سرویس و خدمات

امروزه کم تر خانه ای دیده می شود که برای آب شرب خود از دستگاه تصفیه آب استفاده ننماید. همواره یکی از مشکلات آب لوله کشی، وجود املاح بالا و آلودگی هایی که در مسیر انتقال وجود دارد، بوده است. بهترین راه حل برای حل این مشکل، استفاده از دستگاه تصفیه آب می باشد. فرقی نمی کند که شما در خانه خود برای تصفیه از چه مدل دستگاهی استفاده می نمایید، دستگاه پس از مدتی کارکرد نیاز به رسیدگی دارد. همه دستگاه هایی که برای تصفیه در منازل استفاده می شوند قابل تعمیر هستند. تعمیر دستگاه توسط تکنسین متخصص پاکاب گستر انجام می شود. خیال خود را بابت تعویض فیلتر و تعمیر دستگاه راحت نمایید سرویس دستگاه تصفیه آب حداقل سالی یکبار، طول عمر دستگاه را افزایش می دهد.

سرویس دستگاه تصفیه آب

اهمیت سرویس دستگاه تصفیه آب

با توجه به این که حجم بسیار عظیمی از بدن ما را آب تشکیل داده است، بنابراین برای حفظ سلامت خود و خانواده، باید از آب آشامیدنی سالم و گوارایی استفاده نماییم. آب شربی هم که از لوله کشی منازل خارج می شود کاملا تصفیه شده نمی باشد و عاری از میکروب و عوامل بیماری زا می باشد. انواع املاح ناشی از لوله کشی های قدیمی، بالا بودن سطح نیترات و سایر بیماری های ناشی از آب سالم سبب می شود که ما از دستگاه تصفیه آب استفاده نماییم. طی اخرین تحقیقات کارشناسان سلامت، روزانه هر فرد سالم نیازمند نوشیدن هشت لیوان آب سالم می باشد، که شما اگر دسترسی به آب سالم ندارید، باید از همین حالا به فکر سلامتی خود و خرید و تعمیر دستگاه باشید. 

فرم درخواست خدمات تصفیه آب

در صورت خرابی دستگاه تصفیه آب خانگی یا نیمه صنعتی، برای درخواست سرویس تصفیه آب یا تعمیر دستگاه خود میتوانید از فرم درخواست زیر استفاده کنید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات تکمیلی را دریافت خواهند کرد. در غیر اینصورت برای ثبت درخواست تلفنی میتوانید با شماره های ثبت شده برای سرویس و خدمات در صفحه تماس با ما یا پایین صفحه، تماس حاصل کرده و مشکل خود را با متخصصان ما در میان بگذارید.

در صورت ثبت سفارش از طریق عملیات ذیل از ۱۰ درصد تخفیف برای مبالغ بالای ۲۰۰ هزار تومان برخوردار خواهید شد

نگهداری و سرویس دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس (RO) از روش فیلتراسیون چند مرحله‌ای برای حذف انواع مختلف آلاینده‌ها از آب بهره می‌برد. سیستم تصفیه آب از فیلتری به نام ممبران که غشایی نازک است، برای حذف نمک ، مواد شیمیایی و ناخالصی ها از آب استفاده می‌کند تا آب آشامیدنی برای مصرف ایمن‌تر شود. نحوه کارکرد فیلتر ممبران و دیگر فیلتر های موجود در دستگاه تصفیه آب را در ادامه به طور کامل بررسی خواهیم کرد.
بدون نگهداری مناسب و سرویس دستگاه تصفیه آب ، این دستگاه به درستی کار نمی‌کند و ممکن است در نهایت آبی آلوده به مواد مضر برای بدن بنوشید. بنابراین ، در ادامه بحث، چند نکته را مورد بررسی قرار می‌دهیم که به شما در نگهداری و سرویس دستگاه تصفیه آب کمک می کند.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

عملکرد دستگاه تصفیه آب به طور کامل وابسته به فیلتر های موجود در آن است. انواع مراحل فیلتراسیون و انواع فیلتر های تصفیه آب وظیفه پاکسازی آب از آلاینده هایی با سایز های مختلف را دارند تا دستگاه تصفیه آب بدون هیچ گونه نقصی عملکرد مناسب خود را داشته باشد.

