاس های بزرگتر، این مجموعه ها از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی برای فیلتراسیون آب استفاده میکنند.

4. به حفاظت از محیط زیست کمک میکند

در صورتی که نخواهید از تصفیه آب خانگی استفاده بکنید و از طرف دیگر مایل به استفاده از آب شهری برای آشامیدن نباشید، یکی از معدود راه هایی که برای شما باقی میماند استفاده از آب معدنی به طور مداوم است. در اینصورت نیاز دارید تا مقدار زیادی آب معدنی خریداری کنید.

این شرایط، تعداد بسیاری بطری پلاستیکی آب معدنی را وارد طبیعت میکند که کاملا مغایر با وظیفه طبیعی و اجتماعی هر شخص است.

5. در زمان و هزینه شما صرفه جویی میکند

اجازه دهید تا برای توضیح این بخش، از مثال قسمت قبل کمک بگیریم. در صورتی که بخواهید برای مصارف روزانه آب از آب معدنی استفاده کنید، و روزانه مصرف شما حدود 10 لیتر باشد، در پایان سال مجموعا حدود 10 الی 15 میلیون تومان را صرف خرید آب معدنی کرده اید. این هزینه را به علاوه زمانی که برای خرید آب معدنی صرف کرده اید بکنید.

اما از طرف دیگر در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی: در حال حاضر برای خرید دستگاه تصفیه آب درجه 1 و باکیفیت شما باید چیزی در حدود 4 میلیون تومان هزینه صرف کنید.

همچنین آب تصفیه کن های خانگی شما نیاز به سرویس دوره ای تصفیه آب دارد. هزینه تعویض یک دست فیلتر درجه 1 در حال حاضر و در سال 1400 حدود 300 هزار تومان است. به طور کلی مجموعا در سال حدود 600 هزار تومان برای تعویض فیلتر های تصفیه آب باید هزینه کنید.

6. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس کاملا اتوماتیک است

تنها کاری که بعد از نصب دستگاه تصفیه آب باید انجام دهید، این است که آن را به برق بزنید و از آن استفاده کنید. پس از آن به طور دوره ای و در زمان مناسب تعویض فیلتر تصفیه آب باید اقدام به سرویس تصفیه آب بکنید. این زمان نیز معمولا چیزی در حدود هر شش ماه یکبار است. بنابراین در سال تنها دو بار نیاز است که به دستگاه تصفیه آب خود سر بزنید.

7. شما را نوشیدن بیشتر آب تشویق میکند

بسیاری از خانواده هایی که اقدام به نصب تصفیه آب خانگی کرده اند، بر این باورند که این دستگاه باعث شده است تا نوشیدن آب برای آنها لذت بخش تر شود. بنابراین مصرف نوشیدنی های دیگر مثل نوشابه در منزلشان کمتر شده است. همانطور که گفته شد، آب خروجی از تصفیه آب به دلیل اینکه بسیاری از آلاینده ها را ندارد، دارای طعم و بوی بسیار خوشایندی است که لذت نوشیدن آب سالم را به شما هدیه میدهد.

همچنین دستگاه تصفیه آب تاثیر به سزایی در طعم قهوه میگذارد. به طوری که بسیاری از کافه ها از دستگاه آب تصفیه کن نیمه صنعتی استفاده میکنند.

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

8. تصفیه آب خانگی از نظر انرژی کم مصرف است

تصفیه آب خانگی به صورت باور نکردنی میتواند آب شما را تصفیه کند. اما علی رغم ذهنیت بسیاری از افراد، این دستگاه ها انرژی برق بسیار کمی را مصرف میکنند. قطعات برقی دستگاه آب تصفیه کن شامل پمپ شیر برقی است. این قطعات با استفاده از آداپتور برق خود را تامین میکنند.

9. برای مراقبت از پوست بسیار مفید است

آب سخت به آبی گفته میشود که حاوی مقادیر بسیار زیادی از املاح مانند کلسیم و سدیم باشد. نقطه ضعف آب سخت شهری این است که مواد معدنی موجود در آن می توانند روی سطوح به صورت لکه های سفید رنگ باقی میماند که به سختی پاک می شوند.

بر اساس سایت waterfiltersfast.com ادعای سایت این لکه های معدنی می تواند در داخل لوله های آب نیز ایجاد شود و باعث ایجاد رسوب آهکی شود که می تواند در طول زمان به لوله آسیب برساند. این آسیب ممکن است روی پوست بدن نیز باقی بماند و به آن حس زبری و خشکی دهد. برای حل این مشکل بسیاری از خانواده ها اقدام به نصب دستگاه تصفیه آب خانگی کرده اند.