سه مرحله اول فیلتراسیون شامل فیلتر های الیافی پلی پروپیلن، کربن پودری و کربن بلاک وظیفه دفع و حذف آلاینده های نسبتا درشت داخل آب را دارند. این سه فیلتر اهمیت بسیاری دارند؛ از این جهت که به سلامت فیلتر ممبران اسمز معکوس که در مرحله چهارم قرار دارد و مهم ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است، کمک بسیاری میکند.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

  1.  زمان تعویض فیلتر تصفیه آب PP یا پلی پروپیلن معمولا دو ماه بعد از نصب دستگاه تصفیه آب است.
  2. فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب یعنی فیلتر کربن پودری یا کربن گرانول باید هر 3 الی 4 ماه تعویض شود تا آب کیفیت خود را از دست ندهد.
  3. زمان تعویض فیلتر مرحله سوم یعنی کربن بلاک، 5 الی 6 ماه پس از استفاده است.
  4. فیلتر ممبران اسمز معکوس که مهم ترین فیلتر موجود در دستگاه های اسمز معکوس است، باید هر 18 الی 24 ماه تعویض شود.
  5. فیلتر پست کربن یا کربن خطی نیز هر 1.5 سال الی 2 سال نیاز به تعویض دارد.
  6. فیلتر مینرال که در مرحله ششم تصفیه آب قرار دارد نیز مانند دو مرحله قبل نیاز به تعویض در بازه زمانی 18 الی 24 ماه دارد.

البته باید توجه شود که زمان های گفته شده تقریبی هستند و بسته به کیفیت فیلتر های دستگاه تصفیه آب و کیفیت آب منطقه متفاوت می‌باشند.

نشت دستگاه تصفیه آب

در صورت مشاهده هرگونه چکه یا نشت، حتما با یک متخصص در حوزه دستگاه تصفیه آب تماس بگیرید.در صورتی که اقدامی برای جلوگیری نشت آب انجام ندهید، نشتی و چکه آب در دستگاه تصفیه آب می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

پس از مشاهده نشتی ورود آب به دستگاه را با بستن شیر آب قطع کنید و از متخصص سرویس دستگاه تصفیه آب بخواهید تا علت نشتی را پیدا کند و از خطرات و آسیب های احتمالی دستگاه جلوگیری کند.

نشتی دستگاه تصفیه آب بیشتر در دستگاه های قدیمی اتفاق می‌افتد. از این جهت که دستگاه های اسمز معکوس بیشتر با فشار سرو کار دارند و یکی از دلایل مهم نشت دستگاه تصفیه آب قرار گرفتن تحت فشار طولانی مدت در طی سالیان مختلف است.

سرویس و خدمات پاکاب گستر

نصب یا جابجایی دستگاه

خرید دستگاه می تواند، اولین و مهم ترین قدم شما در تقدیم سلامتی به خانواده شما باشد. سیستم های لوله کشی ضعیف مهم ترین عوامل در از دست رفتن کیفیت آب و شیوع بیماری می باشد. با نصب فیلترهای مخصوص شما می توان درصد بالاییی از این آلودگی را حذف نمایید. اگر به تازگی دستگاه تصفیه آب جدیدی خریداری کردید و یا برای جابجایی دستگاه نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید.

سرویس دوره ای و تعویض فیلتر

با نصب دستگاه تا حد زیادی مشکل آلودگی آب آشامیدنی شما حل می شود و می توانید از آب سالم و بهداشتی برای خانه خود استفاده نمایید. این آب بدون بو، رنگ و طعم می باشد. چنانچه آب آشامیدنی بو گرفت یا طعم بدی داشت، فیلتر دستگاه کارایی خود را از دست داده است. و شما باید به فکر تعویض فیلترهای خود باشید.

عیب یابی و تعمیر

آیا دستگاه شما کار نمی کند، آیا آب را با فشار خارج می نماید، و یا در قسمت های برقی، پمب و …  دارای مشکل می باشد؛ همه ی این عوامل به شما می گویند، که دستگاه شما نیاز به تعمیر دارد. تکنسین اعزامی به محل عیب یابی دستگاه تصفیه آب را انجام می دهد. پس از مشخص شدن مشکل و در صورت رضایت مشتری، عملیات تعمیر دستگاه را در محل انجام خواهد داد.

مشاوره برای خرید بهترین دستگاه

در بازار داخلی کشورمان، با هر قیمتی شما می توانید، دستگاه خریداری نمایید که متاسفانه برخی از این دستگاه ها از کیفیت خوبی برخور دار نمی باشند. قیمت دستگاه خانگی با توجه به مقدار حجم ذخیره مخزن تصفیه مشخص می شود. همچنین سایر مشخصات فیزیکی، ما به شما کمک می کنیم تا با هزینه ای که در دست دارید، بهترین انتخاب را نمایید.

خدمات عیب یابی و سرویس پاکاب گستر

جابه جایی، نصب و عیب یابی بخشی از خدمات پاکاب گستر است. اگر با دستگاه خانگی خود به مشکل برخوردید و یا این که دستگاه مانند قبل کارایی نداشت، با کارشناسان ما تماس بگیرید. سرویس کاران پاکاب گستر از بهترین تکنسین های تصفیه آب در تهران می باشند که خیال شما را بابت نصب و تعمیر دستگاه راحت می نمایند. هزینه تعمیرات پس از بررسی و عیب یابی دستگاه  به شما عزیزان اطلاع رسانی می شود. این سرویس شامل گارانتی کیفیت کار است و به صورت تضمین شده ارائه می شود. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

آشنایی با اجزای دستگاه تصفیه آب

قبل از انجام هر گونه عملیات تعمیر یا تعویض بر روی دستگاه تصفیه آب و یا حتی قبل از خرید دستگاه آب تصفیه کن، بهتر است که با اجزای موجود در آن آشنایی داشته باشید و عملکرد هر یک قطعات دستگاه تصفیه اب را بشناسید. در این قسمت با هم به برسی هر یک از قطعات موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی با فرآیند اسمز معکوس خواهیم پرداخت.

دیاگرام کامل اجزای دستگاه تصفیه آب خانگی از نوع اسمز معکوس

فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

1 فیلتر الیافی پلی پروپیلن (فیلتر pp)

فیلتر پلی پروپیلن PP از پر مصرف‌ترین و متداول‌‎ترین انواع فیلترهای تصفیه آب است که در بسیاری از سیستم‌های تصفیه آب چه با سیستم اسمز معکوس چه بدون آن مورد استفاده قرار می گیرند. این فیلتر دارای ۲ نوع ۵ میکرون و ۱ میکرون است. این فیلتر ها موجب حذف ذرات نسبتا درشت درون آب مثل شن و ماسه می‌شوند.

 

2کربن پودری(UDF) و کربن گرانول(GAC)

نحوه‌ی کارکرد این فیلتر به این شکل است که کربن موجود در این فیلتر باعث از بین رفتن کلر در آب می‌گردد. اگرچه وظیفه این فیلتر فقط حذف کلر موجود در آب نبوده و باعث از بین رفتن مواد دیگری شامل شوینده‌ها و سموم داخل آب، رنگ، بو  و… نیز می باشد.

 

3کربن تکه‌ای یا کربن بلاک (CTO)

فیلتر کربن بلاک دستگاه تصفیه آب در واقع مکمل مرحله ی دوم (UDF) است. این فیلتر قدرت بیشتری نسبت به فیلتر کربن پودری در جذب کلر دارد و رنگ و بوی بد آب تا مقدار بسیار خوبی میگیرد و همچنین در پاکسازی و شفاف سازی آن نقش مهمی را ایفا می کند.

 

4فیلتر ممبران اسمز معکوس (Reverse Osmosis Membran)

فیلتر ممبران مهم ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است و در واقع تمام کارایی این فرآیند تصفیه آب بر پایه کارکرد این فیلتر است. در این فیلتر فقط ذرات کوچکتر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون می توانند از آن عبور کنند. فیلتر ممبران توانایی از بین بردن آلودگی‌های میکروبی، نیترات، آرسنیک، سرب و فلزات سنگین را دارد که باعث از بین رفتن رسوب گذاری در کتری و حذف نا خالصی‌های آب می شود .

 

5فیلتر کربن خطی یا پست کرین (post carbon)

فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب ،حاوی کربن اکتیو یا کربن فعال می باشد. وظیفه اصلی این فیلتر بهبود طعم و بوی نامطبوعی است که ممکن است در اثر ماندن بیش از حد آب در منبع ذخیره دستگاه به وجود آمده باشد. همانطور که در دیاگرام بالای توضیحات مشاهده میکنید، این فیلتر در مسیر آب خروجی از ممبران و همچنین مخزن ذخیره قرار می‌گیرد.

 

6فیلتر مینرال (Mineral)

تا مرحله پنجم فرآیند تصفیه آب، یعنی تا زمانی که آب به فیلتر پست کربن خطی می‌رسد، وظیفه آب حذف مواد مضر و پاکسازی آب از هر گونه ماده ای است که موجب بد شدن طعم آب شود. اما در فیلتر مینرال مواد معدنی و املاحی که برای بدن ضرورت دارند و مفید هستند به آب افزوده می‌شود تا آب علاوه بر طعم مناسب، برای بدن انسان مفید هم باشد.

 

7فیلتر محافظ ممبران (Membrane Filter Protector)

وظیفه اصلی فیلتر محافظ ممبران مراقبت و محیا کردن شرایط مناسب و بهینه برای فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر از پلی پروپلین 1 میکرون ساخته شده و به عنوان آخرین مرحله تصفیه قبل از فیلتر ممبران ، ناخالصی‌ها و ذرات ریز و درشت باقیمانده از 3 مرحله اول را گرفته و آبی بدون ذرات اضافه به مرحله بعدی تحویل میدهد .

 

8فیلتر قلیایی Alkaline :

فیلتر قلیایی به آب خاصیت قلیایی بعد از فیلتراسیون کامل را میدهد. یعنی داخل فیلتر‌های قلیایی سنگ های معدنی وجود دارد که به آب یون‌های کلسیم، منیزیم و … را که برای بدن مفید هستند، اضافه می‌کنند.

مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب

مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب

مخزن ذخیره از اجزا مهم در قیمت دستگاه تصفیه آب می باشد این که چه مقدار در مخزن آب قرار می گیرد به اندازه آن بستگی دارد. به طور معمول از یک دستگاه تصفیه آب خانگی میتوان در یک روز حدود 100 لیتر آب از آن برداشت کرد که تقریبا در هر ساعت 5 لیتر آب می شود. اندازه‌های مخزن آب از 2 گالن تا 6 گالن می باشد.

نحوه کارکرد مخازن تصفیه آب به این صورت است که مخازن تحت فشار از هوای فشرده برای ایجاد فشار در جریان آب در مخزن استفاده می کنند. یک مخزن تحت فشار با یک محفظه هوا ساخته شده است و پس از ساخت با وارد کردن مقداری هوای فشرده شده همراه است. با پر شدن مخزن از آب ، وزن آب باعث فشرده شدن هوای داخل مخزن می‌شود.

به طور معمول مخازن دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس بین 5 تا 7 سال عمر می‌کنند. به دلیل این که آب تصفیه شده وارد این مخازن می‌شوند باید همواره از پاکیزگی و سلامت این مخازن مطمئن شد. به همین دلیل توصیه می‌شود که مخازن تحت فشار را هر ساله شستشو داد تا آب تصفیه شده‌ای که به آن مخازن وارد می‌شوند خاصیت خود را از دست ندهند و همواره پاکیزه باشند.

شیر برداشت آب تصفیه شده

شیر آب اسمز معکوس یا شیر آب RO یک شیر آب است که همراه با سیستم تصفیه آب به شما ارائه می شود، یا میتوانید به طور جداگانه آن را تهیه کنید و به سیستم تصفیه آب خود متصفیه کنید. شرکت پاکاب گستر شیر آب دستگاه تصفیه آب را همراه با دستگاه شما در دو مدل ستاره ای و اهرمی ارسال می‌کند.

سیستم تصفیه آب شما به طور مستقیم می‌تواند به شیر آب اصلی سینک ظرفشویی نیز متصل شود. اما با این کار مقدار استفاده آب شما بسیار بالا می‌رود. از آنجا که سیستم اسمز معکوس نسبت به حالت عادی آب بیشتر برای تولید آب سالم مصرف می‌کند و هدر رفت آب دارد، در صورتی که همه استفاده شما از آب با استفاده از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس باشد، مقدار آب مصرفی‌تان بسیار بالا خواهد رفت و هزینه بر خواهد شد.

محدود کننده جریان

محدود کننده جریان (Flow Restrictor) وظیفه تنظیم جریان آب را در فیلتر ممبران اسمز معکوس بر عهده دارد. انواع مختلفی از کنترل های جریان وجود دارد ، اما هدف مشترک آنها حفظ میزان جریان آب مورد نیاز برای به دست آوردن بالاترین کیفیت آب تصفیه شده است. وظیفه دیگر محدود کننده جریان حفظ جریان در طرف ورودی فیلتر ممبران است. اگر فشار محدود کننده جریان در سیستم تصفیه آب وجود نداشت، مقدار بسیار کمی از آب تصفیه می‌شد و به دلیل فشار آب بسیار زیاد، بیشتر آب های ورودی از طریق لوله‌ی تخلیه RO به هدر می‌رفت. این محدود کننده معمولا در بین ممبران اسمز معکوس و لوله تخلیه کننده آب قرار میگیرد.

عملکرد اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس (Reverse Osmosis) از یک غشا که همان فیلتر ممبران است استفاده کرده و با فشار آب مولکول‌های آب را تحت فشار قرار میدهد تا ریز ترین آلاینده‌های موجود در آن، از آب حذف شوند و آب به دست آمده از نظر بو و طعم بهترین کیفیت ممکن را داشته باشد. فرآیند اسمز معکوس RO برای تصفیه آب، مواد محلولی همچون نمک، فلزات سنگین مانند کلسیم، جیوه و آهن را از آب حذف میکند.

چرا دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس را انتخاب کنیم ؟

اگر به دنبال یک سیستم تصفیه آب هستید که به شما آبی کاملا سالم و به دور از آلاینده ها فراهم کند؛ چند دلیل برای در نظر گرفتن سیستم های اسمز معکوس به شما ارائه میکنیم :

1. بهبود طعم و بوی آب

فیلتراسیون اسمز معکوس RO با از بین بردن آلاینده هایی که باعث ایجاد طعم و بوی ناخوشایند می شوند ، طعم ، بو و ظاهر آب را بهبود می بخشد.

2. تعمیرات و نگهداری ساده

دستگاه های تصفیه ابی که با فرآیند اسمز معکوس کار می کنند، راحت تر تمیز می شوند و سرویس آنها نیز ساده تر می‌باشد.

3. ناخالصی های آب را حذف میکند

سیستم های اسمز معکوس می توانند آلاینده های معمول را از آب حذف کند. از جمله‌ی این آلاینده ها میتوان به نیترات، آفت کش های سربی، سولفات، فلوراید، باکتری، آرسنیک و موارد دیگر اشاره کرد. فیلتر کربن موجود در دستگاه های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس، کلر و کلرامین را نیز حذف می کند.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چه مقدار آلاینده را از آب حذف میکند ؟

فلوراید (92%)
سرب (98%)
کلر (98%)
نیترات (75%)
سولفات (98%)
جیوه(98%)
سدیم (94%)
آرسنیک (96%)

چه آلاینده هایی در سیستم اسمز معکوس حذف می‌شوند ؟

در تصفیه خانه های موجود در هر شهر تمام تلاش ها انجام می‌شود تا آب داخل سد ها را به بهترین شکل به آب استاندارد و آشامیدنی تبدیل کرد. اما چیزی که واضح است، این است که آب خروجی از تصفیه خانه ها کماکان دارای مواد مضر برای سلامت انسان می‌باشد. در حقیقت تصفیه خانه ها فقط تا مقداری که در قانون مشخص شده که برای بدن انسان ضرری ندارد، آب را تصفیه می‌کنند.

علاوه بر این در آب تصفیه شده در تصفیه خانه های شهری، مواد شیمیایی متعددی مانند کلر وجود دارد. کلر به عنوان ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری های آب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تاثیرات مقدار زیاد آن در بو و طعم آب قابل لمس است.

برخی از مواد جامد یا محلول موجود در آب شهری عبارتند از:

آرسنیک، کلر، جیوه، کلسیم، سرب، فسفات، نیترات، سموم موجود در دفع کننده آفت ها و …

بر اساس مقاله منتشر شده در سایت ESP WATER PRODUCTS مقدار آلاینده هایی که سیستم Reverse Osmosis حذف میکند، در ادامه آمده است.