مراقبت از پوست با آب تصفیه شده

مزایای آب تصفیه شده روی پوست

 1. پوست را همیشه مرطوب نگه میدارد
 2. از تحریک پوست جلوگیری میکند
 3. فرآیند پیری پوست را کند تر میکند
 4. به حداقل رساندن بروز آکنه

مضرات و معایب تصفیه آب خانگی

1. نیاز به سرویس به صورت دوره ای دارد

گرچه دستگاه تصفیه آب خانگی ضرر های بسیار کمتری نسبت به فواید آن دارد، نیازمند بودن آن به سرویس دوره ای را میتوان جزو یکی از معایب تصفیه آب دانست. فیلتر های به کار رفته در دستگاه تصفیه آب به دلیل اینکه وظیفه فیلتراسیون را بر عهده دارند و قطعات مصرفی محسوب میشوند، پس از مدتی نیازمند تعویض میشوند.

زمان تعویض هر یک از فیلتر های دستگاه های تصفیه آب به طور مجزا در مقاله ای با عنوان زمان تعویض فیلتر تصفیه آب آورده شده است.

2. تولید پساب نسبتا زیاد

آب تصفیه کن های خانگی پساب تولید میکنند. به ازای هر لیتر اب تصفیه شده یک و نیم لیتر دور ریز یا پساب تصفیه آب نیز تولید میشود. این پساب دلیلش اینه که ضرات آلودگی ها و میکروب‌ها را جداسازی کرده و بحای اینکه در فیلترها نگهداری کند دور میریزد. البته لازم به ذکر است که میتوان این مورد را یک حسن برای تصفیه آب ها تلقی کرد. زیرا دیگر نیاز به تعویض فیلتر ها به صورت پی در پی نیست.

البته پساب دستگاه های تصفیه آب آنقدری نیست که از خرید آن صرف نظر کرد. برای شستن دست ها و کشیدن سیفون سرویس های بهداشتی نیز مقدار آب بسیار زیادی مصرف میشود که با پساب تصفیه آب ها برابری میکند.

3. املاح مفید برای بدن را نیز حذف میکند

یکی دیگر از مشکلات و معایبی که تصفیه آب خانگی دارد، این است که املاح مفید را نیز در کنار دیگر آلاینده ها حذف میکند. همانند عیب قبل، برای این مشکل نیز راه حل های در نظر گرفته شده است. دستگاه تصفیه آب دارای فیلتری به نام مینرال است. این فیلتر در مرحله آخر تصفیه آب نصب شده و وظیفه دارد تا به آب تصفیه شده املاح مناسب و مفید برای بدن را بیفزاید.

از طرف دیگر، دستگاه تصفیه آب دارای شیر میکس است. شیر میکس مقداری از املاح حذف شده در آب را میتواند به آب تصفیه شده باز گرداند، تا سختی آب تا حدی بالاتر رود و طبیعی تر شود.

 

استفاده های آب تصفیه شده

کاربرد آب تصفیه شده

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یکی از بهترین روش های تصفیه آب خانگی است. از مزایای این سیستم میتوان به بخش های کشاورزی، داروسازی، صنایع غذایی و … نام برد. اما به طور کلی برخی از مهم‌ترین فواید آب تصفیه شده اسمز معکوس به شرح زیر است:

 • اصلی ترین استفاده تصفیه اب اسمز معکوس، تصفیه کردن آب برای آشامیدن است
 • یخ تولید شده از آب تصفیه شده بسیار شفاف تر است
 • اسمز معکوس میتواند فاضلاب و آب بسیار آلوده را تصفیه و دوباره قابل استفاده کند
 • در صنایع غذایی برای تولید بسیاری از محصولات غذایی مورد استفاده قرار میگیرد
 • استفاده از آب تصفیه شده در آکواریوم به سلامت ماهیان کمک بسیاری میکند
 • استفاده از آب تصفیه شده در کافه ها میتواند به کیفیت و طعم قهوه کمک فروانی کند
 • همانطور که گفتیم آب سخت باعث ایجاد لکه روی سطوح میشود. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای تصفیه آب در شستن ظروف و همچنین کارواش است

لازم به ذکر است مطالب فوق در مورد کاربردهای آب تصفیه شده اسمز معکوس از وبسایت کولیگان استخراج شده است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب خانگی

 1. جعفری گفت:

  تصفیه آبی که بتونه نیترات آب را صفر کنه موجوده ما برای آکواریوم خونه آبی رو نیاز داریم که نیتراتش صفر باشه چون ماهیهای خاص و‌گرانقیمت پرورش میدیم

  1. کارشناش شرکت تصفیه آب پاکاب گستر گفت:

   درود
   یکی از فوائد تصفیه آب هایی که به روش اسمز معکوس کار میکنند، تصفیه نیترات تا ۹۰ درصد میباشد. ولی اگر بخواهید نیترات آب صفر شود با اضافه کردن یک نوع خاص فیلتر به دستگاه شما نیترات صفر تقریبا صفر میشود. گرچه شما برای اکواریوم این درخواست را دارید برای نوشیدن بقدری نیترات کم میشود که با استانداردهای آمریکا و‌ کانادا مطابقت میکند و نیازی به افزودن فیلتر اضافی نمیباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *